DIGIarena.e15.cz

Canon PowerShot G11 a Speedlite 270EX: test

Seznam kapitol
Nový profi kompakt od Canonu je vybaven 10 Mpx. čipem a slibuje nízký šum i při vysokém citlivosti.

Již dlouhou dobu na DIGIaréně sledujeme, jak výrobci navyšují rozlišení v kompaktních digitálech. Vysoké rozlišení slibuje potenciálně více zachycených detailů a lepší fotky, čímž se nechá zlákat nejeden spotřebitel. Trend vysokého rozlišení přináší jistá pozitiva, avšak ta nemohou vyvážit vysoký šum a potřebu jej žehlit už od základních citlivostí.

To si kupodivu uvědomují i vývojáři v Canonu, kteří předvedli odvážný kousek a novou generaci vlajkové lodi kompaktů Canon osadili čipem s rozlišením pouhých 10 Mpx., tedy o 5 Mpx. méně, než nalezneme v Canonu G10. Výměnou za nižší rozlišení slibuje výrobce vyšší ostrost a nižší šum při fotografování za zhoršených světelných podmínek.

Canon PowerShot G11 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Základní technické parametry: Canon Speedlite 270EX

  • směrné číslo Gn. 27 (při 50 mm)
  • polohy zoomovací hlavy: 28 a 50 mm (ekvivalent kinofilmu)
  • aretace při vyklopení hlavy o úhel: 0°, 60°,75° a 90°
  • režimy: E-TTL II, vysokorychlostní synchronizace a manuální nastavení výkonu
  • manuální nastavení: plný výkon − 1/64 plného výkonu
  • stroboskop a ovládání podřízených blesků: ne, ne
  • napájení: 2× AA baterie
  • rozměry a hmotnost: 64 × 65 × 72 mm, 145 gramů

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Blesk 270EX je kompatibilní se všemi kompakty se sáňkami na blesk (velké ultrazoomy a řada kompaktů G) a všemi zrcadlovkami EOS včetně filmových. Na samotném blesku nejsou kromě vypínače a aretace žádné ovladače. Zoom hlavy blesku je manuální s dvěma krajními pozicemi (28 mm a 50 mm EQ. kinofilmu). Hlavu blesku je možné vyklopit nahoru v úhlech 0°−90° s aretacemi v krajního pozicích a v úhlech 60° a 75°.

Blesk oproti svým výkonnějším bratříčkům nenabízí IR emitor přisvětlení AF, ani voděodolnost (tím disponuje jen profi blesk 580EX II). Blesk je napájen dvěma AA bateriemi, na místo obvyklých 4. I díky tomu si blesk zachovává velmi malou hmotnost i rozměry. Na DSLR Canon jej při focení vůbec nepoznáte a i testovaný kompakt Canon G11 byl s bleskem 270EX velmi dobře vyvážený. Blesk je plastový, ale jeho konstrukce působí solidně a odolně navzdory faktu, že se jedná o nejlevnější blesk výrobce.

G10 vs. G11

Oba fotoaparáty si jsou podobné, jako vejce vejci. Jediné dvě změny se týkají výklopného LCD na novém kompaktu G11 a nového čipu CCD s rozlišením 10 Mpx., který slibuje podstatné snížení šumu oproti předchůdci G10 a běžným kompaktům. Výklopný displej zabírá na zadní straně více místa a proto se novinka musí obejít jen s LCD 2,8", i když G10 je vybaven LCD s úhlopříčkou 3". Oba fotoaparáty vypadají zepředu zcela totožně a jsou vybaveny shodným objektivem 28−140 mm (EQ 35 mm) i uživatelským rozhraním. To podstatné, co se změnilo, je kvalita fotografií. Proto se v testu zaměříme právě na hodnocení fotografií pořízených při vysoké citlivosti ISO. Nemusím na tomto místě zdůrazňovat, že rozlišení 10 Mpx. je více než dostačující pro tisky do formátu A3 včetně.

