5
Fotogalerie

Dejte fotkám šmrnc – digitální filtry v Zoner Photo Studiu

Obyčejná vizáž fotografiím na sociálních sítích nesluší. To pochopily nejen mobilní aplikace, ale i firmy vytvářející fotoeditory. Digitální efekty vytvořené během chvilky si můžete dopřát také v Zoner Photo Studiu.

Zoner Photo Studio (ZPS) od své patnácté verze obsahuje v modulu Editor tzv. Rychlé filtry. Nástroje, které bez dalších nutných znalostí uživatele – na jedno klepnutí myší – dokáží výrazně změnit vizáž fotografie.

Jestliže na svém mobilním zařízení používáte aplikace podobné populárnímu Instagramu, dokážete si nyní Rychlé filtry snadněji představit. Filtry obsahují například dva druhy simulace cross processu, efekt polaroidové fotografie, ale i výstupů z fotoaparátů Lomo či Diana.

Snadno a rychle

V šestnácté verzi pak přibyly populární filtry jako solarizace nebo různé druhy (nejen) filmových rámečků. Zatím poslední verze programu, sedmnáctá, nové filtry nepřinesla. A je to snad jedině dobře – větší množství filtrů bez dalšího logického rozdělení by vedlo k jejich nepřehlednosti. Roztřídění filtrů v některé z budoucích verzí ZPS vývojáře nepochybně čeká – stejně, jako rozhodnutí, zda filtrům ponechají anglické názvy, nebo je počeští.

01_uvodni.jpg
Původní snímek ořezaný na čtvercový formát, bez úprav

Rychlé filtry naleznete v Editoru při pravé straně panelu nástrojů – druhá ikonka nahoře, případně je vyvoláte klávesovou zkratkou Shift + K. Přes jednotlivé filtry můžete přejíždět myší a ihned se vám zobrazí zmenšený náhled fotografie, který ilustruje, jak bude výsledná aplikace filtru vypadat. Pro aplikaci toho pravého filtru u konkrétního snímku stačí klepnout na tlačítko Použít.

screen_01.png

K obrazu svému

Sice jsme uvedli, že jednotlivé filtry můžete aplikovat jedním klepnutím myši, případně je i vzájemně kombinovat, ale Zoner Photo Studio nabízí ještě něco malého navíc.

02_polaroid.jpg
Výsledná úprava s použitím filtru Polaroid effect 

Rychle filtry jsou totiž na vaše fotografie aplikované s pomocí tzv. Hromadného filtru (menu Upravit | Hromadný filtr, Ctrl + Q). Po vyvolání této funkce v pravém postranním panelu dole z roletky můžete vybrat konkrétní filtr a podívat se, s jakým nastavením ho autoři programu vytvořili. Například v případě filtru Polaroid effect bylo využito nástrojů Specifický ořez, Křivky, Upravit barvy a Okraje a rámečky.

screen_03.png

Zde je vám navíc dovoleno si jednotlivé parametry upravit dle libosti, případně některé továrně využité nástroje úplně vypnout (odznačením příslušeného čtverečku u konkrétní funkce). Nebo si můžete k vybranému filtru přidat své vlastní. Všechno podle hesla: Co není zakázáno, to je povoleno. V závěru myslete snad už jen na to, že někdy méně úprav znamená lepší výsledek. 

03_retro_frame_rounded.jpg
Výsledná úprava s aplikovanými filtry Retro a Rounded black frame

Zůstaňte mobilní

Jestliže je úprava fotografií na počítači pro vás už archaická záležitost, vyzkoušejte mobilní aplikaci pro Android Zoner Photo Studio – Edit & Go. Kromě základních úprav nabízí i možnosti Rychlých filtrů a další nástroje. Najdete ji ve službě Google Play

 

Článek původně vyšel v časopise Computer.

Určitě si přečtěte

Články odjinud