10
Fotogalerie

Silencio! V akci s Konicou Hexar Silver

Málokterý fotoaparát si zaslouží takovou pozornost, jakou je obklopována filmová Konica Hexar Silver. Vy o ní slyšíte poprvé? V tom případě prosím zbystřete – tento kompaktní přístroj se totiž jednoduše řečeno povedl.

Luxusní vzhled a skvělé provedení přístroje dávají již při prvním ohmatání tušit příslušnost k vyšší třídě. Vzhled kovu vytváří skutečný kov, vzhled kůže pak její imitace. Pogumování těla na styčných plochách však samozřejmě neplní jen funkci estetizující – foťák se dobře drží.

Na ulici král

Jak jsem již naznačil, přístroj je klasifikován jako čistokrevný kompakt, podle očekávání tak můžete ke komponování využít pouze průhledový hledáček. Ten je však relativně rozměrný. Nenajdete v něm žádné údaje o použité expozici (indikace se omezuje pouze na „hlášení“ o zaostření a nedostatku světla), zato se však můžete spolehnout na přesné zobrazení paralaxy.

DSC02586_x.jpg 

Na označení streetová kamera, které používáme v DIGIfotu poměrně často, jste si jistě již zvykli – a kdy jindy po něm sáhnout, než právě v případě tohoto fotoaparátu. Ohnisko objektivu přístroje se zastavilo na ideálních „reportážních“ 35 mm a využít můžete vskutku luxusní světelnosti – F2,0. Profesionální parametry objektivu doplňuje samozřejmá přítomnost závitu na filtry, zajímavé je použití, zpracování a celkový dojem z vestavěné sluneční clony. Tu bych se nebál pojmenovat jako apartní.

kodak0007.jpg kodak0008.jpg

Rychle...

Hezký pocit z dobré práce však nezůstává ani v nejmenším jen u zevnějšku. Z vyspělých funkcí, na které jste zvyklí u zrcadlovek, neabsentuje prakticky nic. Nastavení expozice můžete ovlivnit vlastním uvážením včetně korekcí v krocích po 1/3 EV, nechybí sáňky na přídavný blesk, automatické ostření lze deaktivovat a pomocí dvou tlačítek nastavit přesně zaostřovací vzdálenost.

DSC02599_x.jpg 

Samotné ostření však lze nastavovat pouze v krocích a kontrolovat na stavovém displeji. Prakticky tak tuto funkci využijete pouze v situacích, kdy si dopředu předostříte na určitou vzdálenost, kde očekáváte nějaký děj, nebo pokud fotíte statický záběr. Pro jakoukoli akci je na nasnadě využít funkci autofokusu. Ten je totiž bleskový a navíc přesný – patří tak k tomu nejlepšímu, co fotoaparát dokáže svému uživateli nabídnout.

kodak0002.jpg kodak0010.jpg

... a tiše

Hned další předností je neobvykle tichý chod fotoaparátu. Zvukový doprovod závěrky, ostření i motoru pro automatické převíjení filmu je lahodný. O potřebné nenápadnosti streetové kamery jsem toho už na stránkách DIGIfota napsal hodně. Tady ale musím tleskat. A pokud bych se nechal unést, musel bych prohlásit, že především díky již zmiňovanému rychlému autofokusu a precizně cizelovanému zvukovému výstupu jsem si tento kousek techniky zamiloval.

DSC02587_x.jpg DSC02592_x.jpg

A to jsem vám ještě neřekl všechno. Pokud při spuštění přístroje podržíte tlačítko MF, aktivujete ještě tišší chod! Fotoaparát v tomto tichém módu umí při namáčknutí tišeji zaostřit a nepřevine film, dokud tlačítko spouště držíte – to se stane, až když dáte přístroji pokyn navrácením tlačítka do výchozí polohy. V tomto režimu se s největší pravděpodobností jedná o nejtišší automatickou kameru vůbec.

Konica Hexar technicky

  • hledáček: průhledový s kompenzací paralaxy
  • objektiv:35mm, F2,0–F22
  • minimální zaostřovací vzdálenost: 0,6 m
  • rozsah exp. časů: 1/250 s až 30 s
  • režim expozice: program, manuální A, M
  • nastavení citlivosti: 6–6400
  • převíjení filmu: automatické
  • napájení: baterie typu 2CR5 6
  • rozměry (š × v × h): 108 × 59 × 37 mm
  • hmotnost: 530 g včetně baterie

Jen na okraj: je jasné, že případná digitální odnož tohoto fotoaparátu by takové „zbytečnosti“ vůbec neřešila. Ve světě filmových aparátů se však v tomto ohledu jedná bezpochyby o specialistu.

 

Na krátký čas

Jednou z mála slabin tohoto fotoaparátu může být nejkratší dostupný čas závěrky. Tím je 1/250 vteřiny. Budete-li mít založený citlivější materiál (například ISO 400), octnete se na denním světle za slunečného počasí a vaším fotografickým záměrem bude záběr s extrémně malou hloubkou ostrosti (předpokladem bude tedy použití velmi nízkého zaclonění), pak samozřejmě závěrka kvůli svému omezení nedokáže správně „nadávkovat“ dobu dopadání světla na film a výstup bude přeexponovaný.

Díky závitu, kterým disponuje použitý objektiv, však v těchto případech existuje řešení. Tím je použití klasického šedého filtru. Jen je potřeba myslet na optimální změnu citlivosti v nastavení přístroje.

 

Leica jako vzor

Konica Hexar se začala prodávat v roce 1993 a za tu dobu si našla celou řadu příznivců, kteří se tento fotoaparát nebojí označit za kultovní. Přístroj koncepčně vychází z konstrukce dálkoměrných fotoaparátů Leica M, má proto o něco větší rozměry než klasické kompakty (viz obrázek), podobnost pak naznačuje i umístění hledáčku v rohu přístroje.

black.jpg gold.jpg

První typy se vyráběly v černém provedení, od roku 1997 pak přišla verze Silver, která již disponuje režimem „tichého módu“. Sběratelé se mohou pohlédnout po dvou speciálních verzích vydaných ke sto dvacátému výročí založení firmy Konica, z nichž jedna se nedá přehlédnout: poznáte ji podle zlatého provedení. V této variantě bylo na našem světě vyrobeno pouhých pět set kousků.

Článek vyšel v časopise DIGIfoto 2/2010

Určitě si přečtěte

Články odjinud