17
Fotogalerie

Úhel odrazu

Odrazné desky jsou variabilním, skladným a relativně levným prostředkem pro získání doplňkového světla. Jak s nimi pracovat a jaké povrchové provedení desky zvolit?

Většina uživatelů fotografuje za všech světelných podmínek. Patříte-li mezi ně, pak i vás samotné možná napadlo, že by v některých případech prospělo fotografované scéně dodat mírné osvětlení. K takovému účelu velice jednoduše poslouží například odrazné desky, kterými lze nejen prosvětlit stinné partie, ale rovněž elegantně změkčit vržené tvrdé stíny.

Klasické způsoby přisvícení

Světelné podmínky při fotografování v interiérech i exteriérech nejsou vždy ideální a způsobů, jak si s nedostatkem světla poradit, existuje celá řada. Prvním z nich pochopitelně bývá prodloužení expoziční doby, což ovšem nelze provést vždy – hrozí například problém s pohybovou neostrostí. Další z možností nabízí každý digitální fotoaparát, a sice zvýšení ISO citlivosti, které však vede k produkci většího množství šumu a také není ideální.

Scénu rovněž můžete přisvětlit jemným doblesknutím vestavěného či externího blesku, nebo dokonce lampami a zábleskovými světly. Také zde bychom mohli vyjmenovat další nevýhody; vestavěný blesk zkrátka nenasměrujete tak, jak by se vám to v dané situaci hodilo, navíc bude vrhat tvrdé stíny. Externí blesk nebo dokonce záblesková světla představují zase finančně náročnější možnosti. Nehledě na to, že převážení zábleskových světel není žádná legrace. Ještě jsme však nevyčerpali všechny možnosti.

00_Hlavni.jpg
max. velikost
Nikon D80, Nikkor 50 mm F1,8 D AF, F2,8, 1/100 s

Scéně lze totiž dodat osvětlení pomocí již zmiňovaných odrazných desek. Toto řešení pochopitelně zdaleka nenabízí takové světelné možnosti, jaké má blesk, nevyužijete je v krajinářské fotografii, dokumentu či reportáži. Dovolují ovšem osvětlit stinné partie objektů na fotografii velmi měkkým odraženým světlem, a tak je lze úspěšně nasadit v patřičných fotografických disciplínách. Kromě zcela pochopitelného využití v portrétní fotografií je můžete používat rovněž při fotografování produktů nebo například v makrofotografii.

Jednu zásadní nevýhodu však mají – těžko se můžete jako fotograf soustředit na samotné fotografování a přitom ještě přidržovat jednu či dokonce více odrazných desek. Nezbývá tedy než využít pomoci schopného asistenta či alespoň stojanu s držákem. Na druhou stranu mezi klady odrazných desek patří nízká hmotnost a výborná skladnost. Při fotografování v exteriéru jsme například nosili desku o průměru jedenaosmdesát centimetrů ve fotobatohu v komoře určené k uložení notebooku. Složená totiž zabírala přibližně jednu třetinu své původní velikosti.

Vždy máte na výběr

Odrazné desky jsou složeny z fólií a ze skládací pružiny, jejich vnitřní části potažené bílou látkou, kterou můžete použít změkčení přímého tvrdého osvětlení. Množství a druhy odstínů, kterými obalujete skládací pružinu, se mezi výrobci nepatrně liší. Většinou však bývají standardní potahy jasně dané: černá, bílá, stříbrná a zlatá. Můžete se setkat ale také se zlatostříbrnou variantou či modrým a zeleným klíčovacím pozadím. Desky jsou rovněž k dispozici v různých velikostech a formátech, například k portrétování celých postav se používají oválné či obdélníkové desky větších rozměrů.

desky.jpg
max. velikost
Odrazné desky se vyrábějí nejen v různých variantách, například pět v jednom – černá, bílá, zlatá, stříbrná fólie a difuzor, ale také v různých velikostech. Na obrázku jsou desky o průměrech 56, 81 a 107 cm. Složené v pouzdře pak zabírají přibližně 20, 29 a 38 cm.

Vždy připraven

Odrazné desky jsou populární právě díky skladnosti. Čtyři různobarevné fólie tvoří vlastně obal na vnitřní skládací pružinu, která je potažena bílou průsvitnou látkou. Tento obal jednoduše svlékáte a oblékáte dle potřeby: černo-stříbrnou či bílo-zlatou variantu fólie. Zatímco na sundávání fólií nic těžkého není, složení vnitřní části odrazné desky vyžaduje jistou zručnost: začínáte s dlaněmi navzájem otočenými proti sobě a pokračujete tak, abyste je vyrovnali, přitom tlačíte obě uchopené části pružiny k sobě.

baleni_01.JPG baleni_02.JPG baleni_03.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

baleni_04.JPG baleni_05.JPG
max. velikost | max. velikost
Rozložení a opětovné složení odrazné desky je pouze otázkou jednoho okamžiku.

Zvolit tu správnou

Správně odrazit to pravé světlo a neudělat přitom chybu si žádá citlivý přístup. Při portrétu nemusí působit dobře světlo odražené zdola, vytvářející nepřirozené stíny, což se může lehce přihodit například při použití stříbrné fólie. Se stříbrnou a také zlatou fólií byste si dále měli dávat pozor, aby nedošlo k přesvětlení předmětu nebo dokonce k přepalům – expozici měřte již s nastavenou odraznou deskou.

Důležitá je komunikace nejen s modelem, ale také s asistentem, který vám bude s odrazem pomáhat. Oba byste si měli rozumět v tom, jak má výsledná fotografie vypadat, tedy které části na snímku deskou přisvětlit. Volbou odstínu desky, jejího rozměru a vhodným natočením totiž určíte oblast, na kterou bude působit, a také intenzitu dopadajícího světla.

Ilustrační snímky demonstrují, jak se na fotografii projeví působení příslušné odrazné fólie. Jedinou osobní výtku bych měl k černé fólii. Někdy můžete černou využít k pohlcení světla, které by se jinak odrazilo například od zdi či jiných předmětů ve scéně, nebo třeba k ještě výraznějšímu prohloubení stínů. Použitá černá fólie však není dokonale matná, a tak jistou část světla přeci jen do scény odráží. Stíny na snímku pořízeném s černou fólií se téměř neznatelně liší od stínů na fotografii pořízené bez fólie.

atas_01_bila_x.jpg
max. velikost
Bílá odrazná fólie zachovala nejlepší barevné podání a měkce přisvětlila stinné partie ve tváři.

atas_02_cerna_x.jpg
max. velikost
S černou fólií můžete pohltit odražené světlo, a tak ještě více prohloubit rozdíl mezi osvětlenými partiemi na snímku a částmi, které se topí ve stínu.

atas_03_stribrna_x.jpg
max. velikost
Stříbrná fólie sice prosvětlila stíny, ale ne zcela ideálně. Došlo zde k přesvětlení levého ramene a také části tváře, navíc se objevil další odlesk v levém oku portrétované dívky.

atas_04_zlata_x.jpg
max. velikost
Zlatá fólie se chová podobně jako stříbrná, neodrazí sice světlo s takovou intenzitou, dodá však snímku navíc teplejší barevný nádech.

Změkčení světla

Pomocí odrazných desek můžete nejen prosvětlit stinné části fotografovaného předmětu, ale do rukou se vám dostává další možnost práce se světlem. Vnitřní pružina s průsvitným potahem se výborně hodí ke změkčení stínů způsobených přímým tvrdým osvětlením.

zmekceni_01.JPG
max. velikost
Snímek s tvrdým světlem, který v našem případě vytváří nepříliš dobře působící tmavé stíny v obličeji.

zmekceni_02.JPG
max. velikost
Druhý snímek byl pořízen se stejným světelným zdrojem, pouze jsme před něj umístili difuzní bílou část desky, která stíny změkčila. Všimněte si, že se snížila i intenzita odrážejícího se světla od pozadí.

Zvládnete to bez pomoci

Během práce s odraznými deskami se často nevyhnete tomu, že si budete muset pozvat nějakého asistenta či alespoň pořídit stojan, na který desku zavěsíte. Při fotografování přiložených obrázků jsem však nikoho neměl a situaci jsem vyřešil tak, že desku se zlatou fólií si držela sama portrétovaná dívka. Ve stínu pod stromy se vše topilo v chladných tónech, a proto jsme k projasnění stínu použili zlatou fólii, která dodala pleťovce teplejší nádech. Upravit teplotu barev by pochopitelně šlo i v počítači, ale neviděl jsem důvod, proč to neudělat hned během fotografování.

exterier_01.jpg
max. velikost
Bez odrazné desky

exterier_02.jpg
max. velikost
Se zlatou fólií

exterier_03.jpg
max. velikost
Tentokrát se fotografování obešlo bez asistenta

Původní článek byl otištěn v DIGIfotu 6/2008. Chybějí-li vám starší čísla časopisu DIGIfoto, kontaktujte oddělení distribuce e-mailem: predplatne@cpress.cz nebo telefonicky na bezplatné lince 800115588.

001.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud