9
Fotogalerie

Canon, Nikon, Pentax, Sony...? Vybíráme levnou zrcadlovku

Přestávají vám stačit možnosti kompaktních fotoaparátů? Toužíte po možnosti pracovat s hloubkou ostrosti? Právě pro vás jsme připravili stručný přehled dostupných zrcadlovek.

Každý, kdo okusil fotografii skrze digitální zrcadlovku, mi dá jistě zapravdu, že rozdíl oproti kompaktním aparátům je propastný. Můžete nejenže pracovat s hloubkou ostrosti, ale vůbec mít na svých fotografiích něco jako bokeh (tj. efektní rozostření prvků mimo rovinu ostrosti). Můžete pracovat se clonou, nastavit bez obav vyšší citlivost, či zcela plynule zoomovat. Právě tyto vlastnosti lákají mnoho uživatelů kompaktů k přechodu na DSLR.

Ztrácející se rozdíly

DSLR (Digital Single Lens Reflex), neboli jednooká digitální zrcadlovka, byla založena na principu polopropustného zrcadla a metodě „buď vidím já, nebo snímač“. Tato skutečnost se v poslední době víc a víc ztrácí. Do popředí se derou funkce živého náhledu, záznamu videosekvencí a jiné vlastnosti, dříve vyhrazené jen kompaktům či kamerám.

Pokrok nezastavíš

Mnozí shledávají nové možnosti zrcadlovek jako zbytečné, až kontraproduktivní. Ovšem ruku na srdce, drtivá většina negativních názorů je způsobena pouze závistí. Kdo by nechtěl mít možnost se svou zrcadlovkou fotit u země, či nad hlavou, bez nutnosti použití jakéhokoliv příslušenství? Proč si nenatočit příležitostně video? Proč u statických scén sledovat dění v hledáčku, když lze pohodlně zobrazit živý náhled i s histogramem na displeji aparátu?

Tyto a mnoho dalších otázek si již není třeba pokládat. Výrobci vědí, po čem uživatelé prahnou a téměř všechny nové modely disponují minimálně živým náhledem a schopností záznamu videa.

mirror1024.jpg 
Digitální zrcadlovka již neznamená pouze kvalitní fotografie.
Na popularitě nabývají vlastnosti, jakými jsou živý náhled, videosekvence či HDR fotografie.

První kroky

Patrně nejdůležitější, ale do budoucna zcela zásadní rozhodnutí, spočívá ve volbě značky zrcadlovky. Nejde jen o kvalitu či vlastnosti samotného přístroje, ale obzvláště o dostupnost příslušenství, jakým jsou například objektivy či blesky. Tyto prvky nejsou napříč konkurenčními značkami kompatibilní a je tedy vhodné dopředu zjistit, co od zrcadlovky očekáváte, jaké máte prostředky a jak se na vaše dispozice bude tvářit trh.

Nákupy příslušenství a polemika nad otázkou, zda fotoaparát nový, či bazarový, by zabrala další samostatný článek. Dnešní průvodce má ale za úkol pomoci vám s výběrem první (nebo klidně i další) zrcadlovky nebo setu s cenovým stropem dvaceti tisíc korun.

Jaké jsou tedy aktuální novinky? Co vám který model nabídne a umožní? Jaké jsou jejich silné a slabé stránky? Na to se společně podíváme v následujících několika odstavcích.

Do užšího výběru námi uvažovaných zrcadlovek jsme zařadili pouze takové modely, které lze pořídit nové s alespoň jedním setovým objektivem do částky dvaceti tisíc korun.

Pokračování 2 / 4

KAPITOLA 2 - Canon a Nikon

Canon versus Nikon: souboj na ostří nože

Mezi největší rivaly na poli digitálních zrcadlovek pro začátečníky bezesporu patří hned čtyři modely od dvou největších světových výrobců. Obě společnosti své portfolio rozšířily o další modelovou řadu nejdostupnějších modelů. K modelům, které splnily kritérium „do dvaceti tisíc“ patří: Canon EOS 1100D, Canon EOS 600D, Nikon D3100 a Nikon D5100.

Megapixely? Proč ne

Hodně diskutovanou záležitostí jsou v poslední době až kompaktní fotoaparáty s vysokánským rozlišením čipu, které nejsou schopny díky fyzickým parametrům objektivu své snímače pokrýt kvalitním obrazem.

Nicméně u zrcadlovek lze tento problém velmi dobře eliminovat kvalitními objektivy. Všechny čtyři zmíněné zrcadlovky disponují dostatečným rozlišením snímače. Zástupci Canonu vládnou dvanácti (EOS 1100D) respektive osmnácti (EOS 600D) megapixely a modely Nikon čtrnácti (D3100) respektive šestnácti (D5100) megapixely. Z tohoto pohledu nelze žádnému z konkurentů nic vytknout, snad jen dvanáct megapixelů EOSu 1100D by v některých situacích nemuselo dostačovat.

S citlivostí nejdál dojdeš

Existuje-li faktor, ve kterém jeden z modelů zcela převyšuje ostatní, tak je jím právě citlivost snímače a její nastavení. V tomhle ohledu s naprostým přehledem vítězí Nikon D5100, který uživateli nabídne rozsah hodnot ISO 100 až 25 600 nastavitelný v 19 krocích. Nejblíže těmto číslům je EOS 600D, který nabízí maximální citlivost ISO 12 800, ale nastavit lze jen v osmi krocích.

D300_0002.jpg 
Vysoká citlivost ISO může být pro mnoho fotografů rozhodujicím faktorem
 

Zaostřeno na…

Pro řadu fotografů je klíčovým faktorem při výběru fotoaparátu počet zaostřovacích bodů. Také v této disciplině zástupci rodiny EOS pokulhávají za veškerou konkurencí. Zatímco Canon nabízí sedm (EOS 1100D) nebo devět (EOS 600D) ostřicích bodů, u obou Nikonů je jich k dispozicí jedenáct.

V oblasti měření expozice u vstupních zrcadlovek opět dominuje značka Nikon. Velmi skromných 35 a 63 oblastí měření u modelů EOS doslova „válcuje“ 420bodový senzor obou srovnávaných zástupců Nikonu.

nikon_d3100_[640x480_black_18-55_left].jpg 
Základní model Nikonu D3100. I on překonává v některých parametrech
o třídu výš postavený EOS 600D 

Kamera, klapka, akce

Pravděpodobně hlavní důvod, který vede majitele starších zrcadlovek k nákupu modelu nového je touha zaznamenávat kvalitní videosekvence. Podrobněji se problematice videa u zrcadlovek budeme věnovat v samostatném článku, ale, jak jsou na tom naši čtyři zástupci?

Všechny modely kromě EOSu 1100D dokáží zaznamenávat Full HD video v rozlišení 1 920 × 1 080 bodů. Majitelé Canonu EOS 1100D si musí vystačit s videem o rozlišení 1 280 × 720 bodů.

Megapixel již také pro zobrazení

V poslední kategorii srovnání nastala mezi zástupci obou značek remíza. Nižší modely obou výrobců nabídnou pevný zobrazovač s rozlišením 230 tisíc bodů, který je u Nikonu D3100 větší o necelý centimetr. Zástupci z vyšší kategorie nabízejí nejen displeje, které jsou otočné a výklopné, ale hlavně disponující velmi vysokým rozlišením. EOS 600D i D5100 jsou osazeny displeji s uhlopříčkou 7,5 cm. Nikon nabídne rozlišení 920 tisíc bodů, Canon pak v této kategorii dominuje svým megapixelovým LCD.

canon_eos_600_d_[640x480_black_left_18-135_lcd].jpg 
Canon EOS 600D s výklopným a otočným diplejem
 

Drobnosti, které potěší

Všechny modely ušetří budoucím majitelům starosti s čistěním čipu. U každého nalezneme jak low-pass filtr, tak ultrazvukové čištění snímače i softwarový nástroj pro odstranění případných nečistot na snímcích. Synchronizace s jakýmkoliv bleskem je u všech modelů stanovena na obligátních 1/200 sekundy. V případě, že byste chtěli využít automatické spouště, nabídnou Nikony čtyři časy prodlevy, kdežto Canon jen standardních deset sekund (pomocí uživatelských funkcí lze u 600D nastavit prodlevu 2 sekundy).

Pokračování 3 / 4

KAPITOLA 3 - Olympus, Pentax, Sony

Olympus, Pentax, Sony – mohou porazit velké hráče?

Do srovnání jsme zařadili samozřejmě také zástupce ostatních výrobců. Jediná značka, která v dnešním článku nemá zastoupení, je Sigma, jelikož její model je mimo požadované cenové rozpětí. Srovnávat tedy budeme následující digitální zrcadlovky: Olympus E-450, Pentax K-r, Sony Alpha 390 a předloňský model Sony Alpha 450.

Megapixely na uzdě

Všichni čtyři zástupci disponují snímači s dostatečným rozlišením pro daný segment zrcadlovek, počínaje 12 megapixely u E-450, konče necelými 15 megapixely u Alphy 450. Mnohé potenciální uživatele může odradit i přilákat velikost snímače Olympusu, který je menší, než standardní APS-C snímače. Jeho ořezový faktor je polovinou velikosti plného formátu, tedy 2×. Také fakt, že zrcadlovky Olympus produkují fotografie o poměru stran 4:3 může být pro mnohé klíčovým. Kromě Sony Alpha 390, která nabídne CCD snímač, jsou modely osazeny CMOS čipy, resp Live MOS v případě Olympusu. Pentax K-r a oba modely Sony navíc nabízí optickou stabilizaci obrazu pohybem snímače.

Citlivost, věčný kámen úrazu

Nejvyšší citlivost snímače nabízí Sony Alpha 450 a to až ISO 12 800. U ostatních modelů se maxima pohybují v rozmezí ISO 1 600 až 6 400. Ovšem pouze Olympus E-450 nabízí nastavení citlivosti v krocích po 1/3 hodnoty ISO. Všichni konkurenti mají čip nastavitelný pouze v dvojnásobcích citlivosti ISO (100, 200, 400, 800 etc.). Uživatelé Pentaxu či Sigem budou tedy o hodnoty jako ISO 250, 320, 640 apod. ochuzeni.

olympus_e-450_[640x480_black_rear2].jpg 
Olympus E-450 nabídne jako jediný nastavení citlivosti ISO v krocích po 1/3 hodnot
 

Zaostříme, naměříme

Počty ostřicích bodů jsou v kategorii začátečnických DSLR velmi vyrovnané. Olympus a Pentax disponují 11 AF body stejně jako oba dříve zmínění zástupci Nikon, Sigmy nabídnou zaostřovacích bodů devět, stejně jako EOS 600D. Jediným vystupujícím z řady tedy zůstává EOS 1100D s pouhými sedmi body pro automatické ostření.

Měření osvitu scény je dostatečné u všech zástupců, kromě Pentaxu K-r. Ten nabízí pouhých 16 oblastí pro měření, což je ve srovnání s 40 oblastmi Sony a 49 oblastmi Olympusu poněkud málo. Pokud se pokusíme porovnat K-r s D5100, zjistíme, že Nikon má více než 25násobek počtu oblastí pro měření expozice. V tomto kole tedy jednoznačně Pentax propadl.

Na kvalitní video rovnou zapomeňte

Pokud má vaše nová zrcadlovka disponovat schopností záznamu kvalitních videosekvencí, rovnou můžete přestat číst a vrátit se o kapitolu zpět. Olympus ani Sony ve svých současných modelech nenabízí jakoukoliv podporu pro záznam videa. Pentax sice video nahrávat umí, ovšem pouze v HD rozlišení (1 280 × 720 bodů).

pentax_k-r_[640x480_front].jpg 
Pentax K-r je jediným zástupcem v této skupině
nahrávající videosekvence. Bohužel jen v HD rozlišení.
 

LCD – Pentax vytahuje eso z rukávu

Zástupci výrobců Sony a Olympus používají téměř totožné LCD displeje. Všechny tři modely mají zobrazovače o uhlopříčce necelých 7 cm se shodným rozlišením 230 tisíc obrazových bodů. Pentax K-r je však osazen displejem s uhlopříčkou 7,6 cm a rozlišením téměř jednoho megapixelu (921 tisíc bodů). Živý náhled fotografované scény je možný u všech čtyřech fotoaparátů, ovšem pouze Sony Alpha 390 má k dispozici displej výklopný.

sony_alpha_390_[640x480_black_rear].jpg 
Sony Alpha 390 a její výklopný displej
 

Odolnost, doplňky a maličkosti

Tři modely druhé kapitoly disponují vlastností, kterou mohou závidět jak oba Canony, tak Nikony. Jedná se o zvýšenou odolnost vůči povětrnostním podmínkám. Olympus a oba zástupci Sony mají svá těla utěsněna proti prachu a stříkající vodě. Pro automatické exponování jsou u všech čtyřech modelů k dispozici dva časy. V čem naopak Olympus, Pentax i Sony pokulhávají, jsou synchronizační časy pro blesky. E-450 a K-r má synchronizační čas 1/180 sekundy, Alpha 390 i 450 pak pouhých 1/160 sekundy. V oblasti záblesků jsou handicapovány oba modely Sony – sáňky Minolta odsuzují všechny majitele k použití velmi úzkého portfolia záblesků a jiného příslušenství určeného právě pro bleskové sáňky.

sony_alpha_450_[640x480_front].jpg 
Zrcadlovky Sony a jejich hadnicap jménem sáňky Minolta

Pokračování 4 / 4

KAPITOLA 4 - Resumé

Pro zachování maximální objektivity jsem se rozhodl každou z popisovaných skupin vlastností ohodnotit body 1 až 10. Body jsou udělovány v rámci kategorie zrcadlovek pro začínající fotografy tzv. entry-level. Maximální počet získaných bodů činil 70. Cenu jednotlivých modelů jsem úmyslně nehodnotil formou bodů, je už na každém potenciálním zájemci, aby si zhodnotil poměr cena/výkon ze svého pohledu.

Poznámka: Hodnocení nevychází z redakčního testování fotoaparátů. Porovnávány jsou pouze katalogové technické parametry.

 Srovnání DSLR do 20 tisíc korun
  Snímač Citlivost (rozsah)* OstřeníMěření expoziceVideo Displej Ostatní  CelkemCena (pouze tělo) 
Canon EOS 1100D 6 5 6 5 75 6 40 11 490 Kč
Canon EOS 600D 10 7 8 8 10 10 8 61 17 990 Kč
Nikon D3100 8 5 10 10 10 5 9 57 12 990 Kč
Nikon D5100 1010 10 10 10 9 9 68 15 990 Kč
Olympus E-450 5 8 10 8 0 5 7 43 10 990 Kč
Pentax K-r 6 6 10 4 7 6 6 45 13 990 Kč
Sony Alpha 390  8 5 8 7 05 8 41 11 490 Kč
Sony Alpha 450 8 8 8 7 0 5 8 44 13 990 Kč
*) Hodnocena není pouze maximální citlivost ISO, ale ohled je brán také na počet kroků, ve kterých lze citlivost nastavit.

A vítězem se stává...

Ač se může vítěz klání zdát jednoznačný, i nejvyšší počet bodů Nikonu D5100 má svá ale. Pokud uvažujete o vstupu do světa digitálních zrcadlovek a požadujete aby mimo jiné uměl váš nový stroj také natáčet kvalitní video, je pro vás jednoznačná volba DSLR Canon nebo Nikon.

Z tabulky i technických specifikací zcela jasně vyplývá, Nikon D5100 svého přímého konkurenta EOS 600D v mnoha směrech poráží, a to včetně nižší pořizovací ceny. Na druhou stranu je potřeba se dívat do budoucna. Pro bajonety Canon je na bazarovém trhu spousta kvalitních objektivů a i nová „skla“ se dají sehnat za přiměřenou částku. Naproti tomu nové objektivy Nikon jsou poměrně drahé a použitých objektivů je řádově méně než těch pro Canon.

tiny_canon_dslr_photo.jpg 
Vybrat správně značku i model digitální zrcadlovky je otázka mnoha faktorů.
Dnes už nejde jen o megapixely, ale obzvláště o funkce, které uživatel preferuje a které využije.
 

Pokud ovšem nevyžadujete zrcadlovku s funkcí kamery, dostávají se do hry další modely. Pentax K-r a oba zástupci Sony nabízí stabilizaci obrazu pohybem snímače, což může být velmi užitečné za špatných světelných podmínek. Olympus zase disponuje Live MOS snímačem s vyšším ořezovým faktorem, který ocení zejména Ti, kteří potřebuji co nejdelší ohnisko u svého objektivu. Na druhou stranu takto vysoký crop faktor téměř „zabíjí“ jakýkoliv bokeh. U zrcadlovek Sony také nelze opomenout fakt, že jsou osazeny sáňkami Minolta, což značně snižuje možnosti při výběru zábleskového příslušenství.

Určitě si přečtěte

Články odjinud