17
Fotogalerie

Jak udělat fotoateliér v obýváku?

Toužíte se stát portrétním fotografem, ale nemáte vlastní ateliér? Alternativou může být malé domácí studio třeba v obývacím pokoji.

Když se chcete stát obstojným fotografem krajiny, stačí vám fotoaparát, pevný stativ a zdravé nohy. Ti, kdo chtějí svůj um rozvíjet na poli portrétní a modelingové fotografie, či snad dokonce pomýšlejí na akty, mají situaci značně složitější. Ne že by snad také nemohli využít náruč přírody, ta má však pro potřeby modelek a fotografů po většinu roku pramálo pochopení. Kdo chce své fotografie opravdu tvořit, musí mít situaci plně pod kontrolou. Největší možnosti v tomto směru nabízí ateliér vybavený zábleskovými světly.

 P3095098.jpgP3024235.jpg
I v bytě o malých rozměrech můžete vybudovat domácí ateliér, stačí jen najít vhodné místo 

Možná si říkáte, že mluvím z cesty, když spojuji amatérský domácí ateliér se zábleskovou technikou. Zapomeňte ovšem na chvíli na domácí „bastlení“ a zamyslete se, co je vaším cílem. Pokud vám jde jen o ryze amatérské snímky vaši drahé polovičky, pak si možná vystačíte i s denním světlem nebo zahradními halogeny. Pro začínající fotografy a fotografky, kteří mají vyšší ambice, mám ovšem smutnou zprávu – bez studiových blesků to půjde stěží. Neklesejte ale na mysli, techniku za statisíce do začátku nepotřebujete. Ukážeme si, jak vybavit domácí ateliér v ceně digitální zrcadlovky.

Výhody pro začátečníky

Výrobci studiových blesků jsou si dobře vědomi, že i ti nejznámější fotografové, kteří jsou dnes jejich nejlepšími zákazníky, nějak začínali. V jejich nabídce tak můžete často narazit na tzv. „studentské kity“. Tyto sestavy zpravidla obsahují dva blesky se základním příslušenstvím. My jsme pro tento článek měli k dispozici set zahrnující dvě záblesková světla o síle 250 Ws, dva stativy, skládací odrazný deštník, softbox a další drobné příslušenství. Celá sestava se dá zabalit do tašky, která je v ceně. Podobných setů naleznete v nabídce různých firem nepřeberné množství, ceny se obvykle pohybují v rozmezí 30–40 tisíc korun. Vždy však myslete na to, že je lepší koupit raději dražší set, než dokupovat potřebné příslušenství později.

P3024502.jpg
Portrét byl nasvětlen dvěma předními horními světly s rozdílem intenzity 1 EV. Světelné zdroje jsou jasně viditelné v očích modelky. Olympus E-1, 76 mm 35 EQ, F8, 1/160 s

Záblesková světla spolu se stativy a příslušenstvím pro rozptyl světla (deštníky a softboxy) tvoří nutný základ. Vše ostatní se dá vyrobit svépomocí, případně dokoupit později. Na blescích ovšem nešetřete. Mezi další praktické příslušenství patří akcentový reflektor (komínek), závěsný systém na pozadí, odrazné desky, případně třetí světlo. Raději nekombinujte světla od různých výrobců, barva světla se může mírně lišit a rozdíly v teplotě nasvícení jsou pak prakticky neřešitelné. Flashmetr není v případě digitální fotografie nezbytný, ale vřele jej doporučuji, jedině s ním se totiž nejlépe naučíte, jak správně s blesky pracovat.

Přestavba není nutná

Pokud jste již rozhodnuti pro koupi vybavení, jistě řešíte druhou nejdůležitější otázku. Kam v již tak malém bytě ateliér umístit? Než začnete lobovat u své partnerky či partnera za stavební povolení pro své první fotografické studio, pokuste se raději nalézt takové místo, které se dá na ateliér snadno a rychle vytvořit. Nejvhodnější je roh nebo kratší stěna místnosti, proti pozadí totiž budete potřebovat maximum místa, abyste mohli používat co možná nejdelší ohniska. Na široké objektivy zapomeňte, nelichotivě deformují obličej a s výjimkou speciálních záměrů jsou pro portréty nevhodné.

