33
Fotogalerie

Recenze: Olympus mju 7010 – dlouhé oko do kapsy

Ultrazoom v obalu ultrakompaktu? Proč ne, Olympus dokázal vměstnat do malého těla 7× zoom společně s 12Mpx snímačem.

Olympus patří mezi tradiční výrobce fotoaparátů a v České republice má zapuštěny kořeny již velmi dlouho. Jedněmi z nejúspěšnějších kompaktů, ještě z dob analogové fotografie, byly fotoaparáty řady mju, které vynikaly především kvalitní optikou a malým tělem.

04.jpg

Řadu mju Olympus oživil s nástupem digitální fotografie a tyto fotoaparáty se vyprofilovaly jako stylové ultrakompakty s odolností proti stříkající vodě. Postupem času bylo uvedeno také několik velmi odolných kompaktů, které posléze dostaly do vínku název Tough. Novinkou letošního roku je však mjučko vybavené širokoúhlým sedminásobným optickým zoomem v kombinaci s dvanáctimegapixelovým snímačem.

Základní parametry:

  • snímací prvek: CCD 1/2,33", 12 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 3 968× 2 976 bodů
  • paměťové médium: xD
  • objektiv: 28–196 mm, F3–5,9
  • LCD displej: úhlopříčka 2,7", 230 000 obr. bodů
  • video: 640 × 480 px, 30 sn./s, monofonní zvuk
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
  • záznamový formát: JPEG
  • rozměry a hmotnost: 97,5 × 55,7 × 26,2 mm, 125 gramů
  • oficiální cena: 7 490 Kč vč. DPH

Konstrukce digitálu je prakticky totožná, jako u ostatních modelů v tomto segmentu. Všichni výrobci se drží osvědčené koncepce, na které není třeba nic měnit. Horní strana je vyhrazena tlačítku zapnutí/vypnutí a spoušti. Na zadní straně pak najdete kolébku zoomu, otočný volič režimů, vstup do menu a režimu prohlížení, křížový volič s potvrzovacím středem a úplně vespod je tlačítko pro přepínání zobrazení na displeji, společně s mazáním snímků.

Displej má 2,7" úhlopříčku při rozlišení 230 000 obrazových bodů, což jsou standardní hodnoty, za vyšší rozlišení bychom se však nezlobili. Samotný displej je mírně zapuštěn pod  úroveň zadní stěny, což je praktické z hlediska ochrany před možným poškrábáním. Na druhou stranu se však v rozích displeje snáze usazují nečistoty a prach.

05.jpg

Napájení Li-Ion akumulátorem je standardní, stejně tak i slot na firemní xD karty, obojí je ukryto v pravé spodní části fotoaparátu. Hned vedle dvířek bateriového prostoru je umístěn USB konektor nestandardního typu, navíc zcela nechráněný před možným mechanickým poškozením. Vedle konektoru najdete stativový závit a těsně vedle něj pak dva malé otvory, pod nimiž se skrývá vestavěný reproduktor.

06.jpg

Ačkoliv má digitál sedminásobný zoom, kdy nejdelší ohnisko téměř atakuje hranici 200 mm, není tělo vybaveno žádným ergonomickým prvkem pro lepší a jistější držení. Spolehnout se tak budete muset pouze na své ruce a stabilizaci obrazu. Sebemenší výstupek na přední části těla, by jistě svoji službu odvedl a držení by bylo o chlup lepší.

01.jpg 

Na horní straně těla ještě zakotvila dioda indikující zápis dat na paměťovou kartu či čtení dat z karty. Na čelní straně umístěný blesk není v příliš vhodném místě. Ačkoliv je jeho podélně uložená výbojka cca 1,5 cm od okraje těla, podařilo se mi jej několikrát zakrýt prsty pravé ruky, při snaze o pevnější úchop.

V základní výbavě najdete nabíječku se síťovým kabelem, USB kabel, akumulátor a zápěstní poutko.

Pokračování 2 / 4

Funkce a vybavení

Kapesní kompakt se sedminásobným zoomem v dnešní době velmi těžko překvapí po stránce vybavení. Podobně jako některé konkurenční novinky i Olympus vsadil u tohoto modelu na 12 Mpx snímač, který produkuje obrázky o maximální velikosti 3 968 × 2 976 obrazových bodů. Pro ty, kdo se spokojí s menším rozlišením anebo chtějí šetřit místo na kartě, je k dispozici ještě 5, 3, 2 a 1Mpx rozlišení, případně velikost 640 × 480 bodů.

