13
Fotogalerie

DIY: Kolejnice pro natáčení videa

Chcete-li dosáhnout ve videu efektních záběrů, je mnohdy jednodušší a levnější cestou vyrobit si vlastní příslušenství, než kupovat předražené polotovary.

Po nedávné zkušenosti s komerčním kamerovým posuvníkem jsem se rozhodl vyrobit vlastní sestavu. Nejsem zrovna dvakrát zručný a nemyslím si, že bych snad stvořil něco lepšího, ale z nabídek „profesionálního“ filmařského vybavení mi někdy zůstává na jazyku hořká pachuť nezdůvodněné předraženosti.

Proč platit tisíce korun, když se manuální posuvník většinou skládá z obyčejné tyče, kolejničky nebo jiné dráhy, po které se pohybuje malá upínací plošina? Přitom v nouzi (anebo k uměleckému záměru) se dá využít pro kamerovou jízdu mnoho věcí kolem nás. V exteriérech nám může posloužit bicykl nebo nákupní vozík, v interiéru zase můžeme využít i hladký stůl a jemný hadr k sunutí techniky na něm. Je to poněkud primitivní, ale v nouzi občas lepší než unavené ruce kameramana.

Ráj kutilů

Začal jsem hledat jednoduché a zároveň univerzální řešení na doma i na cesty, které bych zvládl sám vyrobit. Zprvu mě zaujal malý dětský skateboard, který se v obchodech prodává již od 300 Kč. Ubohá plastová kolečka s ložisky jsem vyměnil za mírně lepší sadu měkkých koleček do inlinů. Výsledkem byla neuspokojivě rozechvělá jízda při níž byl znát každý hrbolek v cestě tvrdému podvozku.

slider-tomas-adamec-01.jpg 
Všechny součástky potřebné pro montáž vozíku

V různých prodejnách potřeb pro kutily jsem prozkoumal regály napříč několika odděleními, od posuvných kuchyňských dveří, přes hliníkové garnýže až po železářské spojovací materiály. Nakonec jsem vybral pro mne nejsnazší cestou – spojit dvě duté tyče (jekly) čtvercového průměru a nechat po nich jezdit malou plošinku na kolečkách, kterými budou pouze samotná ložiska ze skateboardových koleček.

slider-tomas-adamec-02.jpg 
Součástky potřebné pro montáž kolejnice

Vlastní výroba

Podle pocitové tuhosti jsem zvolil tyče s profilem 2,5 × 2,5 cm a celkovou délku 130 cm. Hliníkové tyče jsem jednoduše na koncích provrtal, srazil trochu hrany a opatřil plastovými záslepkami proti vnikání nečistot.

slider-tomas-adamec-03.jpg
Eloxovaná hliníková tyč čtvercového profilu 2,5 × 2,5 cm s plastovou koncovkou

Poté jsem obě tyče spojil přes děrované plechy, které se prodávají v mnoha rozměrech, a navíc si je může každý ještě upravit pilkou do libovolného tvaru. Po dotažení šroubů mi vznikla jednoduchá a velmi pevná kolejnice.

slider-tomas-adamec-04.jpg 
Smontovaná kolejnice

Také posuvný vozík vznikl z děrovaných plechů. Práce s ním vlastně připomíná oblíbenou stavebnici Merkur. Pouze díly jsou pevnější a odolnější. Bočnice vozíku jsem připevnil okenními úhelníky, do nichž se po lehkém vypilování krásně vešly šrouby, které tvoří současně osu levných ložisek ze skateboardu.

slider-tomas-adamec-05.jpg 
Smontovaný vozík

Na přesahující bočnice jsem navíc přilepil plstěný filc, aby se z vnitřní strany kolejnice nedotýkal kov na kov. Bočnice jsou schválně zapuštěné pod horní hranu kolejnice, aby současně eliminovaly pohyb mimo dráhu vozíku.

slider-tomas-adamec-09.jpg 
Smontovaný vozík

Do děrovaných plechů spojujících obě tyče kolejnice jsem navrtal větší otvor pro upnutí na dva samostatné stativy. Nakonec jsem hliníkové tyče nechal eloxovat v osvědčené firmě do slušivé černé barvy, která současně zamezí nechtěným odleskům. Podobně dostaly černý nástřik i všechny zinkové děrované plechy.

Praktické vlastnosti

Kolejnice je příjemně tuhá a nijak se při zvolené délce neprohýbá. Díky eloxování získal povrch lepší kluzné vlastnosti, avšak subjektivně se trochu zhoršil akustický projev. Mechanická odolnost eloxování je prozatím dobrá, ale až čas ukáže, jestli budou přibývat škrábance a hrbolky.

slider-tomas-adamec-06.jpg slider-tomas-adamec-07.jpg
Uprostřed vozíku jsou větší otvory pro upevnění stativové hlavy

Hlučnost a plynulost by se ostatně dala ještě vylepšit kvalitnějšími (dražšími) ložisky. Použitý filc pro zamezení styku kovových ploch je velmi účinný, ale přináší také nechtěný efekt tím, že při mírném vychýlení nerovnoměrně přibrzďuje vozík. Proto je nutné celou sestavu dobře vycentrovat v ose posunu.

slider-tomas-adamec-10.jpg 
Posuvný vozík

Při rozjezdu vozíku není zapotřebí žádné velké síly. I tak se dá ještě zlepšit při rozjezdech tažením vozíku pomocí obyčejné gumičky do vlasů. Pružnost takové gumičky ještě více eliminuje jakékoliv počáteční trhnutí. Pohyb vozíku je příjemně hladký a věřím, že s použitím kvalitnějších ložisek by mohl být ještě lepší. Bohužel není zapotřebí ani velké síly k převrhnutí vozíku.

slider-tomas-adamec-11.jpg slider-tomas-adamec-14.jpg
Kolejnice s usazeným vozíkem

Zvolený rozestup kolejnicových profilů by byl dostačující pro základní set zrcadlovky, avšak ve spojení s kulovou hlavou, bateriovým gripem, případně delším objektivem se posouvá těžiště celé pohyblivé sestavy relativně daleko od kolejnice a tím je náchylná k převrhnutí. S tím jsem měl počítat už od začátku.

slider-tomas-adamec-12.jpg slider-tomas-adamec-15.jpg
Kolejnice s usazeným vozíkem

Sestava je sama o sobě velmi stabilní a hmotnost lehce přes 2 kg nebude velkou překážkou na cestách. V interiérech stačí kolejnici položit například na stůl. V terénu se dá snadno a rychle upnout na dva stativy.

Zkušenost

Prozatím jsem velmi spokojen! Oproti nedávno představenému komerčnímu posuvníku není moje pomůcka tolik kompaktní, pohyb v ose trajektorie není díky drobné vůli mezi tyčemi zcela bez odchylek a vozík zatím kvůli posunutému těžišti nezvládne delší objektivy.

Parametry:

  • hmotnost: 2 124 g (1 640 g + 484 g)
  • délka: 130 cm
  • dráha vozíku: 106 cm
  • šířka: 14 cm
  • výška: 6 cm

Na druhou stranu jsem získal za zlomek komerční ceny a s trochou cviku příjemně hladký posun po dráze s možností jemné ruční změny rychlosti. Výhodou (ale i prokletím) doma vyráběných věcí je i to, že nikdy nejsou hotové. Stále bude co upravovat a vylepšovat.

 

Ostatně možnost ovlivňovat funkčnost od začátku až do konce je přesně ten důvod, proč jsem se pustil do výroby vlastního kamerového posuvníku. Začalo to volbou materiálu nebo libovolnou délkou kolejnic a mohu pokračovat pojistkou (další konstrukcí) proti převrhnutí, vodováhou pro lepší polohování a dalším rozšířením…

Chci tím jen říct, že některé „hračky“ za tisíce korun se naštěstí dají nahradit užitečnou pomůckou za zlomek (čtvrtinu) ceny. Ano, někdy to není snadné, komfortní ani rychlé, ale většinou je to i zábava.

Cenová kalkulace

  • 2x jekl čtvercového profilu – 260,-
  • eloxování a černý nástřik – 300,-
  • děrované desky a spojovací materiál – 240,-
  • plastové záslepky a kluzný filc – 75,-
  • skateboardová ložiska – 190,-
  • šroub pro upevnění fotoaparátu – 75,-
  • celkem – 1140,-

Určitě si přečtěte

Články odjinud