17
Fotogalerie

Nikon P7700: Bohatě vybavený kompakt s rychlou sekvencí

Podrobněji jsme vyzkoušeli práci s digitálem Nikon Coolpix P7700, který představuje zdařilou kombinaci 12Mpx snímače a kvalitní optické části.

V kostce lze říci, že práce s modelem je dostatečně rychlá a pořízené snímky nemají žádný zásadní obrazový problém.Pokud se podíváme nejprve na design novinky, tak na první pohled představuje P7700 kompakt se standardním ovládáním.

P7700_LCD_1.jpg 

To je ozvláštněno zejména možností otáčet a vyklápět třípalcový, barevný, LCD displej (který má navíc vysoké rozlišení, takže zaměřování objektů je při fotografování skutečně komfortní). Displej je uchycen na relativně robustním kloubu, nemusíte se proto bát, že byste ho dříve nebo později častým používáním poškodili.

P7700_LCD_6.jpg 

Hlavní funkce, jako například přepínání mezi jednotlivými expozičními režimy, najdete na základním ovládacím kolečku, ovšem díky řadě tlačítek rozesetých po těle aparátu lze řadu funkcí aktivovat přímo, což práci při fotografování velmi urychluje. Jako dobrý příklad můžeme vzít například tlačítko sekvenčního snímání nebo snadný přechod od fotografování na natáčení videa. Navíc podle vlastního úsudku můžete dvěma tlačítkům přiřadit funkce, jež budete chtít takto přímočaře ovládat.

P7700_back_1.jpg P7700_front_on.jpg

Všechny ovládací prvky jsou během fotografování snadno dostupné. Pokud přesto budete muset něco upravovat v Menu, tak je procházení a ukládání jednotlivých parametrů zcela přehledné. Přestože Nikon Coolpix P7700 je docela rozměrově malý fotoaparát (11,8×7,5×5 centimetrů), tak jde o bytelný a docela robustní model, což potvrzuje jeho hmotnost – cca 395 gramů.

P7700_top_on.jpg 

Na těle fotoaparátu bohužel již nenajdete optický hledáček, za to nepřehlédnete sáňky na externí blesk. Ten zabudovaný má pak dostatečný dosah, cca 5 metrů a relativně rychle se i dobíjí (v řádu sekund), takže nezdržuje samotné fotografování. Z dalších funkcí nás zaujalo například to, že fotoaparát podporuje bezdrátovou spolupráci s externími blesky (k modelu si můžete pořídit ještě dálkové ovládání nebo GPS modul) a že také u natáčení videa lze manuálně ovlivňovat expozici a lze také zoomovat.

P7700_SB400_frt34r.jpg P7700_SLup_frt34r.jpg

Provoz – energetická náročnost a rychlost

S modelem P7700 se velice rychle pracuje, exponovat lze po zapnutí modelu již za necelé dvě sekundy (pokud ovšem máte LCD displej otočený tak, že na něj nevidíte – krytkou ven, tak se model nezapne). Ukládání snímků na paměťovou kartu Secure Digital je rychlé a to i v případě nejvyšší dostupné kvality fotek. Co se týká provozu modelu, tak jsme si ověřili, že je energeticky nenáročný - za celou dobu testování, cca několik dní, jsme nemuseli dobíjet li-ion akumulátor (s modelem tak pořídíte na jedno nabití stovky fotografií, a to i při využívání interního blesku).

Pokračování 2 / 2

Obrazová kvalita a hodnocení

Díky relativně velkému (1/1,7“) CMOS čipu byly všechny fotografie pořízené v rozmezí citlivosti od ISO 80 do hodnoty ISO 400 jen velmi málo zašuměné. Vyšší hodnoty bychom doporučovali používat spíše výjimečně.

