DIGIarena.e15.cz

Amazon má patent na bílé pozadí, raději tak nefoťte!

Zní to absurdně, ale je to tak. Firma Amazon získala patent na focení na bílém pozadí. V konečném důsledku by to mohlo přinést nemalé problémy celé řadě amatérských i profesionálních fotografů
Amazon má patent na bílé pozadí, raději tak nefoťte!

Amazon si v listopadu roku 2011 zažádal o uznání patentu popisující focení na bílém pozadí. Nyní, po více jak dvou letech, se absurdní stalo skutečností a patent byl Americkým patentovým úřadem uznán pod číslem 8 676 045 B1.

Firma v něm specifikuje rozmístění scény, nastavení světel, clony, ohniskové vzdálenosti a dalších technických parametrů. V zásadě jde ale o obyčejné focení na bílém pozadí, jakým bývají běžně vytvářeny (nejen) produktové fotografie. Společnost argumentuje, že tímto specifickým nastavením scény může být objekt vyfotografován, aniž by následně musely být použity retuše nebo jakékoliv jiné úpravy pro odstranění stínů, čehož není jinak jednoduché dosáhnout.

Klepněte pro větší obrázek 
Zdroj obrázků: Americký patentový úřad

Otázkou je, jak bude s patentem v případě sporů nakládáno a zda jej Amazon třeba nepoužije proti konkurenci. Protože jak víme, v Americe lze zažalovat kohokoliv, za cokoliv a soudní spor vyhrát. Např. prodejce kávy za to, když někdo vylije sobě kávu do klína a ta ho popálí. Ano, i k tomu již v minulosti došlo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Na zahraničních serverech vyvolala zpráva o uznání patentu sáhodlouhé diskuze. Někteří si z patentu utahují: „Mně to naštěstí neovlivní. Vždy fotím s citlivostí ISO okolo 319. Takové nastavení si určitě nepatentovali.“, nebo „Sakra! Jdu si patentovat způsob, jakým dopadají sluneční paprsky.“. Jiní zase poukazují na to, že popisem specifického nastavení scény patent prakticky postrádá smysl.

Jak hodlá Amazon doopravdy s patentem naložit, ukáže až čas. Podle některých jde pouze o obranu vůči patentovým trollům, kteří by mohli získat podobný patent a následně jej využít ke svému obohacení. Běžní fotografové proto mohou s největší pravděpodobností zůstat v klidu. Vzhledem k velikosti obratu, jakého Amazon dosahuje, by koneckonců žalování běžných fotografů postrádalo smysl. Patent každopádně poukazuje na nesmyslné chování Amerického patentového úřadu a jeho schopnosti schválit takřka cokoliv.

Další článek
celkem 17 komentářů

Nejnovější komentáře

Daj si tu zenu patentovat !!!! nanosekunda 30. 5. 2014, 11:53
tohle je masakr :) <a rel="nofollow" href… Lotrandor 18. 5. 2014, 00:12
vacuu ODSakEdo 15. 5. 2014, 21:19
já si zapatentuju focení na vzduchu! ;-) Foť… ODSakEdo 14. 5. 2014, 21:22
Zvyšuje to čtenost. Bulvární titulek a pár k… Karel Kahovec 14. 5. 2014, 20:38