77
Fotogalerie

Canon PowerShot G11 a Speedlite 270EX: test

Nový profi kompakt od Canonu je vybaven 10 Mpx. čipem a slibuje nízký šum i při vysokém citlivosti.

Již dlouhou dobu na DIGIaréně sledujeme, jak výrobci navyšují rozlišení v kompaktních digitálech. Vysoké rozlišení slibuje potenciálně více zachycených detailů a lepší fotky, čímž se nechá zlákat nejeden spotřebitel. Trend vysokého rozlišení přináší jistá pozitiva, avšak ta nemohou vyvážit vysoký šum a potřebu jej žehlit už od základních citlivostí.

To si kupodivu uvědomují i vývojáři v Canonu, kteří předvedli odvážný kousek a novou generaci vlajkové lodi kompaktů Canon osadili čipem s rozlišením pouhých 10 Mpx., tedy o 5 Mpx. méně, než nalezneme v Canonu G10. Výměnou za nižší rozlišení slibuje výrobce vyšší ostrost a nižší šum při fotografování za zhoršených světelných podmínek.

Canon PowerShot G11 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Základní technické parametry: Canon Speedlite 270EX

  • směrné číslo Gn. 27 (při 50 mm)
  • polohy zoomovací hlavy: 28 a 50 mm (ekvivalent kinofilmu)
  • aretace při vyklopení hlavy o úhel: 0°, 60°,75° a 90°
  • režimy: E-TTL II, vysokorychlostní synchronizace a manuální nastavení výkonu
  • manuální nastavení: plný výkon − 1/64 plného výkonu
  • stroboskop a ovládání podřízených blesků: ne, ne
  • napájení: 2× AA baterie
  • rozměry a hmotnost: 64 × 65 × 72 mm, 145 gramů

11.jpg 12.jpg 13.jpg
14.jpg 15.jpg 16.jpg
 

Blesk 270EX je kompatibilní se všemi kompakty se sáňkami na blesk (velké ultrazoomy a řada kompaktů G) a všemi zrcadlovkami EOS včetně filmových. Na samotném blesku nejsou kromě vypínače a aretace žádné ovladače. Zoom hlavy blesku je manuální s dvěma krajními pozicemi (28 mm a 50 mm EQ. kinofilmu). Hlavu blesku je možné vyklopit nahoru v úhlech 0°−90° s aretacemi v krajního pozicích a v úhlech 60° a 75°.

Blesk oproti svým výkonnějším bratříčkům nenabízí IR emitor přisvětlení AF, ani voděodolnost (tím disponuje jen profi blesk 580EX II). Blesk je napájen dvěma AA bateriemi, na místo obvyklých 4. I díky tomu si blesk zachovává velmi malou hmotnost i rozměry. Na DSLR Canon jej při focení vůbec nepoznáte a i testovaný kompakt Canon G11 byl s bleskem 270EX velmi dobře vyvážený. Blesk je plastový, ale jeho konstrukce působí solidně a odolně navzdory faktu, že se jedná o nejlevnější blesk výrobce.

G10 vs. G11

Oba fotoaparáty si jsou podobné, jako vejce vejci. Jediné dvě změny se týkají výklopného LCD na novém kompaktu G11 a nového čipu CCD s rozlišením 10 Mpx., který slibuje podstatné snížení šumu oproti předchůdci G10 a běžným kompaktům. Výklopný displej zabírá na zadní straně více místa a proto se novinka musí obejít jen s LCD 2,8", i když G10 je vybaven LCD s úhlopříčkou 3". Oba fotoaparáty vypadají zepředu zcela totožně a jsou vybaveny shodným objektivem 28−140 mm (EQ 35 mm) i uživatelským rozhraním. To podstatné, co se změnilo, je kvalita fotografií. Proto se v testu zaměříme právě na hodnocení fotografií pořízených při vysoké citlivosti ISO. Nemusím na tomto místě zdůrazňovat, že rozlišení 10 Mpx. je více než dostačující pro tisky do formátu A3 včetně.

Ergonomie a ovládací prvky

Tělo Canonu G11 je tvořeno skořepinou ze slitiny hořčíku. Plastový je jen přední díl rámečku LCD, část horní strany fotoaparátu a dvířka k akumulátoru a konektorům. Kovový je samozřejmě i stativový závit.

17.jpg

Na „gé jedenáctce“ překvapí velké množství přímých ovladačů, především samostatné kruhové ovladače nejen pro expoziční režimy, ale i pro korekci expozice a citlivost ISO. Samostatné kolečko pro volbu ISO nenajdeme ani na DSLR Canon a G11 je v tomto unikátní (spolu s předchůdcem G10). Způsob ovládání je prakticky shodný s kompakty Canon, nová G11 toho však nabízí víc. Kromě koleček na horní straně nabízí i programovatelné tlačítko přímého tisku a kolečko volby hodnot/rolování v menu (na zadní straně).

18.jpg 5.jpg

Přední strana fotoaparátu je až na označení G11 naprosto shodná s předchozím modelem G10. Fotoaparát se tak může pochlubit na kompakt velkým pogumovaným gripem. Blízko okruží objektivu se nachází silné bílé světlo přisvětlení AF, hledáček a vestavěný blesk. Fotoaparát ostřil s pomocí přisvětlení i v úplné tmě, i když o veliké rychlosti se zde mluvit nedá. Vestavěný blesk patří k tomu lepšímu/výkonnějšímu, co lze v dnešních kompaktech nalézt. Přesto doporučuji malou investici do blesku externího, který dovoluje běžnou práci s bleskem (především fotografování odrazem blesku od stropu/stěny).

17.jpg 19.jpg 8.jpg

Na horní straně se nachází (zleva) kolečko volby korekce expozice v rozsahu +-2 EVm dále v optické ose objektivu jsou umístěny sáňky pro externí blesk (např. 270EX, použitý při testování). Napravo se nachází spojené soustředné voliče pro expoziční režimy (včetně dvou uživatelských nastavení C1 a C2) a volby ISO. V pravém horním rohu se nachází dvoupolohová spoušť a okružím pro nastavení zoomu a tlačítkem hlavního vypínače. Po stranách jsou úchyty popruhu pro nošení na krku. I když fotoaparát není nijak těžký, jen 355 gr., tak je nošení na krku pohodlnější a dovoluje mít na fotoaparátu nasazené další příslušenství, jako blesk nebo telekonvertor.

20.jpg6.jpg7.jpg

Zadní straně vévodí otočný a výklopný LCD displej s úhlopříčkou 2,8" s rozlišením 461 tis. bodů. Displej je oproti předchůdci o fous menší, ale zato je stejně jako u prvních Géček otočný a výklopný. Rozlišení 461 tis. bodů je dostatečně jemné, aby fotograf bez obav poznal správné zaostření. Ostatní tlačítka a ovladače jsou seřazeny podél LCD zleva: programovatelné tlačítko přímého tisku (viz obrázek možností volby), hledáček, tlačítko přehrávání snímků a videa, tlačítko blokování expozice a pětitlačítko s přímými vstupy k nejčastěji používaným funkcím (blesk, makro samospoušť, manuální ostření; pod volbou FUNC. se ukrývají další funkce, jako vyvážení bílé, sériové snímání, …).

Okolo pětisměrného voliče je umístěno kolečko pro volbu expozičních hodnot a pro rolování v menu a při prohlížení. Kolečko se sice neobsluhuje tak pohotově a snadno jako u zrcadlovek, jedná se ale o jistě pohodlnější způsob ovládání, než představují samotná tlačítka. Dále jsou na zadní straně fotoaparátu tlačítka pro vstup do menu, změnu zobrazení/vypnutí LCD, tlačítko volby ostřící zóny a režimu měření expozice.

Na první pohled jsou ovladače zadní strany dobře a logicky rozmístěny. Nicméně několik výtek si nemohu odpustit. Obraz hledáčku sice neblokuje objektiv (i když jeho část je na širokém ohnisku vidět), tak jako to bylo u starších modelů, ale stále je hledáček miniaturní. Fotograf se musí spolehnout na LCD, protože na malý obraz kdesi daleko na konci tunelu hledáčku bych se při fotografování opravdu nechtěl spoléhat. Otočný (v rozmezí 270°) a výklopný (180°) displej je sice šikovná „vychytávka“, ale zabírá tolik místa, že zde nezbylo skoro žádné pro palec. Naštěstí je tlačítko blokování expozice (*) natolik vystouplé, že poskytuje oporu pro palec, ale k dokonalosti to má daleko. Tyto drobné nedostatky jsou jen nutnou daní za to, že si fotoaparát zachoval kompaktní rozměry.

Pokračování 2 / 4

Funkční výbava

Funkční výbava

Objektiv a stabilizace

Se svým předchůdcem sdílí Canon G11 objektiv s 5× optickým zoomem o rozsahu 6,1−30,5 mm, což odpovídá 28−140 mm na kinofilmu. Světelnost F2,8−4,5 sice nepatří mezi nejhorší, ale ani nejlepší. A i když je pětinásobný rozsah zoomu praktický, leckoho napadne, že by gé jedenáctce více slušel objektiv 28−105 mm (EQ 35 mm) s vynikající světelností F2,0−4,9, jakým je vybaven kompakt S90, anebo objektiv podobný starým modelům géčkové řady s rozsahem 35−140 mm a světelností F2,0−3,0.

Canon jako první implementoval do svých objektivů stabilizaci (i když ji nikdy neimplementoval tak masivně, jako Panasonic). Proto nikoho nepřekvapí, že i G11 je vybaven optickou stabilizací s účinností 3−4 EV. To je velmi dobrý výkon. Musím však podotknout, že záleží i na stylu fotografování. Budete-li pořizovat snímky s fotoaparátem v jedné natažené ruce s velmi dlouhými expozičními časy, tak vám ani stabilizace nepomůže. Při běžném focení však je možné exponovat na nejdelší ohnisko s časy 1/15 sek., což je vynikající výkon.

23.jpg 24.jpg
 ohnisko 28 mm a 140 mm

Videosekvence

Canon G11 je vybaven HDMI portem a jedná se o zbrusu nový kompakt – vlajkovou loď kompaktů Canon. Proto překvapí, že nenabízí natáčení videa v HD rozlišení se stereo zvukem, ale jen VGA video s mono zvukem. Kvalita videosekvencí není nijak špatná, hlavně díky relativně velkému čipu 1/1,7" s rozumným rozlišením. Ke stírání detailů v důsledku komprese a redukce šumu však pochopitelně dochází i zde.

Režimy „Mé barvy“

Funkce Mé barvy je obdobou funkce Picture styles na zrcadlovkách Canon. Fotograf si jednoduše zvolí režim nastavení vyvážení bílé, kontrastu a saturace, který mu nejvíce vyhovuje. Na výběr je celkem 9 přednastavených voleb a jedno uživatelské nastavení: živé a neutrální barvy, tónování sépie, simulace pozitivní film, světlý tón pleti, tmavý tón pleti, živá zelená, živá modrá, živá zelená a vlastní nastavení. Funkce je rychle přístupná pod tlačítkem Func.

Kromě funkce Mé barvy nabízí fotoaparát i speciální scénický režim „zaměnit barvu“. Jak název napovídá, dovoluje tato funkce zvolit jakoukoliv barvu a změnit ji za jinou. Můžete tak změnit barvu svého auta, nebo vyfotografovat portrét s černým bělmem. Bezesporu se jedná o funkci zbytečnou, ale samotného mě překvapilo, jak dokáže zabavit děti.

Možnosti nastavení

Již několikrát jsem v textu nakousl skutečnost, že ovládání funkcí i celého fotoaparátu si může fotograf přizpůsobit k obrazu svému. Fotograf může nastavit korekci blesku, může si vybrat informace zobrazované na LCD při fotografování (nejen volit z přednastavených voleb výrobce), je možné zakázat přisvětlení AF i digitální zoom, je možné nastavit ostření bodové/na střed, na tvář/automatické/automatické s detekcí tváře, jedno snímkový/servo AF/manuální ostření.

21.jpg22.jpg

Jediný, avšak podstatný parametr, který nastavit nelze je rozsah ISO Auto. Naopak potěší možnost všechny nastavení si uložit pod uživatelský režim C1 nebo C2. Další fotografické obzory otevírá fotografování do formátu RAW (případně RAW+JPEG).

Příslušenství

Na rozdíl od novinek Olympusu E-P1 a Panasonicu GF1 nenabízí Canon G11 výměnné objektivy (a ani velký čip). Je to škoda. Na trhu stále chybí opravdu kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy a standard micro4/3 má stále velký čip, což znamená i velké objektivy. Zato Canon G11 má v základu pětinásobný zoom, který ukryje v útrobách vlastního těla.

Nutno dodat, že i když Canon nenabízí výměnné objektivy ke gé jedenáctce, téměř vše ostatní v nabídce má. Samozřejmostí je podvodní pouzdro (se zátěží), dálková kabelová spoušť (ne infračervená) a předsádková čočka, prodlužující ohniskovou vzdálenost objektivu 1,4×. Na adaptér předsádky je možné našroubovat filtry s průměrem 58 mm.

V nabídce figurují i takové kuriozity, jako sada náhradních (a barevně odlišených) kroužků kryjících bajonetové uchycení adaptéru předsádky (kovový kroužek ohraničující objektiv), nebo adaptér pro přímé napájení ze sítě. Kupodivu jsem v nabídce nenašel nabíječku do auta. Canon G11 je kompatibilní se všemi blesky Speedlite EX (k testování byl použity blesky 270EX a 550EX) i s bleskem DC-1 (kompaktní blesk pro kompakty Canon bez patice pro externí blesk).

Fotoaparát je standardně dodáván s A/V a USB kabelem, CD se softwarem, akumulátorem CB-2LZE a nabíječkou. Na místo pásku na zápěstí dostanete fotoaparát s popruhem na krk, což usnadňuje nošení.

Pokračování 3 / 4

Kvalita obrazu a verdikt

Kvalita obrazu

Senzitometrie

Čip nové gé jedenáctky si dobře poradil i s našimi laboratorními testy senzitometrie. Velký dynamický rozsah od -4,7EV po +2,5EV se takřka kryje s dynamickým rozsahem staršího Canonu G7 (-4,7/+2,3), který je rovněž osazen 10 Mpx. čipem. Daleko zajímavější srovnání se však nabízí na poli digitálního šumu, které nabízí správnou představu o tom jak se tři roky vývoje v oblasti fotografie projevily na kvalitě obrazu.

graf1.jpg

Digitální šum

U většiny fotoaparátů nedochází snížením rozlišení k nijak výraznému snížení šumu (např. u nedávno testovaného Canonu 5D Mark II). Proto jsem se k pokusu vývojářů navrhnout kompakt s nízkým šumem vykoupeným nízkým rozlišením (tak jako se to osvědčilo u Nikonu D700) velmi skepticky. Samotné výsledky mě však velmi mile překvapily. I když Canon G11 nedisponuje APSC a ani 4/3 čipem, podává lepší výsledky, než jaké jsem kdy u kompaktu viděl.

šum.jpg 

Do ISO 400 není známky po žádném šumu, ani po jeho redukci. Na fotografiích pořízených při citlivosti ISO 800 je již znatelné stírání jemných detailů, což je patrné při 100% náhledu na PC na fotografiích jemných struktur, například látky. Citlivost ISO 1 600 s sebou přináší další žehlení detailů a snížení kontrastu. Šum je viditelný, ale ve srovnání s konkurenčními kompakty se jedná o velmi dobrý výkon. Od nastavení nejvyšší citlivosti většinou čtenáře důrazně odrazuji. Zde je kvalita obrazu při citlivosti ISO 3 200 silně degradována, po jemných detailech zůstal jen stín, fotografie trpí nedostatkem kontrastu i saturace a v ojedinělých případech i barevným posunem. Přesto, když tyto fotografie srovnám s konkurencí (kompakty s malým čipem), nemohu se zbavit myšlenky, že by nové gé 11 slušelo i ISO 6 400.

Srovnání šumu se starším 10Mpx. kompaktem

Kompakty s rozlišením 10 Mpx. nejsou dnes nejobvyklejší, ale před pár lety se jednalo o zcela běžné rozlišení i pokročilých kompaktů. Fotograf si tedy logicky klade otázku: „Proč si kupovat nový kompakt, když v bazaru je možné koupit velmi podobný fotoaparát, např. Canon G7 za poloviční cenu a se stejným rozlišením i velikostí čipu?“ Kromě nových funkcí, jako je detekce mrkání, uživatelsky nastavitelná samospoušť a jiný objektiv není mezi papírovými parametry staré gé sedmička a nové jedenáctky mnoho rozdílů.

Přesto musí být každému rozdíl ve kvalitě fotografií jasný hned na první pohled. Zatímco při citlivosti ISO 800 aplikuje nový G11 jen velmi málo redukce šumu a celkový obraz zůstává čistý, tak u starého Canonu G7 je ISO 800 poslední použitelnou citlivostí. U vyšších citlivostí je rozdíl ještě markantnější. Majitelé Canonu G7 se mohou uklidňovat skutečností, že se stabilizovaným objektivem není nutné nastavovat hned nejvyšší citlivost, ale jedno je jisté: rozdíl dvou let ve vývoji odšumovacích algoritmů a obrazových procesorů představuje propastný rozdíl ve kvalitě obrazu. Novinka získává oproti staršímu bráškovi rozdíl 1−1,5 EV, což znamená, že u G7 bych nenastavoval vyšší ISO než 800, tak novinka G11 zvládá ISO 1 600 a při tisku na malé formáty i nejvyšší ISO 3 200.

8 G11 ISO80.JPG 1 G7 ISO80.JPG
max. velikost | max. velikost
9 G11 ISO100.JPG 2 G7 ISO100.JPG
max. velikost  | max. velikost
10 G11 ISO200.JPG 3 G7 ISO200.JPG
max. velikost | max. velikost
12 G11 ISO800.JPG 5 G7 ISO800.JPG
max. velikost | max. velikost
12 G11 ISO1600.JPG 6 G7 ISO1600.JPG
max. velikost | max. velikost
13 G11 ISO3200.JPG 
max. velikost 

Kresebnost objektivu

Objektiv zdědil G11 po svém předchůdci, kde se optika zvládla poprat i s malým 15timegovým čipem. Na 10ti megapixelech objektiv nemůže než excelovat. Při všech ohniscích ostří od nejnižší clony 2300 lph a kresebnost směrem k rohům téměř neklesá. Vynikající a vyrovnaný výkon objektivu v celém rozsahu ohnisek patří k hlavním trumfům fotoaparátu.

