47
Fotogalerie

Canon G9 X: Malý šperk s velkým srdcem

Canon na podzim doplnil řadu prémiových kompaktů s přídomkem X. Podíváme se na model G9 X, který je určen do kapes fotografů, toužících po dobré obrazové kvalitě v miniaturním a stylovém těle.

Prémiové kompakty Canonu čítají v současné době tři modelové řady. Všechny vycházejí z konceptu loni oznámeného G7 X – všechny jsou vybaveny totožným 1" snímač a obrazovým procesorem DIGIC 6.

canon-g5x-hero-970-80.jpg
Dvojice podzimních novinek: G5 X a G9 X

Zatímco G5 X cílí na pokročilejší uživatele – propracovaným externím ovládáním, světelným objektivem a elektronickým hledáčkem, drobnější sourozenec je především stylovým aparátem s méně světelnou optikou s menší ohniskovým rozsahem a okleštěným ovládacími prvky. To však neznamená, že by se jednalo o jednoduchý automat, který by nebyl schopen nabídnout maximální kontrolu nad procesem fotografování…

Klíčové vlastnosti

Velký jednopalcový snímač

BSI-CMOS snímač velikosti 1" má efektivní rozlišením 20,2 Mpx (5 472×3 648 px), maximální citlivost lze nastavit na ISO 12 800. O zpracování obrazu se stará procesor DIGIC 6, umožňující sériové snímání rychlostí 6 sn./s (s jednorázovým zaostřením). Rychlost závěrky lze nastavit v rozmezí 30–1/2 000 s, přičemž při fotografování v ostrém světle se automaticky aktivuje ND filtr.

sensor.jpg

Objektiv s 3násobným zoomem

Objektiv s ohniskovým rozsahem 28–84 mm (ekv. 35 mm filmu) a světelností F2–4,9 sestává z 8 optických členů uspořádaných v 6 skupinách, přičemž 3 čočky jsou asférické. Objektiv je stabilizovaný s účinností 3 EV. Minimální zaostřovací vzdálenost na krátkém ohnisku činí 5 cm, na dlouhém 35 cm.

PowerShot G9 X SL Gallery BEAUTY 06.jpg

Detailní displej s rychlou odezvou

Displej s úhlopříčkou 3“ a rozlišením 1 400 000 px je samozřejmě dotykový, nikoliv však výklopný, což je zřejmá úlitba miniaturním rozměrů přístroje.

ZPR-canon_g9x-back-black.JPG

Vyspělé funkce

Co se týče funkční nabídky, Canon G9 X si v ničem nezadá se svými vyspělejšími sourozenci. S fotoaparátem lze natáček Full HD video (60, 30p) a k dispozici jsou i speciální módy, jako je noční časosběr, efekt miniatury a další. Zabudovaný WiFi modul s podporou technologie NFC umožňuje dálkové ovládání fotoaparátu prostřednictvím aplikace Canon Camera Connect a zálohování snímků v cloudových službách Flickr, Google Drive a Irista. V útrobách přístroje najdeme též řadu moderních pomůcek: vodováhu, živý histogram, zvětšení zaostřované oblasti nebo zvýraznění obrysů.

Product_Spec_01.jpgProduct_Spec_02.jpg

Kapesní rozměry

Tento fotoaparát je opravdu drobný. Jeho rozměry činí pouhých 98×58×31 mm při hmotnosti 209 g. Navíc vyniká stylovým designem a lze ho pořídit ve dvou barevných variantách – tradiční černé a v „retro“ kombinaci stříbrné s béžovým „potahem“.

Pokračování 2 / 3

Ovládání, výkon a obrazová kvalita

Hlavní předností Canonu G9 X je malá váha a kapesní rozměry, čemuž je přizpůsobena celková konstrukce těla fotoaparátu, na němž bychom marně hledali nějaké ergonomické prvky. O stabilitu se stará pouze grip na palec na zadní straně těla a protiskluzová úprava na straně přední.

Vzhledem k váze a rozměrům přístroje je tato ergonomická výbava více než dostačující i pro fotografování „od pasu“ čili jednou rukou.

Dof.jpg

Ovládání

Nabídka ovládacích prvků je redukována na minimum – na horní hraně sice najdeme kruhový volič fotorežimů, nicméně na zadní straně už vedle displeje nezbylo místo na klasický 4směrný volič, který obvykle slouží k navigaci v menu. K dispozici je pouze čtveřice tlačítek: videospoušť, Rychlé menu pro nastavení důležitých parametrů přes dotykovou obrazovku, Menu a Info pro přepínání zobrazených informací jak v režimu focení, tak v módu prohlížení.

PowerShot G9 X SL Front.jpgPowerShot G9 X SL FSL Flash up.jpg

Dotykový displej je tak jediným nástrojem pro práci v Rychlém menu/Menu, odkud se nastavuje např. režim autofokusu, měření expozice, obrazové filtry a efekty. V době dotykáčů (mobilů, tabletů) by ovšem tato vlastnost nemusela být vnímán negativně, i když staromilci (jako já) by ocenili možnost proklikat se ke všem funkcím a nastavením přes čudlíky. I tak je třeba ocenit rychlou a přesnou odezvu monitoru. S trochou cviku lze potřebná nastavení provést opravdu rychle.

PowerShot G9 X SL Gallery BEAUTY 02.jpgPowerShot G9 X SL Gallery BEAUTY 05.jpg

Při prvním pohledu by se mohlo zdát, že je výčet ovládacích prvků kompletní, ale při bližším prozkoumání a ohmatání přece jen najdeme ještě jeden: otočný prstenec u kořene objektivu. Podle zvoleného fotografického režimu (P, Av, Tv, M) se jím nastavují dílčí expoziční parametry.

V prioritních módech jsou tak pokryty potřeby rychlého nastavení clony a času, v plném manuálu je bohužel nezbytné jeden z parametrů nastavit dotykem. Vzhledem k tomu, že prstenec představuje jediný „roller“ na tělě fotoaparátu, velmi pravděpodobně nevyužijete možnosti jeho přeprogramování na jinou funkci. Pro tyto účely daleko lépe poslouží videospušť (pokud tedy zrovna netočíte video), jíž lze též přiřadit jednu z volitelných funkcí.

Rychlost provozu a ostření

Fotoaparát ostří na základě detekce kontrastu, přičemž má k dispozici 31 ostřicích bodů. Podporuje funkce jako detekce obličeje a sledování objektu. Dle specifikací výrobce by měl být schopen zaostřit za 0,13 sekundy. Poslední údaj se však nejspíš vztahuje na ideální světelné podmínky čili kontrastní a jasnou scénu. V praxi je autofokus poněkud pomalejší a ani v přesnosti není velký přeborník. Nejspíš i proto je fotoaparát vybaven bracketingem ostření, kdy zachytí 3 snímky s různou rovinou zaostření (rozpětí lze zvolit).

Užitečným pomocníkem při jednorázovém zaostření je možnost volby oblasti ostření dotykem – přesnosti napomůže současné zvětšení zaostřované oblasti. Horší zprávou je velká prodleva mezi pořízením jednotlivých snímků, kdy si i při vypnutém náhledu vyfoceného snímku počkáte cca 0,88 s.

Od zapnutí po první snímek: 2,35 s

Snímek bez namáčknutí (předostření): 0,45 s

Snímek s namáčknutím (s předostřením): 0,17 s

Připravenost na další snímek při vypnutém náhledu snímku: cca 0,88 s

 

 

 

 

 

Obrazová kvalita

Jak už bylo řečeno v první kapitole, Canon G9 X je osazen objektivem s ohniskovým rozsahem 28–84 mm (ekv. 35 mm filmu), tedy s 3× optickým zoomem, což je o krapet menší rozpětí než u „dražších“ G7 X a G5 X. To ovšem nelze brát jako horší specifikace, ta je ukryta jinde: ve světelnosti zoomu. Zatímco objektivy vyspělejších sourozenců začínají na F1,8 a končí na F2,8, Canon G9 X nabízí rozsah světelnosti F2–4,9, přičemž s přizoomováním (i drobným) světelnost prudce klesá. Právě objektiv je nejspíš nejzásadnějším downgradem, kterým se tento fotoaparát liší od svých soukmenovců a který též stojí za jeho nižší cenou. Jinak se totiž o obrazový výstup starají totožný čip i procesor.

HO.JPG

Fotoaparát ostří ze vzdálenosti 5 cm, lze s ním tedy při nevelké předmětové vzdálenosti dosáhnout příjemně rozostřeného pozadí, popř. zachytit detaily – vždy je však nutné v menu aktivovat režim makro.

Častým problémem kompaktů Canonu bývá chromatická aberace. V tomto případě jsou ovšem obavy liché, v JPEGu najdeme fialové lemování jen v rozích snímků na velmi kontrastních hranách

.CA.jpg
Výřez při 100% přiblížení

Co se týče šumu, není vzhledem k rozměrů snímače divu, že Canon G9 X podává ve své kategorii velmi solidní výkon i při vyšších citlivostech, dle mého soudu až do hodnoty ISO 3 200. Ostatně, podívejte se sami na výřezy při 100% přiblížení. Vlevo JPEG, vpravo RAW.

jpeg200.JPGraw200.jpg
ISO 200
jpeg400.JPGraw400.jpg
ISO 400
jpeg800.JPGraw800.jpg
ISO 800
jpeg1600.JPGraw1600.jpg
ISO 1 600
jpeg3200.JPGraw3200.jpg
ISO 3 200
jpeg6400.JPGraw6400.jpg
ISO 6 400
jpeg12800.JPGraw12800.jpg
ISO 12 800

Pokračování 3 / 3

Hodnocení a demosnímky

Kompaktem G9 X zaplnil Canon pomyslnou díru na fotografickém trhu, kde dosud chyběl jednoduchý, opravdu miniaturní kompaktní fotoaparát s velkým snímačem a s ním související dobrou obrazovou kvalitou.

Elegantnímu, stylovém hávu a především drobným rozměrům je logicky obětována propracovaná ergonomie a širší nabídka externích ovládacích prvků – řadu úkonů a nastavení lze provést pouze přes dotykovou obrazovku. Nicméně k dispozici jsou všechny pokročilé fotografické režimy, včetně plného manuálu, nehledě na řadu moderních automatických funkcí a pomůcek (živý histogram, vodováha, zvětšení zaostřované oblasti apod.).

Obvyklou slabinou kompaktů Canonu je rychlost a přesnost ostření – zkrátka 31 ostřicích bodů není příliš oslnivé číslo. Na momentky z ulice, krajinaření, portrétky, popř. dokumentování rodinného provozu je však dostačující. Pokud tedy toužíte po stylovém přístroji, který navíc podává nadstandardní (myšleno ve své cenové hladině) výkon, potom je pro vás Canon G9 X tou správnou volbou.

Klady:

  • Kapesní rozměry a nízká váha
  • Velký snímač a dobrá obrazová kvalita
  • Citlivý a jasný displej
  • Wi-Fi

Zápory:

  • Málo externích ovládacích prvků
  • Světelnost objektivu, která s přizoomováním strmě klesá
  • Pomalejší provozní rychlost
  • Méně přesné a pomalejší zaostřování v horších světelných podmínkách

Cena: 

  • od 12 490 Kč

Demosnímky:

IMG_0002.JPGIMG_0051.JPGIMG_0029.JPGIMG_0038.JPG
IMG_0030.JPGIMG_0061.JPG
IMG_0055.JPGIMG_0089.JPG
IMG_0065.JPGIMG_0095.JPG
IMG_0101.JPGIMG_0111.JPG
IMG_0180.JPGIMG_0132.JPGIMG_0173.JPGIMG_0252.JPG
IMG_0216.JPGIMG_0278.JPGIMG_0084.JPGIMG_0273.JPG

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud