5
Fotogalerie

Jak se nespálit při nákupu digitálního fotoaparátu

Požadavky uživatelů fotoaparátů se diametrálně liší podle toho, proč fotíte a co si od svých snímků slibujete. Nabídka fotoaparátů je proto dnes svým rozsahem doslova ubíjející.

Focení je ohromný fenomén a populární hobby pro široké masy, čemuž odpovídá i portfolio prodejců fototechniky. Jeho pestrost a šíře ohromuje – jen letmé nahlédnutí do katalogu fotoaparátů jednoho z českých internetových obchodů ukázalo na 710 modelů lišících se typem, výbavou nebo vzhledem. Toto číslo je takřka neuvěřitelné a jeho důsledkem je znesnadnění výběru fotoaparátu právě pro vás.

Ujasněte si, co od fotoaparátu očekáváte

Jsou pro vás fotky pouze produktem rychlé konzumace, které chcete rychle pořídit, rychle sdílet (a přiznejme si – také na ně rychle zapomenout pod vrstvami dalších)? Pakliže jste fotografem nenáročným a chcete, aby vám technika sloužila bez většího přemýšlení, pořiďte si jakýkoliv kompakt.

Canon_Digital_IXUS_95_IS.jpg 
Od kompaktu očekáváte styl, mobilitu, pohotovost a ostré fotky vytvářené bez většího úsilí.
Nabídka je velmi široká a reflektuje už i požadavky na rozdílnou barevnost fotoaparátů.
Na obrázku je Canon Digital IXUS 95 IS.

Jestliže máte alespoň někdy chuť vytvořit snímek s jakoukoliv vyšší ambicí, potřebujete lehce pokročilejší nástroj – potom se porozhlédněte po některém z vyspělejších ultrazoomů, jež vám v papírové specifikaci nabídnou parametry vídané dokonce u zrcadlovek (ovšem připravte se na to, že realita bude jiná a ultrazoom se žádné zrcadlovce nevyrovná; to vás ale nebude mrzet až do chvíle, kdy nějakou zrcadlovku vyzkoušíte).

Panasonic-Lumix-DMC-FZ100.jpg 
Moderní ultrazoom Panasonic Lumix DMC-FZ100 nabízí nejen extrémní 24násobné přiblížení,
ale také vysokou rychlost. Vzhledem k jeho možnostem při pořizování videa jej už výrobce
prezentuje dokonce jako „fotovideoaparát“.

Chcete-li brát focení skutečně vážně, anebo se prostě jenom chcete před okolím chlubit velkým černým foťákem, pravděpodobně vás slovo zrcadlovka, s nímž koketujeme v předchozím odstavci, z nějakého nepochopitelného důvodu láká jako vosu vůně medu. Prozkoumejte proto nabídku takzvaných entry-level modelů. Jsou to zrcadlovky pro začátečníky, dostatečně přívětivé v automatických režimech a přitom umožňující seznámit se s režimem manuálním – ba co víc, při troše snahy a talentu vytvářet v tomto režimu snímky, které mohou v průběhu času vaši tvorbu posouvat kvalitativně stále dál. O poloprofesionálních nebo profesionálních modelech DSLR nemá smysl uvažovat, dokud s tímto typem fotoaparátů nemáte zkušenost. Snad jedině v případě, že vás svědí kapsa a utratit za zrcadlovku se základním objektivem patnáct tisíc korun vám nepřijde dost „in“.

Nikon-D5100.jpg
Současné amatérské zrcadlovky poskytují profesionální kvalitu snímků a čím dál lepší komfort při natáčení HD videa. Na špici tohoto závodu se v současnosti utkává Nikon D5100 a Canon EOS 600D, oba s cenou hluboko pod dvaceti tisíci korunami včetně základního objektivu.

Kategorií samou pro sebe jsou takzvané „bezzrcadlovky“, či „nezrcadlovky“. Myšleno kompaktní fotoaparáty s výměnnými objektivy, které slibují kvalitu a úroveň zrcadlovek v menším provedení. Jejich pozice na trhu je velmi diskutabilní, jelikož pro typické majitele kompaktů jsou tyto fotoaparáty přece jen stále příliš velké, těžké a složité na ovládání, náročnějším fotografům přitom dosud neposkytují všechny možnosti, jakých dosáhnou s plnohodnotnými DSLR kamerami. Z obchodního hlediska je tento směr vývoje zapříčiněn pravděpodobně snahou oslovit náročnější fotografy ze strany těch výrobců, kteří se na trhu s DSLR nedokázali dostatečně prosadit. Pokud jste ochotni do techniky investovat větší peníze a akceptovat jistou specifičnost, pak volbou „bezzrcadlovky“ nic nepokazíte. V každém případě jde o poměrně stylovou záležitost. 

Olympus-PEN-E-P3.jpg 
„Bezzrcadlovky“ oceníte tehdy, máte-li dost peněz, nevyžadujete komfort a prostotu kompaktů, ale přitom vám z nějakého důvodu nevyhovuje větší DSLR. Máte-li rádi perfektní design, kovový Olympus E-P3 vás nadchne ještě předtím, než s ním pořídíte první fotku.

Spočítejte si, kolik na to máte

Dnešní doba je taková, že si kupujeme častokrát víc pocit, než samotný produkt – ten je pouhým zdrojem pocitu, o nějž jde především, v reklamě a následně i ve chvíli, kdy už držíte fotoaparát v ruce. Úroveň současné techniky je na takové výši, že už výrobci v některých oblastech (jako je například rozlišení snímače, alias „počet megapixelů“), začínají brzdit, nebo dokonce couvat.

Při rozhodování o výběru fotoaparátu, jako jakéhokoliv jiného zboží, bude hrát významnou roli vaše solvence. Výběr je naštěstí tak široký, že uspokojen může být rozhodně každý. Digitální kompakt pořídíte od patnácti stovek, za novou zrcadlovku zaplatíte deset tisíc. Nemluvě o tom, že velmi významně můžete ušetřit při nákupu z druhé ruky. Zde vám opět pomáhá ono kupování „pocitu“, které mnohé spotřebitele podvědomě tlačí k tomu, aby se svých fotoaparátů zbavovali dávno předtím, než zastarají morálně, natož pak funkčně.

Kde nakupovat?

Je jen na vás, zda zvolíte „kamennou“ prodejnu nebo e-shop. Velké obchodní řetězce s elektronikou již pod tíhou konkurence srážejí ceny k úrovni internetových obchodů, ovšem není důvod mít strach ani z nich. S jejich pomocí můžete pořád přece jen více či méně významně ušetřit a vyberete-li si poctivou firmu, je nákup na internetu stejně rizikový jako kdekoliv jinde. O nakupování fotografické techniky v zahraničí už dnes nemá příliš velký smysl uvažovat – cenové rozdíly již nejsou natolik zajímavé, aby vyvážily potenciální problémy a komplikované záruky.

Pomoci vám mohou vyhledávače nejnižších cen, které po zadání názvu zboží nabídnou přehled desítek až stovek e-shopů, seřazených podle ceny výrobku. Praktickým vodítkem zde bývá i hodnocení e-shopů ze strany nakupujících, které o serióznosti podnikatele mnohé napoví.

hledejceny.JPG

Nakupovat jakoukoliv elektroniku bez toho, abyste si předem prověřili nejdostupnější ceny,
je při současných možnostech nejen neprozíravé, ale vyloženě hloupé.

Pozor si dejte především při nákupu na inzertních serverech a v elektronických aukcích, ať už v těch českých nebo zahraničních. Zboží přebírejte osobně, nebo si je nechte zasílat na dobírku a nikdy ho neplaťte předem převodem na účet – tato metoda často značí podvodné jednání. Pokud balíček objednáte na dobírku, otevřete jej před zraky doručovatele, abyste byli jištěni pro případ, že by vám místo fotoaparátu dorazilo půl kila brambor.

Spolehlivým zdrojem použité fototechniky jsou též specializované prodejny, které se na tento typ zboží zaměřují. Zde nabízené fotoaparáty bývají repasovány, vyčištěny a prodávány s byť omezenou, ale aspoň několikadenní zárukou na vyzkoušení.

Určitě si přečtěte

Články odjinud