DIGIarena.e15.cz

Ateliér za 5 000 Kč aneb foťte levně

Seznam kapitol
Stojíte před rozhodnutím, že by se ateliér hodil? Hledáte výbavu a zdá se vám být cenová dostupnost jako nesplnitelný sen? Představte si, že stojíte mezi holými zdmi vašeho nového ateliéru a žmouláte v kapse pětitisícovku.

Zdá se vám to absurdní? Pojďte tedy se mnou a přijměte pozvání k příběhu, který se za sežmoulanou pětitisícovku stal skutečností. Když jsem začal fotit, nebylo daleko k rozhodnutí, že mými fotoobjekty budou lidi.

Po několika měsících, kdy jsem fotil různě v exteriérech, začínalo jaro a potom krásné léto.Ale najednou tu byl podzim sychravo a chladno a tak bylo nasnadě další rozhodnutí a to velmi zásadní, pořídím si ateliér…

Ateliér za trojku

Představil jsem svou vizi manželce a ta nakonec svolila náš rodinný rozpočet zatížit nájmem za ateliérový prostor maximálně do 3 000 Kč. To jsem se nemohl moc ve výběru rozšoupnout v krásných ateliérech, které se mi nabízely v Ostravských realitkách. Cena měsíčních nájmu těchto prostor šplhala k 10 000,- Kč, navíc s minimálně dvouměsíční kaucí a navíc jednoměsíční odměnou realitce a v případě mého přesvědčení zůstat v rovině amatérské, nedávala těmto nabídkám žádné šance.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
FInální podoba ateůiéru v praxi

Začalo shánění prostoru, který by tohle schválené zatížení splnil. Během cca 14 dní jsem si našel ateliér o velikosti 43m² v suterénu obytného domu s vlastním vchodem za měsíční nájem včetně energií 2 300 Kč měsíčně. Byl to prostor po bývalé vinotéce a zastavárně. Když jsem obdržel klíče, stál jsem mezi prázdnými zdmi, ale s radostným výhledem do budoucích focení v ateliéru.

A byl tady další úkol a tomu se říká, že dobré světlo... Sáhnul jsem do kapsy u kalhot a vytáhl sežmoulanou pětitisícovku... hm to si toho asi moc nepořídím znělo mi v hlavě. A tady začal být problém pro mne skoro neřešitelný. Ano zátěž jakou představuje nákup světel zábleskových, denních a dalších zprostředkovatelů světla, včetně všemožných stojanů, stativů a pozadí byla pro mne osobně opravdu nad mé finanční možnosti.

A tomu se říká, že dobré světlo...

Procházím tedy různé e-shopy se světly pro fotografy, byl jsem dosti znechucen obrovskými sumami, které výrobci a prodejci za světla požadují. Co teď? Koupě staršího vybavení byla nemálo složitá, neboť i na inzerát se použitá světla skoro rovnala novému vybavení.

Začínal jsem mít dojem, že musí jít o lichvu. To přece není možné, aby za jednu lampu, která má jen žárovku, někdo mohl chtít i 6000,- Kč. Můj sen o ateliéru se začal pomalu rozplývat. Už jsem se chystal nějak příjemně manželku připravit na další výdaj do mého snu v řádu několika desetitisíců korun investice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednoduché leč účelné vybavení stavebními světly

Při mém hledání, se mi najednou objevila jak z čistého nebe lampa za 700,- Kč. Cože? Tak to už je samozřejmě něco úplně jiného. Zjišťuji, o jaké světlo vlastně jde. Lampa na stavební práce? No to je nápad, proč bych vyhazoval velkou sumu za něco co má jen visačku – určeno pro fotoateliér, proč hledat ve fotopříslušenství, které je v našich končinách řekněme tak nějak předražené.

Sedl jsem do auta a rozjel se k nejbližšímu obchodu OBI a velmi natěšený směřoval k regálům se stavebními světly.Za malou chvíli již držím v ruce lampu s 500W výbojkou a se stojanem výsuvným do 2 m za cenu 599,- Kč. Hned jedu do ateliéru světlo vyzkoušet. Vybaluji s obrovskou dychtivostí, jak osvětlím prostor... Postavím stativ, nasadím lampu a hledím, kolik světla se najednou rozlilo po ateliéru. Raduji se, jak jsem vyzrál na prodejce fotopříslušenství, požadující nekřesťanské peníze za něco, co není skoro ničím.

Prostěradlo by mohlo být vyhovující

Domluva s prvním pokusným objektem a jde se na věc. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že světlo, jehož svit je pro mé oko dostačující, je pro fotoaparát velkým oříškem. Svítí moc, teď zas málo... teď mám tvář přepálenou. Fototesty se zúžily na testy použitelnosti tohoto světla. Když jsem zjistil, že tudy cesta asi nepovede, začal jsem hledat další zdroje svícení. Opět sedám do auta a jedu do OBI, kde zakupuji 2 lampy s bílým světlem o úsporné spotřebě každého z nich 20W a deklarovanou svítivostí 100W. Bratru tasím za obě světla 1 200,- Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Focení fotopříběhů v praxi

Když konečně v ateliéru vybaluji tyto žlutě zbarvená vcelku hezká světla, dychtivě v očekávání, jak bude svítit 20W světlo v ateliéru. A hle velmi bílé světlo s příjemným neostrým svitem jemně osvětluje prostor. Tahle kombinace se mi již jeví dostačující. Zjištění, ale že světlo je na tváři vcelku tvrdé, mne vede k nutnosti zajištění chybějících softboxů, které jak jsem někde slyšel, světlo změkčí.

Opět mne napadá levná a jednoduchá pomoc. Prostěradlo by mohlo být vyhovující a tak nakupuji 2x rám na obraz 90×60 za 60,- Kč/kus. Na rám hřebíky naklepávám jednoduše staré, ale vyprané bílé prostěradlo a vytvářím stojánek z kusu dřeva. Hle světlo je měkčí a působí vyváženě na celý objekt.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 19 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobrý den,poradíte mi popř.napíšete email,je… Simona 16. 7. 2017, 18:13
Ahoj všem, níže jsem se dočetla, že je zde s… Jj foto 7. 7. 2015, 10:39
Ahoj Martine, mohl bys být trochu konkrétněj… Petr 7. 8. 2014, 00:08
Napište mi e-mail na: obartyx@hotmail.com a … Ondřej Bartík 19. 7. 2014, 08:55
Dobrý den, neposlal byste mi prosím odka… Petra Brožková 19. 7. 2014, 08:32

Další podobné články

Objektiv Moment Tele 58mm přidá čyřnásobný zoom špičkovým fotomobilům

Objektiv Moment Tele 58mm přidá čyřnásobný zoom špičkovým fotomobilům

11 zrcadlovek a systémových kompaktů do 30 tisíc, které se vyplatí koupit

11 zrcadlovek a systémových kompaktů do 30 tisíc, které se vyplatí koupit

Nestačí vám mobil? Chcete se ponořit do vod pokročilého fotografování, rozšířit své tvůrčí možnosti, nebo jen toužíte po obrazově kvalitním a univerzálním záznamníku životních okamžiků na cestách, s přáteli či rodinou?

Panasonic Lumix GH5s – Nenápadný zrcadlovkobijec na poli videa

Panasonic Lumix GH5s – Nenápadný zrcadlovkobijec na poli videa

Panasonic Lumix GH5s je na trhu od začátku letošního roku, zatímco předchozí model GH5 je o rok starší. V čem je novinka jiná a vystačí pro práci amatérského filmaře?

Nový cestovní fotobatoh Shimoda pojme veškerou vaši výbavu

Nový cestovní fotobatoh Shimoda pojme veškerou vaši výbavu

Yongnuo chystá bezzrcadlovku s Androidem

Yongnuo chystá bezzrcadlovku s Androidem

Huion New 1060 Plus – povedený grafický tablet za pusu

Huion New 1060 Plus – povedený grafický tablet za pusu

Grafické tablety prošly za několik posledních let nemalým vývojem a oproti několika dřívějším modelům již dnes můžete vybírat z velkého množství. Kvalita je však velmi závislá na ceně a ne vždy je tento poměr výhodný.

Jak používat doplňkový záblesk při fotografování v exteriéru

Jak používat doplňkový záblesk při fotografování v exteriéru

Peníze zpět od Canonu s dárky za 16 000 Kč a mega cashback od Sony

Peníze zpět od Canonu s dárky za 16 000 Kč a mega cashback od Sony

Před Vánocemi spouštějí v druhé vlně své promoakce také Canon a Sony. Nabídka produktů se zpětným bonusem je opravdu široká a vztahuje se nejen na fotoaparáty a objektivy, ale i na další fotopříslušenství. A vybrat si můžete i z hodnotných dárků.