Ergonomie a ovládací prvky

Tělo Canonu G11 je tvořeno skořepinou ze slitiny hořčíku. Plastový je jen přední díl rámečku LCD, část horní strany fotoaparátu a dvířka k akumulátoru a konektorům. Kovový je samozřejmě i stativový závit.

Klepněte pro větší obrázek

Na „gé jedenáctce“ překvapí velké množství přímých ovladačů, především samostatné kruhové ovladače nejen pro expoziční režimy, ale i pro korekci expozice a citlivost ISO. Samostatné kolečko pro volbu ISO nenajdeme ani na DSLR Canon a G11 je v tomto unikátní (spolu s předchůdcem G10). Způsob ovládání je prakticky shodný s kompakty Canon, nová G11 toho však nabízí víc. Kromě koleček na horní straně nabízí i programovatelné tlačítko přímého tisku a kolečko volby hodnot/rolování v menu (na zadní straně).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přední strana fotoaparátu je až na označení G11 naprosto shodná s předchozím modelem G10. Fotoaparát se tak může pochlubit na kompakt velkým pogumovaným gripem. Blízko okruží objektivu se nachází silné bílé světlo přisvětlení AF, hledáček a vestavěný blesk. Fotoaparát ostřil s pomocí přisvětlení i v úplné tmě, i když o veliké rychlosti se zde mluvit nedá. Vestavěný blesk patří k tomu lepšímu/výkonnějšímu, co lze v dnešních kompaktech nalézt. Přesto doporučuji malou investici do blesku externího, který dovoluje běžnou práci s bleskem (především fotografování odrazem blesku od stropu/stěny).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na horní straně se nachází (zleva) kolečko volby korekce expozice v rozsahu +-2 EVm dále v optické ose objektivu jsou umístěny sáňky pro externí blesk (např. 270EX, použitý při testování). Napravo se nachází spojené soustředné voliče pro expoziční režimy (včetně dvou uživatelských nastavení C1 a C2) a volby ISO. V pravém horním rohu se nachází dvoupolohová spoušť a okružím pro nastavení zoomu a tlačítkem hlavního vypínače. Po stranách jsou úchyty popruhu pro nošení na krku. I když fotoaparát není nijak těžký, jen 355 gr., tak je nošení na krku pohodlnější a dovoluje mít na fotoaparátu nasazené další příslušenství, jako blesk nebo telekonvertor.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zadní straně vévodí otočný a výklopný LCD displej s úhlopříčkou 2,8" s rozlišením 461 tis. bodů. Displej je oproti předchůdci o fous menší, ale zato je stejně jako u prvních Géček otočný a výklopný. Rozlišení 461 tis. bodů je dostatečně jemné, aby fotograf bez obav poznal správné zaostření. Ostatní tlačítka a ovladače jsou seřazeny podél LCD zleva: programovatelné tlačítko přímého tisku (viz obrázek možností volby), hledáček, tlačítko přehrávání snímků a videa, tlačítko blokování expozice a pětitlačítko s přímými vstupy k nejčastěji používaným funkcím (blesk, makro samospoušť, manuální ostření; pod volbou FUNC. se ukrývají další funkce, jako vyvážení bílé, sériové snímání, …).

Okolo pětisměrného voliče je umístěno kolečko pro volbu expozičních hodnot a pro rolování v menu a při prohlížení. Kolečko se sice neobsluhuje tak pohotově a snadno jako u zrcadlovek, jedná se ale o jistě pohodlnější způsob ovládání, než představují samotná tlačítka. Dále jsou na zadní straně fotoaparátu tlačítka pro vstup do menu, změnu zobrazení/vypnutí LCD, tlačítko volby ostřící zóny a režimu měření expozice.

