DIGIarena.e15.cz

Bývalý šéf Olympusu vydává knihu: málem mě to stálo život

V těchto dnech vychází kniha od bývalého šéfa Olympusu, která mapuje celý skandál kolem finančních podvodů společnosti.
Bývalý šéf Olympusu vydává knihu: málem mě to stálo život

Když před rokem vyplynuly na povrch podezřelé transakce firmy Olympus, nechal tehdejší šéf vše řádně prošetřit. Za odhalení jednoho z největších podvodů s cennými papíry byl správní radou vyhozen a musel se bát i o svůj život.

Připomeňme si, že před více než rokem neznámý udavač poskytl japonské policii tip na podezřelé transakce uvnitř firmy. Tehdejší šéf Michael Woodford, který dělal svou práci vždy poctivě, nechal vše prošetřit a odhalil řadu finančních podvodů sahajících až do 80. let a čítajících dohromady sumu 1,3 miliardy USD (asi 23,7 miliard Kč). Akcie firmy spadly v momentě na pětinu. Sám se také neobešel bez následků, za obvinění správní rady z nekalostí dostal ihned vyhazov.

Klepněte pro větší obrázek 
Michael Woodford, zdroj: Amateur Photographer

Britský magazín Amateur Photographer nyní publikoval rozhovor, ve kterém Woodford prozrazuje řadu věcí okolo tohoto obrovského skandálu. Zmiňuje se například o tom, že po opuštění společnosti odletěl prvním letadlem z Tokia do svého bytu v Londýně. Měl strach z japonské mafie. A oprávněný. Později přinesl japonský finanční magazín Facta informace o tom, že byla mafie velice pravděpodobně na jeho stopě. Do svého Londýnského bytu si pořídil bezpečnostní dveře a britská policie byla připravena kdykoliv zasáhnout, bylo-li by to třeba.

Spolu s manželkou poté prožívali silný emociální stres, chvíli to dokonce vypadalo na rozvod, ale nakonec se jim podařilo manželství zachránit. „Díky lásce a společně prožitým chvílím se nám tuto krizi podařilo zažehnat,“ říká Woodford. Poté co vše víceméně utichlo, začal s psaním knihy o svých zkušenostech.

Klepněte pro větší obrázek
Kniha Michaela Woodforda, zdroj: Amazon

Nese název „Exposure: Inside the Olympus Scandal: How I Went from CEO to Whistleblower“, volně přeloženo „Odhalení: Do hloubky skandálu Olympus: Jak jsem se stal udavačem“. Kniha obdržela řadu pozitivních hodnocení a vychází právě v těchto dnech. Údajně se plánuje také natočení filmu.Knihu můžete koupit na Amazonu.

V rozhovoru dále poskytuje své názory na japonskou společnost a ekonomiku. Údajně se sice dělá největší rámus okolo problémů se státními rozpočty v zemích Evropské unie, avšak Japonsko má ještě větší problémy. A podobně jako zakrývala své ztráty firma Olympus, to může dělat i řada dalších firem. Krom toho se nikdy nepodaří všechny podvody odhalit, ani v kauze Olympus ne. Třešničkou na dortu je poté nedávná rezignace ministra spravedlnosti, Keishu Tanaka, jež byl obviněn ze zapojení do organizovaného zločinu.

Celý rozhovor naleznete v angličtině na stránkách Amateur Photographer. Rozhodně jej doporučuji, jedná se o zajímavé čtení.

Další článek
celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Svet speje pomaly, ale isto k riadnej nasiln… Krtko 1. 12. 2012, 19:09

Další podobné články

13 nejčtenějších článků aneb co vás nejvíce zajímalo v roce 2017

13 nejčtenějších článků aneb co vás nejvíce zajímalo v roce 2017

Jsou témata běžná, témata kontroverzní a pak taková, nad kterými se rozvine konstruktivní diskuze a mnoha čtenářům přinesou i nové poznatky a informace. Vybrali jsme ty nejčtenější články uplynulého roku, snad se dozvíte i něco nového.

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Schindlerův seznam. Film s neobyčejně poutavým příběhem i zpracováním, oceněný mnoha Oskary. Jeho děj, obzvláště konec, mě natolik zaujal, že jsem se rozhodla vydat se po stopách Oskara Schindlera a jeho fabriky.

Co přinesla Photokina 2016 a jaké trendy nás čekají?

Co přinesla Photokina 2016 a jaké trendy nás čekají?

Mezinárodní svátek všech fotografů a fotovýrobců – především pak těch, kteří se zaměřují na techniku pro fotografování – veletrh Photokina před týdnem skončil Co se na veletrhu objevilo a jaké jsou trendy?

Steve McCurry – Photographer: Vše, co jste chtěli vidět

Steve McCurry – Photographer: Vše, co jste chtěli vidět

Na brněnském hradu Špilberku je od čtvrtka 12. 5. 2016 k vidění početný soubor fotografií světoznámého reportážního fotografa Steva McCurryho. Představen je unikátní průřez celým autorovým dílem.

Canonu klesají tržby – na vině jsou bezzrcadlovky

Canonu klesají tržby – na vině jsou bezzrcadlovky

METROPOLives – na cestě evropskými městy

METROPOLives – na cestě evropskými městy

Amsterdam, Berlín, Londýn či Benátky – evropská města, která jsou svým významem pro vlastní zemi důležitá a zásadní. Tyto metropole kulturního a politického života jsou notoricky známé, někdy však možná až moc.

Jak se fotí barevné běhy a jak se na ně připravit?

Jak se fotí barevné běhy a jak se na ně připravit?

Barevné běhy jsou čím dál populárnější. Loni se konal v celé ČR jeden, letos jen v Praze už tři. Nutno ale uznat, že pro fotografa je to vděčná příležitost – pestrobarevná s pohodovou atmosférou, radost fotit.

Jihoamerický deníček aneb jak se fotí Dakar rally

Jihoamerický deníček aneb jak se fotí Dakar rally

Všichni slaví Silvestra, zatímco my sedíme v letadle směr Buenos Aires. Že už je Nový rok poznáme jen podle toho, že pilot v interkomu odpočítá od pěti do nuly, načež se ozve vlažný potlesk několika lidí...