Omezení v rámci kategorie

Podobně jako u ostatních digitálů v této kategorii, je mju 7010 koncipován jako expoziční automat. Na otočném voliči najdete režim inteligentní automatiky, pozici pro výběr jednoho z 15 scénických režimů, dále je zde programová automatika, natáčení videosekvencí a režim beauty.

Poslední jmenovaný je doporučen pro fotografování portrétů, u nichž má celkově vylepšit obrázek portrétovaného. Ve skutečnosti je snímek zmenšen na rozlišení 1 600 × 1 200 a obraz je v oblasti obličeje vyhlazen a mírně rozostřen – to je také důvod, proč je funkce beauty k dispozici pouze u portrétů a má automaticky zapnuto rozpoznávání obličejů.

04.JPG 05.JPG 23.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Tzv. umělecké filtry jsou celkem čtyři, simulace rybího oka je však velmi špatná

Nejvíce volnosti pro nastavení digitálu dostanete v režimu programové automatiky. Nastavit můžete vyvážení bílé – celkem sedm voleb, citlivost – v rozsahu ISO 64–1 600, způsob záznamu snímku, měření (celoplošné či bodové), rozlišení obrazu a také jeho kompresi. Pro volbu zmíněných parametrů slouží pohotovostní menu, které vyvoláte stiskem středového tlačítka v křížovém voliči. Koncept je obdobný jako u konkurenčního Canonu, který podobné ovládání používá prakticky u všech svých komapktů.

Po vstupu do menu na vás čeká několik ikon pro nastavení základních parametrů přístroje. Za zmínku jistě stojí funkce projasnění stínů, která funguje spolehlvě. Další novinkou je položka Magic Filter – jak již napovídá název, jedná se o sadu filtrů – pop art, camera obscura, skica, rybí oko. Dobře použitelný je režim camera obscura, který mírně desaturuje obraz a přidá výraznou vinětaci do obrazu.

17.JPG 18.JPG
max. velikost | max. velikost
Vlevo je snímek bez funkce projasnění stínů, vpravo pak se zapnutou funkcí

Další funkcí, dostupnou z menu je tvorba panoramat, a to celkem třemi způsoby – fotoaparát zaznamená snímek a vyznačí místo na kraji obrazu, poté začnete fotoaparátem pohybovat tak, abyste zvýrazněný bod dostali do rámečku na dipleji, v ten okamžik fotoaparát znovu exponuje. Druhý způsob je tradiční tvorba zdrojových obrázků, kdy se na displeji zobrazuje část předchozího snímku a fotograf se jej snaží co nejlépe navázat. Těmito způsoby je možné složit panorama maximálně ze tří snímků.

Pro neználky i pro rychlíky

Pro uživatele, kteří si nejsou jisti nastavením fortoaparátu, je k dispozici nápověda, kterou zobrazíte tlačítkem disp. v okamžiku, kdy listujete v menu. Nápověda je realizována v podobě krátkých textových vysvětlivek. 

Při fotografování můžete na displeji zobrazit mřížku pro snadnější kompozici na zlatý řez či pro kontrolu kácejících se linií a nakloněného horizontu. K dispozici je také reálný histogram, na němž jsou navíc vyznačeny krajní pozice, kde již může docházet k přepalům a k podexpozici.

Spíše z řady pokročilých kompaktů je tlačítko pro mazání, které v režimu fotografování slouží k rychlému výběru výše popsaných funkcí – panorama, filtry, projasnění stínů a také multiokno, které slouží jako náhled čtyř různých vyvážení bílé, čtyř kroků expozice, čtyř kroků zoomu či dvou různých měření expozice.

Poněkud nepochopitelné je pro mne zdvojení funkce prohlížení, které je vyhrazeno jednak samostatné tlačítko a také jedna pozice na voliči režimů. Tlačítko by bylo vhodnější využít jako uživatelsky programovatelné a pozice na voliči režimů by jistě byla dostatečná.

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, demosnímky

Výsledná obrazová kvalita je vždy dána především kvalitou použitého objektivu. Ten patří spíše k tomu průměrnému, co lze na trhu digitálních kompaktů najít. To už napovídají hodnoty světelnosti, na začátku objektivu je to F3 a na dlouhém konci pak F5,9. Především dlouhé ohnisko by si zasloužilo lepší světelnost.

Na testovacích obrazcích jsme odečetli rozlišení ve středu snímku přes 1 900 lph na širokém ohnisku, u dlouhého ohniska dosahuje rozlišení 1 700 lph. Obraz je v ploše ostrý, směrem k okrajům a rohům snímku však ostrosti ubývá. Celkově je na snímku viditelná měkká kresba a při srovnání obrazu na širokém a dlouhém ohnisku je velký rozdíl ve schopnosti přenosu kontrastu. Snímky pořízené na dlouhém ohnisku jsou mdlé a neživé.

tele.JPG wide.JPG
max. velikost | max. velikost
Vlevo snímek na dlouhém ohnisku, vpravo nejširší ohnisko

Vcelku dobře se dokázal objektiv vypořádat s chromatickou vadou, kterou naleznete velmi výjimečně u silně kontrastních přechodů. Ve většině případů se projevuje méně častým nazelenalým nádechem oproti častějšímu fialovému.

