DIGIarena.e15.cz

Annie Leibovitz: Život fotografky

Vtipné portréty celebrit od Annie Leibovitz se objevují na obálkách lesklých časopisů už víc než třicet let.

Jejich autorka se postupem času proslavila stejně jako hvězdy, které fotografuje. Její cesta na vrchol však nepřipomíná let rakety, ale spíše postupné stoupání horolezce.

Na výtvarné škole v San Francisku studovala malbu a fotografii se přitom věnovala ve večerních kurzech. Mezitím vystřídala několik zaměstnání. K těm nejkurióznějším patří práce v izraelském kibucu v roce 1969.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Brad Pitt, Las Vegas

Už rok nato však otiskl její snímky hudební časopis Rolling Stone a o tři roky později se Annie Leibovitz stala jeho hlavní fotografkou. K době spojené s magazínem Rolling Stone se vážou například snímky z koncertní šňůry kapely Rolling Stones v roce 1975 či slavný snímek Johna Lennona s Yoko Ono z 8. prosince roku 1980. Leibovitz si původně představovala, že fotografie bude dvojaktem obou umělců. Podle vzpomínek fotografky si Yoko Ono odmítla svléct kalhoty.

Annie Leibovitz to sice zklamalo, avšak přimělo ji to k tomu, aby vymyslela novou koncepci fotografie. Snímek Johna Lennona v prenatální poloze, jak se tiskne Yoko Ono v černém a s vlasy rozhozenými po podložce, byl otištěn na obálce pamětního čísla časopisu Rolling Stone věnovaného Lennonovi. Ten byl jen pár hodin poté, co ho Leibovitz fotografovala, zastřelen.

Od zpěváků k hercům

V roce 1983 Annie Leibovitz z redakce Rolling Stone odešla a nastoupila jako fotografka do společenského magazínu Vanity Fair. Podle vlastních slov ji k tomu vedla touha fotografovat nejen zpěváky a kapely, ale i různé jiné osobnosti, k čemuž měla ve Vanity Fair nespočet příležitostí. Například pro speciální číslo věnované Annie Leibovitz se nechali na panoramatických snímcích vyfotografovat snad všichni slavní herci a herečky, kteří prošli hollywoodskými natáčecími studii.

Hvězdy, které bývají středem fotografií, se kvůli Annie Leibovitz nechaly nafotografovat společně. Například na snímku Alpha List (Seznam Alfa), můžeme vedle sebe vidět Toma Cruise, Jacka Nicholsona, Brada Pitta, Hugha Granta, Matta Damona, Toma Hankse a další.

Jako z doby, kdy Leibovitz pracovala pro časopis Rolling Stone, pochází slavná fotografie Johna Lennona s Yoko Ono, je i působení fotografky ve Vanity Fair spojeno s notoricky známými snímky. Patří k nim například fotografie Whoopi Goldberg ve vaně plné mléka či těhotné Demi Moore.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Mikhail Baryshnikov and Rob Besserer

Sama Annie Leibovitz dlouho neměla vlastní rodinu a o své práci tvrdila, že je jí dítětem. V roce 2001 však vznikla „coververze“ snímku Demi Moore s bříškem, na které je zachycena sama slavná fotografka. Annie Leibovitz se ve svých dvaapadesáti letech stala matkou. K prvnímu dítěti přibyla záhy dvojčata, která však již odnosila náhradní matka.

Osobní život

Proměna, jež se odehrála v přístupu Annie Leibovitz k rodinnému životu, se odrazila i na jejím pojetí fotografie. Spojenými státy nyní putuje retrospektivní výstava Annie Leibovitz „A Photographer´s Life 1990–2005“ (Život fotografky 1990–2005), ke které vyšla obsáhlá stejnojmenná publikace. Výstava je rozdělena do několika námětových okruhů. Kromě snímků filmových a hudebních hvězd (Mick Jagger, Robert de Niro, Al Pacino, Brad Pitt), kterými se Leibovitz proslavila, je to i reportáž zachycující Sarajevo na počátku devadesátých let či krajiny fotografované na americkém západě a v jordánské poušti.

Annie Leibowitz

Narodila se roku 1949 v Connecticutu jako jedno ze šesti dětí. Na Uměleckém institutu v San Franciscu vystudovala malbu, navštěvovala zde také večerní hodiny fotografie. Poprvé své snímky publikovala v roce 1970 v magazínu Rolling Stone, o tři roky později se stala jeho hlavní fotografkou.V roce 1983 vyměnila hudební magazín za časopis Vanity Fair, pro který v roce 1991 vznikla slavná obálka s těhotnou Demi Moore. Pracovala také pro časopis Vogue. Kromě toho vytvořila reklamní kampaně pro nejrůznější firmy od American Express až po Gap. Annie Leibovitz je svobodná, má tři děti a žije v New Yorku.


Pravděpodobně nejzajímavější část však tvoří okruh fotografií, na nichž Leibovitz zachytila svůj osobní život. Veselé události, jako je například narození dcery či společné cesty se Susan Sontag, střídají fotografie s tragickými náměty: smrt fotografčina otce nebo Susan Sontag. Přesnou povahu vztahu mezi fotografkou a spisovatelkou a kritičkou Susan Sontag, od níž u nás vyšla například kniha O fotografii, obě ženy dlouho tajily. Teprve v knize A Photographer´s Life se Annie Leibovitz vyznává ze svého života a citů nejen prostřednictvím fotografie, ale i slovy.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Susan Sontag v Petře

Snímkům Annie Leibovitz nelze upřít atraktivitu a osobité řešení, se kterým fotografka k jednotlivým fotografovaným osobnostem přistupuje. Patří mezi nejslavnější fotografy všech dob. Svědčí o tom i to, že ve voskové podobě pronikla do pobočky muzea Madame Tussauds v New Yorku a jako kreslená postavička do seriálu Simpsonovi – fotografovala tam erotické snímky Homera Simpsona.

Kde najdete více

Annie Leibovitz vydala za svou kariéru šest knih, přehled její bibliografie najdete na www.artcyclopedia.com. Poslední publikace A Photographer´s Life 1990–2005 (Život fotografky 1990–2005) vznikla jako katalog ke stejnojmenné výstavě, kterou do 13. ledna prezentuje The Corcoran Gallery of Art ve Washingtonu, pak se přesune do San Franciska. Knihu lze objednat přes www.amazon.com za 47,25 USD. Časopis Vanity Fair věnoval Annie Leibovitz v únoru 2007 speciální číslo, více na www.vanityfair.com.

Na Mezinárodnm filmovém festivalu Karlovy Vary se promítal dokumentární snímek Annie Leibovitz: Život objektivem. Autorkou filmu, který se na jaře 2008 objevil v běžné distribuci, je fotografčina mladší sestra Barbara. V neposlední řadě lze informace o Annie Leibovitz najít na webových stránkách galerií, které vlastní její snímky nebo kde vystavovala, například www.andrewsmithgallery.com nebo www.corcoran.org.

Původní článek byl otištěn v DIGIfotu 1/2008. Chybějí-li vám starší čísla časopisu DIGIfoto, kontaktujte oddělení distribuce e-mailem: predplatne@cpress.cz nebo telefonicky na bezplatné lince 800 11 55 88.

Klepněte pro větší obrázek

Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku

Další podobné články

„LIFE Tags“ od Googlu: prohlédněte si s UI archiv fotografií časopisu LIFE

„LIFE Tags“ od Googlu: prohlédněte si s UI archiv fotografií časopisu LIFE

Fotografie týdne: Zimní kontrasty aneb má krása logiku?

Fotografie týdne: Zimní kontrasty aneb má krása logiku?

Co je to informace? O definici tohoto pojmu se vedou spory a v současnosti existují stovky různých definici. Včetně přístupu, že pokud je nějaký pojem takto vágní a nejednoznačný, nemá vůbec smysl o něm uvažovat.

Prestižní soutěž Sony World Photography Award vyrostla téměř o polovinu

Prestižní soutěž Sony World Photography Award vyrostla téměř o polovinu

V únoru tohoto toku byly do užšího výběru nominovány snímky v rámci prestižní mezinárodní soutěže Sony World Photography Awards, kterou pořádá Světová fotografická organizace (World Photography Organisation).

Nemáš plnoformát Canon nebo Nikon = nejsi profesionální fotograf

Nemáš plnoformát Canon nebo Nikon = nejsi profesionální fotograf

Britský časopis Brides magazine je celý věnován svatbám a nezdá se, že by redakce měla příliš v oblibě svatební fotografy. Postupem času totiž uveřejnil časopis několik velmi podivných doporučení, týkajících se svatebních fotografů.

„Pletená kamufláž“ Nový typ streetartu?

„Pletená kamufláž“ Nový typ streetartu?

Fotografie týdne: Pod dohledem – o uvědomění si nejen sebe

Fotografie týdne: Pod dohledem – o uvědomění si nejen sebe

Vědomí, že se na nás někdo dívá, že na nás myslí, že jsme pod dohledem, může mít dva zcela opačné efekty. Který z nich se přitom uplatní, záleží vždy na celé dvojici dohledového vztahu – na tom, kdo dohlíží a kdo je pod dohledem.

Fotografie týdne: Za – symbolické nahlížení světa

Fotografie týdne: Za – symbolické nahlížení světa

Kvalitativní metodologie ve společenských vědách se od druhé poloviny minulého století soustředí intenzivně nikoli na hledání zjevné skutečnosti, tedy na deskripci a analýzu toho, co je vidět a slyšet.

Unikátní dokument, který vznikl omylem

Unikátní dokument, který vznikl omylem