5
Fotogalerie

Jsou gigantické! Podívejte se na největší fotky na světě

Jaké jsou a jak vznikají fotky, které trhají rekordy ve velikosti a rozlišení? Nabízejí pohled do světových metropolí i do hloubi vesmíru, fotí se celé dny a vyžadují výkon superpočítačů.

Rozměr záběru, který zachycuje zdaleka největší digitální fotografie současnosti, si běžně uvažující člověk umí představit jen stěží. Snímek zachycuje prostorový výřez kosmu o šířce pěti miliard a tloušťce šesti milionů světelných let. Každý jednotlivý pixel obrazu reprezentuje čtverec o straně délky tři tisíce světelných let – pro srovnání, naše galaxie Mléčná dráha, jejíž průměr je zhruba patnáct tisíc světelných let, se tak v tomto obrazu vejde do šířky pouhých pěti pixelů.

Rozměr celého obrazu přitom obsahuje celkem 1 166 400 000 000 pixelů, neboli 1,1664 terapixelů, což je i rozlišení této fotografie. Slovo fotografie je však v tomto případě potřeba brát s rezervou, jedná se totiž o hydrodynamickou počítačovou simulaci, vzniklou na superpočítači jako výsledek práce vědců z Carnegie Mellonovy univerzity. Autory snímku, který zachycuje podobu našeho vesmíru ve stáří pouhých 1,3 miliardy let od předpokládaného „velkého třesku“, jsou Yu Feng a Rupert Croft.

giga-01-vesmir.jpg 
MassiveBlack: A Large-Scale Simulation of the Early Universe
(foto: Yu Feng, Rupert Croft, Randy Sargent, Paul Heckbert, Paul Dille)

Zobrazit v plném rozlišení na webu GigaPan.

Pokračování 2 / 5

Šanghaj, 272 gigapixelů

Jedno z nejlidnatějších měst na Zemi zachytil teleobjektivem Alfred Zhao. V touze vytvořit největší fotku na světě pořídil po několika nezdařených pokusech neuvěřitelných dvanáct tisíc snímků, z nichž následně sestavil jediný obraz. Ten mimochodem zabíral na jeho disku takřka jeden a čtvrt gigabajtu paměti. Při focení používal osmnáctimegapixelovou zrcadlovku Canon EOS 7D s objektivem Canon 400 mm F5,6 a 2× telekonvertorem.

Ačkoliv zvládal snímat jednu fotografii průměrně za 2,4 sekundy, celkový čas focení přesáhl osm hodin. Za tu dobu se pochopitelně zcela změnily světelné podmínky scény a zachycené budovy jsou proto nasvíceny z různých směrů. Mimochodem, stejnou časovou „deformací“ a vícestranným nasvícením sluncem je charakteristická i nejstarší trvalá fotografie na světě, kterou v roce 1826 pořídil Nicéphore Niépce. Také on snímek exponoval osm hodin, ovšem pouze z důvodu nedokonalosti tehdejší techniky.

giga-02-shanghai.jpg 
Šanghaj (foto: Alfred Zhao)

Zobrazit v plném rozlišení na webu GigaPan.

Pokračování 3 / 5

Sevilla, 111 gigapixelů

Panoramatický pohled zachycující město Sevilla v roce 2010 vytvořil Jose Manuel Domínguez Pablo Pompa z 9 750 fotografií. Kvalita obrazu je tak dobrá, že při přiblížení na některé osoby v záběrech můžete z jejich hodinek vyčíst aktuální čas.

Také tento snímek vznikal na několik pokusů, které komplikovaly technické potíže i rozmary počasí. Použit byl fotoaparát Canon EOS 5D Mark II se 400mm objektivem téže značky. Proces byl částečně automatizován díky použití originálního robotického zařízení – pořízení jednoho snímku trvalo po započtení času nezbytného pro výměny baterií a paměťových médií průměrně 4,8 sekundy. Panorama bylo sestavováno v softwaru Autopano Giga na počítači se dvěma šestijádrovými procesory, 40 GB RAM a 8 TB na pevných discích.

giga-03-sevilla.jpg 
Sevilla (foto: Jose Manuel Domínguez Pablo Pompa)

Zobrazit v plném rozlišení na webu Sevilla111.com.

Pokračování 4 / 5

Rio de Janeiro, 152 gigapixelů

Prvenství v největší fotce na chvíli patřilo i fotografické skupině Rio-Hong Kong Connection, která pořídila panorama jihoamerického letoviska v červenci loňského roku. S pomocí zrcadlovky Canon EOS Rebel T2i a objektivu Canon EF 100-400 mm F4,5-5,6 L IS USM s 2× telekonvertorem bylo pořízeno 12 238 osmnáctimegapixelových snímků. Zpracovány byly na pracovní stanici Dell Precision s 24 GB RAM a operačním systémem Ubuntu 10. Generování výsledného obrazu v programu Autopano Giga trvalo takřka 120 hodin výpočetního času.

giga-04-rio.jpg 
Sugar Loaf (foto: RioHK)
 

Zobrazit v plném rozlišení na webu GigaPan.

Pokračování 5 / 5

Londýn, 80 gigapixelů

HDR fotografie Londýna, kterou pořídil Jeffrey Martin, je dosud největším sférickým panoramatem na světě. Osmdesátigigapixelový obraz, nafocený ze střechy mrakodrapu Centre Point v centru města, byl sestaven ze 7 886 záběrů. Ze všech zde uvedených panoramat je toto zjevně nejdokonalejší co do navigace – pozorovatel si může nechat například zobrazit přehlednou mapu a s její pomocí se odkázat na zajímavé pamětihodnosti zachycené na fotografii.

giga-05-london.jpg 
Londýn (foto: Jeffrey Martin)

Zobrazit v plném rozlišení na webu 360cities.net.

Určitě si přečtěte

Články odjinud