21
Fotogalerie

Nová poloprofi třída: Canon EOS 5D Mark II

Před blížícím se veletrhem Photokina představila společnost Canon opět několik novinek ze svojí fotodivize.

Letošní srpnová tisková konference Canonu, která byla již tradičně ve znamení podzimní kolekce 2008, přinesla málo pravděpodobné rozšíření řady zrcadlovek o model EOS 50D, zcela nový design osvědčených pokročilých kompaktů řady PowerShot Axxx a v neposlední řadě také zcela novou modelovou řadu PowerShot E.

Valná většina odborné i laické veřejnosti však tušila, že to ještě není zdaleka všechno, ať už z hlediska historického (pravidelné uvádění nových modelů zrcadlovek a kompaktů z konkrétní řady) či z pohledu marketingového (obnova výrobků v konkrétní modelové řadě, obvykle s navýšením rozlišení). Dnešní oficiální oznámení Canonu potvrdilo domněnky většiny zainteresovaných uživatelů digitální techniky. Celkem bylo představeno šest nových fotoaparátů, respektive dva zcela nové fotoaparáty a čtyři fotoaparáty, které navazují na své předchůdce.

A co všechno se urodilo? Inovovaný model EOS 5D, který tentokrát nese označení EOS 5D Mark II; dvakrát ultrazoom s dvacetinásobným rozsahem optiky s typovým označením PowerShot SX10 IS a PowerShot SX1 IS; poloprofesionální pokročilý kompakt PowerShot G10 a dvojice ultrakompaktních přístrojů vyšší třídy Ixus 870 IS a Ixus 980 IS. Dnes se podíváme podrobně na novou zrcadlovku EOS 5D Mark II.

Plnoformátové video

Na nástupce digitální zrcadlovky se snímačem velikosti kinofilmového políčka, kterou byl Canon EOS 5D se čekalo více než dva roky. Již v průběhu letošního (místy i v průběhu minulého) roku se spekulovalo o typovém označení nového nástupce, podobně jako v nejvyšší třídě digitálních zrcadlovek EOS 1xx se výrobce přiklonil k odlišení nových modelů číslováním římskou číslicí a zkratkou Mark. Nově tedy přibyl do portfolia fotoaparát EOS 5D Mark II.

EOS 5D Mark II w 24 mm FSL.jpg EOS 5D Mark II w 24-105mm FRT.jpg EOS 5D Mark II w 24mm FRT.jpg
max. velikost | max. velikostmax. velikost

Tělo fotoaparátu je velmi podobné svému předchůdci EOSu 5D, působí však pevnějším dojmem s krapet menšími rozměry. Uvnitř těla je odlitek z magnéziové slitiny, který je následně obalen pevným plastem a gumou. Již při prvním uchopení cítíte, že se jedná o zcela nový aparát ve srovnání s předchozím modelem. To je ostatně slyšet také při samotném snímání, EOS 5D vydával charakteristický klapavý zvuk velkého zrcátka při expozici, nový Mark II má zpětný chod zrcátka lépe utlumen a zvukem se blíží spíše profi modelu EOS 1Ds Mark III.

Canon již tradičně použil snímač typu CMOS nové generace, který má pixely jiné velikosti než tomu bylo u předchůdce. To je samozřejmě dáno téměř dvojnásobným rozlišením, Mark II nabídce 21,1 Mpx a to při zachování širokého rozsahu citlivostí. Standardně je možné volit citlivost v rozmezí ISO 100 až 6 400, při aktivaci rozšíření citlivosti je k dispozici rozsah ISO 50 až 25 600 V krocích po 1/3 EV.

EOS 5D Mark II w EF24-105mm FULL FRT.jpg EOS 5D Mark II BACK BODY.jpg EOS 5D Mark II FRONT BODY.jpg 
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Nejvýraznější změnou oproti předchozímu modelu a prakticky oproti celé modelové řadě EOS je nově přidaná funkce natáčení videa, a co víc jedná se o natáčení HD videa. V tomto směru bude Canon historicky ztrácet neboť první zrcadlovkou, která umí zaznamenávat video je nedávno uvedený Nikon D90. Nicméně Canon EOS 5D Mark II se může chlubit záznamem HD videa v kombinaci s velkým snímačem.

Podobně jako u Nikonu D90 není možné v průběhu natáčení ostřit jinak než ručně a první pokusy s Markem II ukazují, že i v jeho případě ukládá snímač video při plně odcloněném objektivu, ačkoliv před snímání nastavíte libovolnou clonu. Co je však rozdílné oproti Nikonu D90, to je stereofonní záznam zvuku a především možnost fotografovat i při natáčení videa jednoduše stiskem spouště.

