64
Fotogalerie

Pro sváteční fotografy: Fujifilm FinePix Z10fd (test)

Stylový FinePix Z10fd od Fujifilmu sice nepřekypuje funkcemi a jeho obrazová kvalita neoslní, má však i své přednosti.

Neholdujete foťákům, ale občas byste si přece jen chtěli nějaký ten snímek na památku pořídit? Nemáte v plánu tisknout velké obrazy? Že by ta věc mohla i hezky vypadat? A nemusela by být drahá? Pak můžete zabrousit například do nabídky Fujifilmu, kde najdete stylový FinePix Z10fd – a vybrat si můžete hned ze sedmi barevných variant.

P01.jpg
Krabička do kapsy i kabelky

Základní technické parametry:

  • snímací prvek: CCD, 7,2 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 3 072 × 2 304 bodů
  • paměťové médium: SD/xD
  • objektiv: Fujinon 38–114 mm, F3,7–4,2
  • LCD displej: úhlopříčka 64 mm, 115 000 obr. bodů
  • video: 640 × 480 px, 30 sn./s, monofonní zvuk
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
  • záznamový formát: JPEG
  • rozměry a váha: 91 × 57 × 19 mm, 160 gramů
  • oficiální cena: 5 390 Kč vč. DPH
  • cena na internetu: od 3 800 Kč vč. DPH

Nejnovější „zetko“ je opravdu lehounký fotoaparátek, jenž z hlediska rozměrů řadíme do kategorie ultrakompaktních digitálů. Jeho aktivace je velice jednoduchá, stačí odsunout ochrannou krytku objektivu a můžete začít fotit. Přestože je příjemné, že objektiv fotoaparátu se ani o píď nevysouvá (tedy ani při zoomování), není jeho umístění v horním rohu zrovna šťastné. Za každých okolností si totiž musíte dávat pozor, abyste nepořídili snímek, na kterém bude částečně zvěčněn také některý z vašich prstů levé ruky. Pokud už se vám to zadaří, zcela jistě si prst také obtisknete na objektiv, takže je vhodné častěji než u jiného typu fotoaparátu kontrolovat jeho čistotu.

P04.jpg P05.jpg
Štíhlé linie fotoaparátu se v žádné situaci nemění

Zadní stěnu neosadil výrobce optickým hledáčkem, ostatně u stylového digitálu to snad již nikdo neočekává. Spolehnout se tedy musíte plně na LCD displej – ovšem v případě Z10fd je to spoleh jen orientační. Prohlížecí panel má totiž velice nízké rozlišení 115 tisíc pixelů, a tak je na něm obraz velmi zrnitý a výslednou barevnost je nejlépe ověřit v počítači.

Zatímco na horní stěně najdete pouze tlačítko spouště, na zadní byly nově (oproti předchůdci) umístěny hned dva totožné kruhové ovladače. Ten horní slouží jako zoomovací kolébka, můžete zde aktivovat funkci prohlížení snímků/videozáznamů či novou funkci Detekce tváře.

P03.jpg
Začátečníci zajásají nad prostotou: na horní stěně není zapotřebí více než spoušť

Dolní „kruháč“ má již typické funkce expozičních automatů, jako je režim Makra, blesku, volba samospouště (2 nebo 10 s), a dočtvrtice je to tlačítko pro redukci pohybové neostrosti – samozřejmě se nejedná o optický obrazový stabilizátor (i když nejnovější kompakty od Fujifilmu jím již disponují), ale pouze režim pro navyšování citlivosti snímače.

Toto tlačítko však zároveň slouží jako přepínač: zmáčknete-li ho podruhé, nabídne vám fotoaparát ihned režim aktuálně nastavený v Menu, další stisk znamená návrat do funkce navyšování ISO. Ovšem pozor: podle našich zkušeností nastavuje Z10fd nejvyšší možnou citlivost ISO 1 600 téměř neustále: jak venku (s výjimkou sluníčka), tak v místnosti. A kvalita takto pořízených snímků je na štíru…

P02.jpg
Dva kruhové voliče, a přesto musíte často vstupovat do Menu 

Přístroj nedisponuje ani klasickým fujifilmovským tlačítkem F (připomeňme, že ani v low-endové produktové řadě A jej nenajdeme), pod kterým se vždy skrývá zúžená nabídka z Menu.

Domnívám se, že začínající či občasní fotografové by jistě uvítali možnost změny expozičního režimu/scénického programu bez nutnosti vstupu do hlavní nabídky Menu. Ta je sice logicky, horizontálně uspořádaná, s možností nastavení českého jazyka, ale přece jen: samostatný kruhový volič s rychlým přístupem k jednotlivým módům by byl jistě praktičtější.

P06.jpg
U „zet desítky“ si můžete vybrat, jestli chcete použít SD nebo xD kartu

Jestliže jste majitelem staršího modelu od Fujifilmu, pravděpodobně se vám bude líbit možnost opět využít paměťové karty xD (pokud ovšem nebudete chtít navýšit její kapacitu). Fujifilm sice přechází na SD/SDHC karty, některým modelům však stále ještě dopřává dvojí možnost výběru.

P07.jpg
Nemáte-li čtečku karet, konektor na kabel pro stažení snímků do počítače najdete zespodu, zamaskován pod gumovou krytkou

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Fotoaparát Z10fd je vybaven 7Mpx čipem, a tradičně nabízí trojnásobný rozsah 38–114 mm: bohužel na širokém ohnisku má slabou světelnost F3,7.

Z funkčního hlediska od tohoto FinePixe neočekávejte obsáhlé spektrum možností. Na jednu stranu můžete pracovat s plnou automatikou, kde lze ovlivnit pouze rozlišení, zapnout sériové snímání a vybrat některý barevný režim. Dále je k mání několik scénických módů: zajímavý – jenž však provází digitály od Fujifilmu již delší dobu – je např. režim Přirozené světlo (případně Přirozené světlo v kombinaci s bleskem). Ten uchovává co možná nejvěrněji danou světelnou situaci, a tím působí snímky reálněji, než pořízené v automatickém režimu. Udává sice vyšší citlivost, nikoli však nutně „hraniční“ ISO 1 600.

D26.jpg D27.jpg D28.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Režim redukce pohybové neostrosti (ISO 1 600), motivový program Natural Light (ISO 200), expozice ze stativu (ISO 200)

Jestliže se však s fotoaparátem „seznámíte“, zcela jistě po čase – i v případě, že jste úplný začátečník – přestoupíte na režim zvaný Manuál. Zde je k dispozici ruční nastavení citlivosti od ISO 64 až do ISO 1 600, vyvážení bílé (i když bez uživatelského doladění), režim ostření (střed a multi) a samozřejmě i korekce expozice. Nechci podceňovat začátečníky, ale kdyby jim výrobce dopřál ještě histogram (přinejmenším náhledový), určitě by dané světelné situace dokázali „zkorigovat“ mnohem snadněji.

V nabídce jsou i barevné režimy –Chrome (živé barvy s vysokou sytostí a kontrastem) a černobílá. A pro úplnost dodejme, že Z10fd umí natáčet ozvučené videosekvence.

D21.jpg D22.jpg D23.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Standardní barevnost, režim Chrome a černobílé podání
D15.jpg D16.jpg
max. velikost | max. velikost
Snímky pořízené při aktivaci scénického režimu Text, který lépe reprodukuje tištěné znaky

V režimu prohlížení není stav jmění o mnoho lepší. Snímky můžete ochránit před vymazáním nebo je oříznout, a jejich prezentaci lze na displeji provést několikerým způsobem. „Dospělejší“ funkce, jako je například odstranění červených očí, k dispozici nejsou. Alespoň lze ale provést 30 vteřinovou hlasovou poznámku ke snímkům ve formátu WAVE.

D24.jpg D25.jpg
max. velikost | max. velikost
Červené oči ze snímků ve fotoaparátu neodstraníte
52.jpg 53.jpg 54.jpg
Snímky můžete prohlížet buď s informacemi o nastavení (bohužel bez histogramu), nebo bez nich
01_13.gif
Komplexní nabídka Menu
55_65.gif
Nabídka v režimu Prohlížení
14_34.gif
Veškeré možnosti nastavení ve fotoaparátu

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Jak prozrazují naše laboratorní testovací obrazce, FinePix Z10fd má na obou koncích optiky docela výrazné sférické zkreslení, a stejně tak je zřejmé, že pokrytí snímané scény není ani zdaleka stoprocentní (necelých 95 %). Neoddiskutovatelným faktem také je, že se na kontrastních hranách objektů budete potýkat s chromatickou vadou v podobě fialových kontur – tento fenomén nás však u fotoaparátu značky Fujifilm nepřekvapuje.

Kvalita snímků je bohužel kolísavá – i když mají některé snímky pořízené na nejnižší citlivost docela pěknou kresbu a nejsou na nich patrné stopy po šumu, na jiných jsou vlivem komprese JPEGu jemné detaily stěží rozpoznatelné a v tmavších částech „zrnem“ poseté. V zásadě jsou ale fotografie do ISO 400 pro tisk menších formátů použitelné.

D18.jpg D19.jpg D20.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka chromatické vady za běžných podmínek 
D17.jpg
max. velikost
Protisvětlo a silná chromatická vada
D35.jpg D36.jpg D37.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Zleva ISO 400, 800 a 1 600
D38.jpg D39.jpg
max. velikost | max. velikost
D40.jpg D41.jpg
max. velikost | max. velikost
Zleva ISO 200, 400, 800 a 1 600

Naměřili jsme

Na Fujifilm FinePix Z10fd byste rozhodně neměli – jakožto na stylový fotoaparát – mít nějaké velké požadavky na rychlost. První snímek od sepnutí přístroje budete schopni pořídit do čtyř vteřin, což by otřískaného fotografa (běžně zrcadlovkáře) přivedlo k vzteku, ten sváteční to však zcela jistě bude považovat za zanedbatelný detail. Prodlevu očekávejte také u snímání bez namáčknuté spouště, na druhou stranu ukládání dat je docela rychlé. Sériové snímání vnímejte jen jako doplňkovou funkci.

Fujifilm FinePix Z10fd
první snímek3,95 s
snímek bez namáčknutí0,6 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku1,23 s
rychlost sériového snímání0,5 sn./s
max. počet snímků v sérii40 nebo do naplnění kapacity karty
měřeno s paměťovou kartouFujifilm xD Picture Card 512 MB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

D02.jpg D03.jpg D04.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D05.jpg D06.jpg D07.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec – nejkratší ohnisko, ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1 600
D01.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko, ISO 64
D08.jpg D09.jpg
max. velikost | max. velikost
Nejkratší a nejdelší ohnisková vzdálenost: 38 a 114 mm
D10.jpg D11.jpg
max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny – interiér s bleskem, denní světlo s bleskem
D12.jpg D13.jpg
max. velikost | max. velikost
Standardní zaostřovací vzdálenost a režim Makro
D14.jpg
max. velikost
Další ukázka makra
D29.jpg D30.jpg D31.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D32.jpg D33.jpg D34.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Standardní scéna, ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1 600

Další demosnímky

D42.jpg D43.jpg
max. velikost | max. velikost
D44.jpg D45.jpg
max. velikost | max. velikost
D46.jpg D47.jpg
max. velikost | max. velikost
D48.jpg D49.jpg
max. velikost | max. velikost
D50.jpg D51.jpg
max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Sedmimegapixelový Fujifilm FinePix Z10fd je především stylový fotoaparát. Při pořizování záběrů s touto hezkou věcičkou – dostupnou v několika barvách – si ale dávejte pozor, aby váš prst levé ruky nepřekrýval objektiv.

„Zetkový“ model je určen spíše uživatelům, kteří nebaží po stovkách snímků, tedy těm, jimž poslouží pro příležitostný záznam nějaké události. Na výběr jsou jak přednastavené motivové programy, tak i režim M, kde lze základní parametry nastavit – opravdu je třeba zdůraznit slovo „základní“, protože nabídka je strohá.

Fotoaparát má kolísavou obrazovou kvalitu, proto je třeba u konkrétních snímků zvážit, zda jsou vhodné pro tisk větších nebo jen malých formátů. Zatímco u některých fotografií je kresba při základním ISO 64 obstojně ostrá, u jiných se jemné detaily slévají. Také s nárůstem hladiny šumu musíte od ISO 400 počítat.

Přesto ale není třeba přístroj tohoto typu zatracovat, protože z doslechu dobře vím, že někteří lidé si prohlížejí ulovené snímky výhradně na displeji – u tohoto přístupu k digitální fotografii pak není žádná „vada na kráse“ překážkou. Patříte-li (nebo budete-li patřit) k nim, pak není důvod si tento designově pěkný a jednoduchý fotoaparát nekoupit. Samostatně jej na internetu seženete již za 3 800 Kč, případně se softwarem na úpravu fotografií Zoner Photo Studio o 500 Kč dráž. To se určitě vyplatí.

Plusy:

  • rozměry
  • cena
  • vlastní tlačítko pro Face Detection

Minusy:

  • umístění objektivu
  • chromatická vada
  • komprese JPEGu

Zdroj:

Cena:

  • 5 390 Kč vč. DPH

Určitě si přečtěte

Články odjinud