DIGIarena.e15.cz

Aplikace PABLO je sociální sítí se světýlky

Je to fotografie, není to fotografie, je to video, není to video. Je to sociální síť s rozhodně zajímavým nápadem. Prorazit bude mít PABLO ale hodně těžké, už jen proto, že se jedná o zcela nový koncept, který se soustředí na „světelné“ příspěvky.

PABLO je sociální síť, ve které můžete sledovat její uživatele, můžete zde dávat jejich příspěvkům „To se mi líbí“, komentovat je (zatím) nelze. Samozřejmě do ní můžete nahrávat i příspěvky své. Může se vám zdát, že je PABLO obyčejnou sociálkou, jenže to není. PABLO se totiž zaměřuje výhradně na příspěvky, které jsou kresleny světlem.

Nápad zajímavý, provedení obyčejné

Aplikace PABLO je zdarma. Výměnou za to, že za používání služby neplatíte ani korunu, chce ta po vás vaši registraci a to hned po spuštění titulu. Registrace obnáší jen sdělení svého jména a emailové adresy. Přihlásit se třeba pomocí Facebookového účtu nejde. Následuje jednoduchý návod, jak v aplikaci PABLO pořizovat záznamy.

Klepněte pro větší obrázek
Úvodní obrazovka po prvním spuštění aplikace nabádá jen k vytvoření účtu a odeslání emailu vývojářům.

Aplikace se dělí na záložky, které v podstatě kopírují nabídky Instagramu. Aby to nebylo tak okaté, jsou mírně přeskládané. První je nabídka domů, ve které najdete příspěvky od všech uživatelů sítě, ať už je sledujete či nikoli. Díky tomu, že aplikace zatím příliš známá není, mnoho příspěvků do sítě nepřibývá a z drtivé většiny se jedná spíše o pokusy uživatelů, kteří zkouší, co aplikace dokáže.

Klepněte pro větší obrázek
PABLO vám dá i tři základní tipy, jak pořídit efektní snímek.

Druhá záložka je věnována vašemu profilu. Zde vidíte svůj profilový obrázek, své příspěvky, počet sledovaných osob i počet těch, jež sledují vás. Skrze tři linky v levém horním rohu se dostanete do nastavení, které neposkytuje prakticky nic, jen zapnutí/vypnutí notifikací, a informace o soukromí.

Při malbě světlem je důležitá stabilizace. Každé zachvění má za výsledek neostrost výsledku.

Skrze záložku s ikonou fotoaparátu otevřete prostředí pořízení záznamu. Stačí ťuknout na spoušť a už to jede. Jak dlouho to pojede, pak záleží na vás. Buď opětovným stiskem spouště nahrávání ukončíte, nebo si můžete nastavit i pevně daný interval od pěti do 29 sekund. V prostředí fotoaparátu si můžete nastavit ještě citlivost na světlo.

Klepněte pro větší obrázek
Domovská obrazovka vypadá skoro stejně jako ta Instagramu.

PABLO je totiž o světle. Můžete jím pořídit videozáznam toho, jak se obraz kreslený světlem vytvářel, nebo fotografii scény s výsledkem světlomalby. V obou případech je důležitá stabilizace. Každé zachvění je na výsledku patrné neostrostí, což je škoda. Chtělo by to tak zapracovat na digitální stabilizaci. Stačilo by si vzít příklad z takové aplikace Hyperlapse, které to jde na výbornou.

Hyperlapse – časosběrná aplikace od Instagramu pro iOS

Hyperlapse – časosběrná aplikace od Instagramu pro iOS

Vývojáři obrázkové sociální sítě Instagram nedávno představili aplikaci Hyperlapse, která se netočí kolem fotografií, ale doslova točí video. A to zajímavě, nevšedně, neokoukaně a hlavně použitelně.

Po ukončení nahrávání máte několik možností, jak s vaší prací naložit. Lze ji uložit do galerie jako video, nebo jako fotografii, sdílet ji napříč sociálními sítěmi, nebo ji publikovat v PABLU. To pak můžete přidat popis a polohu, kde jste dané dílo pořídili. Pablo umí pracovat i s čelní kamerou vašeho zařízení.

Klepněte pro větší obrázek
V aplikaci lze i vyhledávat, sama vám však předkládá to nejlepší, co nabízí.

Ikona zvonečku značí notifikace uvnitř aplikace. Když někdo dá vašemu příspěvku „To se mi líbí“ uvidíte to zde, když někdo z uživatelů, které sledujete, nahraje do sítě záznam, uvidíte jej také zde. Symbol hvězdy pak slouží k prohledávání sítě. Máte zde doporučené uživatele a ty nejlepší záznamy.

Podivuhodný experiment

PABLO je zajímavá sociální síť, co se jejího zaměření týče. Malba světlem ale není natolik rozšířená, a protože je i docela obtížná, uživatele si síť bude hledat docela obtížně. I když poskytuje maximální zjednodušení zachycení záznamu, i tak jsou bez stativu příspěvky často mizerné kvality.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozhraní fotoaparátu je jasné a přehledné.

Navíc si to neulehčuje ani sama služba. Po každém přepnutí se do nějakého příspěvku se ten nepříjemně dlouze načítá. Při vrácení zpět na zeď se opět ta celá refreshuje, takže všude vidíte jen točící se kolečka, takže víc než abyste se dívali, čekáte.

Klepněte pro větší obrázek
Svůj výtvor můžete uložit jako soubor JPG nebo MP4.

Nezapomeňte své výtvory sdílet na sociální sítě s označením #StartMakingMagic

Pokud rádi experimentujete, vrhněte se do toho po hlavě, protože vám v tom nic nebrání. Jak hlásí sami vývojáři aplikace, přestanete tím pořizovat pouhé fotografie a začnete dělat magii. Každá tma je plátno, každé světlo inspirace. Titul je zatím dostupný na platformě iOS, ve své plné verzi. Na Androidu je zatím ve fázi beta, co nevidět by se ale ostrá verze měla objevit i tam.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
...a odeslat jej lze nejen do sítě PABLO, ale i na Facebook, Twitter nebo Instagram.

Plusy:

 • Možnost exportu videa i fotografie
 • Jednoduché prostředí
 • Zajímavý nápad

Mínusy:

 • Neustálé načítání obsahu
 • Fádní provedení
 • Slabá softwarová stabilizace

Základní informace:

 • Název: PABLO.
 • Vývojář: Hi Pablo Inc
 • Velikost: 111 MB
 • Cena: Zdarma
 • Web aplikace: hipablo.com
 • Stažení: Google Play (beta), App Store
Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku

Další podobné články

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

Mobilním telefonem zaznamenáváme okolní svět nejen ve formě statických fotografií, ale i v podobě pohyblivých obrázků. Přinášíme několik jednoduchých triků, jak si natáčení videa telefonem usnadnit a dosáhnout při tom zajímavých výsledků.

iPhone X vs Samsung Galaxy Note – fotoparametry

iPhone X vs Samsung Galaxy Note – fotoparametry

Oba jsou top modelem výrobce, oba mají duální objektivy a oba mají závratnou cenovku. Který z nich však poskytne lepší technické parametry hlavně s ohledem na jejich fotoaparáty?

Pixelmator Pro – nejinovativnější editor fotografií – je na spadnutí

Pixelmator Pro – nejinovativnější editor fotografií – je na spadnutí

Pixelmator Pro se zařadí do rodiny aplikací Pixelmator už na podzim tohoto roku. Vývojáři na něm usilovně pracovali po dlouhých pět let. Aplikace bude kompletně přepracována a bude mít novou „ease-of-use“ úroveň ovládání.

Apple iPhone 8 a iPhone X – jaké jsou novinky ve fotoaparátech?

Apple iPhone 8 a iPhone X – jaké jsou novinky ve fotoaparátech?

Apple v úterý 12. září pořádal Special Event, na kterém představil řadu nových produktů. Mezi ně patří i iPhone 8, 8 Plus a iPhone X, které přinášejí nemálo novinek. Z hlediska fotografování jsou však inovace rozporuplné.

Fujifilm X-E3 přichází s 24Mpx, 4K videem a dotykovou obrazovkou

Fujifilm X-E3 přichází s 24Mpx, 4K videem a dotykovou obrazovkou

Fujifilm inovoval svou řadu bezzrcadlovek střední třídy s přídomkem „X-E“. Třetí generace nabízí nový snímač, vylepšené ovládání a automatické ostření, 4K video i dotykovou obrazovku…

Ricoh Theta V – nový sférický digitál se 4K videem a Bluetooth

Ricoh Theta V – nový sférický digitál se 4K videem a Bluetooth

Řada fotoaparátů Theta od společnosti Ricoh je specifická nejen svým designem, ale také schopnostmi. Aktuálně Ricoh představil již několikátý model v řadě s označením Theta V – ten navazuje na předchozí Theta S a přináší několik vylepšení.

Zoner Photo Studio X – podzimní várka novinek je tu

Zoner Photo Studio X – podzimní várka novinek je tu

Rok po uvedení nového programu Zoner Photo Studio X se rozhodla brněnská společnost vydat větší aktualizaci programu, která zároveň přináší zásadní novinky pro retušování fotografií.

Google poukázal na nedostatečnost ochrany snímků vodoznakem

Google poukázal na nedostatečnost ochrany snímků vodoznakem

Je ochrana snímků prostřednictvím dávkové aplikace vodoznaků spolehlivá? Nový algoritmus Googlu dokazuje, jak snadno, zcela automaticky lze pomocí umělé inteligence tuto ochranu prolomit. Bezpečnější metoda však existuje.