DIGIarena.e15.cz

Canon PowerShot S5 IS – vykutálený dáreček

V rámci oslav 50. výročí působení na evropském trhu uvedl Canon několik nových produktů, mezi nimiž se skví stabilizovaný a v mnoha ohledech vyspělý PowerShot S5 IS.

Základní technické parametry fotoaparátu:

 • snímací prvek: 1/2,5", CCD 8 Mpx
 • optický stabilizátor: ano
 • max. výst. rozlišení: 3 264 × 2 448 pixelů (4:3)
 • max. výst. rozlišení: 3 264 × 1 832 pixelů (3:2)
 • paměťové médium: SD/SDHC/MMC, 32MB karta v balení
 • objektiv: 36–432 mm, F2,7–3,5
 • LCD displej: úhlopříčka 2,5", 207 000 obrazových bodů
 • možnosti napájení: 4× AA akumulátor, síťový napáječ
 • záznamový formát: JPEG video: 640 × 480 px, 30 sn./s, stereozvuk
 • rozměry: 117 × 80 × 78 mm, 450 gramů
 • předpokládaná cena: 15 000 Kč vč. DPH

Nejnovější digitál s elektronickým hledáčkem je nástupcem populárního PowerShotu S3 IS, jehož recenzi si můžete přečíst zde. Připomeňme, že S3 IS působí na trhu již rok, což je u digitálního fotoaparátu poměrně dlouhá doba, neřkuli „krásný věk“. Nová vlajková loď S5 IS ale nepřináší obdivný převrat, a tak můžeme jen kvitovat co se pokrokovosti předchozího modelu týče.

Novému PowerShotu samozřejmě nechybí režim priority času, clony ani plný manuál, nabízí uživatelské nastavení (mód C) a množství scénických programů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zleva Canon PowerShot S5 IS a S3 IS – první dojem: změna rozlišení a sáňky na blesk navíc

PowerShot S5 IS však – tedy alespoň viděno z pohledu dnešního trendu – nemohl přijít s „pouhým“ 6Mpx rozlišením, Canon mu přidělil hned o dva miliony buněk více. Bohužel mu už ale nedopřál nový čip – jeho velikost 1/2,5" zůstala zachována. Běžné osmimegapixelové digitály disponují většinou čipem 1/1,8", z tohoto hlediska je tedy Canon pozadu a jsme zvědavi, co tato skutečnost provede v praxi s hladinou šumu.

A to už i z toho důvodu, že zatímco hranice citlivosti sahala u minulého modelu od ISO 80 do ISO 800, nyní můžete pracovat v plném rozlišení také s nastavením ISO 1 600. Obrazový procesor DIGIC III by měl podle tiskových materiálů nabídnout vyspělou technologii redukce šumu …

Zatímco pro řadu potřebných funkcí musíte zmáčknout tlačítko FUNC., právě citlivost má privilegium tlačítka přímé volby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zleva Canon PowerShot S5 IS a S3 IS – jen mírné přeskupení prvků

S optikou fotoaparátu je výrobce zřejmě spokojen, neboť na nové, lehce inovované tělo nasadil původní objektiv. Už právě ze štítků na obou „sklech“ můžete vyčíst, že mají totožné parametry: vzhledem k 12× rozsahu 36–432 mm mají výbornou světelnost F2,7–3,5. Pohled shora na objektiv prozradí, že je nejen stabilizovaný, ale zároveň poháněný ultrasonickým motorkem pro tiché a rychlé ostření. Kromě AF můžete samozřejmě využít manuální zaostření.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zleva Canon PowerShot S5 IS a S3 IS – téměř identická dvojčata

Stejně tak jako oproti předchůdci mírně povyrostlo tělo přístroje, zvětšil výrobce také úhlopříčku výklopného displeje: původní 2" (51 mm) jsou na dnešní dobu opravdu málo. Velkost 2,5" sice patří k dobrému standardu, který nikoho neurazí, rozlišení však mohlo být vyšší než 207 000 pixelů. PowerShot S3 IS byl jedním z prvních Canonů, kterému výrobce dopřál kromě náhledového také reálný histogram – o tuto funkci samozřejmě není ochuzen ani nový model.

Ten také nabízí funkci Face Detection – detekce obličeje, která by měla optimalizovat expozici, zaostření i sílu blesku při snímání osob. V souvislosti s touto technologií přináší Canon novou funkci: v náhledovém režimu lze opravovat nežádoucí výskyt červených očí na snímcích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zleva Canon PowerShot S5 IS a S3 IS – zvětšení displeje je pro kompozici důležité

Fotoaparát nabízí tak jako S3 IS dnes již standardní rozlišení videosekvencí, tedy 640 × 480 pixelů při frekvenci 30 sn./s, opět se stereozvukem – tímto nadstandardem se ještě příliš mnoho digitálů pochlubit nemůže. Nově přináší funkci Foto při snímání videa (Photo In Movie), kdy lze v průběhu natáčení pořizovat v plném rozlišení fotografie.

Překvapením je patice pro externí blesk, která je kompatibilní s některými blesky Canon EX Speedlite. K dispozici – samozřejmě jako nadstandard – bude i širokoúhlý a telekonvertor, kteří rozšíří ohniskovou vzdálenost od 27 mm do 648 mm. Výrobce nabízí také makropředsádku.

Klepněte pro větší obrázek
S nasazeným externím bleskem se fotoaparát tváří profesionálně

Na tomto místě můžeme jen polemizovat, jakou obrazovou kvalitu nový model přinese. Přestože předchozí „es trojka“ vykazovala dobrý výkon v přenosu kontrastu i ostrosti snímků, nebyli jsme příliš spokojeni s podáním jemných detailů ani nadšeni z hojně zastoupené chromatické vady.

Pochvalu však sklidila optika za velice mírné sférické zkreslení na nejširším ohnisku 36 mm a za téměř nulové na delších ohniscích. Zcela jistě také můžeme očekávat příjemné barevné podání včetně pleťových odstínů. Tyto dohady však uvedeme na pravou míru až model otestujeme.

Canon PowerShot S5 IS by měl být dostupný od poloviny června, jeho cenu odhadujeme na 15 000 Kč, vzhledem k tomu, že se S3 IS k dnešnímu dni prodává oficiálně za 12 999 Kč.

Další článek
celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

foto in movie zdeněk 25. 6. 2007, 07:38
Re:all keromil 29. 5. 2007, 08:30
dfhsdfh Tamburýna z okolý Rýna 12. 5. 2007, 22:35
Re:Photo in movie Rudi 12. 5. 2007, 16:52
Re:Photo in movie hori 12. 5. 2007, 13:14

Další podobné články

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

LEGENDY: Konica Hexar – nejtišší kompakt s pokročilou expozicí

LEGENDY: Konica Hexar – nejtišší kompakt s pokročilou expozicí

Světelné digitální kompakty jsou v současné době asi tím nejlepším, co můžete pořídit. Nejedná se však o převratnou koncepci, obdobné fotoaparáty byly na trhu již v analogové podobě – jedním z nich je i Konica Hexar.

Light údajně vyvíjí telefon s devíti objektivy

Light údajně vyvíjí telefon s devíti objektivy

Mobilní telefony bývají poslední dobou poměrně běžně osazovány duálním objektivem. Najdeme však i výjimku v podobě modelu Huawei P20 Pro, který má objektivy hned tři. Společnost Light však chce jít ještě dál a objektivů použít 9.

Příběh Kodaku: Z výsluní do hlubokého stínu

Příběh Kodaku: Z výsluní do hlubokého stínu

Přes sto let vládl fotografickému průmyslu, sto let byl značkou číslo jedna a také průkopníkem nových technologií. Zkraje nového tisíciletí však došlo ke zvratu a prudkému pádu. Proč?

Sony FE 400 mm F2,8 GM OSS – nový kanón pro bezzrcadlovky Sony je na světě

Sony FE 400 mm F2,8 GM OSS – nový kanón pro bezzrcadlovky Sony je na světě

Diana Instant Square: Instantní fotoaparát s jedinečnými možnostmi

Diana Instant Square: Instantní fotoaparát s jedinečnými možnostmi

Společnost Lomography představuje nový typ instantního fotoaparátu, který vychází s analogové legendy minulého století – Diany. Novinka je výjimečná možnostmi výměny objektivů a paticí na blesk s elektrickými kontakty.