10
Fotogalerie

Google+ jako ráj fotografů?

Když slyšíte Google+, většinou vás hned napadne – město duchů. Ne tak docela, fotografů publikujících skvělé snímky, je tam nespočet.

Ve chvíli, kdy vznikl Google+, na něj okamžitě migrovala velká skupina fotografů. Nabízí pro ně totiž výhody, které ani po více než roce Facebook nebo Flickr nedokázali dohnat. Ti nejznámější mají stovky tisíc až miliony následovníků.

Thomas Hawk je jedním z nich. Pravidelně na svém účtu publikuje zajímavé snímky. Specializuje se většinou na focení architektury a krajinek, portréty ale také nechybí. Podle jeho slov se stal Google+ hned od začátku středem pozornosti fotografů komunikujících více s veřejností a snažil se jich co nejvíce přilákat.

thomashawk1.jpg thomashawk2.jpg
Central Park v zimě, foto: Thomas Hawk

Fotografové na této sociální síti často také odkazují na své články, reportáže či zkušenosti. Pokud vás baví nejen procházení snímků, ale také vás zajímá, jaký příběh za nimi stojí, Dave Powell jistě stojí za sledování. Navíc jako jeden z mála používá ke své tvorbě přístroje značky Leica a mimo jiné fotí pouliční život v Tokiu.

davepowell1.jpg davepowell2.jpg
Tokio, foto: Dave Powell
davepowell3.jpg
Pouliční umělec v San Franciscu, foto: Dave Powell

Čím se dále liší Google+ od Flickeru či Facebooku? Máte například možnost zapojit se do dění okolo fotografů samotných. Scott Kelby pravidelně pořádá tzv. „Worldwide Photo Walk“. Jedná se o srazy fotografů, jejichž cílem je společně procházet různá místa na světě a tvořit zajímavé snímky. Zapojit se můžete i vy.

scottkelby1.jpg scottkelby2.jpg
Worldwide Photo Walk – Guanzhou, Čína | Worldwide Photo Walk – Zurich, Švýcarsko, foto: Scott Kelby

Svůj účet má například také Lisa Bettany, autorka aplikace Camera+ pro iPhone. Její profil patří k jednomu z nejkomentovanějších vůbec.

lisabettany1.jpg lisabettany2.jpg
Panorama ranního New Yorku | Lisa Bettany při práci, foto: Lisa Bettany

Jak najít další fotografy
Výše jsem zmínil jen pár nejzajímavějších fotografů. Další můžete nalézt jednoduše pomocí služby recommendedusers.com. Pro snazší výběr si dokonce můžete vybrat podle kategorií – ať už podle zaměření, či podle popularity. Pak si už dotyčné stačí jen přidat do svých kruhů

Výhody a nevýhody Google+ oproti jiným službám

Co vedlo fotografy na Google+? Především možnost sdílet všechny snímky ve vysoké kvalitě. Obrázky nejsou nijak komprimovány a máte možnost nahrát jich neomezené množství do velikosti až 2000×2000 px. Náhledy jsou velké, zobrazeny v galerii vedle sebe, takže hned vidíte ty snímky, které vás nejvíce zajímají. Mezi další plusy patří třeba možnost zobrazení histogramu u každého snímku a dalších informací z EXIFu.

exif.jpg 
Zobrazení EXIF dat je kompletní a přehledné

Nevýhodou může být fakt, že Google+ stále nepoužívá tolik uživatelů jako Facebook. Vaše fotografie se tak dostanou mezi menší množství přátel či následovníků. Zpětnou vazbu ale stále dostanete a troufám si říct, že i lepší. Většinou budou vaše snímky totiž komentovat lidé z oboru.

Abych předešel útočným komentářům, podotýkám, že cílem tohoto článku nebylo udělat reklamu Google+. Snažil jsem se pouze poukázat na to, že lze na této sociální síti nalézt opravdu velké množství zajímavých lidí (nejen fotografů). Tím, že můžete sledovat, koho chcete, se vám otevírají velké možnosti interakce. Takové, které Flickr či Facebook prostě nenabídne.

Určitě si přečtěte

Články odjinud