DIGIarena.e15.cz

Ako som si vychoval motýľa

Našemu čtenáři, Luďku Lukáči se podařil téměř husarský kousek. Vychoval si doma vlastního motýla a rozhodl se podělit o své poznatky i s ostatními čtenáři.

Na svojich potulkách s fotoaparátom najradšej fotím motýle. Už dlhšie som sa zaoberal myšlienkou vychovať si doma postupne z húsenice motýľa. Nemal som s tým žiadne skúsenosti, len chuť skúsiť to.

Raz sa mi naskytla vynikajúca príležitosť, keď som zazrel na kríku divých výhonkov zo slivky húsenicu. Takých výhonkov mám vzadu v záhrade dosť, tak hladom trpieť nebude, vzal som ju aj s malým konárikom a priniesol si domov.

Domáci inkubátor 

Zo starého akvária som urobil terárium a umiestnil ho vonku do polotieňa. Dvojlitrovú plastovú fľašu som naplnil do polovice vodou, položil ju naležato a narobil som do nej navrchu pár dierok, do ktorých som napichal konáriky. Húsenicu som dal na konáriky, zakryl vrch sklom, aby neušla … a mal som o každodennú zábavu postarané. Na druhý deň som nedočkavo šiel pozrieť ako sa jej darí. Pár listov bolo okúsaných, tak som bol spokojný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prvý mesiac, húsenice v novom dome

Chameleon na druhú

Po pár dňoch som videl na dne videl akýsi divný kúsok niečoho čo sa na nič nepodobalo. Pozerám kde je húsenica. Nikde som ju nevidel, lebo konárov som jej dal zo začiatku dosť veľa. Zrazu som ju zdabal a nestačil som sa diviť. Uvidel som inak zafarbenú húsenicu. Krása, pomyslel som si, snáď ešte pár farieb ukáže. A tak aj bolo, každých 7 až 14 dní sa prezliekala do novej, inak zafarbenej kože. Konárik som jej dával len jeden s asi desiatimi listami. Keď vonku pršalo, pokropil som aj ju vodou, aby mala podmienky ako vonku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V priebehu vývoja zmenila farbu někoľkokrát

Ku koncu bol už z nej pekný kombajn a pekne aj priberala. Raz pri prehliadlke som ju videl ako sa nehýbe na konáriku, ale v nej sa niečo akoby hýbalo. Kožu mala tenkú a vyzerala skoro ako z huspeniny. Na druhý deň ráno už som vedel čo sa deje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Majster prevlekov

Zakuklenie

Nečakala ma húsenica, ale zámotok. Bol to chumáč akoby veľmi tenkých, ale pevných drôtov. A nastal čas čakania. Pevne som veril, že na jar bude motýľ, lebo niektorí vyletia až za dva roky. Zámotok zimoval vonku. Chodil som ju pozerať aj v zime, ale to len tak zo zvedavosti. Na jar som sa už nevedel dočkať. Bude motýľ už tento rok? Nebude?

Klepněte pro větší obrázek
Jedného dňa bol z húsenice zámotok

Keď som zámotok jemne potriasol tak v ňom kukla hrkotala. Raz pri x-tej dennej kontrole som uvidel prázdnu kuklu a na konári sa vyhrievajuceho novovyliahnutého motýľa. Pofotil som ho a čakal až sa nahreje, povyrovnáva krídla a uletí. Po niekoľko minutách aj odletel. Teda odletela. Bola to samička okáňa podobného Saturnia pavoniella. 

Klepněte pro větší obrázek 
Na jar sa z kukly vyliahla motýlia samička Saturnia pavoniella
Další článek
celkem 15 komentářů

Nejnovější komentáře

gratulujem, ano tá krása je neopísateľná :-)… Luděk 2. 8. 2013, 12:08
Dnes sa mi vyliahol nadherny vidlochvost fen… Lepidoptera 2. 8. 2013, 11:57
Přibližně takovou reakci jsem od vás očekáva… marek kucera 27. 8. 2012, 13:31
Tak nezačínejte zase hodnotit cizí komentář … eMeT 27. 8. 2012, 13:20
Já vaše právo na komentář plně respektuji. J… marek kucera 27. 8. 2012, 13:03

Další podobné články

Jak vytvořit unikátní bokeh?

Jak vytvořit unikátní bokeh?

Pojem bokeh už jste pravděpodobně někdy slyšeli a pokud ne, tak vězte, že se jedná o „estetickou kvalitu té části snímku, která leží mimo rovinu ostrosti“ – v praxi se tedy jedná o části fotografie, které jsou mimo hloubku ostrosti a o to, jak „elegantně“ jsou rozostřené.

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

Mobilním telefonem zaznamenáváme okolní svět nejen ve formě statických fotografií, ale i v podobě pohyblivých obrázků. Přinášíme několik jednoduchých triků, jak si natáčení videa telefonem usnadnit a dosáhnout při tom zajímavých výsledků.

Jak portrétovat muže tak, aby vypadal jako James Bond? Zde jsou 3 jednoduché kroky

Jak portrétovat muže tak, aby vypadal jako James Bond? Zde jsou 3 jednoduché kroky

Také často slýcháte, že fotografie je hlavně o světle? No jo, ale co póza portrétované osoby? U té až tak nezáleží, jaká kvalita světla bude, když se bude tvářit jednoduše blbě.

Jak vybrat objektiv: Optická kvalita a čtení grafů

Jak vybrat objektiv: Optická kvalita a čtení grafů

Vybrat správné tělo fotoaparátu je jen prvním krokem ke kvalitní fotografii, pomyslným štětcem, kterým vykreslíte obraz, je objektiv. Podobně jako v malířství i zde je poměrně široká nabídka nástrojů. Jak se v nich vyznat?

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Nezáleží na tom, kolik lidí už fotografuje mobilními telefony a kolik snímků už tak vyfotili. Stále najdete větší množství těch horších, než těch lepších. I pro ně je připraveno několik rad, které by ji mohly pomoci zlepšit se.

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

Noční fotografie je poměrně komplexní disciplínou, v níž se musíte obvykle dopředu rozhodnout, jak má výsledná fotografie vypadat a tomu také přizpůsobit svoji techniku. Oproti tomu streetfotografie je velmi podobná reportáži, kde je třeba být pohotový.

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční osvětlení je jednou z věcí, které využíváme v roce velmi krátce – obvykle pár týdnů na přelomu roku a případně jako výzdobu různých večírků a oslav. Proč ale nezkusit pomocí malých LED světýlek vytvořit zajímavé portréty?

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

V okamžiku, kdy držíte v ruce pokročilejší fotoaparát, rázem se z vás stává „pan fotograf“, na kterého se obvykle každý obrací pro radu. Pokud ale aparát v ruce nemáte, jste obyčejným člověkem, kterému je třeba vše vysvětlit – v obou rolích se ale dostanete do mnohdy bezvýchodných situací...