DIGIarena.e15.cz

Bigshot – postavte si vlastní fotoaparát

Nejen analogové fotoaparáty je možné si doma poskládat svépomocí. Nyní již si může složit svůj digitál prakticky každý manuálně zručný zájemce. Fotoaparát Bigshot navíc nabídne několik objektivů.

Dalo by se říct, že Bigshot je vlastně takové novodobé digitální Lomo, jelikož je to plný automat, u kterého toho moc nenastavíte. Obrázky z Bigshotu nebudou srovnatelné z výstupem ze zrcadlovky, kompenzuje to však svojí jednoduchostí.

A co je na Bigshotu tak zajímavého? Především je to jeho konstrukce, při koupi tohoto fotoaparátu totiž dostanete krabici plnou součástek, které si v klidu složíte dohromady a výsledným produktem je právě fotoaparát Bigshot.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Originální je tato konstrukce také co se provedení týče, ačkoliv má fotoaparát baterii, která se nabíjí přes USB, má ještě jednu vychytávku. Energii v případě vybité baterie můžete dodat mechanicky prostřednictvím dynama, které se rozpohybuje otáčením kličky na boční straně fotoaparátu.

IKEA fotoaparát – opožděný apríl?

IKEA fotoaparát – opožděný apríl?

Další zajímavostí je optická soustava, která umožňuje pořizovat tři typy fotografií – jednak klasické snímky, dále panoramatické fotografie a poslední jsou stereofotografie (3D). Objektivy jsou umístěny na otočném segmentu, uprostřed kterého je blesk s jednou LED diodou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Když už jsme u technických parametrů, rozlišení snímače je 3 Mpx a produkuje snímky velikosti 2408×1536, ty se ukládají do interní paměti, která pojme přibližně 120 fotek. Expoziční režimy jsou k dispozici tři – automatika s bleskem, bez blesku, časosběr. Displej na zadní straně má velikost 1,4", rozlišení je neznámé.

Objektiv nemá udanou ani světelnost ani ohnisko, nicméně je k dispozici informace o úhlu záběru, který je u normálních snímků 40°, u panoramatických 80° a v případě stereofotografie je to 16°. Podle toho lze usuzovat na efektivní ohniska cca 60 mm, 24 mm a 150 mm.

Klepněte pro větší obrázek 

Výrobce nezpomněl na očko a poutko pro přenášení a na spodní straně nechybí stativový závit. Barevné provedení je pouze červené a kompletně je fotoaparát vylisován z plastu (krom elektronických součástek samozřejmě). V tomto vidíme asi nějvětší problém, protože ze zkušenosti s autíčky na setrvačník víme, že plast a ozubené kolečko není úplně trvanlivá kombinace.

Nejzajímavější je však na Bigshot fotoaparátu cena, která je stanovena na 89 USD a můžete si jej objednat přímo v e-shopu společnosti Elenco. Zatím sice rozesílají pouze v rámci USA, nicméně v plánu je i mezinárodní doprava.

Kdo za Bigshotem stojí?

Skládací fotoaparát je vynálezem profesora Kolumbijské univerzity Shree Nayara, který přišel s originálním konceptem. Krom samotného fotografování má sloužit digitál také k výuce, čemuž jsou uzpůsobeny i webové stránky.

Klepněte pro větší obrázek 

Najdete na nich totiž kompletní vysvětlení funkčnosti jednotlivých součástek – od toho jak se nabíjí baterie kličkou, přes rozbor objektivu a snímače až po vysvětlení principu vzniku fotografie.

V rámci celého projektu také běží charitativní aktivita Bigshot For Good, v rámci níž se snaží Nayarova nadace Kimera dostat fotoaparát mezi děti speciálně do oblastí s nedostatečnou sociální infrastrukturou.

Další článek
celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Tak to bude "velká kvalita", když rozdíl mez… Daniel Wonder 28. 9. 2013, 17:50
na tom koliesku je dole v pravo (na 5tej hod… akoze 28. 9. 2013, 16:45
Zajímalo by mě, jak v tomto případě asi fung… Daniel Wonder 28. 9. 2013, 15:15

Další podobné články

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

LEGENDY: Konica Hexar – nejtišší kompakt s pokročilou expozicí

LEGENDY: Konica Hexar – nejtišší kompakt s pokročilou expozicí

Světelné digitální kompakty jsou v současné době asi tím nejlepším, co můžete pořídit. Nejedná se však o převratnou koncepci, obdobné fotoaparáty byly na trhu již v analogové podobě – jedním z nich je i Konica Hexar.

Light údajně vyvíjí telefon s devíti objektivy

Light údajně vyvíjí telefon s devíti objektivy

Mobilní telefony bývají poslední dobou poměrně běžně osazovány duálním objektivem. Najdeme však i výjimku v podobě modelu Huawei P20 Pro, který má objektivy hned tři. Společnost Light však chce jít ještě dál a objektivů použít 9.

Příběh Kodaku: Z výsluní do hlubokého stínu

Příběh Kodaku: Z výsluní do hlubokého stínu

Přes sto let vládl fotografickému průmyslu, sto let byl značkou číslo jedna a také průkopníkem nových technologií. Zkraje nového tisíciletí však došlo ke zvratu a prudkému pádu. Proč?

Sony FE 400 mm F2,8 GM OSS – nový kanón pro bezzrcadlovky Sony je na světě

Sony FE 400 mm F2,8 GM OSS – nový kanón pro bezzrcadlovky Sony je na světě

Diana Instant Square: Instantní fotoaparát s jedinečnými možnostmi

Diana Instant Square: Instantní fotoaparát s jedinečnými možnostmi

Společnost Lomography představuje nový typ instantního fotoaparátu, který vychází s analogové legendy minulého století – Diany. Novinka je výjimečná možnostmi výměny objektivů a paticí na blesk s elektrickými kontakty.