25
Fotogalerie

Posviťme si na video i na fotografování

Nejen při snímání videa potřebujeme kontinuální zdroj světla, na který nám systémový blesk nestačí. Možnosti, jak tuto situaci vyřešit jsou různé, my se podíváme na dvě z nich blíže.

Ukážeme si pár pomůcek, které se hodí nejen při zapnutém nahrávání, ale jsou také výborným pomocníkem, pokud potřebujeme rychle nastavit scénu pro fotografování anebo si jen místně vykrýt nevhodně dopadající stín.

Panel na cesty

Pro pohotové mobilní přisvícení se docela dobře hodí malé přenosné světelné panely. Vyrábí je dnes řada čínských výrobců v různých modifikacích dle velikosti, počtu diod a nastavení světelného výkonu za poměrně rozumné peníze. Dostal se mi do ruky Apurture-Amaran AL-198. Tento panel má, jak název napovídá, přesně 198 diod rozmístěných ve tvaru obdélníku (18×11), který by měl pokrýt plochu videa nejběžnějšího formátu stran 16:9.

svetla-aputure-01.jpg svetla-aputure-02.jpg
Baleni světla je velmi úsporné

Při rozbalování mě zaujala hmotnost, která není tak úplně zanedbatelná. Deklarovaných 325 gramů sice není tak mnoho, avšak po zasunutí šesti tužkových baterií máme v ruce rovnou půl kila (v závislosti na použité značce baterií).

svetla-aputure-03.jpg 
Kompletní obsah krabičky včetně držáku a dvojice barevných filtrů

To už může být po nějaké době na fotoaparátu/kameře cítit a tak se vyplatí zauvažovat alespoň o ramenní opěrce. Zdá se mi, že je to také nemalá hmotnost pro přiložený plastový dvoukloubový držák do patice blesku. Klouby zatím pevně drží, ale nebudí velkou důvěru do budoucna. Také těžiště se tím odsouvá od středu fotoaparátu.

Jeden ovladač na vše

Provedení panelu je téměř kompletně z tvrdého lesklého plastu, který bude možná náchylný na poškrábání. Na všech čtyřech obvodových stranách jsou „patky“ pro spojení (pomocí dodaného držáku) nejen s fotoaparátem nebo kamerou, ale také s dalšími panely, čímž se dá vytvořit větší světelná plocha různých tvarů. Ovládání probíhá jediným otočným regulátorem, kterým se panel nejprve zapne a poté se reguluje výkon od nuly do 100 %. Nad ním jsou i důležité testovací diody stavu akumulátorů.

svetla-aputure-06.jpg svetla-aputure-07.jpg
Jediný ovladač výkonu je na zadní straně

Světelný výkon 800 Luxů sám o sobě mnoho neřekne. Intenzita světla se zdá při pohledu do ostře svítících diod velmi silná. Avšak hned po několika testech jsem pochopil, že reálné osvícení scény tímto světlem bude na rozdíl od fotografického blesku velmi nízké. Rozptyl není tak plošný a intenzita na delší vzdálenosti (3 a více metrů) výrazně klesá. Tento panel si ale zřejmě nebude nikdo kupovat pro osvětlení velké scény někde v hale. Hodí se spíše pro vykrytí malé plochy, zvýraznění nějakého bodu anebo třeba při rozhovoru na malou vzdálenost.

svetla-aputure-04.jpg svetla-aputure-05.jpg

V praxi je světelný výkon navíc ovlivněn stavem akumulátorů. Částečně vybité baterie jednoduše nerozsvítí diody na plný výkon. Záleží na způsobu použití, ale s mými bateriemi (Sanyo) byl už po 30minutách vidět rozdíl ve výkonu. A po hodině se dalo mluvit o jasném úbytku. Mimochodem výměna šesti tužkových baterií jde poměrně dost ztuha. Majitele kamer Sony proto potěší konektor pro zapojení většího akumulátoru. My ostatní budeme zřejmě nabíjet a nabíjet.

svetla-aputure-08.jpg svetla-aputure-09.jpg
Světlo pohání šestice baterií 

Ideální teplota

Barevná teplota 5600 kelvinů s vestavěnými čirým plexi se blíží barvě denního světla. Navrch je možné si přicvaknout další dva filtry dodávané ve společném balení. Oranžovým filtrem se dá změnit barevná teplota na 3200 kelvinů. Druhý – matný – filtr sympaticky zjemňuje charakter diodového světla, avšak za cenu snížení celkového světelného výkonu.

svetla-aputure-10.jpg svetla-aputure-12.jpg
Kontrolka na zadní straně slouží ke zjištění stavu baterií

Výborné je, že diody se ani po několikahodinovém provozu příliš nezahřívají. Větší teplo tak produkují tužkové baterie než samotné diody. Chlazení je pasivní s ohledem na okolní teplotu. Nutno dodat, že světelný panel není nijak chráněn před nepříznivými vlivy počasí. Ostatně i v návodu se jasně doporučuje chránit zařízení před deštěm a vlhkostí.

svetla-aputure-13.jpg svetla-aputure-14.jpg

I přes osobní výhrady k charakteru světla (tvrdosti a dosahu), lacinému provedení nebo nárokům na energii tužkových baterií musím říct, že jsem si tyto malé panely oblíbil. Jako hlavní zdroj světla se sice prakticky použít nedají. Za denního světla vykryjí stíny jen málo a jen z malé vzdálenosti, avšak při natáčení v nedostatečně osvětleném prostředí pomáhají odstranit vrásky také na čele kameramana.

svetla-aputure-15.jpg svetla-aputure-16.jpg

Díky barevné teplotě světla se navíc dají obstojně použít při focení v kombinaci s výkonným systémovým bleskem. Malý zdroj trvalého světla se navíc hodí v diskrétních situacích, protože neruší tolik jako blýskání bleskem. Osvědčilo se mi to například při focení v zoologické zahradě. Přestože hmotnost ani energetická náročnost nejsou zanedbatelné, tak díky svým rozměrům je panel předurčen pro reportáže a cestování, kdy se hodí najít v brašně každý kousek světla.

Parametry

  • barevná teplota: 5600 K (s filtrem 3200 K)
  • světelný výkon: 800 lx
  • životnost: 50.000 h
  • úhel světla: 65°
  • napájení: 6× AA baterie nebo baterie Sony
  • výkon: do 10W
  • chlazení: pasivní
  • rozměry (š/h/v): 151×56×100mm
  • hmotnost:325g

Pokračování 2 / 2

Žárovky pro denní svícení

Velké světelné panely mohou být pro začátek poměrně drahá investice. Pokud někdo uvažuje o tom, že „ochočí“ světlo z levných halogenových lamp určených k osvětlení zahrad a staveb, bude zřejmě zklamaný.

Světlo v dosahu zásuvky

Několikasetwattové halogeny za nevelké peníze dokonce včetně stativu dostupné v mnoha prodejnách pro kutily vypadají velmi lákavě. Jenomže charakter těchto světel se například pro ateliérové svícení vůbec nedá využít. Nemluvě o velkém teplu, které výrazu modelů ani citlivé kůži moc neprospívá. Nicméně pro specifické účely nasvícení opravdu velkých ploch, domů, apod. se mohou hodit.

svetla-linkstar-01.jpg 
Úsporná žárovka poslouží velmi dobře

Pro snímání v dosahu běžné 230V zásuvky se dají efektivněji využít žárovky s denní barevnou teplotou. Tyto žárovky jsou dostupné v mnoha výkonnostních variantách nejčastěji od 28 do 70 wattů, které při přepočtu na výkon starých klasických žárovek odpovídají přibližně 140-350 wattům.

Jejich velkou výhodou je, že se dají našroubovat do nejběžnějšího žárovkového závitu E27 a tak se dají použít na mnoha místech. Hlavně se však pro tento závit vyrábějí šikovné držáky, které pojmou jednu, dvě i čtyři žárovky současně. Tím už se dá vytvořit přijatelný světelný výkon.

svetla-linkstar-04.jpg 
Držák osvětlení se dvěma objímkami E27

Šroubovací regulace

Praktické je využívat právě vícežárovkové objímky pro zvětšení světelného výkonu a v případě potřeby nižší hladiny světla jednoduše žárovku vypnout nebo vyšroubovat. Osvětlení žárovkami totiž postrádá jakoukoliv možnost výkonnostní regulace. Vyplatí se proto mít více typů žárovek a celkový výkon regulovat jejich vzájemnou kombinací. Ostatně většina autorů zřejmě více ocení práci s více zdroji světla než s jediným silným.

svetla-linkstar-02.jpg svetla-linkstar-03.jpg
Držák má jednoduché provedení, nechybí však ani objímka pro upevnění odrazného deštníku

Žárovky se kromě výkonu od těch starých (klasických) také liší tvarem a větší velikostí. Například 40-wattová žárovka může mít 7 cm v průměru a 18 cm délku. Tyto žárovky se ani příliš nezahřívají, takže i po několikahodinové práci jejich teplota vypnutím rychle klesá a tak není problém žárovku následně doslova během pár minut opět schovat (nejlépe uchopením za plastovou patku) do polstrované krabice.

svetla-linkstar-05.jpg 
Připraveno k práci...

Denní teplota barev znamená něco mezi 5000 a 5500 kelvinů. Ani sami výrobci mnohdy neumějí uvést přesnou hodnotu. Barevný rozdíl mezi první vteřinou rozsvícení a dalšími hodinami práce není naštěstí příliš patrný. Pokud by si však někdo myslel, že s takovým světlem není potřeba ručně vyvážit barevnou teplotu, tak se plete. Při natáčení anebo fotografování do JPEGu je to stále nutnost, nemluvě o situacích, kdy na scénu proniká světlo z různých zdrojů.

Nezbytné doplňky

Charakter světla se mi subjektivně zdá v porovnání se systémovým bleskem poněkud “tvrdší”, ale je to zřejmě dáno tím, že žárovková světla většinou nejsou tak výkonná a na větší vzdálenosti dochází k rychlému úbytku. Když nejde regulovat výkon, nezbývá než výsledné osvětlení regulovat nepřeberným množstvím různých deštníků a softboxů, které se dají připevnit přímo k držáku žárovek.

svetla-linkstar-06.jpg svetla-linkstar-07.jpg
svetla-linkstar-08.jpg 

Osobně využívám jednoduchou variantu žárovek 2+1, kterou pouze vykrývám stíny při natáčení v protisvětle, například v blízkosti oken apod. Malá možnost regulace výkonu mě přitom naučila lépe pracovat s optimálním rozmístěním žárovkových světel, jejich odrazu nebo rozptylu. To ostatně není takový problém, když díky trvalému charakteru světla vidím okamžitě vliv každé změny. Proto jsem si je oblíbil i pro focení, protože v některých situacích mi pomáhají zkrátit čas přípravy.

svetla-linkstar-09.jpg svetla-linkstar-10.jpg

Parametry:

  • objímka žárovek: E27
  • výkon: dle žárovky cca 28-70W (ekvivalent 140-350W)
  • barevná teplota: 5000-5500K
  • napětí: 220V

Určitě si přečtěte

Články odjinud