11
Fotogalerie

Kouzla ve Photoshopu: Rámeček fotky jako z Polaroidu

Lidi z nějakých pohnutek stále přitahuje ošoupanost a nedokonalost starých časů. To je i jeden z důvodů, proč můžeme digitální fotky degradovat do podoby snímků z Polaroidu.

„Polaroidového“ efektu lze v současnosti dosáhnout mnoha způsoby. Tím nejjistějším je samozřejmě použití originálního fotoaparátu, který obraz exponuje na instantní film. Je to jistě krásný koníček, ale přiznejme si – většina těch, kdo dnes fotí, by se s něčím takovým rozhodně obtěžovat nechtěla. Mnohem snazší je například nainstalovat patřičnou (a bezplatnou) aplikaci na chytrý mobilní telefon a fotky jako z Polaroidu okamžitě cvakat bez rizika i bez námahy.

Druhou cestou, jak podobu digitálních fotografií přiblížit kouzlu Polaroidu s jeho nezaměnitelným neproporcionálním rámečkem, je jejich dodatečná úprava v počítačovém softwaru.

K základní práci vám poslouží jakákoliv aplikace, včetně těch jednoduchých a zdarma dostupných, která umí u fotografie změnit tzv. plátnovou velikost (zvládne to i banální IrfanView). Zde si budeme postup ilustrovat v Adobe Photoshopu, který je v řadách našich čtenářů zdaleka nejoblíbenějším nástrojem. Zvídavý čtenář, který používá program jiné značky, si jistě z logiky popsaného procesu najde cesty k patřičným nástrojům v jeho vlastní výbavě – posloupnost bude velmi podobná té zde uvedené.

1. Změřte a upravte proporce originálního obrazu

Polaroidových filmů je co do velikosti několik typů. O spoustě z nich lze říci, že plocha samotné fotografie po odečtení rámečku, je zhruba čtvercová. Aby byl výpočet v tomto ilustračním případě co nejjednodušší, změnili jsme velikost zdrojové fotografie na rozměr 900 × 900 obrazových bodů. Za chvíli uvidíte proč.

polaroid-shutter.jpg 
Autorem použité fotografie je George Vladimirovich

2. Vytvořte bílý rámeček

Poměr stran běžné polaroidové fotografie je 4:5 (šířka:výška). V tomto článku striktně nedodržíme rozměry žádného konkrétního typu instantního filmu, nicméně proporcionálně náš obraz polaroidový snímek připomene. Z fotografie, kterou měl autor článku při jeho psaní k dispozici, bylo možné okamžitě odvodit a pro snazší zapamatování zaokrouhlit orámování následovně: šířka levé, pravé a horní strany činí zhruba 5 % šířky fotografie, spodní strana potom asi 20 % výšky fotografie.

Jak na to ve Photoshopu:

Otevřete vaši fotografii s čtvercovým poměrem stran o velikosti 900 × 900 pixelů.

polaroid-01.jpg 
Změna velikosti zdrojového obrazu

Jelikož je zdrojový obraz po otevření uzamčen jako vrstva Pozadí, poklepejte na ni dvojklikem v nástrojové paletě Vrstvy; otevře se dialog Nová vrstva, v němž pouze vyplňte název vrstvy (například „Obraz“) a pak potvrďte klepnutím na OK nebo stištěním klávesy Enter. Vrstva s obrazem se odemkne a lze s ní pracovat.

polaroid-08.jpg
Odemčení a přejmenování vrstvy Pozadí

Vytvořte novou vrstvu (například stiskem kláves Shift + Ctrl + N), pojmenujte ji třeba „Rámeček“ vyplňte ji bílou barvou (například tak, že stisknete klávesy Shift + F5, otevře se dialogové okno Výplň, v něm z rolovacího menu Obsah > Použít vyberete volbu Bílá a potvrdíte tlačítkem OK).

V nástrojové paletě Vrstvy přesuňte myší novou vrstvu „Rámeček“ pod vrstvu s fotografií, kterou jsme nazvali „Obraz“.

polaroid-09.jpg 
Uspořádání vrstev

Nyní určíme patřičné proporce rámečku. V paletě Vrstvy se ujistěte, že máte aktivovánu vrstvu „Rámeček“. Poté zkontrolujte, že máte v paletě Barvy jako barvu pozadí nastavenu bílou (pokud ne, nastavte ji).

Přejděte do horní nabídky Obraz > Velikost plátna. Zde v roletovém menu změňte použité jednotky na obr. body. Ukotvení ponechte tak jak je (na střed) a nastavte plátnovou velikost na 1000 obrazových bodů (šířku i výšku; platí za předpokladu, že tak jako my pracujete se zdrojovým obrazem o velikosti 900 × 900 obrazových bodů). Potvrďte tlačítkem OK.

polaroid-03.jpg
Nastavení obrazových bodů jako jednotek v dialogu Velikost plátna
polaroid-04.jpg polaroid-05.jpg
Nastavení nové velikosti plátna a jeho výsledek 

Váš obrázek má nyní novou velikost 1000 × 1000 obrazových bodů a je ohraničen bílým rámečkem o stejné tloušťce po všech stranách. Vraťte se opět do nabídky Obraz > Velikost plátna, znovu změňte jednotky na obr. body., ale tentokrát přepněte Ukotvení na horní středovou pozici (viz ilustrační obrázek) a poté do pole výška zadejte 1200 obrazových bodů. Potvrďte tlačítkem OK.

polaroid-06.jpg polaroid-07.jpg
Rozšíření plátnové velikosti při spodní straně rámečku 

3. Přidání textury

Vaše dílo je v podstatě hotovo, obrázek získal slibovaný rámeček o proporcích připomínajících polaroidový snímek. Můžete být spokojeni, ale něco tomu možná ještě chybí – například textura, kterou má skutečný papír takovýchto rámečků. Zkušenější uživatel by si ji sice mohl vytvořit vlastnoručně přímo ve Photoshopu, my vám ale ušetříme práci a dovolíme vám stáhnout takovou texturu z našeho webu.

Chcete-li s ní svůj obrázek ozvláštnit, postupujte následovně:

  • Otevřete v grafickém editoru soubor Textura.jpg (stáhněte si zde přiložený obrázek)
  • Klávesami Ctrl + A jej celý označte a s pomocí Ctrl + C zkopírujte do schránky.
  • Přejděte k vašemu „polaroidovému“ snímku s hotovým rámečkem a stiskem Ctrl + V vložte texturu.
  • Pokud její rozměry neodpovídají velikosti vašeho obrazu, upravte je (například stisknutím Ctrl + T a provedením příslušné transformace).
  • Přesuňte vrstvu s texturou mezi vrstvu „Obraz“ a „Rámeček“ a v panelu Vrstvy u ní nastavte režim překrytí Násobit.
polaroid-11.jpg 
Pořadí vrstev v hotovém obrazu

Poslední krok nemusíte nutně dělat, nicméně hodí se, pokud se rozhodnete svoji fotku vybavit také popiskem v rozšířené části rámečku – pokud text zapíšete pod vrstvu „Textura“ s nastaveným násobením, bude výsledek vypadat více realisticky.

polaroid-10.jpg 
Celkem dvě minuty práce a je jako z Polaroidu!

Pozn. red.: Článek se zabývá pouze tvorbou rámečku. Pro úplnost se však hodí dodat, že pro finalizaci polaroidového efektu by bylo u většiny fotografií vhodné upravit jejich barevnost, případně provést další korekce směrem k realistickému dojmu.

Zájemce o zpracování tohoto typu snímků na pokročilejší úrovni si dovoluji upozornit na velmi propracovanou „akci“ Polaroid Generator, která všechnu práci odvede za vás a potom umožní do detailu doupravit dílčí detaily obrazu. Na to, jak pracovat s tímto doplňkem pro Photoshop, se můžeme podívat podrobněji někdy příště.

Určitě si přečtěte

Články odjinud