Adobe Lightroom je mrtev, ať žije Adobe Lightroom CC

Adobe Lightroom je mrtev, ať žije Adobe Lightroom CC

Adobe končí s podporou licenční desktopové verze programu pro amatérské fotografy – Lightroomu 6. Veškerá péče vývojářů od této chvíle směruje ke stávající verzi CC a zcela nové plně cloudové variantě, které jsou založeny na předplatitelskému modelu.

Myslím, že se to tak trochu čekalo… v plnohodnotný Adobe Lightroom 7 už doufal jen málokdo. Takže bylo jen otázkou, jak dlouho ještě bude Adobe poskytovat své licenční verzi podporu – myšleno především v podobě přidávání profilů nových objektivů a fotoaparátů. A vězte, že dlouho už to trvat nebude, neboť tento týden vyjde úplně poslední aktualizace s podporou Nikonu D850.

Stávající uživatelé tak mohou nadále využívat Lightroomu 6, pokud si pořídí nový fotoaparát, budou muset surové soubory převést do formátu DNG pomocí volného DNG Converteru, nebo přejít na jednu ze dvou (ano, vedle klasické cloudové verze byla ohlášena další, mnohem „cloudocentričtější“ aplikace) forem programu, jejichž využití je však podmíněno pravidelnou měsíční platbou.

photo-edit-tools_1800x1012.jpg

V realitním příměru: budou muset opustit bezpečí vlastního bytu a přestěhovat se do podnájmu, sice velmi pravděpodobně luxusnějšího, ale také finančně náročnějšího a hlavně méně jistého (co do výše, délky nájmu atp.). Na tento fakt si však budeme muset zvyknout, neb na stejnou obchodní filozofii přistupuje stále více společností zabývajících se vývojem užitného softwaru. Vzpomeňme třebas brněnské Zoner Photo Studio.

Od této chvíle jsou tedy v nabídce dvě formy Lightroomu: (1) Adobe Lightroom Classic CC, což je nový název pro původního Lightroomu CC, jenž je určen pouze k instalaci do počítače, a (2) zbrusu nový Adobe Lightroom CC, který je určen pro více platforem, jak počítačové (Windows, Mac), tak mobilní na chytrých zařízeních (Android, iOS). Nejprve se podrobněji podíváme na novinku.

photo-edit-toolsstep1.jpg

Nový Adobe Lightroom CC je určen především uživatelům, kteří během postprocesu využívají více zařízení, nejen počítač, ale i mobil nebo tablet. Nová aplikace umožní přistupovat ke snímkům, jež se automaticky ukládají v cloudu, včetně všech úprav, z libovolného zařízení a jakéhokoli místa (s možností připojení k internetu).

Jako bonus se ke svým fotografiím dostanete i přes webový prohlížeč na adrese lightroom.adobe.com. Jakákoli manipulace se snímkem je samozřejmě ihned synchronizována napříč všemi propojenými zařízeními. Co dle Adobe získáte dále?

sync-edit-manage-photos-all-devicesstep3.jpg
  • Nové uživatelské rozhraní – UI Lightroomu je méně komplikované, vzdušnější, hodně uzpůsobené pro dotykové ovládání, k dispozici je také řada presetů a nástrojů pro rychlou editaci.
  • Cloudové úložiště – snímky v plném rozlišení, včetně formátu RAW, se ukládají v cloudu, s možností detailního nastavení parametrů. Ovšem fotky můžete uložit i na lokální pevný disk.
  • Pokročilá organizace fotografií – ke třídění a vyhledávání fotografie je využívána umělá inteligence, fotografie lze vyhledávat např. podle zachycených objektů.
  • Zabudované nástroje ke sdílení na sociálních sítích.

Adobe LR CC si můžete předplácet v několika plánech:

  • v prvních dvou měsíčně zaplatíte 12 eur a dostanete
    • (1) aplikaci LR CC s 1 TB cloudového úložiště
    • (2) balíček trojice programů, Lightroom CC, LR Classic CC a Photoshop CC, plus 20 GB v cloudu
  • v třetím plánu, za nějž vydáte 24,19 eur měsíčně, opět získáte balíček zmíněných tří programů a k tomu 1TB úložného místa.

A co se stane, pokud ukončíte předplatné programu? Fotografie zůstanou v cloudu, odkud si je můžete stáhnout, ještě jeden rok a pak budou smazány.

obrázek 4.jpg

V tomto novém konceptu Adobe očividně vidí svoji budoucnost. Adobe Lightroom Classic CC, což je přejmenovaná původní desktopová cloudová aplikace, už lze chápat jen jako jakéhosi pohrobka „šestky“. Pojetí – workflow založené na práci s lokálními úložišti a složkovou strukturou – a podoba – klasické, staré známé uživatelské rozhraní – zůstávají stejné jako u původního Lightroomu (6 i CC).

K dispozici jsou všechny dosavadní funkce, nástroje a nastavení, což neplatí pro novinku LR CC (chybí například modul s mapami, funkce slučování do HDR atd.). Čili: ve verzi Classic tu stále ještě máme starý dobrý Lightroom (s bonusem možnosti ukládání souborů v cloudu), ale už nikdy nebude tak úplně náš…​

Určitě si přečtěte

Články odjinud