81
Fotogalerie

Canon EOS M: špatně využitá šance

Ostré snímky z Canonu, na které jsme tak čekali, najdete v naší recenzi. Vyplatilo se dlouhé čekání na první bezzrcadlovku od Canonu?

Příznivci Canonu si museli pěkně dlouho počkat, než výrobce bude směřovat v evoluci k bezzrcadlovkám, jako ostatní výrobci fotoaparátů. Zatímco Panasonic a Olympus se vyklubali již v roce 2008, Canon čekal až do podzimu 2012.

Otázka, jestli čekal, nebo spíš oddaloval cestu, kterou se úplně dát nechtěl. Je každopádně podivné, že si dal Canon tak na čas, protože ne každý zájem trvá roky a konkurence nabízí různá lákadla.

produkt_01.jpg 
Fotoaparát jsme testovali v červené barvě s dodávaným setovým objektivem bajonetu EF-M, 18-55 mm, F3,5-5,6.

Ti co čekali, se ale dočkali. Máme tu v celé své kráse Canon s označením EOS M, údajně M jako Mobility a Mini. Tedy jednoduše malý a snadno přenosný. Přitom pod kapotou malého stroje se skrývají úžasné parametry. Tedy alespoň papírově. Jak to vypadá v reálu, se dočtete v naší recenzi. Opravdu jsou všechny funkce a vlastnosti tak skvělé? Vyplatilo se vyčkat?

produkt_02.jpg 
I když to tak nevypadá, tělo je vyrobeno především ze slitin kovu, stejně tak precizně zpracovaný objektiv. Proto je set i při malých rozměrech překvapivě trochu těžší. Tělo s objektivem váží v setu kolem 510 gramů.

Technické parametry

  • Snímač: APS-C, crop faktor 1,6×
  • Rozlišení: 18 megapixelů
  • Procesor: DIGIC 5
  • Stabilizace: ano, v objektivu
  • Maximální rozlišení snímku: 5184 × 3456 pixelů
  • Nastavitelné ISO: 100 až 12 800
  • Závěrka: 30 s – 1/4000 s
  • Vestavěný blesk: ne
  • Video: Full HD 1 920 × 1 080 (30, 25, 24 sn./s.), 1280 × 720p (60, 50 sn./s.), 640 × 480p (30, 25 sn./s.), stereo zvuk
  • Zadní displej: pevný, dotykový, 3″, TFT, 1 040 000 bodů
  • Paměťové karty: SD/SDHC/SDXC
  • Rozměry: 109 × 66 × 32 mm
  • Hmotnost: 298 g (včetně baterie), objektiv 18-55 F3,5-5,6 210 g
  • Cena setu s objektivem a bleskem: kolem 18 000 Kč s objektivem 18-55 mm F3,5-5,6), kolem 22 000 Kč s objektivem 22 mm F2,0 a bleskem

Ještě před uvedením EOS M vyplouvaly na povrch různé informace a spekulovalo se o využití „vnitřností“ ze zrcadlovky Canon 650D. A opravdu, s Canonem EOS M máte v ruce takový 650D sbalený na cesty.Moc se mi líbilo kvalitní provedení objektivu, jemné ovládání zoomu i manuální ostření a kovový bajonet.

produkt_03.jpg
Moc se mi líbilo kvalitní provedení objektivu, jemné ovládání zoomu i manuální ostření a kovový bajonet

Nejen, že tu máme stejný snímač, ale také stejné zpracování fotek procesorem DIGIC 5 a velmi podobné menu a funkce. Srdcem fotoaparátu je 18 Mpx APS-C CMOS snímač. U objektivů počítejte s crop faktorem 1,6. A jaké objektivy vlastně můžete použít?

produkt_04.jpg 
Objektiv je vybaven stabilizátorem, ten aktivujete přes menu fotoaparátu.

Menší objektivy pro bajonet M jsou prozatím na trhu pouze dva, a to stabilizovaný 18-55 mm F3,5-5,6 a zajímavé nezoomovací sklíčko 22 mm se světelností F2. Objektivy koupíte spolu s tělem EOS M a malým bleskem.

produkt_05.jpg
Fotoaparát není místem pro mnoho tlačítek, ovládání fotoaparátu je řešeno vynikajícím dotykovým displejem.

Pokud si pořídíte adaptér (v ceně kolem 3 000 Kč), můžete kromě těchto objektivů s bajonetem EF-M využít stávající bohatou řadu (minimálně 60 kousků v prodeji) objektivů EF a EF-S od Canonu. Takže kdo má více objektivů na svoji zrcadlovku Canon, určitě jásá.

produkt_06.jpg 
Klasický otočný volič režimů bohužel chybí. Na horní straně je volič tří režimů. První je pro plnou automatiku, která rozpoznává spolehlivě různé scény, poslední pro natáčení videosekvencí. Prostřední zahrnuje scénické režimy i režimy A, S, P a M.
produkt_07.jpg produkt_08.jpg
Paměťová karta i akumulátor mají společné místo na spodní straně.Levá strana těla ukrývá výstup USB, výstup HDMI a dokonce i pro externí mikrofon!

Když se podíváte na EOS M, bude Vám tento fotoaparát bez gripu připadat na první pohled jako klasický kompakt. Je však trochu mohutnější a těžší. I když tak fotoaparát ale na první pohled nepůsobí, je ve skutečnosti vyroben z větší části z kovových slitin

produkt_10.jpg produkt_11.jpg produkt_12.jpg produkt_13.jpg
V balení těla EOS M s objektivem je dodáván i malý externí blesk, který je napájen mikrotužkovými bateriemi AAA. Najdete na něm jen tlačítko zapnutí a aretace pozice v sáňkách

Fotoaparát je sice malých rozměrů, které jsou lákadlem pro ty, co často cestují a nosí fotoaparát všude sebou, ale společně s objektivem a bez blesku jste na váze setu kolem 510 g. Že by u takového fotoaparátu mělo být vyřešeno velmi jisté a pohodlné držení je určitě jasné. V tomto případě se ale ergonomii asi nevěnovalo tolik energie.

produkt_09.jpg 
V červené barvě s černým objektivem vypadá fotoaparát krásně. Vybírat můžete i mezi černou a bílou či stříbrnou barvou.

Fotoaparát je proveden bez gripu a má jej nahrazovat pogumovaný výstupek na přední straně a jistí to pogumovaná ploška pod palcem. Ono je obojí ale tak malé a všude kolem hladký klouzavý povrch, že to příliš nepomáhá a držení je tak poněkud nejisté.Šikovnou vychytávkou je uchycení řemínku. Na bocích fotoaparátu není klasické očko, ale spíš takový kovový kroužek, na který nasadíte kovovou koncovku řemínku a pootočíte aretační kroužek. A je hotovo. Malá chvilka.

produkt_14.jpg 
V setu se prodává zoomovací setový objektiv i tento malý pevný a velmi světelný objektiv 22 mm F2,0.

Objektiv 18-55 mm F3,5-5,6 mne nadchnul, všechny díly sedí a bez problému se ovládá. Pocit z použité slitiny kovu je vynikající. Bajonet je taktéž kovový. Přední člen se neotáčí. Překvapivě jde o dílensky mnohem lepší objektiv než setový objektiv k pravým zrcadlovkám Canon. Taktéž obrazová kvalita objektivu je na svou kategorii velmi dobrá.

Když se podíváte na fotoaparát a jeho ovládací tlačítka, zjistíte, že jich je pomálu, asi jako u PowerShotů, ale právě u těch je ovládání prakticky řešeno. Něco tu však chybí - ovládací kolečko režimů na horní straně! Pro tentokrát jej nahrazuje přepínač tří režimů. Vlevo je to automatický režim, vpravo je režim videosekvencí. A právě uprostřed se skrývají scénické režimy a hlavně režim P, poloautomaty Av a Tv (priorita clony a času) a plně manuální M. Z mého osobního pohledu klasický volič režimů dost chybí, protože strávíte víc času už jen hledáním a zvolením režimu. Na druhou stranu je pravdou, že dotykovým displejem si nastavení urychlíte. Ale není to zbytečná překážka?

produkt_15.jpg 
S adaptérem objektivů lze na tělo EOS M nasadit jakýkoliv EF objektiv značky Canon.

Pokud budete chtít nastavit další parametry snímání, už je situace mnohem snazší. Základní parametry nastavíte přes INFO, tj. přes informační obrazovku dotykového displeje. Je pravdou, že bych stejně uvítala tlačítko pro změnu ISO, ale v celkovém souhrnu - ovládání fotoaparátu jinak nemá chybu. Nastavování parametrů přes displej je téměř návykové.

Dotykový displej ovládáte podobně jako smartphone, jeho odezva je téměř okamžitá. Můžete dotykem nejen posunovat vyfocené snímky a dvěma prsty je přibližovat, ale také samozřejmě projet a přenastavit menu a veškeré expoziční parametry, a to velmi rychle. Bohužel to shazuje jeden obrovský neduh fotoaparátu, a to pomalé ostření a hlavně dlouhá prodleva mezi snímky. K tomu se ale ještě dostaneme.

produkt_16.jpg 
V dámské ručce se fotoaparát drží dobře, ve větší už o dost hůř.

Co se mi nelíbí u ovládání, tak nedomyšlenost červeného tlačítka pro snímání videosekvencí. Toto tlačítko speciálně pro video totiž funguje totiž jen v režimu videosekvencí. Při natáčení ale můžete alespoň fotit.

lcd_05.JPG lcd_06.JPG
Nechybí klasické barevné režimy Picture Style, které si lze podrobně nastavit dle vlastních požadavků. Řada sedmi kreativních filtrů (včetně pěkného efektu miniatury) umožní vytvářet efektní snímky

Pokud potřebujete další zdroj světla, ať už v interiéru či na portréty nebo zajímavé efekty, musíte nasadit externí blesk do sáněk. Interní blesku EOS M nehledejte. V základním setu vám blesk přibalí. Není to s ním však úplně jednoduché. Musí být napájen 2 AAA bateriemi a nelze jej naklánět ani natáčet. Jeho tvar je dost nepraktický a přitom jeho neskladnost pořádně nevynahrazuje jeho výkon. Sáňky na blesk samozřejmě podporují všechny Canon blesky, nejen ten přibalený.

lcd_01.JPG lcd_02.JPG lcd_03.JPG
Sériové snímání lze zvolit přes dotykový displej či horního tlačítka 4směrného ovladače. Sériové snímání je jen jedno. V nabídce pak je i samospoušť, délku samospouště lze uživatelsky navolit. Bohužel nikde u EOS M nenajdeme intervalové snímání.

Pokud vás zajímá možnost zapojení externího hledáčku, vězte, že ta podporovaná bohužel není. Údajně se má ale v půlce tohoto roku objevit další verze Canon bezzrcadlovky, která bude mít možná zabudovaný elektronický hledáček. Také by měly být představeny další dva objektivy s bajnetem EF-M. Nechme se překvapit.

lcd_07.jpg lcd_09.jpg
Rozhraní menu můžete znát z jiných modelů Canon. Na volby bohaté menu je rozděleno do jednotlivých záložek. Pohybovat se v něm můžete jak dotykem, tak ovládacím kolečkem.lcd_08.jpg
Menu pro přehrávání snímků. Např. kreativní filtry lze aplikovat i na již vyfocené snímky. V menu můžete povolit ovládání přes HDMI  
 

 

Pokračování 2 / 3

Obrazová kvalita, rychlost

Testy dopadly dle očekávání. Srovnali jsme snímky z dříve testovaných bezzrcadlovek Samsung, Sony, Nikon, Pentax, Olympus a Panasonic (test Computer 22/12) a největší snímače samozřejmě vedou přední linii.

ISO se může vyšplhat až na 12800, pokud potřebujete fotit s minimem osvětlení. Např. ISO 6400 není hodnotou, které byste se měli pro šum na fotkách obávat. Bez obav můžete fotit bez blesku v tmavých interiérech i exteriérech a fotit sport při nedostatku světla. Kvalita snímků na vyšší citlivost je výtečná.

iso-scena_01.JPG iso-scena_02.JPG iso-scena_03.JPG
iso-scena_04.JPG iso-scena_05.JPG iso-scena_06.JPG
iso-scena_07.JPG iso-scena_08.JPG iso-scena_09.JPG
 postupně všechny citlivosti od ISO 100 do ISO 25 600 

Obrazový výkon čipu EOS M odpovídá kvalitě APS-C zrcadlovek a mohli byste hledat oproti nim vady, ale nenajdete je. Tato vlastnost je ještě podpořena funkcí EOS M, která pořídí sérii 4 snímků, které spojí, a tím šum ještě dále potlačí.

iso 3200.JPG iso 6400.JPGiso 12800.JPG iso 25600.JPG
Ukázka vysoké citlivosti ISO 3200, 6400, 12800 a 25 600
iso detail 1600.jpg iso detail 5000.jpg
iso detail 6400 (2).jpg iso detail 6400.jpg
Výřez detailu snímku při vyšší citlivosti
ISO-vyssi_01.JPG ISO-vyssi_02.JPG
ISO-vyssi_03.JPG iso-vyssi-04.JPG
Ukázkové fotografie

Při měření rychlosti jsem byla poněkud zaskočena a pořád jsem přemýšlela, kde mám chybu v nastavení. Dle papírových informací má být přece autofokus prostě skvělý. Ale není. Nastavení fotoaparátu bylo správné, a tak se ukázalo, že EOS M je opravdu objektivně neskutečně pomalý. Rychlostní parametry jsem porovnala s hodnotami zmíněného testu bezzrcadlovek a níže je srovnávací tabulka.

Naměřili jsmeSamsung NX200Sony NEX-5NNikon 1 J2Pentax QOlympus E-PL3Panasonic DMC-GF5Canon EOS M
první snímek2,041,242,33,712,771,523,19
snímek bez namáčknutí, zaostření0,480,330,320,420,170,11,33
ukládání-připravenost k dalšímu snímku1,480,821,051,010,70,442,63
rychlost sériového snímání bez přeostření v sn./s.5,99,443,823,973,522,894,3
první video5,722,793,973,94,894,752,47

Pokud nastavíte vícebodové ostření, autofokus projíždí sem a tam a než zaostří, naskáče nám na stopkách 1,33 vteřin. Navíc čísla na stopkách naskakují pak i v čase mezi snímky, prodleva mezi dvěma snímky je tak minimálně kolem 2,5 vteřiny. Pokud nastavíte jednobodové ostření, rychlost je mnohem lepší, ale stejně se drží na slabém průměru. Nechce se věřit, že je něco takového možné.

Nejsem si jistá, jestli je v zájmu všech fotografů fotit zátiší a květiny. Domnívám se, že v zájmu většiny je dokumentovat rodinu, děti, dovolené, různé akce a ve všech případech je od fotoaparátu potřeba, aby rychle zaostřoval. Myslím, že takhle si Canon dostatečně trhnul ostudu a má co napravovat. Můžeme věřit, že další model budeme v rychlosti naopak opěvovat. (ostatně podívat se můžete na vcelku pravdivé video mirrorless party)


V případě videa funguje proklamované fázové ostření, takže čas od zapnutí po natáčení videa je v konkurenci naopak nejrychlejší. Série vyfotíte bez přeostřování v rychlosti kolem 4 sn./s. S přeostřením je snímání zoufale pomalé.

Videosekvence EOS M

Canon můžeme zapochválit za videosekvence. Ve Full HD rozlišení je obraz pěkný, zvuk je snímán stereo mikrofony a dokonce můžete připojit i mikrofon externí. Hlasitost zvuku u videa je manuálně nastavitelná. K dispozici je filtr hluku větru a manuální expozice. Přesostřování je automatické, můžete také dotykem prstu určit ostřící bod a sledování objektu.

Pokračování 3 / 3

Hodnocená, demosnímky

Canon dobře nastoupil s 18 megapixelových CMOS snímačem výborné kvality v odolném perfektně zpracovaném těle (až na chybějící grip) s kvalitním objektivem. Navíc v těle, které můžete vzít všude s sebou a nezabere příliš místa.

Dotykový displej má výtečně jemné rozlišení, široké pozorovací úhly a dobrou odezvu na dotyk.Moc se nám líbí možnost za nevelký peníz zakoupit adaptér pro další objektivy Canon na běžný bajonet. Snad se bude rozšiřovat i nabídka menších objektivů na nový bajonet EF-M, protože prozatím můžete použít jen 18-55 mm F3,5-5,6 a lákavý tenký „pancake“ 22 mm F2,0.

Canon mohl využít krok ke kategorii bezzrcadlovek, tedy kompaktů s výměnnými objektivy, ale docela zaškobrtl v důležitém kroku – autofokusu. Systém autofokusu bohužel nemůže dostat pozitivní hodnocení. Škoda. Musíme si tedy počkat, zda vyjde další model, který už bude mít AF systém použitelný i na jiné než statické objekty, které vám ochotně několik pro ně dlouhých vteřin postojí na místě.

Plusy

  • Výborná obrazová kvalita díky čipu i objektivu
  • Kvalita videa a především zvuku
  • Možnost používat s adaptérem různé objektivy Canon a blesky Canon – adaptér za 3300 Kč
  • Snímač APS-C, možnost pracovat s malou hlobkou ostrosti
  • malé rozměry
  • Dotykový displej s vynikajícím rozlišením

Minusy

  • Zoufale pomalý autofokus
  • Chybí klasický volič A S P M
  • Cena setu kolem 18 000 Kč
  • Žádná možnost optického hledáčku
  • Pomalé ukládání fotek
  • Není interní blesk, dodávaný externí není skladný a výklopný

Demosnímky

foto-video.JPG 
Snímky můžete vytvářet v různých poměrech stran.
zoom01.JPG zoom02.JPG
Rozsah zoomu: 18 mm a 55 mm
portret_02.JPG portret-01.JPG
portret-03.JPG portret-04.JPG
Portréty bez blesku i s dodaným bleskem. Blesk občas portréty přesvětluje. Velká chyba, že není výklopný. Mohl by tak být i lépe skladný.

detail_01 (1).JPG detail_02.JPG
detail_03.JPG detail_04.JPG
detail_05.JPG detail_06.JPG detail_07.JPG
 Detaily – setový zoom ostří od 25 cm a dokáže tak vytvořit pěkné detaily.

exteriery_01.JPG exteriery_02.JPG
exteriery_03.JPG exteriery_04.JPG exteriery_07.JPG
exteriery_05.JPG exteriery_06.JPG
 exteriery_08.JPG exteriery_10.JPG
exteriery_11.JPG exteriery_12.JPG
exteriery_13.JPG exteriery_14.JPG
Fotografie z exteriéru – snímky jsou správně ostré, s reálnou barevností a detaily
efekty_02.JPG efekty_03.JPG
efekty_04.JPG efekty_05.JPG
efekty_06.JPG efekty_07.JPG
efekty_08.JPG efekty_09.JPG
efekty_10.JPG 
Obrazové efekty – Canon EOS M nabízí 7 různých efektů, z nichž každému můžete upravovat intenzitu či barevný nádech.

Určitě si přečtěte

Články odjinud