Ohnuté panorama z dílny Microsoftu

Ohnuté panorama z dílny Microsoftu

Panoramatické fotografie jsou velmi oblíbené a pro diváka efektní snímky. Cest k tomu jak se panoramatického snímku dobrat je velmi mnoho a programů ještě více.

 Dnes si přiblížíme jeden přímo z dílny Microsoftu. Skládání panoramatických snímků se děje prakticky ve všech případech stejně, a to „slepením“ více snímků vedle sebe anebo nad sebe. Zásadní rozdíl je však v tom, jak programy pracují s jednotlivými snímky a jakým způsobem určí to správné slepení do jednoho obrázku.

Většina softwarových nástrojů umožňuje manuálně ovládat spoustu nastavení a detailů. Některé jsou však plně automatické a jediné co je vám dovoleno udělat, je stisknout příslušné tlačítko pro tvorbu obrazu. Mezi ty plně automatické patří také Microsoft Image Composite Editor, který je volně dostupný ke stažení a to hned pro 32bitové i 64bitové operační systémy.

Základem jsou vstupní data

Stejně jako u jakéhokoliv jiného fotografického námětu, i v případě panoramat platí, že nejdůležitějším článkem jsou vstupní data. V případě spojování snímků to platí dvojnásob.

Při fotografování digitálním kompaktem se vyplatí zabrouzdat v menu, zda nenajdete přímo funkci panorama, která vám usnadní pořízení zdrojových fotografií. Některé kompakty nabízejí složení panoramatu přímo v aparátu, tuto možnost však raději vynechejte, neboť se většinou zdrojové snímky neukládají a digitál uloží pouze finální snímek.

Před samotným snímáním je dobré prohlédnout si okolí a zvolit vhodný výsek reality, který posléze diváka něčím zaujme. Na fotoaparátu nastavte vyvážení bílé, zvolte manuální ostření a zaostřete případně zazoomujte, všechna nastavení zůstanou stejná po celou dobu fotografování. Snímejte vždy tak, aby se překrývala alespoň třetina dvou sousedních snímků. Záleží pouze na vás, zda zvolíte snímání na výšku či na šířku. Pamatujte ale, že při fotografování na šířku bude výsledkem dlouhá „nudle“. Pokud máte po ruce stativ, určitě ho použijte, slepení snímků pak bude přesnější.

Jednoduchost nade vše

Po jednoduché a rychlé instalaci programu vás čeká příjemné uživatelské prostředí s přehledně vyznačenými boxíky pro ovládání. Zdrojové snímky je možné do programu načíst pomocí nabídky File | New (Ctrl+N), anebo jednoduše vyberete snímky panoramatu v průzkumníkovi či jiném programu a přetáhnete je do pracovního okna Microsoft ICE.

Program okamžitě začne propočítávat možnosti složení snímku, který následně zobrazí. Obrovskou výhodou programu je naprostá nezávislost práce na značení jednotlivých zdrojových snímků i na jejich pořadí. Většině ostatních programů je třeba nějakým způsobem říci, jak má snímky poskládat či zda je fotografováno zleva či zprava. Microsoft ICE tohle všechno zvládne sám a spolehlivě. Jakmile je dokončen výpočet panoramatu, zobrazí se výsledný snímek v okně programu.

04.png 
První náhled po spojení fotografií

Různý pohled

Ve spodní části pracovního okna najdete tři samostatné boxíky pro nastavení výsledného snímku. Zcela vlevo najdete Stitch pro volbu spojení snímků, celkem je zde pět možností. Vyzkoušejte, který typ složení snímků se vám bude líbit nejvíce. Obrázek výše byl složen při automatické volbě, níže uvedená ukázka pak při volbě Planar Motion 1.

06.png 
Rozdíl ve složení snímkl je patrný na první pohled

Při skládání panoramat se v okrajích snímků vyskytnou hluchá místa, která je nutné oříznout, to můžete provést ručně v prostředním boxu Crop – tažením bodů ořezového rámečku či zadáním velikosti, anebo opět ponechat vše na automatice.

Druhá možnost je jednodušší, a pokud chcete zachovat maximální obrazovou plochu snímku, je také nejefektivnější. Poslední boxík Export slouží pro nastavení formátu a kvality výsledného obrázku na výběr je celkem sedm možných formátů, u nichž můžete volit kvalitu snímku. Standardně využijete JPEG, kde volte co nejvyšší kvalitu

07.png 
Nabídka kvalit JPEG komprese známá z mnoha jiných editorů

Různé možnosti projekce

V horní části pracovního okna najdete vpravo od nabídky File ikonu pro aktivaci ořezového nástroje. Vedle ní je ještě další ikona pro volbu projekce panoramatu. V nabídce programu najdete perspektivní projekci a po dvou možnostech (horizontální a vertikální) od cylindrické a sférické projekce.

Ve všech případech je možné snímkem posouvat jakoby po povrchu koule a měnit tak jeho podobu, jelikož dochází ke zkreslení (viz poslední obrázek). Posledním ovládacím prvkem je posuvník pro zvětšení/zmenšení náhledu snímku zcela vpravo nahoře.

08.png 
Zakřivené panorama? Proč ne!

Jakmile jste spokojeni s výslednou podobou obrazu, je čas pro export v plném rozlišení, stiskněte tlačítko Export to disk..., program se zeptá na umístění finálního obrazu a uloží jej.

Určitě si přečtěte

Články odjinud