Na první pohled jsou ovladače zadní strany dobře a logicky rozmístěny. Nicméně několik výtek si nemohu odpustit. Obraz hledáčku sice neblokuje objektiv (i když jeho část je na širokém ohnisku vidět), tak jako to bylo u starších modelů, ale stále je hledáček miniaturní. Fotograf se musí spolehnout na LCD, protože na malý obraz kdesi daleko na konci tunelu hledáčku bych se při fotografování opravdu nechtěl spoléhat. Otočný (v rozmezí 270°) a výklopný (180°) displej je sice šikovná „vychytávka“, ale zabírá tolik místa, že zde nezbylo skoro žádné pro palec. Naštěstí je tlačítko blokování expozice (*) natolik vystouplé, že poskytuje oporu pro palec, ale k dokonalosti to má daleko. Tyto drobné nedostatky jsou jen nutnou daní za to, že si fotoaparát zachoval kompaktní rozměry.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 30 komentářů

Nejnovější komentáře

Je pravda, že sa nedá nastaviť rozsah ISO Au… Miroslav Mihok 21. 10. 2012, 16:22
Re: Pro Neználek Karel IV 22. 7. 2010, 09:59
Re: ISO 6400 Marek 22. 7. 2010, 09:12
Re: asi blbá otázka Marco 18. 6. 2010, 11:47
Re: Pro Neználek Jan Čerbák 28. 3. 2010, 14:23

Další podobné články

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon představil třetí generaci kompaktního fotoaparátu G1X – tentokrát nedošlo pouze na kosmetické změny. V zásadě nás čeká zcela nový fotoaparát, který se designem blíží dříve uvedeným modelům řady G.

Canon EOS 6D Mk II – Evoluce pokračuje (test)

Canon EOS 6D Mk II – Evoluce pokračuje (test)

Nástupce EOSu 6D byl dlouho nedočkavě vyhlížen, odhady na fanouškovských webech slibovaly výrazně vylepšený autofokus, výklopný displej a 4k video spolu s fázovým ostřením na snímači.

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Instantní fotografie zažívá v posledních letech opětovný boom, především mezi mladšími uživateli. Dnes však převzala žezlo společnost Fujifilm se svojí řadou Instax. Poslední model Square SQ10 nově nabízí i možnost uložení digitální podoby snímku.

9 nejsvětelnějších zoomů, které si můžete aktuálně koupit

9 nejsvětelnějších zoomů, které si můžete aktuálně koupit

Vhodný objektiv je obvykle důležitější, než samotné tělo fotoaparátu. Se správným ohniskem a vhodnou clonou totiž dokážete vykouzlit záběry, o kterých mnozí uživatelé standardních skel jen sní.

Novinky u Canonu – bezzrcadlovka M100, čtyři objektivy a makroblesk

Novinky u Canonu – bezzrcadlovka M100, čtyři objektivy a makroblesk

Canon v poměrně netypickém termínu uvedl několik novinek, z nichž budou mít radost především ti, kdo se zaměřují na portrétní a makrofotografii. nová bezzrcadlovka pak potěší pokročilé amatéry.

Cinnac – aplikace v Tinder stylu, která vám poradí s výběrem nejlepší fotografie

Cinnac – aplikace v Tinder stylu, která vám poradí s výběrem nejlepší fotografie

Míváte-li problém, kterou fotografii z konkrétní série vybrat jako tu nejkvalitnější a nejlíbivější, aplikace Cinnac vám to poví. Ne tedy přesně ona, ale sami uživatelé sítě.

HTC U11 – podle testů nejlepší fotomobil, opravdu je to tak?

HTC U11 – podle testů nejlepší fotomobil, opravdu je to tak?

HTC U11 je vlajkovou lodí značky a rozhodně se má čím pyšnit. Vyjma vzhledu, výkonu a nového způsobu ovládání nabízí dle testů DxOMark nejlepší fotoaparát v mobilní telefonu.

Ceny EISA za rok 2017 ve znamení dominance jedné značky

Ceny EISA za rok 2017 ve znamení dominance jedné značky

Jako každý rok i letos zveřejnilo nezávislé sdružení evropských zájmových časopisů výběr nejlepších fotografických produktů za uplynulý rok. Jestliže se v předchozích ročnících dostalo rovnoměrně na všechny značky, tento rok dominoval jeden výrobce.