DIGIarena.e15.cz

Bratříček Dimage E500 (první pohled)

Ve stejný den, kdy Konica Minolta vydala tiskovou zprávu o Dimage X60, vyšlo také oznámení o uvedení bratrského fotoparátu Dimage E500. Jedná se o cenově výhodnou alternativu k Dimage X60, pojďme se se podívat, co vše přístroj umí a co dokáže nabídnout.
Bratříček Dimage E500 (první pohled)

Dimage X60 jsme už prezentovali v sekcích První pohled a První foto a dnes konečně došla řada i na doposud částečně opomíjený model E500. Ve stručnosti a jednou větou by se dalo říct, že Dimage X60 je jenom stylovější, extravagantnější a dražší varianta. Ne nutně to ale musí znamenat, že E500 je špatný fotoaparát, za cenu o 4000 Kč nižší rozhodně nabízí dostatek funkcí i pro náročnější uživatele.

Jednoduchost jako styl

Oproti Dimage X60 chybí E500 dojem ladnosti a vyzývavé elegance, rozměry 91 × 61 × 27 mm nejsou dnes v kategorii kompaktů ničím výjimečným. Na druhou stranu E500 se sama o sobě srovnání s konkurenčními produkty bát nemusí, možná neobsadí první příčky, poslední však určitě také nezůstane.  Na přední straně pruh krytky nahradilo kolo výsuvného objektivu s trojnásobným zoomem. Optický hledáček byste na obou přístrojích hledali marně, místo něj je k dispozici 2" displej se 130 000 pixely. Dimage X60 má displej ještě o půl palce větší. Na vrchní straně přítroje má E500 umístěna kruhový volič, který slouží, stejně jako u většiny přístrojů, k přepínání mezi expozičními a scénickými režimy. Rozvržení ovládacích prvků na zadní straně fotoaparátu je ergonomické, takže pro různá nastavení nebudete mít nikdy daleko. Systém ovládání je intuitivní a pro jistotu doplněn ikonkami jednotlivých funkcí pro lepší orientaci.

Šedá eminence nebo jen šedá?

Při bližším pohledu na technická specifika udávaná výrobcem zjistíme, že E500 je vybavena pětimegovým snímačem o velikosti 1/2,5 palce, jehož citlivost je stavitelná mezi 50-200 ISO. Expoziční časy uzávěrky jsou 1/2000-1 sekunda, při výběru režimu Noční scéna je nejdelší čas 2 sekundy. Největší rozdíl je ve zvolené optice obou fotoaparátů. Objektiv Dimage X60 tvoří 11 elementů v 9 skupinách, ohnisková vzdálenost je 38 -114 mm v přepočtu pro 35mm kinofilm a světelnost se opohybuje v rozmezí f:3,3 až f:4,0. Při konstrukci objektivu X60 byla použita technologie s lomenou optickou dráhou, takže oproti E500 je skryt v těle přístroje. Optický systém E500 se skládá ze 6 elementů v 5 skupinách, ohnisková vzdálenost 32-96 mm v přepočtu pro 35mm kinofilm a světelnost f:2,8 až f:4,8. Zaostřovat můžete od vzdálenosti 0,5 m, při režimu Makro už od vzdálenosti 6 centimetrů. Maximální rozlišení snímků je 2560 × 1920 pixelů. Vyvážení bílé barvy můžete buď ponechat na automatice fotoaparátu, nebo si můžete vybrat jeden z pěti předdefinovaných režimů. Vestavěný blesk má dosvit do 2,4 metrů a 4 varianty nastavení.

Buďte kreativní

Mezi další charakteristiky fotoaparátu patří digitální kreativní programy Programová expozice, Portrét, Krajina, Sport a Noční scéna, přepínat můžete i mezi barevnými režimy: Barevný, Černobílý, Sépie.  Nafocené snímky můžete ukládat do vniřní paměti o velikosti 12 MB, která spíše slouží jako záloha než jako plnohodnotné záznamové médium. Doporučenou alternativou jsou samozřejmě paměťové karty, E500 podporuje karty typu Secure Digital a to až do kapacity 512 MB. Budete-li chtít natočit video například z rodinné oslavy, pak se budete muset spokojit s maximálním rozlišením 320 x 200 pixelů snímané rychlostí 20 snímků za sekundu, doprovázené monofonním zvukem. Délka videozáznamu je limitovaná pouze kapacitou karty a stavem nabití baterií, prohlédnout si jej můžete rovnou v televizi přes NTSC/PAL výstup. Mezi dnes už standardní doplňky patří podpora technologie PictBridge umožňující tisk fotografií přímo z fotoaparátu. Příjemným bonusem je funkce dálkové kamery a možnost pořízení zvukového záznamu. Napájení přístroje obstarávají dvě AA baterie, komfort Lithiové baterie s vlastní nabíječkou zůstal vyhrazen pouze pro Dimage X60.

Pokud hledáte cenově dostupný a jednoduše ovladatelný digitální fotoaparát vybavený dostatečným množství doplňkových funkcí, potom zkuste popřemýšlet, jestli nehledáte zrovna Dimage E500. Za necelých 5500 Kč je poměr cena/výkon v tomto případě příznivý.

Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku

Další podobné články

Ceny EISA za rok 2017 ve znamení dominance jedné značky

Ceny EISA za rok 2017 ve znamení dominance jedné značky

Jako každý rok i letos zveřejnilo nezávislé sdružení evropských zájmových časopisů výběr nejlepších fotografických produktů za uplynulý rok. Jestliže se v předchozích ročnících dostalo rovnoměrně na všechny značky, tento rok dominoval jeden výrobce.

Legendární Zeiss Biotar  75 mm F1,5 půjde znovu do výroby

Legendární Zeiss Biotar 75 mm F1,5 půjde znovu do výroby

O tom, že se mezi starými objektivy najde spousta kvalitních kousků, které se postupem staly takřka legendami už dnes nikdo nepochybuje. Jedním z nich je i Biotar, který s největší pravděpodobností půjde znovu do výroby.

Nová bezzrcadlovka EOS M100 prý již brzy

Nová bezzrcadlovka EOS M100 prý již brzy

10 nejtěžších objektivů, které si můžete aktuálně koupit

10 nejtěžších objektivů, které si můžete aktuálně koupit

Objektivy jsou nedílnou součástí fotografické soustavy, a leckdy také tou prostorově i váhově výraznější. Tělo fotoaparátu vedle nich může působit jako David vedle Goliáše. Pojďme se podívat na ta nejtěžší „skla“, která si můžete aktuálně pořídit.

Canon údajně připravuje čtyři nové profi objektivy

Canon údajně připravuje čtyři nové profi objektivy

Dodávky vybraných zrcadlovek Canonu i Nikonu budou mít zpoždění

Dodávky vybraných zrcadlovek Canonu i Nikonu budou mít zpoždění

Mohou naše zdraví ohrozit staré „radioaktivní“ objektivy?

Mohou naše zdraví ohrozit staré „radioaktivní“ objektivy?

V poslední době se v internetových diskuzích vyrojila celá řada dotazů na bezpečnost používání starších objektivů, které obsahují radioaktivní prvek Thorium. Znamenají takové objektivy nějaké reálné riziko pro uživatele?

Co udělá s fotoaparátem aceton?

Co udělá s fotoaparátem aceton?