Díky světelnému objektivu není potřeba uměle citlivost snímače šroubovat nahoru, takže se k vysokým citlivostem často nedostanete. Aberaci jsme na snímcích pozorovali spíše výjimečně (na přechodu tmavých a světlých linek).

hloubka_ostrosti.JPG 
Ukázka hloubky ostrosti

Soudkovité a poduškovité zkreslení na nejkratším, respektive na nejdelším, ohnisku bylo minimální. Při fotografování objektů jsme si všimli velmi dobře podané kombinace ostrých kontur předmětů v popředí a „správně“ rozmazaného pozadí.

soudkovite_zkresleni.JPG 
Ukáza soudkovitého zkreslení

Světelnost – silná stránka optiky

Srdcem modelu je 12Mpx CMOS snímač, který umožňuje pořizovat snímky v maximální velikosti 4000×3000 bodů a v režimu video v rozlišení 1920×1080 pixelů, tedy ve full HD kvalitě a se stereo záznamem zvuku. Snímač umožňuje nastavit citlivost v rozsahu od ISO 80 až do ISO 6400. Nejzajímavější je ovšem na modelu jeho optická část, díky které s modelem pořídíte skutečně jasné a ostré fotografie. Objektiv nabízí až 7,1x optické přiblížení, v rozsahu od dostatečně širokoúhlých 28 až do 200 milimetrů.

ISO200.JPG ISO400.JPG ISO800.JPG ISO1600.JPG
Postupně ISO 200, 400, 800, 1600

Podstatná je ovšem světelnost objektivu, její rozsah se pohybuje od F2,0 až po F4,0. Zejména světelnost na nejdelším ohnisku je v této kategorii skutečně velmi dobrá. Stejně tak je tomu i na nejširším ohnisku a pořizované fotografie zejména z interiéru ukazují, že často nepotřebujete využít ani interního blesku. Zaostřovat lze ve standardním režimu z půl metru, v režimu makro pak ze dvou centimetrů. Ostré a jasné fotografie dostanete také díky zabudované optické stabilizaci obrazu.

zoom_teleobjektiv.JPG zoom_sirokouhl.JPG
Ukázka rozsahu objektivu

Model samozřejmě umožňuje exponovat automaticky, ale využít můžete i některý z prioritních režimů a také plně manuálního programu. Manuálně lze kalibrovat i vyvážení bílé. Za pozornost stojí i sekvenční snímání, kdy je dostupná vskutku vysoká rychlost – až 8 snímků za sekundu, myslím, že ani příliš nevadí, že touto kadencí uděláte v sérii jen šest fotografií za sebou.

interier.JPG nocni_foto.JPG
Foto z interiéru a noční snímek

Pokud si nejste jisti snímanou scenérií, tak využijete funkci expozičního bracketingu, kdy pořídíte za sebou celkem pět fotografií s odlišnou expozicí. Náročnější fotografové ocení zase to, že fotoaparát umožňuje ukládat snímky nejenom v JPEGu, ale také v bezztrátovém RAWu.

Hodnocení

Tato velmi svižná a velmi dobře vybavená novinka od Nikonu je určena již náročnějším digitálním fotografům, kteří však mají focení jako koníček a nemají zájem využít profesionálnějších služeb například některé ze zrcadlovek.

Plusem je velmi rychlé ostření (zaostření můžete v drtivé většině případů nechat na spolehlivě pracujícím autofokusu), a to nejen v exteriéru, celkově se dá říci, že optika modelu je na tuto třídu nadstandardní. Nikon P770 se bude velmi dobře ovládat i méně zkušenému fotografovi, menší kaňkou na kráse je nepřítomnost optického hledáčku a relativně vysoká je i cena modelu – cca 12 500 Kč.

Technické specifikace

  • Snímač: 1/1,7" CMOS 12 Mpx
  • Maximální rozlišení: 4000 × 3000 obr. bodů
  • Rychlost závěrky: 1/4000 - 60 s
  • Objektiv: 28–200 mm F2,0–4,0
  • Rozsah: ISO citlivosti 80–6 400
  • Video: 1080p / 30 sn/s; stereo zvuk
  • Displej: 3" výklopný s rozlišením 921 000 obr. bodů
  • Rychlost snímání: 8 snímků/sekundu
  • Slot pro paměťové karty: SD (SDHC, SDXC) vestavěná paměť 86 MB
  • Rozměry: 119 × 73 × 50 mm
  • Hmotnost: 392 g (včetně baterie a paměťové karty)

Určitě si přečtěte

Články odjinud