9
Fotogalerie

9 tipů pro výběr digitální zrcadlovky [Vánoce 2015]

Vánoční sezóna pomalu ale jistě začíná, a tak ani my neváháme a budeme vás zásobovat pravidelnými tipy na koupi zajímavých fotoaparátů – ať už cenově nebo funkčně. První los padl na zrcadlovky.

Digitální zrcadlovka jsou pro většinu fotografů – především těch začínajících – stále jakýmsi snem a etalonem kvality. Realita je však mírně odlišná a systémové kompakty již dosahují srovnatelných a mnohdy i lepších výsledků, než zrcadlovky, a to při zachování menších rozměrů a váhy.

Letošní tipy na koupi zrcadlovky se budou od těch minulých lišit v několika směrech. Rozhodli jsme se zaměřit především na ty levnější modely, které jsou zajímavé svojí cenou a odvedou prakticky stejnou službu, jako ty dražší z nich. Záměrně jsme se pak vyhnuli plnoformátovým přístrojům – u potenciálních majitelů těchto aparátů předpokládáme, že již mají jasno v tom, co by měl jejich stroj umět a tudíž nepotřebují mnoho rad.

Nově jsme také mezi vybírané fotoaparáty zařadili výrobky Sony – ačkoliv jsou tyto fotoaparáty velice podobné zrcadlovkám, nemají klasickou zrcadlovkovou konstrukci. Sony používá polopropustné (SLT) zrcátko a uvnitř fotoaparátu nenajdete klasický optický hranol ale elektronický hledáče. Jedinými výrobci klasických zrcadlovek tak nadále zůstávají (mimo značek Leica, Hasselblad a Mamyia) Canon, Nikon a Pentax – značku Sigma jsme nezařazovali, jelikož má v nabídce pouze dva modely, z toho novější je na trhu od února 2012.

V přehledu najdete celkem 9 konkrétních modelů od všech jmenovaných značek, které jsme rozdělili do tří skupin. Ceny u těchto fotoaparátů uvedené jsou obyvkle za samotné tělo nebo set ze základním objektivem. Rozhodně však doporučujeme porozhlédnout se po vybraných kitech s širokorozsahovým objektivem (typicky 18–140 mm), který je mnohem univerzálnější než základní zoom a budete s ním moci „růst“ delší dobu.

Připlaťte si za lepší než základní zoomový objektiv, v budoucnu investici oceníte!

Vzhledem k tomu, že většina zrcadlovek je funkčně stejných, jelikož aplikují stejný princip pořizování fotografie, snaží se někteří výrobci nalákat zákazníky na doplňkové funkce, jako je bezdrátové připojení, GPS modul či zvýšená odolnost vůči povětrnostním vlivům. Tyto doplňkové funkce určitě vezměte při výběru v potaz, v budoucnu vám totiž mohou ušetřit mnoho času.

Článek pokračuje v další kapitole


Odkazy na zrcadlovky uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu T.S.BOHEMIA. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme k nim přidali až dodatečně.


Pokračování 2 / 4

Zrcadlovka do 10 000 Kč

Velmi levné zrcadlovky jsou obvykle starší modely, které bohatě poslouží nejen začátečníkům. Více než kde jinde i zde platí, že základem dobré fotografie je hlavně vhodný objektiv. Těla fotoaparátů se v zásadě liší jen počtem ostřících bodů a maximální použitou citlivostí.


Canon EOS 1200D

cena od cca 8 890 Kč (tělo + objektiv 18–55 mm)

Nejlevnější model od jedničky na trhu nese označení Canon EOS 1200D,  je to již rok starý model, který mírně konkuruje svému staršímu bratříčkovi EOSu 100D. Přesto však má stále co nabídnout a pro začínající uživatele může být dobrou volbou. Fotoaparát se drží firemního způsobu ovládání i ergonomie, takže případný přechod na vyšší model nebude v budoucnu problémem.