P3024319.jpg
Portrét nemusí nutně znamenat, že bude fotografie komponovaná na výšku. Více prostoru je však vždy vhodnější nechat spíše ve směru pohledu nebo natočení hlavy portrétovaného. Olympus E-1, 106 mm 35 EQ, F8, 1/125 s

Potřebný manévrovací prostor není ovšem jediným kritériem výběru. Musíte počítat s tím, že vše v okolí vašeho fotografického koutku funguje jako odrazná plocha. Vyvarovat byste se měli čehokoli barevného. Nezapomeňte přitom ani na podlahu a strop. Vhodnými barvami jsou pouze černá, šedá nebo bílá. Každá z nich sice odráží jiné množství světla, ale nemění jeho barvu. Je dobré tedy počítat i s tím, že budete muset vše ostatní zakrýt látkou nebo papírem. Jen pro zajímavost, veškeré fotografie v tomto článku vznikly v bytě o velikosti 1+1.

Kvalitní pozadí je nutnost

Nábytek můžete zakrýt starými prostěradly, s pozadím pro fotografování to již tak snadné není. Každý záhyb látky je po nasvícení z úhlu vidět a může působit rušivě. Vhodná jsou pozadí z PVC, tvrdého papíru apod. V profesionálních ateliérech se nejčastěji používají papírové role o šířce 2,7 m. Šířka pozadí je hodně důležitá, jestliže však nebudete fotografovat celou postavu, vystačíte u portrétů i s šířkou mnohem menší. Můžete například zkusit požádat obsluhu velkoformátových kopírek o zbytek z papírové role, největší mají šířku necelý metr. V případě látkového pozadí doporučuji plátno raději záměrně hodně a rovnoměrně pomačkat nebo si připlatit za matný samet, dyftýn, případně flanel nebo flauš.

P2284144.jpg
V menším domácím ateliéru by vám neměly činit problém ani polocelky. K fotografování celé postavy je však zapotřebí mnoho místa a v domácích podmínkách je tak často nemožné. Olympus E-1, 92 mm 35 EQ, F8, 1/125 s

Při fotografování portrétů budete dále potřebovat minimálně jednu odraznou desku. Pro použití v interiéru postačí bílá polystyrénová deska z prodejen pro kutily. Tamtéž můžete zakoupit dřevěnou tyč na závěsy k uchycení pozadí. Osobně se mi však mnohem lépe osvědčil skládací samonosný závěsný systém pro pozadí, který je mnohem skladnější a nevyžaduje zásahy do zdí pokoje.

V začátcích nejste sami

Prvními pokusy se zábleskovými světly můžete trápit své nejbližší okolí, časem však budete muset skočit do vody a plavat. Můžete zkoušet štěstí s amatérskými modelkami z řad kamarádek či přítelkyň kamarádů, musíte ovšem počítat s tím, že si práci značně zkomplikujete. Občas se dostanete do situace, kdy nebudete vědět, co přesně dělat, a troufám si s naprostou jistotou tvrdit, že to nebude vědět ani vaše modelka. Možná vás překvapí, jak těžké je někoho nepřivyklého objektivu přimět i k tomu nejbanálnějšímu přirozenému úsměvu.

P2284199.jpg
Při portrétu není bezpodmínečně nutné, aby se osoba dívala do objektivu. Někdy dokonce nemusí být na snímku oči vůbec, pokud se jedná o váš záměr s jasným významem. Olympus E-1, 86 mm 35 EQ, F8, 1/125 s

Když už se pustíte do práce s amatérským modelem, nezapomeňte ji předem instruovat, jak má být oblečená a nalíčená. Bezpodmínečně nutné je, aby si modelka nejlépe několik hodin před focením sundala všechny šperky. Otlaky po nich totiž zůstávají dlouho znatelné. Nikdy byste neměli nechat rozhodovat o volbě oblečení pouze modelku. Nefotografujte dívku s řetízkem jen proto, že ho měla na krku. O použití šperků rozhodujte sami a s uvážením, jakého efektu chcete dosáhnout.

Nejčastější chyby

  • Modelka není vhodně nebo dostatečně nalíčená
  • Na těle ruší otlaky od právě sundaných šperků nebo těsného oblečení
  • Nevhodné pozadí
  • Příliš rušivých detailů, například nevhodné šperky, oblečení s jemnými vzory nebo flitry apod
  • Světlo tvoří tvrdé stíny v obličeji portrétovaného, pro jejich zmírnění je třeba použít odraznou desku nebo další světlo
  • Prsty portrétovaného se kryjí a na výsledné fotografii pak působí, jako by nebyly všechny
  • Zpoza zad vylézá část ruky, která tak působí jako cizí
  • Obličej je zdeformovaný použitím širokého objektivu

 

Podobně platí, že pokud budete chtít, aby se modelka převlékla do šatů s odhalenými rameny, měla by přijít ve volném oblečení bez podprsenky. Vyhnete se tak zdlouhavému retušování proužků otlačených od prádlových ramínek.

 P3024371.jpg
Dynamický portrét může vzniknout nakloněním fotoaparátu nebo modelky. Ve druhém případě však dobře hlídejte, jak model či modelka hlavu nastavují, někde může být lepší nekombinovat více náklonů. Na našem ukázkovém snímku je hlava nakloněná poměrně dost, ovšem pohled zůstal čelní. Olympus E-1, 120 mm 35 EQ, F8, 1/125 s

Talentovaný amatér si ovšem může bez problémů opatřit i začínající profesionální modelku. Modelingové agentury vám rády poskytnou svou modelku, protože vědí, že dobré fotografie v booku jí pomohou získat velké zakázky. Jedinou podmínkou zpravidla bývá provize v případě, kdy byste fotografii chtěli komerčně využít. Pro účely propagace vlastní práce máte modelku zdarma, respektive za poskytnutí fotografií k její propagaci.

Učte se od mistrů

Pokud jste se úspěšně vypořádali se všemi technickými problémy a trápí vás jen pocit, že nevíte, jak začít, pak začněte kopírováním. I malíři se učí tak, že nejprve reprodukují cizí díla. Pro začátečníka je mnohem snazší zkoumat cizí fotografie a pokoušet je napodobit, než vymýšlet vlastní záběry. Neradím vám, abyste kradli nápady a vydávali je za své, ale abyste se učili fotograficky přemýšlet. Základní dva pilíře představují osvětlení a úhel pohledu. Zkoumejte tedy fotografie, které vás zaujaly, a přemýšlejte, jak jich autor docílil.

P2284220.jpg
Snažte se učit ze svých chyb, na tomto snímku je jich i přes jeho atraktivitu poměrně mnoho. Vždy se snažte eliminovat v obraze i sebemenší rušivé detaily. Tady jimi jsou prst vyčnívající zpoza šátku, ramínka od šatů, řetízek na krku a nevhodná gumička do vlasů. Olympus E-1, 120 mm 35 EQ, F8, 1/125 s

Časem se začnete na fotografie dívat jinýma očima a při pohledu na krásku na reklamním billboardu vám proběhne hlavou, jak chytře bylo využito podhledu pro zdůraznění dlouhých nohou a rovnoměrného osvětlení pro dojem hebké pleti. U detailních portrétů často napoví i oči, ve kterých se zrcadlí světelné zdroje – deštníky a softboxy. Někdy ovšem vyretušuje oči zručný grafik tak, aby v nich zůstal jen jediný odlesk.

Až se naučíte modelovat světlem a úhlem pohledu, začněte kreativně tvořit a hledat vlastní cestu. Se své nejlepší práce nám můžete poslat, ty opravdu podvedené rádi otiskneme. I tak může začínat dráha budoucího profesionála.

První kroky v ateliéru

  • Vyznačte si místo, kde bude fotografovaný model. Pokud bude sedět, postavte vždy židli jako první
  • Nastavte světla vzhledem k místu, kde bude stát portrétovaný
  • Usaďte model a zapněte pilotní světla
  • Opravte úhly světel podle stínů v obličeji, umístěte případnou odraznou desku
  • Změřte světlo flashmetrem a upravte výkon blesků
  • Nastavte odpovídající clonu na fotoaparátu
  • Nastavte nejkratší možný čas, při kterém je ještě možné fotografovat s blesky (tzv. X-synchro)
  • Připojte fotoaparát k blesku synchronizačním kabelem
  • Ostatní světla nastavte do závislého režimu (Slave)
  • Zaostřete na oči, překomponujte a foťte

 

Celý článek najdete v časopise DIGIfoto 2/2006

Pokračování 2 / 2

Osvětlení a jeho nastavení

V portrétní fotografii se obvykle používají až čtyři záblesková světla. Poslední dvě ovšem slouží pouze k nasvětlení pozadí a dodání záře do vlasů. Nejsou tedy nezbytná, pro základní portréty si bohatě vystačíte se dvěma, často dokonce s jedním světlem. Další světelné zdroje můžete navíc získat pomocí odrazné desky.

Motýlek

Nejjednoduššímu osvětlení v portrétní fotografii se přezdívá „butterfly“. Skládá se z jednoho hlavního světla osazeného softboxem, umístěným přímo nad modelkou. Stíny vzniklé pod bradou projasňuje odrazná deska pod modelkou. Často se používají dvě, svírající tupý úhel nebo jedna prohnutá připomínající tvarem motýla – odtud tedy název butterfly. Model je tak osvětlen velice jemně, symetricky a věrohodně. Přesto se v modelingové fotografii často používá v kombinaci s čelním pohledem. Druhé světlo není nutné, v našem případě však posloužilo spolu s akcentovým reflektorem (komínek vybavený voštinovým filtrem) k nasvícení přechodu na pozadí.

P3024235.jpg
Rozmístění světel
P3024260.jpg
Výsledná fotografie

Vlasovka

Pro lepší oddělení hlavy portrétovaného od pozadí se používá tzv. „komínek“. Tento speciální reflektor umožňuje nasměrovat úzký proud světla zezadu na hlavu portrétovaného, aniž by hrozilo, že světlo zasáhne objektiv fotoaparátu. Komínek se často staví na zem za portrétovaného, v našem případě však situace umožňovala umístit stativ za pozadí a světlo namířit shora. Výkon blesku byl nastaven na minimum, aby nedošlo k přepalům. Výsledný efekt připomíná svatozář.

P3024270.jpg
Rozmístění světel
P3024295.jpg
Výsledná fotografie

Dvojitý zásah

Druhým nejpoužívanějším typem osvětlení je kombinace dvou světel. Ta mohou mít stejný výkon a výsledný efekt je pak podobný jako v případě jednoho čelního horního osvětlení – měkce osvícená pokožka. Daleko častější je však nastavení světel v poměru 2:1, kdy na pravou část tváře svítí hlavní světlo, zatímco na levou světlo s výkonem o jednu clonu nižším. Poměr může být i mnohem dramatičtější, zejména mužským tvářím sluší kontrastnější osvětlení.

P3024313.jpg
Rozmístění světel
P3024321.jpg
Výsledná fotografie

Všechna základní osvětlení se dají samozřejmě dále modifikovat a – používáte-li více než dvě světla – také navzájem kombinovat. V praxi není neobvyklé použití dvou čelních světel, vlasovky i komínku na pozadí zároveň. Doplňkové čelní světlo může nahradit odrazná deska apod. Modelovat lze nejen nastavením úhlu osvětlení, ale také změnou úhlu, ze kterého fotografujete, případně natočením modelu. Musíte si však hlídat, aby vám v záběru dostačovalo pozadí.  

Jak změřit světlo

Jednou z nejdůležitějších zásad při práci v ateliéru je měření světla. K měření se používá flashmetr s bílou polokoulí (kalotou), pro měření dopadajícího světla. Světlo vždy měřte co nejblíže portrétované osobě a směrem ke stanovišti fotoaparátu. Stůjte ze strany, ať nastavená světla nezastíníte.

P3024229.jpg

Pokud používáte dvě a více světel a chcete docílit přesného poměru osvětlení, musíte změřit každé světlo zvlášť. Flashmetr opět umístěte co nejblíže k obličeji, ale tentokrát zastiňte dlaní stranu, ze které máte nastaveno doplňkové světlo. Upravte sílu blesku na clonu, se kterou chcete fotografovat (obvykle F8). 

P3024393.jpg

Nyní zastiňte dlaní světlo, které dopadá na tvář portrétovaného z druhé strany. Pro dosažení obvyklého poměru osvětlení 2:1 byste měli doladit výkon blesku tak, abyste naměřili hodnotu o jedno clonové číslo nižší než hlavní světlo. 

P3024395.jpg

Na závěr proveďte kontrolní měření obou světel, měla by vám vyjít stejná hodnota, jako při měření hlavního světla. Pokud jste naměřili výrazně víc, pak zvyšte úhel, který mezi sebou obě světla svírají, a měření zopakujte. 

P3024394.jpg

Líčení

Líčení může být pro začátečníka problematické. Základními pomůckami jsou pleťový korektor, make-up a pudr. Nejdříve je třeba korektorem zamaskovat kruhy pod očima, poté důkladně nalíčit obličej, krk a část dekoltu do ztracena make-upem v barvě pleti a nakonec nanést pudr. Nebojte se to mírně přehnat, zejména čelo a nos se často lesknou i přes make-up a použití pudru je jediné řešení. Oční stíny, řasenku a rtěnku použijte až na závěr, podle účelu fotografie.  

Slovníček

  • Book – Soubor přibližně 12 fotografií, které prezentují fotogeničnost modelky v různých situacích.Výběr toho nejlepšího z dosavadních snímků.
  • Deštník – Umožňuje rozptýlit bleskové světlo odrazem od bílé nebo stříbrné vnitřní plochy deštníku
  • Flashmetr – Měřicí přístroj pro dopadající zábleskové světlo
  • Komínek – Reflektor, který usměrňuje světlo do úzkého svazku pro nasvícení vlasů portrétovaného nebo pro světelné přechody na pozadí
  • Kvadro – Slangový název pro čtvercový softbox
  • Pilotky – halogenové žárovky, které jsou součástí zábleskových světel. Slouží pro orientační představu o výsledném nasvětlení scény
  • Portfolio – Soubor nejlepších fotografií prezentující tvorbu fotografa
  • Setkarta – Soubor fotografií modelky informačního charakteru. Slouží k první orientační informaci o možnostech modelky. Obvykle se jedná o základní výrazy a fotografii postavy
  • Softbox – Nástavec pro blesková světla, který slouží k rozptylu světla
  • Vlasovka – viz Komínek
  • Voštinový filtr – Jemná mřížka připomínající včelí plástve. V kombinaci s reflektorem dává směrové a velmi kontrastní osvětlení

Kolik stojí ateliér

  • eFlash kit (2× eFlash 250 Ws, deštník + reflektor, Softbox, 2× stativ, batoh) – 38 560 Kč vč. DPH
  • akcentový reflektor – 5 593 Kč vč. DPH
  • plastové pozadí 100 × 130 – 536 Kč vč. DPH
  • flashmeter Gossen Digipro – 8 949 Kč vč. DPH
  • přenosný systém pozadí – 8 687 Kč vč. DPH
  • stativ s integrovaným ramenem – 6 069 Kč vč. DPH
  • celkem – 68 394 Kč vč. DPH

Za zapůjčení veškeré techniky děkujeme firmě Sunny Flash Studio, Praha, tel: 272 706 223, www.sunnyflash.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud