Canon gratuluje letošní vítězce World Press Photo

22. února 2011

Společnost Canon gratuluje fotografce Jodi Bieber z Jižní Afriky k vítězství v prestižní soutěži World Press Photo. Na vítězné fotografii je zachycena Bibi Aisha. Fotografie byla pořízená pro časopis Time, který ji použil 1. srpna na titulní stránku. Snímek také v soutěži získal první cenu v kategorii „Portréty”.

World Press Photo je již 54 let uznávanou světovou soutěží pro novináře fotografy a vyhledávanou událostí mezi fotografy po celém světě. Letošního ročníku se zúčastnilo 5 847 profesionálních fotografů se 125 různými národnostmi. Celkově se soutěže zúčastnilo 108 059 snímků, což je oproti loňskému roku o 5 % více. Canon je partnerem World Press Photo od roku 1992.

„Působivé snímky oživují zážitky a události a působí o to silněji, když jsou veřejnosti na očích. Je nám potěšením spolupracovat s fotografickou soutěží World Press Photo již více než 19 let. Potvrzuje to náš závazek k ‚síle obrazu’. Neuvěřitelné snímky v letošním ročníku opět zvyšují laťku do příštích let a my gratulujeme všem účastníkům za fantastické příspěvky,“ Kieran Maggee, Professional Imaging marketing Director, Canon Europe.

Fotografové, fotoagentury, noviny a časopisy z celého světa představují nejlepší snímky z minulého roku. Mezinárodní porotě, složené z obrazových editorů, fotografů a zástupců tiskových agentur z různých částí světa, předsedá David Burnett, fotoreportér a zakladatel Contact Press Images. Celé dva týdny před udílením cen porota stráví vybíráním vítězů devíti kategorií. Již druhým rokem je první část soutěže v rukou poroty, která hodnotí každou kategorii. Ve finálovém kole se jeden zástupce z každé kategorie připojí k porotě a zajistí tak návaznost hodnocení.

Na vítězném snímku fotografky Jodi Bieber je osmnáctiletá Bibi Aisha z provincie Oruzgan v Afgánistánu. Bibi Aisha si stěžovala na manželovo násilné zacházení a utekla od něj do rodného domu. Hnutí Taliban přijelo pro Bibi Aishu, aby byla předána do rukou spravedlnosti. Poté, co velitel hnutí Taliban vyslovil svůj verdikt, švagr ji srazil k zemi a manžel jí uřízl uši a potom i nos. Bibi Aisha byla ponechána bez pomoci a zachránili ji až humanitární pracovníci a američtí vojáci.

Jodi Bieber obdrží za svůj vítězný snímek finanční odměnu 10 000 EUR a tělo fotoaparátu Canon EOS s objektivem. Ve všech kategoriích se také udělují první tři ceny. Vítězové první ceny v každé kategorii obdrží finanční odměnu 1500 EUR.

Vítězné fotografie budou vystaveny ve více než 100 městech ve 45 státech. Výstava bude zahájena koncem dubna v Amsterodamu. V ročence, která je překládána do šesti jazyků, jsou bližší informace o vítězných snímcích. Přehled jednotlivých výstav najdete na stránce: www.worldpressphoto.org/exhibitions.

World Press Photo podporují Dutch Postcode Lottery a celosvětově společnosti Canon a TNT. Více informací o soutěži World Press Photo najdete na stránce: www.worldpressphoto.org.

Témata článku: Tiskové zprávy

Určitě si přečtěte

Fujifilm přestavil bezzrcadlovku X-T30 a odolný pevný objektiv XF 16 mm F2,8

Fujifilm přestavil bezzrcadlovku X-T30 a odolný pevný objektiv XF 16 mm F2,8

Fujifilm oficiálně představil levný model APS-C bezzrcadlovky X-T30. Těšit se můžeme na výbornou obrazovou kvalitu díky novému snímači, jakož i na pokročilé video. To vše v kompaktním a finančně dostupném balení. Zajímavou novinkou je také širokoúhlý objektiv XF 16 mm F2,8 R WR.

11 Helena Vyplelová

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

Objektiv je nedílnou součástí každého fotoaparátu a u některých je možné jej vyměnit. To je obrovská výhoda při kreativní fotografické tvorbě. Jaké sklo by se mohlo objevit pod vánočním stromečkem nadšeného fotografa?

42 Petr Březina

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Podívejte se s námi na citáty slavných fotografů, které vám mohou pomoci nalézt cestu k lepším fotografiím. Většinou v sobě totiž obsahují i skrytá doporučení, jak k fotografování přistupovat.

Lenka Dostálová

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Schindlerův seznam. Film s neobyčejně poutavým příběhem i zpracováním, oceněný mnoha Oskary. Jeho děj, obzvláště konec, mě natolik zaujal, že jsem se rozhodla vydat se po stopách Oskara Schindlera a jeho fabriky.

Zuzana Součková

Ceny TIPA 2019 potvrdily nadvládu plnoformátových bezzrcadlovek

Ceny TIPA 2019 potvrdily nadvládu plnoformátových bezzrcadlovek

Redakce odborných fotografických titulů vyhodnotily nejlepší produkty, které během minulého roku obohatily fotografický trh. Vítězné kategorie potvrzují dočasný ústup digitálních zrcadlovek ve prospěch profesionálních plnoformátových bezzrcadlovek.

15 Helena Vyplelová

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

25 Petr Březina