IMG_0031.JPG IMG_0032.JPG IMG_0033.JPG IMG_0034.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ohnisko 6,1, clona 2,8; 4, 5,6; 8
IMG_0045.JPG IMG_0046.JPG IMG_0047.JPG IMG_0048.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ohnisko 8,9, clona 3,2; 4; 5,6; 8
IMG_0041.JPG IMG_0042.JPG IMG_0043.JPG IMG_0044.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ohnisko 15,7, clona 3,5; 4; 5,6; 8
IMG_0038.JPG IMG_0039.JPG IMG_0040.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ohnisko 25, clona 4,5; 5,6; 8
 IMG_0035.JPG IMG_0036.JPG IMG_0037.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ohnisko 30,5, clona 4,5; 5,6; 8 

Vinětace u kompaktu navzdory celkem velkému čipu prakticky neexistuje. Chromatické vada, kterou často trpí hlavně levnější kompakty, se u Canonu G11 prakticky nevyskytuje, jen na širokém ohnisku v okrajích snímku lze pozorovat její stopy při 100% zvětšení na monitoru počítače. Sférické zkreslení není pozorovatelné, jen na širokém ohnisku vzniká mírná soudkovitost, nejedná se však o nijak závažnou vadu.

Rychlostní parametry

-první snímek: 2,28 sek.
-snímek bez namáčknutí: 0,39 sek.
-snímek s namáčknutím (předostřením): neměřitelné (<0,1 sek.)
-připravenost k dalšímu snímku: 1,96 sek.
-rychlost sériového snímání: 1,14 sn./sek.
-počet snímků v sérii: neomezený
-měřeno s kartou: Panasonic SDHC Class 6

Rychlost systému Canonu G11 nikoho nenadchne, ale ani neurazí. Kompakt trpí běžnými nemocemi, jako je horší rychlost ostření v šeru nebo pomalé sériové snímání. Přesto jsem nenašel žádnou rychlostní disciplínu, ve které by Canon pohořel. Rychlost ostření je velmi dobrá, ale za šera se zpomaluje a při focení nočního města bylo zapotřebí občas i vícero pokusů na zaostření. Na krátké vzdálenosti pomáhá lampa přisvětlení.

Verdikt

Canon PowerShot G11 je poslední generací pokročilých kompaktů. Bezesporu se jedná o nejlepší kompakt s malým čipem, jaký jsem kdy držel v ruce. Šum snímače je o 1−1,5 EV nižší, než u běžného současného kompaktu. Objektiv kreslí nádherně ostré fotografie prosté optických vad. Když k tomu přidáme otočný/výklopný LCD a plno přímých ovladačů, tak vás jistě nepřekvapí, proč o tomto kompaktu mluvím v superlativech.

Odvrácenou stranou je cena, která se pohybuje okolo hranice 14.000,− Kč. Nemusím připomínat, že v dnešní (podzim 2009) době lze za takovou cenu pořídit amatérskou zrcadlovku s objektivem a často i s paměťovou kartou, náhradním akumulátorem a malou brašnou. Výhodou gé jedenáctky, kterou žádný jiný soudobý kompakt nemůže nabídnout je kompaktní tělo s integrovaným 5× zoomem a kvalitou obrazu, která běžný kompakt hravě předčí. Výrobce si tuto výjimečnost nechává řádně zaplatit.

+ nízký šum i při ISO 800
+ kovové odolné tělo
+ množství přímých ovladačů a nastavení
+ účinná stabilizace 3−4 EV
+ kvalitní a ostře kreslící objektiv
+ patrně nejlepší otočný/výklopný LCD na trhu

− nelze nastavit rozsah ISO Auto
− optický hledáček má jen omezené využití
− citlivost a korekce expozice nelze nastavit do režimů C1,C2
− světelnost objektivu je horší než u S90 a starších géček
− jen VGA video s mono zvukem
− drahý v porovnání s amatérskými DSLR

Patrně největší konkurent Canonu G11 je ale jeho vlastní stájový kolega – Canon S90. Ten vyniká oproti gé jedenáctce světelným objektivem s ovládacím kroužkem okolo něj a kompaktním tělem. To přitom za cenu o pár tisícovek nižší. Situace na trhu kompaktů vypadá nepřehledně, ale aspoň máme z čeho vybírat.

G11.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud