DIGIarena.e15.cz

Apple Watch a jejich fotografické možnosti

Apple Watch jsou chytré hodinky, které ve svých útrobách žádný zabudovaný fotoaparát nemají. I tak na nich spustíte množství fotografických aplikací. K čemu ale jsou mobilním fotografům?

Nositelná zařízení zažívají v posledních letech boom, a tak není divu, že si přisadil i Apple a nabízí svou alternativu pro telefony iPhone, které se stále těší veliké oblibě právě i díky jejich fotografickým kvalitám.

Klepněte pro větší obrázek
Uprostřed displeje bráno zleva jsou ikony aplikací, které jsou stejné jako v systému iOS, Camera Plus, ProCam a Camera+.

Apple Watch jsou tak jeho prodlouženou rukou, což platí i po fotografické stránce, protože i v těchto hodinkách můžete mít nainstalováno četné množství fotografických aplikací.

Nativní Fotoaparát

Po vybalení samotných hodinek a jejich nutném prvním spárováním s telefonem iPhone budete mít na ploše, na kterou se dostanete stiskem korunky, ikonu jasně odkazující k té ve svém telefonu. Dle toho, co znázorňuje, vám bude i jasné, k čemu asi bude sloužit.

Klepněte pro větší obrázek
Zobrazené ikony na Apple Watch jsou sice titěrné, kupodivu se ale vždy trefíte na tu, na kterou chcete.

Pokud máte telefon na stativu a nechcete si s ním pohnout ručním stiskem spouště, využijete tu na svých hodinkách. Váš prst na spoušti totiž tato aplikace zdárně supluje. Na displeji Apple Watch vidíte snímanou scénu, tlačítko spouště, a její časovač nastavený na tři sekundy. Tlačítko spouště pořídí jednu fotografii, pokud využijete časovač, vyfotí se série deseti snímků. Kde se displeje hodinek dotknete prstem, tam také bude telefon ostřit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozhraní aplikace Fotoaparát a náhled pořízeného snímku.

Po vyfocení scény můžete v hodinkách snímky jen procházet, více nabídek nečekejte. Jedná se skutečně pouze o rychlou kontrolu a nic víc. Je fajn, že tuto funkčnost hodinky nabízejí, protože majitelům tak může odpadnout potřeba koupě externí spouště, jakou je třeba ta značky Emofix. Aplikace navíc pracuje velice svižně, bez trhání, sekání a padání.

Fotopříslušenství pro mobily nejen k Vánocům

Fotopříslušenství pro mobily nejen k Vánocům

Optika fotomobilů už dokáže velké věci. Pokud zainvestujete do kvalitního příslušenství, můžete výsledek ještě umocnit. Ne všechno je ale kvalitní a zrovna dvakrát přínosné. Zajímavé jsou ale rozhodně všechny.

ProCam 3 

Co neumožňuje nativní aplikace, umožňuje pokročilý fotografický titul Pro Cam. Ten je jedním z nejlepších na platformě iOS, protože poskytuje uživateli manuální režim při snímání scény a další pokročilá nastavení. Titul ProCam v chytrých hodinkách slouží opět hlavně jako spoušť fotoaparátu propojeného iPhonu, na dálku mu ale můžete zvolit i některé další možnosti.

Klepněte pro větší obrázek
Rozhraní aplikace ProCam. Šipkou nahoru rozjedete nabídku možností.

Rozhodně jich ale nečekejte mnoho. V určitých situacích se však i to málo může hodit. Jedná se o volbu formátu snímku a zapnutí či vypnutí přisvětlující diody. Titul ProCam umí snímat jen fotografie, na videozáznamy si netroufá a při snímání oproti nativnímu Fotoaparátu neukazuje náhled scény.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Možnosti nastavení formátu fotografie a zapnutí či vypnutí přisvětlující diody.

Camera Plus

Camera Plus je velice populární aplikace, kterou relativně nedávno sám Apple vyhlásil aplikací týdne, protože dostala četná vylepšení. Ve své době však právě jako jedna z prvních v celém systému iOS přišla s možností jedním zařízením ovládat to druhé, pokud byly přihlášeny na stejné Wi-Fi síti. Tato možnost samozřejmě přešla s příchodem Apple Watch i na tuto platformu.

Klepněte pro větší obrázek
V aplikaci Camera Plus se stačí dotknout scény a snímek se pořídí - žádná spoušť přítomna není.

Jedná se však spíše o zklamání, protože vyjma pořízení snímku nezvládne nic jiného. Navíc zrcadlený obraz není tak plynulý jako v základní aplikaci Fotoaparát. Zatím tedy spíše zbytečnost.

Camera Plus – nejen dálková spoušť a editor fotomobilu

Camera Plus – nejen dálková spoušť a editor fotomobilu

Camera Plus není žádnou novinkou a již toho má hodně za sebou. S iOS 8 se však její funkčnost rozrostla ještě na vyšší úroveň. Co tedy umí? Rozhodně něco víc než jí podobné tituly.

Camera+

Do třetice všeho dobrého, protože i Camera+ pořizuje snímky spouští na hodinkách, živý náhled scény ale neposkytuje. Navíc přihazuje jen časovač spouště a obrazovku v přehledech, ve kterých vám sdělí nějaké moudro, které pronesl nějaký slavný fotograf.

Klepněte pro větší obrázek
Bez spuštěné aplikace v telefonu vás ta na hodinkách bude jen informovat, ať tak uděláte.

Apple Watch mají integrovanou Wi-Fi, takže by výrobcům profesionální techniky stačilo udělat aplikaci, která by komunikovala s jejich fotoaparáty a nebyl by tím problém použít (nejen) tyto hodinky jako dálkovou spoušť i k jiným zařízením, než k pouhému mobilnímu telefonu.

Klepněte pro větší obrázek
Zda chcete mít aplikaci ve svých přehledech, si zvolíte při její instalaci do telefonu skrze aplikaci Watch.

Konkurence jde ještě dál, otázkou je, jestli je to dobře

Oproti Apple Watch ale takové hodinky Samsung Gear 2 dokáží i záznam pořídit, protože obsahují integrovaný snímač o rozlišení 2 Mpx. Pro pořízení fotografie či záznam videa se stačí dotknout displeje hodinek. Aplikace obsahuje i nastavení v podobě změny režimu ostření (automatika, makro) a volby velikosti rozlišení.

Klepněte pro větší obrázek
Samsung Gear 2 (Neo) nabídly i integrovaný fotoaparát s rozlišením 2 MPx.

Spíše než na jakékoli vážnější použití, protože výsledná kvalita snímku oslnivá opravdu není, použijete kameru v hodinkách snad jen ke špionáži třeba podobně jako James Bond. Málo lidí totiž vůbec tuší, že taková technologie v hodinkách může existovat. I Samsung si toho byl vědom, a tak v nástupci Samsung Gear S2 už fotoaparát nenajdete žádný.

Zatím je celá technologie kolem nositelného zařízení víceméně v plenkách, ale doufejme, že se najde i jiné využití těchto zařízení, než je pouhá dálková spoušť s možností prohlížet si fotografie ať už v galerii obrázků, nebo třeba na Instagramu a pořizování záznamu v tristní kvalitě. Přiznejme si, že k tomu to totiž opravdu není a nejspíš také nikdy nebude. Vývojářům se ale meze určitě nekladou.

Další článek
celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Sony SW3 a LG V10 ,funguje stejně :-) bagio 19. 5. 2016, 22:28

Další podobné články

Google chce za 40 milionů dolarů koupit společnost Lytro

Google chce za 40 milionů dolarů koupit společnost Lytro

Už v roce 2011 představila společnost Lytro světu své pojetí snímacího zařízení. Kýžený úspěch se ale nedostavil. Ne tedy v takové míře, aby zástupci firmy o 7 let později neprodávali značku gigantu Google.

Novoflex představil modulární tripod s výjimečnou nosností

Novoflex představil modulární tripod s výjimečnou nosností

LEGENDY: Canon EOS DCS 3 – digitální zázrak z roku 1995

LEGENDY: Canon EOS DCS 3 – digitální zázrak z roku 1995

V dřevních dobách digitální fotografie nebyla výjimečná spolupráce více významných značek, které společně stály za mnoha dnes již kultovními modely digitálů. Výsledkem partnerství Kodaku a Canonu byl i model EOS DCS 3.

LyfieEye200: nejmenší 360° VR/AR kamera pro mobily s Androidem

LyfieEye200: nejmenší 360° VR/AR kamera pro mobily s Androidem

LyfieEye je zajímavým kreativním doplňkem pro fotomobily s Androidem. Kamera o velikosti většího knoflíku umí natáčet 360° záběry v 3K rozlišení a pomocí kompatibilní aplikace s ní můžete vytvářet virtuální nebo tzv. rozšířenou realitu.

Canon přišel se zajímavým konceptem kamery a teleobjektivu

Canon přišel se zajímavým konceptem kamery a teleobjektivu

Pentax zveřejnil mapu plánovaných objektivů

Pentax zveřejnil mapu plánovaných objektivů

Joby GorillaPod Rig – novinka která má usnadnit natáčení videa

Joby GorillaPod Rig – novinka která má usnadnit natáčení videa

Nový typ ministativu GorillPod je k dispozici jak pro digitální fotoaparáty, tak v upravené podobě i pro mobilní telefony. Hlavní výhodou je přidán dvojice nezávislých ramen pro upevnění libovolného příslušenství.

Nová řada tabletů Wacom Intuos prošla zásadními změnami

Nová řada tabletů Wacom Intuos prošla zásadními změnami