24
Fotogalerie

Manfrotto KLYP+: trojice objektivů s pouzdrem na iPhone

Známý italský výrobce všemožné fototechniky Manfrotto se nebojí experimentovat! Do portfolia příslušenství pro konvenční fototechniku přidal také speciální pouzdro pro iPhone s několika objektivy.

Pravděpodobně nejpalčivější problém většiny řešení, která posouvají technické možnosti chytrých telefonů, jmenovitě třeba Olloclip, je nemožnost použít objektivy současně s pouzdrem. Buď se tedy smíříte s neustálým svlékáním a oblékáním krytu, nebo se vykašlete na jednoho ze dvojice kryt / přídavný objektiv.

Manfrotto přistoupilo k celé problematice jinak a součástí balení je speciální kryt. Do redakce dorazila verze určená pro iPhone 5 nebo 5s, ale pochopitelně existuje i verze pro aktuálnější iPhone 6 a jeho většího sourozence iPhone 6 Plus, která by měla mít lepší optické vlastnosti.

produkt_01.jpgprodukt_11.jpg

Pouzdro samotné může fungovat jako dostatečná ochrana, působí robustně a zvýšenými hranami kryje také displej při položení telefonu zády nahoru. Trochu skeptický jsem ale k velkému otvoru na zádech, který nemá žádné praktické využití, jen odhaluje zbytečně velkou část telefonu. Kruhový výřez egoisticky ukazující nakousnuté jablíčko, by mohl applistům bohatě stačit.

produkt_03.jpgprodukt_04.jpg

Na několika místech pouzdra jsou zúžené hrany, kudy je možná nasadit plastovou packu, ve které je standardní stativový závit, samotná páčka se pak dá použít jako držadlo při švenkování a usnadňuje také držení telefonu při natáčení videa.

produkt_02.jpg

Telefon lze ke stativu přichytit jak na výšku, tak klasicky na šířku. Pouzdro umožňuje bezproblémový přístup ke všem konektorům a ovládacím prvkům a pochopitelně s ním lze bez problémů fotit i bez nasazených objektivů.

Tři mušketýři

Ty najdete v balení hned tři a našroubujete je pomocí závitu do pouzdra před čočku vlastního foťáku, bohužel kvůli rozměrům objektivů není možné používat systémový blesk, nicméně Manfrotto má v nabídce externí světla, která tento problém řeší, ale připlatíte si.

Na první pohled se může zdát nejnudnější objektiv s 1,5× zvětšením, označený jako Portrait. Malé zvětšení jej diskvalifikuje z disciplíny focení vzdálených objektů, nicméně jeho hlavní benefit je skutečně u portrétní fotografie. Podobně jako většina telefonů má také iPhone poměrně široký úhel záběru, u kinofilmu by šlo o ohnisko mezi 24 až 36 mm dle konkrétního telefonu.

produkt_06.jpg

Každý fotograf ví, že toto ohnisko bude při detailnějším portrétu zkreslovat obličej, což je zpravidla nežádoucí. Jemné prodloužení ohniska toto zkreslení docela dobře eliminuje, daní je ale citelně nižší světelnost, za horšího světla začne automatika dříve vyhánět ISO a snímky začnou více šumět. Celkově je ale tento objektiv povedený a bezproblémově použitelný i na video.

Nejmenší objektiv v sadě je klasický „širokáč“. Těžko říci jestli je velké zkreslení v krajích snímků chyba nebo záměrná vlastnost podtrhující široký úhel záběru. Tak jako u hodně konkurenčních systémů i tady má iPhone docela problém s automatickým ostřením, nicméně existuje velké množství aplikací, které vám dovolí ostřit manuálně, což může v kombinaci s telefonem na stativu fungovat hodně dobře.

produkt_09.jpgprodukt_10.jpg

Drobný zádrhel najdete, pokud budete telefonem ostřit na nekonečno, protože pak není telefon schopen proostřit celý záběr a pokud je něco v krajích snímku a je to relativně blízko, bude tato část snímku viditelně rozmazaná. Opět se dá využít manuální ostření a posunout rovinu ostrosti někam do první třetiny rozsahu vzdáleností a pak se zpravidla povede fotka, kde je ostré vše. Daleko větší sranda se širokáčem je ale u videa. iPhone natáčí video s delším ohniskem, než s jakým pořizuje snímky. U videa máte stále dost široký záběr, ale elegantně se zbavíte těch nejproblematičtějších míst, tedy krajů, kde může být problém s ostrostí.

Hodně jsem se těšil na rybí oko, ale po zkušenostech s Olloclipem, jsem byl opatrný a věděl jsem proč. Ani tady se nepovedlo vyladit záběr tak, jak by měl vypadat. Fish Eye není správně vystředěno, takže na jedné straně je půlkruh celý s kusem černého nevyužitého místa a na druhé straně je zase uříznutý. Rybí oko je tak v podstatě nepoužitelné pro ony efektní záběry, kdy je uprostřed obdélníkového políčka vykreslen kruhový obraz. Stejné je to bohužel u videa, kde se díky prodlouženému ohnisku trochu ztratí ten největší problém, ale stejně je vidět, že je zkreslení perspektivy na jedné straně větší.

Celkově ale hodnotím KLYP+ pozitivně. Pokud si pohrajete, možná se vám povede rybí oko vystředit, ale i tak jde o docela zábavnou hračku. Obzvláště široký objektiv může být skvělý doplněk pro streetfoto, kde je iPhone tolik populární. A portrétní fotografové budou moci pořizovat detailní snímky svých drahých poloviček, aniž by vypadali jako karikatury samy sebe. 

Demosnímky

fish_01.jpgfish_02.jpgfish_03.jpgportrait vs. normal 01.jpgportrait vs. normal 02.jpgportrait_01.jpgportrait_02.jpgportrait_03.jpgširoký_01.jpgširoký_02.jpgširoký_03.jpgširoký_04.jpgširoký_05.jpgširoký_06.jpgširoký_07.jpgširoký_08.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud