DIGIarena.e15.cz

Bratříček Dimage E500 (první pohled)

Ve stejný den, kdy Konica Minolta vydala tiskovou zprávu o Dimage X60, vyšlo také oznámení o uvedení bratrského fotoparátu Dimage E500. Jedná se o cenově výhodnou alternativu k Dimage X60, pojďme se se podívat, co vše přístroj umí a co dokáže nabídnout.
Bratříček Dimage E500 (první pohled)

Dimage X60 jsme už prezentovali v sekcích První pohled a První foto a dnes konečně došla řada i na doposud částečně opomíjený model E500. Ve stručnosti a jednou větou by se dalo říct, že Dimage X60 je jenom stylovější, extravagantnější a dražší varianta. Ne nutně to ale musí znamenat, že E500 je špatný fotoaparát, za cenu o 4000 Kč nižší rozhodně nabízí dostatek funkcí i pro náročnější uživatele.

Jednoduchost jako styl

Oproti Dimage X60 chybí E500 dojem ladnosti a vyzývavé elegance, rozměry 91 × 61 × 27 mm nejsou dnes v kategorii kompaktů ničím výjimečným. Na druhou stranu E500 se sama o sobě srovnání s konkurenčními produkty bát nemusí, možná neobsadí první příčky, poslední však určitě také nezůstane.  Na přední straně pruh krytky nahradilo kolo výsuvného objektivu s trojnásobným zoomem. Optický hledáček byste na obou přístrojích hledali marně, místo něj je k dispozici 2" displej se 130 000 pixely. Dimage X60 má displej ještě o půl palce větší. Na vrchní straně přítroje má E500 umístěna kruhový volič, který slouží, stejně jako u většiny přístrojů, k přepínání mezi expozičními a scénickými režimy. Rozvržení ovládacích prvků na zadní straně fotoaparátu je ergonomické, takže pro různá nastavení nebudete mít nikdy daleko. Systém ovládání je intuitivní a pro jistotu doplněn ikonkami jednotlivých funkcí pro lepší orientaci.

Šedá eminence nebo jen šedá?

Při bližším pohledu na technická specifika udávaná výrobcem zjistíme, že E500 je vybavena pětimegovým snímačem o velikosti 1/2,5 palce, jehož citlivost je stavitelná mezi 50-200 ISO. Expoziční časy uzávěrky jsou 1/2000-1 sekunda, při výběru režimu Noční scéna je nejdelší čas 2 sekundy. Největší rozdíl je ve zvolené optice obou fotoaparátů. Objektiv Dimage X60 tvoří 11 elementů v 9 skupinách, ohnisková vzdálenost je 38 -114 mm v přepočtu pro 35mm kinofilm a světelnost se opohybuje v rozmezí f:3,3 až f:4,0. Při konstrukci objektivu X60 byla použita technologie s lomenou optickou dráhou, takže oproti E500 je skryt v těle přístroje. Optický systém E500 se skládá ze 6 elementů v 5 skupinách, ohnisková vzdálenost 32-96 mm v přepočtu pro 35mm kinofilm a světelnost f:2,8 až f:4,8. Zaostřovat můžete od vzdálenosti 0,5 m, při režimu Makro už od vzdálenosti 6 centimetrů. Maximální rozlišení snímků je 2560 × 1920 pixelů. Vyvážení bílé barvy můžete buď ponechat na automatice fotoaparátu, nebo si můžete vybrat jeden z pěti předdefinovaných režimů. Vestavěný blesk má dosvit do 2,4 metrů a 4 varianty nastavení.

Buďte kreativní

Mezi další charakteristiky fotoaparátu patří digitální kreativní programy Programová expozice, Portrét, Krajina, Sport a Noční scéna, přepínat můžete i mezi barevnými režimy: Barevný, Černobílý, Sépie.  Nafocené snímky můžete ukládat do vniřní paměti o velikosti 12 MB, která spíše slouží jako záloha než jako plnohodnotné záznamové médium. Doporučenou alternativou jsou samozřejmě paměťové karty, E500 podporuje karty typu Secure Digital a to až do kapacity 512 MB. Budete-li chtít natočit video například z rodinné oslavy, pak se budete muset spokojit s maximálním rozlišením 320 x 200 pixelů snímané rychlostí 20 snímků za sekundu, doprovázené monofonním zvukem. Délka videozáznamu je limitovaná pouze kapacitou karty a stavem nabití baterií, prohlédnout si jej můžete rovnou v televizi přes NTSC/PAL výstup. Mezi dnes už standardní doplňky patří podpora technologie PictBridge umožňující tisk fotografií přímo z fotoaparátu. Příjemným bonusem je funkce dálkové kamery a možnost pořízení zvukového záznamu. Napájení přístroje obstarávají dvě AA baterie, komfort Lithiové baterie s vlastní nabíječkou zůstal vyhrazen pouze pro Dimage X60.

Pokud hledáte cenově dostupný a jednoduše ovladatelný digitální fotoaparát vybavený dostatečným množství doplňkových funkcí, potom zkuste popřemýšlet, jestli nehledáte zrovna Dimage E500. Za necelých 5500 Kč je poměr cena/výkon v tomto případě příznivý.

Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku

Další podobné články

L-mount – nové partnerství Leiky, Sigmy a Panasoniku

L-mount – nové partnerství Leiky, Sigmy a Panasoniku

Leica dnes na své konferenci v rámci veletrhu Photokina oznámila strategické partnerství se společnostmi Sigma a Panasonic. Společně se budou tyto tři firmy podílet na rozvoji nového bajonetu L-Mount.

Fujifilm aktualizuje vlajkovou loď X-T3

Fujifilm aktualizuje vlajkovou loď X-T3

Konseen představuje přenosné portrétní fotostudio

Konseen představuje přenosné portrétní fotostudio

Blackmagic Design zavádí nový RAW formát

Blackmagic Design zavádí nový RAW formát

Canon EOS R – první dojmy z plnoformátové bezzrcadlovky

Canon EOS R – první dojmy z plnoformátové bezzrcadlovky

Není tomu dlouho, co byla představena nová plnoformátová bezzrcadlovka Canon EOS R. Podařilo se nám ji dostat na pár minut do ruky, abychom si ji osahali na živo. Jaké jsou první dojmy z novinky?

Phoneslinger – první fotografická brašna pro fotomobily od Cosyspeed

Phoneslinger – první fotografická brašna pro fotomobily od Cosyspeed

Společnost Cosyspeed zahájila na crowdfundingovém webu Indiegogo kampaň, ve které má za cíl nasbírat potřebný obnos financí na výrobu první fotografické brašny pro fotomobily.

Sony FE 24 mm F1,4 GM – nejnovější širokáč pro plný formát

Sony FE 24 mm F1,4 GM – nejnovější širokáč pro plný formát

Voigtlander Color Skopar 21 mm F3,5 pro E bajonet

Voigtlander Color Skopar 21 mm F3,5 pro E bajonet