Šum

Rozsah citlivostí od ISO 64 do ISO 1 600 je doplněn ještě o automatický výběr citlivosti a také o vysokou citlivost označenou jako Auto High ISO. Snímky při této citlivosti se však spíše podobají olejomalbě než fotografii.

Testovací snímky ukázaly, že maximální použitelná citlivost je ISO 400, v nouzi je pak akceptovatelné i ISO 800, kde již ale dochází k výrazné ztrátě detailů a je vidět práce odšumovacího filtru. U nejvyšší citlivosti ISO 1 600 viditelně vystupuje modrý kanál a dochází k barevnému posunu obrazu.

scena_00.JPG scena_01.JPG scena_02.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
scena_03.JPG scena_04.JPG scena_05.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka citlivostí, postupně ISO 64 až ISO 1 600

Naměřili jsme

Provozní rychlost fotoaparátu je srovnatelná s konkurenčními digitály, první snímek pořídíte přibližně za 1,5 sekundy. Snímek bez namáčknutí exponuje digitál za 0,6 sekundy. V případě, že budete fotografovat s namáčknutou spouští, je zpoždění neměřitelné.

Naopak velmi špatných výsledků dosahuje digitál při ukládání snímků, uložení jedné fotografie trvá necelé tři sekundy, což je velmi podprůměrný výsledek. Bohužel obdobné je to i při sériovém snímání. Zde sice dosahuje fotoaparát na první pohled dobré hodnoty 1,4 sn/s, ovšem maximální počet takto exponovaných snímků jsou dva.

Naměřili jsmeOlympus mju 7010
první snímek1,6 s
snímek bez namáčknutí0,61 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku2,9 s
rychlost sériového snímání1,39 sn./s
max. počet snímků v sérii2
měřeno s paměťovou kartouOlympus xD M+ 2GB

 

Ostření je při používání digitálu vcelku spolehlivé, při nižší hladině osvětlení již se automatika místy splete anebo se jí nepodaří zaostřit. Při snímání málo kontrastních scén pak má digitál problémy zaostřit. Manuální ostření bohužel k dispozici není.

Demosnímky

02.JPG 03.JPG
max. velikost | max. velikost
06.JPG 08.JPG
max. velikost | max. velikost
09.JPG 10.JPG 13.JPG
max. velikost | max. velikost |max. velikost
11.JPG 12.JPG
max. velikost | max. velikost
14.JPG 15.JPG
max. velikost | max. velikost 
16.JPG 20.JPG
max. velikost | max. velikost
21.JPG 22.JPG
max. velikost | max. velikost 

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Olympus mju 7010 je parametry ideálním kapesním fotoaparátem, v malém těle ukrývá sedminásobný zoom, který navíc začíná na příjemných 28 mm. Nedostatkem objektivu je ale jeho horší světelnost a přenos kontrastu na dlouhém konci. Celkově je možné říci, že právě dlouhé ohnisko, které by mohlo být lákadlem pro budoucí uživatele, nepatří kvalitativně zrovan mezi špičku.

Několikrát během testování jsem měl pocit, že byl digitál ušit velmi horkou jehlou, mimo zmiňované kavlity na dlouhém ohnisku, podporují tuto domněnku například velmi zdlouhavé ukládání snímků, nepoužitelné sériové snímání, či zbytečné zdvojení vstupu do režimu prohlížení.

Při provozu je znát, že použitý obrazový procesor a vůbec elektronika v přístroji zřejmě není nastavena pro práci s 12Mpx snímačem, který produkuje snímky s velkým objemem dat. Doufejme, že další generace tohoto fotoaparátu již se obejde bez nedostatků, neboť koncepčně je kompakt s větším rozsahem zoomu velmi praktickým pomocníkem.

Plusy:

  • kovové tělo
  • rozsah ohniskových vzdáleností
  • stabilizace obrazu
  • reálný histogram

Minusy:

  • celkově horší vlastnosti dlouhého ohniska
  • pomalé ukládání snímků a nepoužitelné sériové snímání
  • relativně malá výdrž baterie

Cena:

  • na internetu od 6 800 Kč vč. DPH

Zdroj:

Olympus Mju 7010.jpg  

Určitě si přečtěte

Články odjinud