12
Fotogalerie

Dírková komora ONDU: dřevěný skvost

Retro frčí. Důkazem budiž rostoucí počet výrobců zabývajících se produkcí alternativních fotografických aparátů sahajících hluboko do historie fotografie. ONDU je jedním z nich.

Za vznikem projektu ONDU stojí sourozenci Elvis a Benjamin Halilovićové ze Slovinska, kteří se výrobou dírkových komor zabývají déle než deset let. Díky kampani na Kickstarteru se jim podařilo shromáždit dostatek financí na sériovou výrobu „pinholí“, které si tohoto času můžete v několika verzích objednat na stránkách ondupinhole.com.

11607714633_a8ee654fc4_k.jpg

O ručně vyráběných dírkových komorách jsme na našem webu psali již několikrát, nejvíce čtenáře zaujal „dírkový systém“ ze Španělska NOPO, který se vyrábí v několika typech a z různých druhů dřeva.

ONDU je postaven na podobném základě. Opět se jedná o ruční výrobky z FSC certifikovaného, tentokrát javorového a ořechového dřeva. Dřevěný povrch je potažen směsí přírodních olejů a včelího vosku.

obrázek 3.jpgobrázek 2.jpg

Konstrukce komor je přizpůsobena snadnému ovládání. Uvnitř je pevně zapuštěn navíjecí mechanismus. Vložení filmu je velmi jednoduché a rychlé: po zasunutí filmu do navíječe stačí přiklopit záda přístroje, která posléze drží pevně na místě díky 14 magnetům, bez jakýchkoli jisticích prvků, např. v podobě zarážek.

TIP Podívejte se na Flickr, kde naleznete tvorbu majitelů dírkových komor ONDU.

Pro jednodušší zarámování obrazu, které bývá oříškem pro každého, kdo s „pinholí“ začíná, jsou na horní ploše dírkové komory laserem vypáleny ukazatele zorného úhlu. K usnadnění fotografování panoramat je na horní stěně zapuštěna bublina s vodováhou, pro kontrolu vodorovné polohy. Jednoduše, leč funkčně je řešen také mechanismus závěrky. Je vybavena zarážkou, která umožňuje rychlé otevření a zavření závěrky, aniž by došlo k nežádoucím otřesům.

Snow in the South
Snímek pořízený dírkovou komorou ONDU, foto: Steve Harwood, Snow in South

ONDU vyrábí dírkové komory v téměř neuvěřitelných devíti variantách s různými fotografickými možnostmi a konstrukčními řešeními. Dle vybraného modelu můžete využít jak klasické, svitkové filmy, tak fotografický papír:

Pro 35mm film je tu kapesní, základní model ONDU 135 POCKET s ohniskovou vzdáleností 25 mm a ONDU 135 PANORAMIC s  25 mm.

135.png135panoramic.png

Pro 120mm film ONDU 6×6 POCKET s ohniskovou vzdáleností 25 mm, ONDU 6×9 CLASSIC se 40 mm a specialita ONDU 6×12 MULTIFORMAT s  40 mm – u tohoto modelu si můžete před vložením filmu vybrat ze tří různých formátů: 6×6/6×9/6×12. K dispozici je také speciální model pro fotografování panoramat, ONDURAMA 6×17 CURVED PLANE s ohniskovou vzdáleností 70 mm.

6x6.png6x9.png6x12.png6x17.png

Velké formáty nemají navíjecí mechanismus, světlocitlivý materiál se zasunuje do zad dírkové komory. Základním modelem je ONDU 4×5" LARGE FORMAT (65 mm). Další dva modely jsou určeny pro větší formáty – ONDU 5×7" LARGE FORMAT (88 mm) a ONDU 8×10" GIANT (122 mm).

4x5.png5x7.png8x10.png

Poslední čtyři jmenované modely lze pouze předobjednat, ostatní jsou dostupné za cenu od 120 do 230 eur.

Určitě si přečtěte

Články odjinud