DIGIarena.e15.cz

Bigshot – postavte si vlastní fotoaparát

Nejen analogové fotoaparáty je možné si doma poskládat svépomocí. Nyní již si může složit svůj digitál prakticky každý manuálně zručný zájemce. Fotoaparát Bigshot navíc nabídne několik objektivů.

Dalo by se říct, že Bigshot je vlastně takové novodobé digitální Lomo, jelikož je to plný automat, u kterého toho moc nenastavíte. Obrázky z Bigshotu nebudou srovnatelné z výstupem ze zrcadlovky, kompenzuje to však svojí jednoduchostí.

A co je na Bigshotu tak zajímavého? Především je to jeho konstrukce, při koupi tohoto fotoaparátu totiž dostanete krabici plnou součástek, které si v klidu složíte dohromady a výsledným produktem je právě fotoaparát Bigshot.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Originální je tato konstrukce také co se provedení týče, ačkoliv má fotoaparát baterii, která se nabíjí přes USB, má ještě jednu vychytávku. Energii v případě vybité baterie můžete dodat mechanicky prostřednictvím dynama, které se rozpohybuje otáčením kličky na boční straně fotoaparátu.

IKEA fotoaparát – opožděný apríl?

IKEA fotoaparát – opožděný apríl?

Další zajímavostí je optická soustava, která umožňuje pořizovat tři typy fotografií – jednak klasické snímky, dále panoramatické fotografie a poslední jsou stereofotografie (3D). Objektivy jsou umístěny na otočném segmentu, uprostřed kterého je blesk s jednou LED diodou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Když už jsme u technických parametrů, rozlišení snímače je 3 Mpx a produkuje snímky velikosti 2408×1536, ty se ukládají do interní paměti, která pojme přibližně 120 fotek. Expoziční režimy jsou k dispozici tři – automatika s bleskem, bez blesku, časosběr. Displej na zadní straně má velikost 1,4", rozlišení je neznámé.

Objektiv nemá udanou ani světelnost ani ohnisko, nicméně je k dispozici informace o úhlu záběru, který je u normálních snímků 40°, u panoramatických 80° a v případě stereofotografie je to 16°. Podle toho lze usuzovat na efektivní ohniska cca 60 mm, 24 mm a 150 mm.

Klepněte pro větší obrázek 

Výrobce nezpomněl na očko a poutko pro přenášení a na spodní straně nechybí stativový závit. Barevné provedení je pouze červené a kompletně je fotoaparát vylisován z plastu (krom elektronických součástek samozřejmě). V tomto vidíme asi nějvětší problém, protože ze zkušenosti s autíčky na setrvačník víme, že plast a ozubené kolečko není úplně trvanlivá kombinace.

Nejzajímavější je však na Bigshot fotoaparátu cena, která je stanovena na 89 USD a můžete si jej objednat přímo v e-shopu společnosti Elenco. Zatím sice rozesílají pouze v rámci USA, nicméně v plánu je i mezinárodní doprava.

Kdo za Bigshotem stojí?

Skládací fotoaparát je vynálezem profesora Kolumbijské univerzity Shree Nayara, který přišel s originálním konceptem. Krom samotného fotografování má sloužit digitál také k výuce, čemuž jsou uzpůsobeny i webové stránky.

Klepněte pro větší obrázek 

Najdete na nich totiž kompletní vysvětlení funkčnosti jednotlivých součástek – od toho jak se nabíjí baterie kličkou, přes rozbor objektivu a snímače až po vysvětlení principu vzniku fotografie.

V rámci celého projektu také běží charitativní aktivita Bigshot For Good, v rámci níž se snaží Nayarova nadace Kimera dostat fotoaparát mezi děti speciálně do oblastí s nedostatečnou sociální infrastrukturou.

Další článek
celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Tak to bude "velká kvalita", když rozdíl mez… Daniel Wonder 28. 9. 2013, 17:50
na tom koliesku je dole v pravo (na 5tej hod… akoze 28. 9. 2013, 16:45
Zajímalo by mě, jak v tomto případě asi fung… Daniel Wonder 28. 9. 2013, 15:15

Další podobné články

Sony a Hasselblad aktualizují firmware

Sony a Hasselblad aktualizují firmware

Vybíráme objektivy a příslušenství, které potěší fotografy pod stromečkem

Vybíráme objektivy a příslušenství, které potěší fotografy pod stromečkem

Výběrem a pořízením fotoaparátu cesta pouze začíná. Fotograf k němu potřebuje také další objektivy a hromadu příslušenství. Podívejte se na náš výběr a doporučení.

iPhone je na Flickru stále nejpoužívanějším fotoaparátem

iPhone je na Flickru stále nejpoužívanějším fotoaparátem

Jako každý rok, i letos Flickr uveřejnil statistiku, kterými zařízeními byly fotografie nahrané do této obrázkové sociální sítě pořízeny. I tentokrát vede Apple s jeho iPhony.

Kodak představil fotoaparát Mini Shot, který tiskne fotky

Kodak představil fotoaparát Mini Shot, který tiskne fotky

Kodak rozšiřuje své portfolio fotoaparátů umožňujících okamžitý tisk pořízených fotografií o nový 10megapixelový Mini Shot. Jedná se o digitální point-and-shoot model, nabízený ve třech barvách.

V akci se Sigmou 50–100 mm F1,8 DC HSM Art

V akci se Sigmou 50–100 mm F1,8 DC HSM Art

Pokud hledáte světelný střední teleobjektiv a nevadí vám krapet vyšší váha, pak jste na správném místě. Sigma vyrobila právě takový a nám se dostal na pár dní do rukou k vyzkoušení.

Fujifilm zřejmě pracuje na novém aparátu X-H1

Fujifilm zřejmě pracuje na novém aparátu X-H1

Leica představila nový supersvětelný objektiv a retroverzi 50mm Summicronu

Leica představila nový supersvětelný objektiv a retroverzi 50mm Summicronu

Podívejte se na výrobu jedné z nejlepších videokamer – RED

Podívejte se na výrobu jedné z nejlepších videokamer – RED