6
Fotogalerie

Phixr – online minimalistické řešení

Nepříliš známý online foto editor překvapí minimalistickým designem i zajímavými funkcemi. Zkusíte ho také?

Tento zajímavý projekt nemá ambice si hrát na velký kvalitní robustní foto editor. Chce být rychlý, efektivní a online. Konec konců to dokumentuje také heslo editoru: „Co je to dobré?“. Snaha je tedy nabídnout jednoduchý nástroj, který bude umět právě to, co potřebuje nenáročný uživatel pracující online.

zakladni.jpg
max. velikost
Přehledné a snadné ovládání je velkou devizou aplikace.

Jen malou poznámku na okraj. Většina uživatelů není ochotna ani schopna používat nějaké složité editory. Pokud bychom vytvořili poměr mezi uživateli Photoshopu či GIMPu na straně jedné a počtem uživatelů digitálních fotoaparátů na straně druhé, bude zřejmé, že většina z nich neumí žádné takové řešení používat. Maximum technických možností většiny uživatelů je Picasa od Google či obdobné programy. Proto je i na trhu online foto editorů taková poptávka po jednoduchých nástrojích.

Pro použití programu je potřeba jednoduchá registrace. Stačí si zvolit uživatelské jméno a heslo. Místo volby nového jména můžete použít OpenID adresu. Pak již jen stačí zvolit zdroj obrázků. Na výběr máte mezi nahráním z počítače, zadáním URL adresy a v neposlední řadě pochopitelně také z webových alb. Podporovány jsou Facebook, Smugmug, Flickr, Photobucket, Picasa Web Album či WebShots. Určitě zamrzí například absence propojení s MySpace.

Obzvláště v době, kdy je většina online fotografií uložená právě v sociálních sítích. Jinak ale s propojeními nebyl žádný problém, což lze hodnotit pozitivně. Jediné omezení se týká velikosti, která musí být menší než 1 440 × 1 080 (tedy 1,6MPx). To je v době 10MPx a více digitálů sice málo, na druhou stranu pro webová alba je zpravidla velikost 1,6 MPx více než dostatečná.

Mezi možnosti exportu patří zasílání fotografií e-mailem, a to nejen na svou, ale také na adresu vašich přátel. Kromě toho je samozřejmě možné nahrání na některé webové album a uložení na vlastní disk. Podporovanými formáty jsou jpg, png, gif a pro foto editor ne úplně obvyklý pdf. Současně se experimentuje s rozpoznáváním textu v obrázcích a jejich export do txt souboru. Výsledky ale nejsou zcela přesvědčivé.

Mezi základní operace, které můžete s obrázkem provádět, patří překlopení a otočení. Bohužel jemné ruční otáčení funguje pouze s fotografiemi v rozlišení 800 × 600 a menšími, což lze vnímat jako poměrně velký hendikep.

Z dalších nástrojů lze uvést převod na černobílou či sépii. Bez dalších nastavení, dvěma kliknutími. Před aplikací filtru se vždy zobrazí náhled. To stejné platí také pro převod do negativu. Náhled ale bohužel ne příliš koresponduje s výsledkem a proto je potřeba brát ho s velkou rezervou. K dispozici je také nástroj pro vyrovnání barev, který však také nenabízí nejlepší výsledky. Následuje funkce ořezu, které se nedá nic zásadní vytknout, ale také ničím nepřekvapí.

Nastavení kontrastu, barevnosti a jasu je realizováno pomocí posuvníků. Pomineme-li opět ne zcela věrný náhled, jedná se o dobře řešené a poměrně pohodlné funkce. Pochválit můžeme také efekt přidání záře.

K dispozici je mezi nástroji i plechovka, které má sloužit na výrobu přání či pozvánek. Do fotografie umístí ovál či obdélník zvolené barvy. Vkusnost takového nástroje a především výsledků jím vzniklých ponechám na čtenáři. Do obrázku je možné umístit také komiksovou bublinu a text. Bohužel není přítomen nástroj na propojení obojího. Pokud jde o nástroj pracující s textem, oceňujeme především bezproblémovou práci s diakritikou. Na druhou stranu se někdy text (ze zcela neznámých příčin) nevloží. Na výběr je hned několik druhů fontů a celkový dojem je až na zmíněnou občasnou poruchu pozitivní.

text.jpg
max. velikost
Práce s textem je snadná a zvládá i diakritiku
OCR.jpg
max. velikost
Rozpoznání textu zadaného samotným foto editorem

Jedou ze zajímavých funkcí, je například odstraňování šumu. To funguje spolehlivě, je však třeba počítat s tím, že ztratíte některé detaily. Následují efekty rozmazání a doostření, které funguji právě tak jak byste předpokládali a nemohu k nim mít žádnou zásadní připomínku.

Funkce přidávající nějakou vrstvu (ve smyslu estetickém, nikoli funkčně grafickém) před obrázek jsou k dispozici také. Příkladem může být deštěm skrápěné okno. Zde opět chybí možnost jakéhokoliv jemnějšího nastavení. Foto editor zvládá také prolnutí dvou fotografií do sebe a nutno říci, že ne ve zcela špatném čase a s ne úplně špatným výsledkem.

 

prolinani.jpg
max. velikost
Snadné a rychlé prolnutí obrázků i s možností nastavení poměru zastoupení
efekty.jpg
max. velikost
Naklikat si efekt zvládne bez obtíží každý

V neposlední řadě zde najdeme také obvyklé nástroje na tvorbu rámečků. Kromě jednoduchého jednobarevného je možné použít některou z 3D variant. Opět škoda, že výběr není o něco širší. Zapomínat nesmíme ani na jednoduché efekty, jako je malba, perokresba a podobně. Ovšem bez možnosti širších nastavení.

ramecky.jpg
max. velikost
Je libo rámeček či okraj? Pokud vaše přání nebude příliš složité, žádný problém

Mezi základní ovládací nástroj patří lupa, tlačítka zpět a vpřed a nástroj na výběr, který umožní přeci jen vylepšit „one-click“ metody.

Co říci závěrem. Před námi leží jednoduchý a vcelku rychlý nástroj, který umožňuje pracovat s online alby. Na druhé straně je možná jednoduchý až moc. Ve srovnání s největšími konkurenty, jako je FotoFlexer nebo flauntR nabízí daleko méně funkcí a nástrojů. Na druhou stranu může být minimalistické a jednoduché řešení blízké především nenáročným a méně technicky zdatným uživatelů. Pokud však preferujete funkčnost a výkon, pak sáhněte raději po jednom z výše zmíněných konkurentů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud