10
Fotogalerie

3 tipy pro snímání panoramat mobilním telefonem

Všechny tři nejrozšířenější operační systémy umějí snímání panoramatické scény a to buď za pomoci nativní aplikace, nebo pomocí aplikace doinstalované z příslušného obchodu pro danou platformu.

V jablečném systému iOS stačí v nativní aplikaci Fotoaparát přejet prstem dvakrát doprava. Zobrazí se vám bílá šipka, která se začne pohybovat, jakmile stisknete spoušť a začnete se otáčet kolem své osy.

Přitom vás pěkně koriguje a říká vám, jestli scénu snímáte moc rychle, pomalu či křivě. Vždy začíná zleva, když však na šipku ťuknete, přesune se doprava, takže můžete začít i z druhé strany. Vertikální snímání však iOS panoráma nenabízí, samozřejmě toto můžete vyřešit pootočením telefonu.

Obra╠üzek 0_1.png 
Výchozí obrazovka pro snímání panoramat v iOS
Obra╠üzek 0_2.png Obra╠üzek 0_3.png
Panorama v Androidu

Platforma Android má nabídku snímání panoramat přístupnou ihned z nabídky, anebo je schována v nabídce možností vlastního snímání. Záleží na typu telefonu a na verzi operačního systému. Oproti iOS, který snímá scénu plynule, zde se jednotlivé scény snímají postupně. Šipky vám značí jak směr, tak to, kdy se scéna vyfotí a vy v ní můžete pokračovat.

Obrázek 0_4.png
Aplikace Lumia Panorama

Levnější (a starší) telefony s platformou Windows Phone panorama v základu nenabízejí. Abyste jej mohli pořizovat, musíte si z aplikačního obchodu stáhnout titul Lumia panorama (zejména pro telefony značky Nokia). Dražší (a novější) modely již mají aplikaci předinstalovánu v systému. Lze ji spustit i přímo z nativní aplikace fotoaparát. Kruhovými značkami vám aplikace jasně radí, kam namířit, aby se scéna zachytila. Vše funguje velice podobně jako u Androidu.

 

Panorama

Panoráma je jakýkoliv široký, celkový rozhled / výhled / pohled na krajinu nebo nějaký celek. Používá se často také na označení širokoúhlé reprezentace obrazu v malbě, kresbě, fotografii, filmu a videu nebo v trojrozměrném modelu.

 

Pokud vám snímání panoramatické scény v nativní aplikaci z nějakého důvodu nevyhovuje, zadejte do hledání ve vašem aplikačním obchodě slovo „panorama“ a vyberte si aplikaci pro vás vhodnou. Z možné nabídky určitě nějakou vyberete. Velice oblíbeným titulem je například Photosynth (iOS, Windows Phone) či DMD Panorama (iOS, Android).

1. Nemusíte vždy dojet až do konce

V nejlepším je načase přestat. Pokud se dotknete spouště fotoaparátu a začnete snímat scénu, tak jakmile dosáhnete kýženého bodu, snímek ukončete opětovným dotknutím se spouště. Nemusíte tak fotit maximální záběr a tím nemusíte mít na snímku prostor, který tam prostě mít nechcete. Ušetříte si pak čas s jeho ořezáváním.

Obrázek 1.jpg
Z náměstí půdorysu čtverce je jedna dlouhá nudle

2. Pozorujte, odkud jde zdroj světla

Snímáte scénu zleva doprava a vlevo se zrovna nachází západ Slunce, který vám celý snímek přepálí? Výsledné snímky se mohou z různých směrů značně lišit a to zejména proto, že expozice se určuje právě dle scény, na které začínáte snímat. Systém se sice snaží – na některé platformě více, na jiné méně – expozici měnit dle aktuálního světla, ne vždy je na to ale dobré spoléhat a ne vždy jsou tak snímky povedenými.

Obra╠üzek 2.jpg 
Bílé nebe je jasným důsledkem přítomnosti přepalu
  • Pokud přecházíte z hodně prosvětlené scény do šera, tak šero nebude šerem ale černočernou tmou. Tento postup je lepší praktikovat při snímání krajiny, aby nevznikaly přepaly.
  • Pokud přecházíte z šera do světlejší scenérie, pak ta bude následně přepálena. Tímto způsobem je lepší snímat architekturu a město obecně, nepřijdete tím o linie a nebudete mít z budovy jen tmavou oblast. Vyzkoušejte si obě varianty na jedné scéně, zjistíte tím, že výsledné snímky jsou opravdu velice odlišné.

3. Otočte svůj telefon – a to i během snímání

Ukažte třeba, jak dlouhé nohy má váš stín nebo to, jak je ta hora vlastně vysoká. Zkuste vertikální panoráma a zkuste při snímání otočit telefonem o 180°, vznikne tak opravdu nevšední a velice zajímavý (avšak skoro nepoužitelný) snímek. Vždy ale dbejte na rovný horizont.

Obrázek 3.jpg
Hodně zde záleží na vaší šikovnosti a samozřejmě i na náhodě, jak si s tímto váš telefon vlastně poradí

Jak na úpravu

Co se samotné úpravy panoramatické fotografie týče, příliš to nepřehánějte. Ukazujete širokou realitu, kterou chcete prezentovat co nejvěrněji a ne předložit ji přeplácanou různými odlesky a nereálnými barvami. Základní úpravě (jasu, kontrastu, saturaci, atd.) se ale určitě nevyhýbejte. Efektní může být i použití HDR a to zejména ve snímcích s architekturou.

Obrázek 4.jpg
I na světle záleží – čím je ho méně, tím je více šumu

Pozor na lidi a pohybující se objekty obecně

Ač to zní triviálně, toto je rada nad zlato. Pohybující se lidé ve vaší blízkosti totiž na panoramatické fotografii nevypadají zrovna dobře, protože jsou v drtivé většině obrazem „zdeformováni“. Dočkáte se tak placatých hlav, useknutých končetin, či nevysvětlitelných duchů. Problémy ale dělají pohybující se objekty obecně.

Obrázek 5.jpg Obrázek 6.jpg
Cokoli v pohybu dělá na panoramatickém snímku neplechu

Určitě si přečtěte

Články odjinud