12
Fotogalerie

DVD prezentace na několik kliknutí

Prohlížení snímků na monitoru počítače je stále častějším způsobem prezentace fotografií. Co takhle zkusit videoprezentaci?

Určitě to znáte, absolvovali jste rodinou oslavu, setkání se spolužáky po letech nebo třeba svatbu známých. Ve všech případech se obvykle pořizuje několik desítek fotografií, jejich vytištění je poměrně neobvyklé. Většina účastníků raději zvolí formu předávání optického nosiče s fotografiemi anebo webovou galerii.

Zajímavou alternativou však může být i vytvoření videoprezentace z fotografií. Výhodou je možnost přehrávání prakticky na jakémkoliv DVD přehrávači či počítači. Samotné prohlížení snímků pak nebude pouhým rolováním kolečka myši či ťukáním na klávesu s šipkou. Pokud navíc zvolíte vhodný hudební doprovod, pak je úspěch téměř jistě zaručen.

Vytvořit DVD prezentaci samozřejmě zvládají i některé běžně používáné fotoeditory a programy pro správu fotografií. Z českých zástupců je to například Zoner Photo Studio. Nicméně i pro jednoduchou videoprezentaci můžete využít specializovaných programů. Ty jsou obvykle méně náročné na výkon počítače a nabíddnou jednoduché a srozumitelné ovládání prakticky pro jakkoliv pokročilého uživatele počítače.

Jedním z takových programů je ImageToAVI, který je aktuálně dostupný ve dvou verzích. Verze 1.3 je k dispozici jako zkušební demo anebo jako plně funkční software za cenu 7,5 USD. Starší, avšak stále dostačující verzi 1.0 můžete stahovat v plné verzi zcela zdarma ve verzi, která se instaluje anebo ve verzi která instalaci nepotřebuje a můžete ji tak spusti například z flash disku na jakémkoliv počítači.

Ať už stáhnete a budete používat kteroukoliv verzi, spuštění programu je velmi jednoduché. Instalační program vás provede postupně celým procesem a ačkoliv je program v angličtině, postačí pouze klikat na tlačítka Next a Finish.

V případě bezinstalační verze pouze rozbalíte stažený ZIP soubor do zvoleného umístění a následně program spustíte.

01.png

Po spuštění programu vás přivítá vcelku jednoduché okno s ovládacími prvky, prakticky jediné aktivní tlačítko je v pravém horním rohu Add Image files, které slouží k přidání snímků do prezentace.

02.png 

Stisknutím zmíněného tkačítka se otevře diaogové okno pro výběr fotografií do prezentace. Výběr je možný standardním způsobem, jakmile najdete složku s obrázky, můžete vybrat všechny snímky pomocí zkratky Ctrl+A anebo zvolit jednotlivé snímky držením klávesy Ctrl a klepáním na zvolené soubory. Jakmile máte výběr hotový, klikněte na tlačítko OK. Pokud chcete přida snímky z více adresářů, je nutné je přidat nejprve z jednoho umístění, stisknout OK a poté přidat snímky z dalšího umístění.

03.png 

Po načtení fotografií se zobrazí malé okno s upozorněním na počet souborů, pomocí tlačítka OK jej potvrďte.

04.png 

Seznam je samozřejmě možné dále upravovat, chcete-li některý snímek odebrat, pak na něj klikněte a stiskněte tlačítko Delete Selected Images, dalším tlačítkem Sort List můžete snímky seřadit podle názvu. Potřebujete-li třídit podle jiného parametru, pak je nejlepší si předem snímky přejmenovat a očíslovat v požadovaném pořadí.

05.png 

Standardně jsou fotografie umístěny v černém rámečku, pokud chcete, můžete si však zvolit jiné pozadí, na výběr je celkem šest předdefinovaných motivů, použít ale můžete i vlastní snímek. Vše opět jednoduše pomocí tlačítka Open Background Pic...

06.png 07.png

Asi posledním parametrem, který budete nastavovat je případný hudební doprovod, pod seznamem snímků zatrhněte Include Audio a pomocí tlačítka Open Audio vyhledejte hudební soubor, který chcete k prezentaci přidat. Připojit je možné pouze soubory ve formátu WAV.

08.png 

Začínáme renderovat

Jakmile jsou všechny předchozí nastavení dle vašich představ, nastavte formát výstupního videa. V nastavení videa ponechte přednastavenou volbu Custom a do druhého políčka Repeat each frame vepište počet sekund, po které má být snímek zobrazen.

09.png

První tři okénka udávají frekvenci snímkování a velikost zobrazených fotografií, pro běžné DVD video ponechte nastavené původní hodnoty.

11.png 

V levé části pracovního okna ještě najdete čtyři důležité položky. Maintain Aspect Ratio zajistí, že každá fotografie bude zobrazena ve správném poměru stran, Zoom In zvětší malé obrázky na potřebnou velikost a další dva řádky určují jaký poměr obrazu zabere okraj kolem fotografie.

10.png 

Poslední dialogové okno vyvoláte tlačítkem Compile Images vlevo dole, v něm najdete rozbalovací roletku pro výběr komprimačního algoritmu. Určitě nevolte možnost úplné snímky (bez komprese) neboť datová velikost videa by byla zbytečně veliká. Ideální volbou je například DivX či XviD kodek, nabídka kodeků závisí na tom, jaké máte nainstalovány v počítači. Po vybrání kodeku stiskněte tlačítko OK a pak už jen vyčkejte na převod obrázků na video.

12.png 

Pokud používáte pro tvorbu videoprezentací jiný program, budeme rádi, podělíte-li se s námi o své zkušenosti a tipy z praxe.

Určitě si přečtěte

Články odjinud