Dvanáctistovka nabídne dostatečné rozlišení 18 Mpx na CMOS snímači, kterému sekunduje závěrka s nejkratším časem 1/4000 s, sériové snímání zvládne tento drobek rychlostí 3 sn./s. Ostření je v režii autofokusového modulu s devíti ostřícími body, které pokrývají především střední část obrazového pole. Rozsah citlivostí nabídne snímač od ISO 100 do ISO 6400 s možností rozšíření až na ISO 12 800.

canon-eos-1200d-l-1200-80.jpg

Při ovládání se budete muset spolehnout pouze na klasické ovládací prvky – tlačítka s přímou volbou a dialogový roller. Displej totiž nemá dotykovou vrstvu, což však není žádná tragédie – při velikosti 3“ nabídne mírně nižší rozlišení 460 000 obrazových bodů. Komponovat pak můžete za pomoci hledáčku se zvětšením 0,8× a 95% pokrytím scény. Video je možné natáčet ve full HD rozlišení a formátu H.264.


Nikon D3200

cena od cca 8 990 Kč (tělo + objektiv 18–55 mm)

Druhým zástupcem v cenové hladině do 10 000 Kč je model Nikon D3200, který má sice datum narození v roce 2012, ovšem přímý nástupce D3300 z ledna loňského roku nepřináší prakticky nic zásadního navíc. Samotné tělo pořídíte za velmi dobrou cenu kolem 8000 Kč, v setu se základním zoom objektivem bude cena o něco vyšší.

Tělo zrcadlovky patří mezi jedny z těch menších, takže dobře sedne do ruky i ženám s drobnější dlaní a prsty. Také u tohoto modelu se Nikon drží standardního rozložení ovládacích prvků a ergonomie, takže případný přechod na vyšší model rozhodně nebude problematický.

Snímač typu CMOS nabídne rozlišení 24 Mpx, což je dostatečné i na velké zvětšení či výřezy, musíte však počítat s většími soubory nejen při snímání do RAWu, ale i při focení do JPEGu. Citlivost nastavíte v rozsahu ISO 100 až 6400 s možností rozšíření na ISO 12 800. Ostřících bodů nabídne D3200 celkem 11.

nikon_d3200_barvy.jpg

Displej je klasický nedotykový panel s úhlopříčkou 3“ a velmi jemným rozlišením 920 000 obrazových bodů. Hledáček má stejné parametry, jako u Canonu, tedy zvětšení 0,8× a pokrývá 95 % snímané scény. Menší slabinou je automatika vyvážení bílé, která barví snímky spíše do studených tónů – velmi jednoduchá je však úprava nastavení díky přehlednému diagramu v menu.

Článek pokračuje v další kapitole.


 

 

Pokračování 3 / 4

​Staré ale nikoliv zastaralé

Další skupina zrcadlovek také nepatří mezi ty nejnovější, každý z vybraných modelů však má co nabídnout. Obrazová kvalita je u všech velmi dobrá a výrobci neváhali fotoaparáty obohatit o zajímavé doplňkové funkce.


Canon EOS 100D

cena od cca 12 990 Kč (tělo + objektiv 18–55 mm)

Již od roku 2013 je na trhu tento drobeček, Canon EOS 100D byl v době uvedení nejmenší digitální zrcadlovkou na světě a dodnes platí za velmi malý model, který však není nijak zásadně ochuzen o funkční či ergonomické prvky. Rozměry 117×91×69 mm a hmotnost pouhých 407 g ukrývají CMOS snímač s rozlišením 18 Mpx a obrazový procesor DIGIC 5. Autofokus má 9 ostřících bodů, z toho pouze středový je křížový.

Velkou výhodou EOSu 100D je však vedle opravdu kompaktních rozměrů (zvláště s pancake objektivem) displej s úhlopříčkou 3" a dotykovou vrstvou, jeho rozlišení je 1 Mpx, takže uvidíte i sebemenší detaily. Zajímavé také je, že ačkoliv je tento fotoaparát nejmenším na trhu, nabídne největší hledáček mezi základními zrcadlovkami – konkrétně je to zvětšení 0,87× a 95% pokrytí scény.

Canon_EOS_100D_product_image_31.jpg

Video zvládá EOS 100D v rozlišení Full HD při 30 sn./s, jako jedna z mála základních zrcadlovek nabídne zrcadlovka také možnost kontroly hloubky ostrosti, jejíž tlačítko najdete klasicky vedle bajonetu objektivu. Již delší dobu se spekuluje o nástupci tohoto prodejně úspěšného modelu, nicméně nejdřív se jej dočkáme zřejmě až za necelý rok.


Nikon D5300

cena od cca 16 590 Kč (tělo + objektiv 18–55 mm)

Předposlední generace druhé nejnižší modelové řady Nikonu má ještě starší design, který je typický mohutnějším tělem a menším gripem. Novější model už je znatelně štíhlejší a grip nabyl na objemu pro lepší držení. Model Nikon D5300 však nabídne funkce, které najdete málokde.

Těmi zásadními nadstavbovými funkcemi je Wi-fi rozhraní pro jednodušší vzdálené ovládání fotoaparátu prostřednictvím mobilního zařízení či pro sdílení snímků. Druhou doplňkovou funkcí je GPS modul, který může rovnou do EXIF dat snímků zaznamenávat místo pořízení.

Obě funkce dodnes najdete málokde pohromadě, GPS modul je výsadou kompaktů a u zrcadlovek jej můžete obvykle dokoupit pouze samostatně, o Wi-Fi nemluvě. Velice praktický je také otočný a výklopný displej, který umožňuje snímat prakticky z jakékoliv polohy.

flip-1200yw9p_enl.jpg

Snímač má rozlišení 24 Mpx s rozsahem citlivostí ISO 100 až ISO 12 800. Hledáček má zvětšení 0,8× a pokrývá 95 % scény. Displej, i když není dotykový, má velkou 3,2" uhlopříčku a vysoké rozlišení 1 037 000 obrazových bodů.  Full HD video je možné natáčet až při 60 sn./s.


Pentax K-50

cena od cca 13 990 Kč (tělo + objektiv 18–55 mm)

Jako jediný v cenové hladině do 15 000 Kč nabídne Pentax K-50 odolnost vůči povětrnostním vlivům – tedy vůči prachu a vodě. Ochrana je zajištěna více jak 80 těsněními, která mají zabránit právě vniknutí vody a prachu dovnitř těla zrcadlovky.

Co víc, fotoaparát má plovoucí uložení snímače, takže s ním budete mít stabilizované všechny objektivy, což může být pro někoho výrazné plus. Hledáček má K-50 standardní se 100% zvětšením, ke kontrole či komponování je možné využít také 3" displej s jemným rozlišením.

pentax_k-50_dslr.jpg

Natáčet video můžete ve full HD rozlišení, maximálně při 30 sn./s, o ostření se stará 11 ostřících bodů a v sérii zvládne K-50 až 6 sn./s. Zajímavý je také nejkratší čas závěrky 1/16 000 s a maximální citlivost ISO 51 600. Jediným nedostatkem je tak omezené množství kompatibilních objektivů a ignorování bajonetu KAF ze strany třetích výrobců.

Článek pokračuje v další kapitole.


Pokračování 4 / 4

Zrcadlovky pro pokročilé

Pokročilé zrcadlovky nabídnou svým uživatelům především vyšší komfort ovládání a lepší ergonomii. Obojí je dáno jednak zdvojenými rollery – jeden na přední a jeden na zadní straně a jednak také stavovým displejem na horní straně fotoaparátu.


Canon EOS 760D

cena od cca 18 600 Kč (pouze tělo)

Novinka letošního roku, Canon EOS 760D, byla představena společně s menším sourozencem EOS 750D. Oba dva fotoaparáty mají v zásadě stejnou vnitřní stavbu a používají shodný snímač i modul autofokusu. Zásadním rozdílem je však ovládání – zatímco 750D se blíží více svým levnějším kolegům, 760D se naopak snaží přiblížit vyšším modelům řady EOS.

phpoy9y4m.jpg

To se projevuje především přítomností stavového displeje na horní straně fotoaparátu a dialogovým rollerem i na zadní straně vedle displeje. Hlavní displej je navíc otočný a výklopný, takže můžete bez problémů fotografovat i v pozici, kdy byste stěží viděli do hledáčku.

Hledáček je relativně světlý a velký nabídne zvětšení 0,82× při zvětšení 95 %, displej má při úhlopříčce 3" rozlišení jemných 1 040 000 bodů, dotykový vrstva usnadňuje nejen nastavení fotoaparátu, ale také výběr ostřícího bodu nebo expozici dotykem při zapnutém živém náhledu.

Uvnitř fotoaparátu je CMOS snímač s rozlišením 24 Mpx, který zvládne pracovat s citlivostí od ISO 100 do 25 600 (v rozšířeném režimu), samozřejmostí je ukládání do JPEGu a do RAWu. ideo můžete natáčet ve Full HD rozlišení při frekvenci 30, 25 a 24 sn./s. Ostření má v režii celkem 19 ostřících bodů.


Nikon D7200

cena od cca 24 490 Kč (pouze tělo)

Aktuálně nejvyšší model řady DX zrcadlovek je Nikon D7200, konstrukčně vychází ze svého předchůdce D7100, který byl představen v roce 2013. Změny sice není mnoho, ale o to zásadnější jsou.

D7200_18_140_front34l.jpg

Rozlišení je shodné, jako u staršího modelu – 24 Mpx na CMOS snímači, který nemá AA filtr pro ostřejší záběry. Novější je však obrazový procesor Expeed 4, který zajišťuje vyšší provozní rychlosti a také rozšiřuje nastavitelné citlivosti od ISO 100 až do SO 102 400 – dvě nejvyšší hodnoty ISO však umožňují ukládání pouze do černobílého JPEGu. Video s tímto modelem natočíte ve full HD rozlišení, a to dokonce v režimu 60p.

Významnou změnou oproti staršímu modelu je také použití jiného autofokusového modelu, v tomto případě se jedná o Multi-CAM 3500DX II, který je použit v plnoformátovém modelu D750 a měl by zajistit ještě spolehlivější a rychlejší ostření. Potěší také přítomnost Wi-Fi a NFC modulu pro jednodušší párování s mobilním zařízením.


Sony Alpha A77 II

cena od cca 27 490 Kč (pouze tělo)

Řada Alpha od společnosti Sony nepatří mezi klasické zrcadlovky, jelikož používá poloprůhledné zrcátko SLT – tato konstrukce postrádá optický hranol a hledáček je elektronický. Výhodou je samozřejmě možnost zobrazit mnohem více informací v hledáčku, nevýhodu zase větší spotřeba energie.

a77-II_wSAL1650_SS-1200.jpg

Jeden z posledních modelů Sony Alpha A77 II patří mezi ty pokročilejší fotoaparáty, což ostatně dokazuje i celková ergonomie se dvěma rollery a stavovým displejem, který je navíc výklopný a otočný, ovšem nikoliv směrem do boku ale nahoru.

Displeji sekunduje elektronický hledáček, který rozhodně patří k tomu lepšímu, co na trhu najdete – při zvětšení 1,09× nabídne rozlišení 2,359 milionu obrazových bodů a má poměrně rychlou obnovovací frekvenci.

Snímač je firemní s rozlišením 24 Mpx a sekunduje mu obrazový procesor Bionz X, citlivost nastavíte v rozmezí ISO 100 až 25 600. Ostření, které zde využívá odlišný systém než klasické zrcadlovky pracuje s celkem 79 ostřícími body, z nichž je 15 křížových s vyšší citlivostí. Mezi praktické detaily pak patří Wi-Fi, NFC a zámek na voliči expozičních režimů.


Pentax K-3 II

cena od cca 24 990 Kč (pouze tělo)

Nejnovějším fotoaparátem koncernu Pentax–Ricoh je model Pentax K-3 II, tedy druhá generace již dříve představeného fotoaparátu. A stejně, jako tomu bylo u předchůdce i u současníků tohoto fotoaparátu, jedná se o digitální zrcadlovku odolnou vůči prachu, stříkající vodě, vlhkosti a nepříznivým klimatickým podmínkám obecně.

ZPR-PENTAX-K3-II-BEAUTY.JPG

Snímač fotoaparátu má rozlišení 24 Mpx typu CMOS a v kombinaci s obrazovým procesorem Prime III umožňuje pracovat s citlivostí až ISO 51200. Stejně jako u ostatních modelů Pentax, i v tomto případě má snímač plovoucí uložení a je stabilizovaný, takže máte značnou výhodu v podobě stabilizaace s jakýmkoliv objektivem.

Obrazových bodů je celkem 27 a koukat na ně můžete buďto v hledáčku se zvětšením 0,95× při 100% zvětšení anebo se spokojíte s displejem o úhlopříčce 3,2" a rozlišení 1 037 000 obrazových bodů, ten bohužel není ani výklopný ani dotykový. Potěšeni budou také rychlopalní fotografové, neboť sériové snímání je k dispozici rychlostí 8,3 sn./s. Video natočíte ve ful HD rozlišení při frekvenci 60, 50, 30, 25 a 24 sn./s, vstříc vychází fotoaparát i samostatnými konektory pro mikrofon a sluchátka.


Určitě si přečtěte

Články odjinud