Adobe Photoshop CS3 na vlastní kůži

19. prosince 2006
TWEET SDÍLET
Photoshop je nejuznávanější bitmapový editor a první veřejná beta verze v jeho dlouhé historii proto vzbuzuje mnoho očekávání i otázek.

Pravou rukou téměř všech profesionálů v oboru jsou právě produkty Adobe sdružené pod značkou Creative Suite (CS). Nejnovější betaverze Photoshopu (PS) patří do připravovaného balíčku CS3, který má být na trh uveden přibližně za tři měsíce. Aktuální verze 2 byla uvedena před více než rokem a půl a nyní dělá vrásky hlavně uživatelům počítačů Apple s procesory Intel. Ti musejí její součásti používat pod emulovaným prostředím Rosetta, což výrazně zpomaluje běh programů a zvyšuje paměťové nároky.

I proto se PS CS3 setkává s nejbouřlivějším ohlasem a očekáváním hlavně mezi uživateli platformy Apple, kterým konečně přináší možnost využít síly procesorů Intel v jejich nových strojích. Protože je již dostupný i pod tzv. Universal Binary, běží nativně jak na starších Power PC, tak i na aktuálních modelech s procesory Intel.

Veřejná beta verze PS je druhým pokusem Adobe o veřejné testování svých produktů. Prvním byl Adobe Lightroom, který již několik měsíců testují a používají fotografové z celého světa. Photoshop nemá sice stejné ambice jako Lightroom, tvůrci neplánují do uvedení žádné výraznější změny funkcionality nebo samotného programu. Jde spíše o nasycení hladu stále většího počtu nespokojených majitelů nových Maců, a také o jistý druh marketingu. Při používání nového softwaru, nových funkcí, vylepšeného rozhraní a u Apple i použitelné rychlosti se vám již nebude chtít zpět a program si při jeho uvedení nejspíš koupíte. Podle slov některých pracovníků Adobe by PS CS3 vydali i jako finální produkt, kdyby byl na to připraven.

Status beta verze pochopitelně znamená přítomnost různých chyb a nedokonalostí, kterých je známá celá řada a za prvních pár dní jich další kupu objeví sami uživatelé. I v tomto stavu je však program velmi dobře použitelný (testovali jsme na platformě Windows) a drobné nedostatky nijak výrazně neomezují jeho použití. Uživatelům Apple nejvíce vadí prozatímní nefunkční zobrazení velikosti nástroje (gumy, štětce a podobně), které si dle Adobe vyžádá i update Mac OS ze strany Apple.

Testovací verzi PS CS3 si můžete stáhnout zde (je nutná bezplatná registrace) a bezplatně jej používat po dobu dvou dní. Pokud jste majiteli PS CS2 nebo některého z balíků, které jej obsahují, můžete si na webu vygenerovat sériové číslo a program testovat déle. V prvních dnech dostupnosti beta verze nebylo možné získat sériové číslo při zadání různých výukových nebo lokalizovaných verzí produktů, což by mělo být již aktuálně napraveno. S CS2 klíčem Windows verzí nelze aktivovat verze pro Mac OS a opačně.

Instalace

Beta verze se skládá z několika součástí, jejich velikost ani rozdělení však nemá význam v tomto stádiu hodnotit, protože se do finálního vydání mohou ještě výrazně změnit.

Klepněte pro větší obrázek

Proces instalace je vcelku svižný a na disku vám přibyde přibližně 450 MB složek, u kterých lze poznat příslušnost k CS3. Ostatní soubory přidané jinam nelze vystopovat, instalátor proklamuje diskové nároky přibližně 750 MB, což se ale nepotvrdilo, zřejmě i kvůli přítomnosti celého Creative Suite 2 Premium na testovacím počítači.

Klepněte pro větší obrázek

Při prvním spuštění vás uvítá hezká modrá barva a nové funkcionalistické logo programu. Dle výroků některých vývojářů není tvář programu z této stránky ještě finální, a proto nelze odhadnout, zda jednoduché „PS“ přečká i do finální verze.

Mezi zprávami a spekulacemi prosákli na veřejnost i informace o možné rozšířené verzi PS s přívlastkem „Premium“, která by snad měla obsahovat rozšířené možnosti pro práci s videem a 3D objekty, případně nástroje pro vědecké nasazení. Uveřejněná beta by tak měla být „pouze“ standardní verzí. Tyto informace však patří spíše do kategorie dohadů a na finální stav si zřejmě počkáme až do data uvedení.

Čas na testování

Po instalaci máte dva dny na volné používání, po kterých PS přestane fungovat nebo budete muset zadat vygenerované sériové číslo. Nám se podařilo jej získat na anglickou verzi balíku CS2 Premium, naopak jsme nebyli přes víkend úspěšní s lokalizovanou verzí Standard. Následná aktivace proběhla bez problémů a program již nehlásí žádné časové omezení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

První doteky

Uživatele současné verze PS CS2 musí již při prvním spuštění udeřit do očí mírně změněný systém roletek a nástrojových lišt. Základní rámeček s nástroji (Tools) má v základu pouze jeden sloupec, můžete si jej však přepnout i na tradiční zobrazení. Také pravá strana s běžnou sestavou základních nástrojů je jiná a vyznačuje se velkou přizpůsobivostí.

Klepněte pro větší obrázek

Paletky lze zasouvat do podoby jednoduchých ikon, nebo ikon s popiskem jediným kliknutím, nebo je libovolně přeskupovat podle potřeby. Panely se dají ukotvit pouze na boční strany a spodní i vrchní hrana tak zůstávají nevyužité. Tímto mírně trpí i Options panel, v kterém již nelze ukotvovat v pravé části panely a vzniká tak hodně nevyužitý prostor.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Velmi praktického vylepšení se dočkala klávesová zkratka Shift + Tab, která v minulosti pouze schovala všechny paletky kromě hlavní – nástrojové. V CS3 je efekt stejný, avšak s tím rozdílem, že panely se zobrazí při najetí kurzorem na hranu obrazovky, kde jste je měli původně ukotveny. Velmi praktické pro uživatele, kteří si nepamatují klávesové zkratky a zároveň si nechtějí zmenšovat pracovní plochu mnoha panely.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V režimech zobrazení, běžné přepínaných klávesou F, přibyl nový režim, který chytře zvětší okno obrázku na maximální viditelný rozměr. Zároveň lze režimu „šedé plochy“ s hlavním panelem a černé plochy bez hlavního panelu i hlavního menu měnit barvu pozadí fotografie jednoduchým kliknutím pravým tlačítkem. V těchto režimech se také zprůhlední černé hlavičky panelů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

V jednotlivých nabídkách menu přibylo několik položek a některé byly inovovány. Díky volbě nastavení na obrázcích vidíte nové i změněné položky (zvýrazněné modrou barvou). K nejzajímavějším funkcím patří Refine Edge pro práci s výběry, Auto-Align a Auto-Blend Layers pro automatické srovnání několika vrstev dle obsahu nebo zcela nový Black and White pro převod na černobílé fotografie.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Práce s RAW

V beta verzi PS3 najdete také inovovaný Adobe Camera Raw (ACR) 4, který umožňuje nové nastavení a doladění snímků. Svými možnostmi i principem vychází z Lightroomu, a proto v něm již například nenajdete položku shadows. Nahradila ji volba Blacks se stejným efektem a přibyla nastavení pro tzv. Fill light (digitální blesk) a Recovery (obnova přepalů).

V novém rozhraní můžete také rovnou převádět do šedé stupnice a barvy ovlivňujete nejen saturací ale i tzv. Vibrance, který je pro zvýraznění barev mnohem citlivější. U tónové křivky již nemusíte pouze manuálně modifikovat její tvar, ale i jednoduše upravovat její podobu posuvníky Highlights, Lights, Darks a Shadows (přepaly, světla, tmavé části a stíny). Ty sice pouze mění plynule tvar křivky v první až poslední čtvrtině, ale manipulace s nimi je mnohem exaktnější a jednodušší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Úplnou novinkou v ACR jsou nastavení HSL (Hue - odstín, Saturation - sytost, Lightness - světlost) v osmi barevných složkách a split toning – pokročilejší tónovaní snímků, u kterých můžete mixovat dva odstíny nebo vytvořit různé zabarvení ve světlých a tmavých částech snímku. Hranici mezi světly a stíny určuje volba Balance.

V dalších částech programu se ž nic dalšího nezměnilo, snad jen lepší dostupnost předvolených nastavení, která si můžete rychle ukládat a opětovně aplikovat na vhodné snímky. V záhlaví snímků obrazovky jste si již možná všimli, že vzorovým souborem je v tomto případě JPEG, na který lze nyní ACR používat.

Možnosti jsou samozřejmě mnohem omezenější než v případě RAWů, ale poskytuje to možnost sjednotit postup úprav pro oba standardní výstupy z digitálů. Standardně ACR nebude JPEG otvírat, možnost volby je na vás a najdete ji v menu Preference – File Handling.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Z pohledu fotografa se mírně změnil i Bridge a několik často používaných nástrojů a funkcí uvnitř PS. Ty si stejně jako nové funkce popíšeme v dalším samostatném článku.

Témata článku: Testy, Fotoškola, Software, Adobe Photoshop, Adobe

Určitě si přečtěte

Canon EOS 200D – pokročilé funkce v malé zrcadlovce (recenze)

Canon EOS 200D – pokročilé funkce v malé zrcadlovce (recenze)

Canon EOS 200D je zástupcem druhé generace malých začátečnických zrcadlovek. Ač se jedná o základní model, parametry tohoto přístroje, mezi nimiž najdeme nejmodernější technologie z dílny Canonu, jsou velmi slibné…

17 Helena Vyplelová

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

27 Petr Březina

Aby byl sníh bílý: Tipy pro zimní fotografování

Aby byl sníh bílý: Tipy pro zimní fotografování

Každé roční období je pro fotografa výzvou. Nejinak je tomu v zimě, kdy máte možnost zaznamenat originální scény.

3 Karel Horký

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

23 Helena Vyplelová

Jak na mobilní Instagram v počítači

Jak na mobilní Instagram v počítači

Instagram je vyvinut speciálně pro operační systémy přenosných chytrých zařízení. Existují však způsoby, jak limity operačního systému obejít a s aplikací plnohodnotně pracovat i v počítači.

9 Helena Vyplelová

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Bezzrcadlovky jsou skladné a výkonné fotoaparáty s možností výměny objektivu podle fotografické situace. Připravili jsme přehled nejlepších bezzrcadlovek, které stojí za zvážení.

35 Helena Vyplelová

Formáty obrázků

Formáty obrázků

Obrázky je možné ukládat v několika různých formátech, ačkoliv se nejčastěji používá grafický formát JPEG, existují i další typy. Na internetu se setkáte s omezeným počtem formátů.

47 Prokop Baron

Naučte se fotit (nejen) iPhonem v 16 krocích

Naučte se fotit (nejen) iPhonem v 16 krocích

Apple na svých internetových stránkách uveřejnil sérii šestnácti videí, která vám napoví, jak fotit s telefony iPhone 7 a iPhone 7 Plus. Některá z nich j však možné aplikovat i na ostatní mobilní telefony a některé fotoaparáty

1 Adam Kos