EOS 5D Mark II BOTTOM BODY.jpg EOS 5D Mark II LEFT SIDE BODY.jpg EOS 5D Mark II RIGHT SIDE BODY.jpg
max. velikost | max. velikostmax. velikost

Videosekvence se ukládají ve formátu MOV (video: H.264, zvuk: lineární PCM) v rozlišení 1 920 × 1 080 anebo 640 × 480 při frekvenci 30 sn./s. Maximální délka videa je omezena na 29 minut a 59 sekund, maximální velikost souboru pak na 4 GB.

EOS 5D Mark II Creative 2.jpg EOS 5D Mark II Creative 3.jpg EOS 5D Mark II w EF 24-105mm TOP.jpg
max. velikost | max. velikostmax. velikost

Ruku v ruce s novým snímačem s vysokým rozlišením jde i použití nového displeje. Ten má již téměř tradiční parametry digitálních zrcadlovek, a to úhlopříčku 3" a rozlišení 920 000 obrazových bodů, při pozorovatelném úhlu 170° a stoprocentním pokrytí snímané scény. Podobně jako u kompaktů, také u Mark II najdeme senzor okolního osvětlení, který automaticky upravuje jas displeje. Senzor je samozřejmě možné deaktivovat a poté nastavit jas displeje individuálně v sedmi krocích.

Hledáček fotoaparátu také doznal malé změny, oproti předchůdci je o něco světlejší a zvětšilo se jeho pokrytí na 98 %, zvětšení hledáčku je 0,71×. Podobně jako u nižších modelů, i v tomto případě je možné sáhnout po vyměnitelných matnicích, které jsou v nabídce celkem čtyři včetně standardně osazené.

BATTERY GRIP BG-E6 FSL.jpg EOS 5D Mark II w EF24-105mm w BATPACK FSL.jpg EOS 5D Mark II w EF50mm w WFT FRT.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Ostřící systém používá shodně jako dřívější model celkem patnáct ostřících bodů, z nichž devět uvidíte v hledáčku, zbývající šestice jsou pomocné ostřící body, které se nezobrazují, avšak napomáhají ostření především při režimu Inteligentní AF-Servo. Kromě tradičního ostření pomocí AF senzoru je k dispozici také ostření založené na principu detekce kontrastu, a to při aktivovaném živém náhledu.

Volič režimů expozice nabídne klasické složení programové automatiky, priority clony, priority času a plně manuálního nastavení. K dispozici jsou také další tři pozice pro uložení uživatelského nastavení a nový režim Kreativní automatika. Ten převezme část nastavení na sebe a část nechá na fotografovi, nejblíže se mu pravděpodobně přibližuje falešný manuál, který známe z digitálních kompaktů. Menu zrcadlovky je mírně přepracované, podobně jako u ostatních modelů EOS v něm najdeme několik barevně odlišených záložek pro různá nastavení fotoaparátu. Novou funkcí pro pohotovější ovládání je obrazovka Quick Control Screen, která je obdobou informačního displeje např. u Nikonu D700 či u základních modelů zrcadlovek a umožňuje rychlý přístup k nejčastěji měněným nastavením.

AF SENSOR EOS 5D Mark II.jpg SELF CL SENSOR UNIT EOS 5D Mark II FSL.jpg WIRELESS FILE TRANSMITTER K271.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Spolu s fotoaparátem byl představen také nový bateriový grip a samostatná jednotka pro bezdrátový přenos fotografií, která je podobná jako bateriový grip. Ukládání GPS dat je řešeno stejně jako u vyšší třídy připojením externího přijímače, který zapisuje informace přímo do EXIFu snímku. Napájení Li-Ion akumulátorem zůstalo zachováno, typ akumulátoru je však nový, a to LP-E6 s kapacitou 1 800 mAh. Pro komunikaci s okolím je k dispozici hned několik rozhraní, USB, AV výstup, infračervený port a HDMI rozhraní, vstup je pak možné využít mikrofonní a samozřejmě napájecí.

Spolu se zrcadlovkou byl představen také inovovaný objektiv EF 24 mm F1,4 II USM, který nahrazuje předchozí objektiv bez římské dvojky. Technické parametry objektivů jsou totožné, novinak je však optimalizována pro použití se zrcadlovkami s vysokým rozlišením nad 20 Mpx, podobně tomu bylo i u skla 16–35 mm F2,8 L II USM.

EF 24mm f1.4 L II USM SIDE.jpg EF 24mm f1.4 L II USM SLANT w CAP.jpg EF 24mm f1.4 L II USM SLANT.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Uvedení na český trh je plánováno v polovině listopadu 2008, oficiální cena pro Českou republiku zatím nebyla oznámena, cena na evropských trzích by se však měla pohybovat kolem 2 500 EUR, což je přibližně 60 000 korun za tělo. Podle vyjádření zástupců Canonu Česká republika je však plánovaná cena nižší než u Nikonu D700 přibližně o 4 500 Kč, což by odpovídal ceně asi 60 000 korun. Fotoaparát bude v prodeji také v kitu s objektivem EF 24–105 mm F4 L IS USM.

Určitě si přečtěte

Články odjinud