46
Fotogalerie

Sigma 85 mm F1,4 EX HSM DG: test objektivu

Jako první vám představujeme portrétní objektiv, který nás vskutku nadchnul. Sigmě se vyrovná jen málokterý objektiv.

Horkou novinkou letošního veletrhu PMA byl portrétní objektiv pro DSLR Sigma, Canon, Nikon, Pentax a Sony s APSC i FF čipem. Sigma sice nabízí škálu světelných pevných ohnisek, především v rozsahu 20 – 30 mm doplněnou o makroobjektivy. Portrétní fotografové se tak museli spolehnout na makroobjektiv ohniska 100 mm se světelností F2,8, což může být limitující. Proto Sigma uvedla v březnu 2008 pevné ohnisko 50 mm F1,4 EX HSM DG doplněné o dnes recenzované sklo Sigma 85 mm F1,4 EX HSM DG. Padesátku je možné použít pro portrét spíše na DSLR s malým čipem (virtuální ohnisko 75 – 80 mm), zatímco ohnisko 85 mm je vhodné na portrét jak na malých čipech (EQ 35 mm 130 – 135 mm), tak na full framu a osloví patrně fotografy, kteří buďto na FF fotí anebo do budoucna koupi FF plánují.

DSC00012.jpg  

Specifikace: Sigma 85 mm F1,4 EX HSM DG

  • Ohnisková vzdálenost: 85 mm
  • Rozsah clonových čísel: F1,4 – F16
  • Virtuální ohnisko na APSC: 127 – 136 mm
  • Virtuální clona na APSC: hloubka ostrosti ekvivalentní F2,0 – F22 na kinofilmu / FF
  • Nejkratší zaostřitelná vzdálenost: 85 cm
  • Maximální zvětšení: 1:8,6
  • Počet lamel clony: 9 (kruhová)
  • Průměr závitu filtru: 77 mm
  • Ostřící motor: HSM
  • Optická stavba: 11 členů v 8 skupinách (1 SLD člen)
  • Hmotnost: 725 g
  • Rozměry: 84,7 mm × 87,6 mm
  • Dodávané příslušenství: polotuhé pouzdro, dvě krytky, sluneční clona s APSC adaptérem
  • Kompatibilita: DSLR Sigma, Canon, Nikon, Pentax a Sony s APSC i FF čipem
  • MOC: 21 500 Kč
  • Cena výrobce: $1.400,-

Sigma se „proslavila“ jako výrobce s nejdelšími názvy objektivů. Výhodou pečlivého označení je, že na první pohled vidíme, že je objektiv optimalizován pro DSLR (zkratka DG) s malým i velkým čipem, tudíž by konstrukce jeho zadního členu měla předcházet duchům a zdvojeným odrazům. Dále čteme, že je objektiv vybaven tichým a rychlým ultrazvukovým motorkem HSM, což není nijak překvapující, když objektiv patří do prestižní profi třídy EX objektivů Sigma.

Ergonomie a zpracování

Objektiv spadá do profi třídy EX, které se vyznačují velmi kvalitním zpracováním. Konstrukce, i když plastová, nemá žádné mechanické vůle. Ostření je interní, objektiv tudíž nemění při fotografování fyzickou délku. Jen škoda, že není utěsněný proti prachu a vlhkosti, tak jako profi skla Canon/Nikon, nota bene když by postačily jen dva gumové o-kroužky u ostřícího prstence.

S hmotností 725 g není Sigma 85 mm žádný drobeček. Nejlépe tedy pasuje na profi a poloprofi DSLR jako Canon EOS 5D Mark II (použitý pro testování), Nikon D300s nebo Sigma SD1 (DSLR uvedena na veletrhu Photokina 2010 před pár týdny). Objektiv jsem ale vyzkoušel i na amatérské DSLR a žádné problémy s držením jsem neměl.

DSC00002.jpg DSC00003.jpg

Jak je u podobných objektivů zvykem, široký, pogumovaný ostřící prstenec se nachází v přední části objektivu, hned za zlatou obrubou označující zařazení skla do třídy EX. Při ostření klade přiměřený odpor a vzhledem k pomalejšímu AF v šeru jsem jej i často použil. Výhodou HSM ostření je především možnost kdykoliv vstoupit do ostření a autofocusu tak pomoci najít správnou pozici bez nutnosti přepínání do režimu MF. Přepínač AF/MF je jako obvykle po levé straně objektivu.

Ve střední části je okénko s průhledem na stupnici zaostřitelných vzdáleností. Kromě zaostřitelné vzdálenosti objektiv ukazuje i přibližnou hloubku ostrosti při nejvyšším clonovém čísle F16. Informace je však jen orientační. Značka pro ostření na IR fotografii k dispozici není,což však není nic neobvyklého.

DSC00007.jpg DSC00008.jpg

Zadní část objektivu je drážkovaná pro snadnější úchop při nasazování objektivu na fotoaparát. Gumové těsnění bajonetu chybí, což nebude chybět jen majitelům profi DSLR Sony, které mají těsnění přímo na DSLR.

Výrobce obdařil objektiv opravdu nadstandardní výbavou. Kromě přední a zadní krytky dostane fotograf i kvalitní a bytelnou sluneční clonu s APSC adaptérem a polotuhé pouzdro. Samotná sluneční clona odpovídá ohnisku 85 mm na FF čipu. Pro focení na APSC DSLR může fotograf použít adaptér (jakýsi mezikroužek, který se nasadí mezi objektiv a clonu. Tím pádem je clona s adaptérem hlubší a odpovídá tak ohnisku cca 130 mm, tedy zornému úhlu objektivu na DSLR s malým čipem. Na první pohled šikovná vychytávka ale v praxi není zapotřebí díky relativně hluboké sluneční cloně a především kvůli poněkud neohrabané manipulaci s adaptérem. Výše zmíněné polotuhé pouzdro je o poznání větší než objektiv, což bych považoval spíše za výhodu. Prostor v pouzdru zabírají dvě ochranné výplně. Pokud je na objektivu nasazen adaptér pro sluneční clonu, je třeba jednu výplň vyjmout.

DSC00010.jpg DSC00011.jpg 

Objektiv, i když plastový, si ve kvalitě zpracování v ničem nezadá s moderními DSLR s hořčíkovým tělem. Výbava objektivu je nadstandardní, jak je u Sigmy ve třídě EX zvykem.

Praktické zkušenosti

Hned po vytažení z krabice mě překvapilo, jak je objektiv velký. Je prakticky shodný s Canonem EF 85 mm F1,2L a daleko mohutnější než Canon 85 mm F1,8. Nejčastěji však bude objektiv patrně srovnáván s o fous menším Nikkorem AF-S 85 mm F1,4G, se kterým sdílí ohnisko i světelnost.

Světelnost F1,4 klade vzhledem k velmi úzké hloubce ostrosti (HO) vysoké nároky na přesnost ostření. Při práci s HO pod 1 cm jsem velmi ocenil velký a jasný hledáček FullFramové DSLR. Bez zvětšení vám žádný LCD (ani 3" s rozlišením 1,000,000 bodů) nepodá dostatek informací pro přesné zaostření. Přitom spoléhat se jen na automatiku ostření je přinejmenším ošidné. Rozdíl mezi technicky dobrou a špatnou fotkou se u clony 1,4 může lišit i mezi zaostřením na konec řas, nebo na panenku oka modelu.

DSC00013.jpg

Především s ohledem na malou HO jsem byl zvědavý na přesnost ostření objektivu. Přeci jen, problémy objektivů Sigma s přesností ostření nejsou žádným tajemstvím, naštěstí tyto problémy je vždy možné seřídit bezplatně u dovozce v rámci záruky.

IMG_0063.JPG IMG_0079.JPG
max. velikost | max. velikost

Ostření je zcela spolehlivé a přesné při fotografování portrétů. Při fotografování v rozmezí 0,85 – 10 m objektiv ostří výborně. V rozmezí zaostření na cca 10 – 15 m jsou fotografie stále ostré, ale s viditelně měkčí kresbou způsoben dle mého názoru mírným předostřením. Při ostření na cca 15 m a více objektiv občas ostří před fotografovaný objekt (tzv. front fokus).

katka v poli.JPG traktor.JPG
max. velikost | max. velikost
Obě fotografie byly exponovány s clonou F1,4. Zatímco traktorista téměř „vyjíždí“ z HO, tak dívka v červené bundě již stojí zcela mimo HO a na poli a cestě před ní je vidět, kde přesně se pole HO nachází.

Přijali jsme od dovozce vyjádření, že nepřesnost ostření se týkala jen a pouze testovaného kusu. Pokud zakoupíte jakýkoliv objektiv Sigma, který bude ostřit nepřesně, je možné jej v rámci čtyřleté záruky nechat (samozřejmě zdarma) kdykoliv seřídit s fotoaparátem. Dle vyjádření výrobce se objektiv může chovat i trochu jinak u DX formátu, na což se zmíněná služba přesného vyladění objektivu s tělem vztahuje samozřejmě také.

Ostří od daleka

V úvodu jsem nakousl, že nová Sigma může být konkurentem pro makroobjektivy, které si fotografové často kupují kromě mimo jiné i na portréty. Zatímco makroobjektivy v podobné ohniskové vzdálenosti mají bez výjimky světelnost F2,8, Sigma se pyšní nejnižší clonou o 2 EV nižší. Zato je však kvůli nejkratší zaostřitelné vzdálenosti celých 85 cm zcela nevhodná pro makro fotografii. Zvětšení 1:8,6 patří k nejmenším (nejhorším), avšak ve třídě objektivů 85 mm je tento „nešvar“ hojně rozšířen, patrně kvůli konstrukčním či technologickým omezením. Pro portrét obličeje je vzdálenost 85 cm dostačující, avšak pokud vyžadujete větší zvětšení, musíte s sebou nosit mezikroužek nebo se poohlédnou po portrétních sklech ohniska 100 a 135 mm.

Objektiv ostřil na kratší vzdálenosti přesně, ale relativně pomalu. V této třídě je preferována přesnost ostření před rychlostí, ale je pravda, že objektivy Canon/Nikon zvládají ostření rychleji.

Zoom nebo pevné sklo?

Tuto otázku si klade nejeden fotograf. Navzdory obecné oblibě zoom objektivů světelná pevná ohniska zůstávají jasnou volbou profesionálních studiových fotografů. Bezkonkurenční kvalitu obrazu a úzkou hloubku ostrosti při nízkém clonovém čísle nelze ničím nahradit. Osobně se považuji spíše za zastánce zoomů, ale Sigma 85 mm mi ukázala, že nemožnost přizpůsobit okamžitě zorný úhel objektivu a potřeba „zoomovat“ nohama se vyplatí. V praxi jsem si ověřil, že jít jen tak fotit a mít s sebou jen jedno ohnisko nemusí být vůbec omezující.

Pokračování 2 / 2

Kvalita obrazu, verdikt a demosnímky

Kvalita obrazu

Nikdo si nekoupí objektiv s vynikající světelností F1,4, aby jej používal při cloně F2,8. Samozřejmě, při určitých situacích je vhodné použít vyšší clonové číslo, ale portrétní Sigma 85 mm F1,4 je objektiv vyrobený pro focení na F1,4.

Hned po nafocení testovacích obrazců jsem byl opravdu nadšen z řezavé ostrosti a precizního zaostření (testovací obrazec je focený cca ze 1,5 metru). V celém rozsahu clon objektiv s přehledem vykreslil všechny krajní hodnoty na našem testchartu a to je výsledek, jakého nedosáhne mnoho profesionálních objektivů. Kromě vynikající ostrosti objektiv rovněž výborně přenáší kontrast a to už od clony F1,4.

IMG_0021.JPG IMG_0022.JPG IMG_0023.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

IMG_0024.JPG IMG_0025.JPG IMG_0026.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

IMG_0027.JPG IMG_0028.JPG
max. velikost | max. velikost
Test: f/1,4;  f/2;  f/2,8;  f/4,  f/5,6; f/8,  f/11,  f/16

Při cloně F1,4 je střed pole brilantně ostrý až bodům zlatého řezu. Od třetinových průsečíků dále ke kraji je obraz sice stále nadprůměrně ostrý, ale nedosahuje úrovně ostrosti ve středu pole. V praxi tento minimální pokles ostrosti není vůbec znatelný, a proto nemám problém říci, že objektiv je ostrý od kraje ke kraji. Ostrost v krajích postupně roste, až při cloně F8 dosahuje ostrosti středu. Doporučuji stažení fotografie testovacího obrazce při cloně F8, protože taková podívaná se člověku často nepoštěstí.

Neviděl jsem žádný zoom, který by byl schopen takové ostrosti. Je možné, že nejeden čtenář si tento testovací obrazec stáhne v plném rozlišení 21 Mpx. a použije ho doma na své vlastní testování objektivů. Relativně brzy, již při cloně F11 se začíná projevovat vliv difrakce na ostrost snímku. Clonu F16 bych raději nepoužíval kvůli znatelnému úbytku ostrosti.

Dle technických specifikací je v optické stavbě použit jeden SLD optický člen vyrobený zcela novou technologií. Díky tomuto členu jsou fotografie prakticky bez chromatické vady. Jedinou výjimkou jsou fotografie s vysokým jasovým kontrastem. Na hraně se přelévá neestetický fialový nádech (viz fotografie níže).

listy.JPG okno.JPG
max. velikost | max. velikost
Za celou doby testování toto byly ty jediné fotografie, na kterých se chromatická vada objevila v takovém měřítku. Na drtivé většině snímků včetně testovacích obrazců není po chromatické vadě ani památky.

Asi nikoho nepřekvapí, že pevné ohnisko nemá potíže se sférickým zkreslením. Naopak jsem měl obavy z vinětace. Všechny světelné objektivy, zoomy i pevná skla tradičně nezvládají vinětaci, a proto jsem i od Sigmy nečekal žádné zázraky s klasickým konstatováním, že od F2,8 je vinětace téměř neznatelná. Ve skutečnosti je ale vinětace neznatelná již od F2,0! Tmavnutí rohů je i při cloně F1,4 pozvolné a neruší. Od F2,0 vinětace prakticky neexistuje a to je vynikající a vskutku nadprůměrný výsledek.

Verdikt

Sigma 85 mm F1,4 EX HSM DG patří beze sporu mezi nejlepší portrétní objektivy. V blízké budoucnosti připravíme samostatný článek srovnávající ostrost Sigmy a konkurenčním Nikkorem 85 mm F1,4 a Canonem 100 mm F2,0. Canon vyrábí dva objektivy ohniska 85, ale stovka se v současnosti nachází v redakci a tudíž se její zahrnutí do srovnání nabízí. Dopředu si neodhadnu typovat vítěze, ale Sigma bude patrně favoritem.

DSC00005.jpg DSC00004.jpg

V rukou zkušeného fotografa se ze Sigmy stává vynikající kreativní nástroj. Fotografie ze Sigmy 85 mm F1,4 nedokáže vyfotografovat žádný zoom. Ovšem, těchto kvalit si je výrobce vědom a proto nastavil celkem vysokou cenu. V současnosti se objektiv prodává za cca 21 500 Kč, což je více než dvojnásobek ceny Canonu/Nikkoru 85 mm F1,8. Nejbližší konkurent ze strany Nikonu 85 mm F1,4G se prodává za 40 tis. Kč a Canon F1,2L stojí v současnosti přibližně 50 tis. Kč.

V posledních letech se omílá, jestli rozlišení moderních zrcadlovek není příliš vysoké a jestli není vhodné fotit do nižšího rozlišení. Mohu konstatovat, že v současnosti neexistuje žádná DSLR, která by dokázala plně využít rozlišovací schopnost Sigmy 85 mm.

Klady

+ ostrost až ke krajům od F1,4 i na FF čipech
+ úzká HO je silným výrazovým prostředkem
+ kvalitní konstrukce
+ až na výjimky zvládnutá chromatická vada
+ precizně zvládnutá vinětace
+ bohatá výbava v ceně

Zápory

– cena
­– chromatická vada při určitých okolnostech
– po koupi je třeba ověřit přesnost ostření

objektivy Sigma.jpg

Demosnímky

IMG_0045.JPG IMG_0049.JPG IMG_0058.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

IMG_0083.JPG IMG_0089.JPG IMG_0090.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

IMG_0091.JPG IMG_0097.JPG IMG_0098.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

IMG_0103.JPG IMG_0107.JPG IMG_0108.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

IMG_0117.JPG IMG_0145.JPG IMG_0160.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

IMG_0161.JPG IMG_0167.JPG IMG_0168.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

IMG_0175.JPG IMG_0176.JPG IMG_0178.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud