DIGIarena.e15.cz

Canon PowerShot S90: test digitálního kompaktu

Seznam kapitol
Canon takřka po pěti letech resuscitoval prémiovou řadu kompaktů s označením S. Návrat této řady je velmi povedený.

Fotoaparáty Canon PowerShot S patřily vždy mezi jakostní a velmi dobře zpracované modely, v žebříčku fotoaparátu výrobce jim patřilo druhé místo hned za téměř profikompakty z řady G. Předposlední model s označením S80 byl představen na sklonku roku 2005 a od té doby se po malých digitálech slehla zem. Na trhu zůstaly z této řady pouze ultrazoomy s jednociferným označením.

Canon PowerShot S90 IS lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Celkové portfolio Canonu však začalo být mírně nevyvážené, především s nástupem digitálů značky Panasonic a dalších kapesních modelů s velmi dobrou optikou a pokročilými funkcemi. To byl možná hlavní důvod pro obnovení řady S. Dá se říci, že návrat na scénu se Canonu povedl, protože model S90 splňuje prakticky všechny požadavky, které mají na digitál pokročilí a nároční uživatelé – tomu samozřejmě odpovídá také cena fotoaparátu.

 Klepněte pro větší obrázek

Základní parametry:

  • snímací prvek: CCD 1/1,7", 10,0 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 3 648 × 2 736 bodů
  • videosekvence: 640 × 480, 30 sn./s
  • objektiv: 28-105 mm, F2,0–4,9
  • paměťové médium: SD, SDHC
  • LCD: úhlopříčka 3", 461 000 obr. bodů
  • napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
  • záznamový formát: JPEG, RAW
  • rozměry a hmotnost: 100 × 58,4 × 30,9 mm, 175 gramů
  • oficiální cena: 10 290 Kč vč. DPH

Klame tělem

Ačkoliv je S90 v podstatě kapesním kompaktem v ruce se vám rozhodně neztratí. Dílenské zpracování je na velmi dobré úrovni, všechno lícuje jak má a je vidět, že výrobce si na tomto modelu dal opravdu záležet. Jediné co mne při představení zamrzelo, je pozměněná koncepce fotoaparátu oproti předchůdcům. Ti totiž měli posuvnou přední část těla, pod kterou se skrýval objektiv – osvědčený způsob ochrany objektivu již z doby kinofilmových kompaktů.

Konstrukce aktuálního modelu je tedy až na jednu drobnost prakticky stejná jako u ostatních kompaktů výrobce. Designéři se drželi osvědčeného a prověřeného rozmístění ovládacích prvků, takže pokud už jste v ruce kompakt od Canonu drželi, velmi rychle se zorientujete i u S90.

Fotoaparát se prodává pouze v černé barvě, díky které je na první pohled velmi nenápadný a málokdo by tipoval, co všechno se ukrývá v jeho útrobách. Horní strana má klasické uspořádání – tlačítko pro zapnutí/vypnutí, volič funkce okruží objektivu (viz dále) ovládací páčka zoomu s integrovanou spouští, otočný volič expozičních režimů, levý roh ukrývá výsuvný blesk. Zadní stranu pak z velké části kryje displej s úhlopříčkou 3" a vedle něj tlačítko pro zobrazení informací na displeji, vstup do menu, režim prohlížení, tlačítko pro přímý tisk/uživatelsky nastavitelné, čtyřsměrný volič režimů.

Klepněte pro větší obrázek

Na boční stěně je krytka konektoru HDMI a AV OUT, na spodní straně pak tradičně dvířka pro přístup k baterii a paměťové kartě a stativový závit. Pod voličem expozičních režimů na zadní straně najdete malý reproduktor a vedle něj výstupek, usnadňující držení aparátu. Hned při prvním uchopení na něm automaticky přistane palec pravé ruky. Ergonomie je celkově na velmi dobré úrovni, pouze spoušť se zoomovacím prstencem se mi zdála umístěná dále od okraje, než by měla být.

Drobná škobrtnutí

Přibližně po první půlhodině používání jsem narazil na několik věcí, které se mohou zdát banální, avšak považuji za důležité je zde zmínit, neboť mají významný vliv na práci s fotoaparátem.

Výsuvný blesk, který je ukrytý v levém horním rohu (při pohledu zezadu) pracuje spolehlivě, jeho mechanismus je elektronicky ovládaný, takže stačí pouze v menu aktivovat blesk a tento se sám vysune, respektive zasune při deaktivaci. Bohužel umístění blesku, který se vysouvá směrem nahoru, není příliš praktické. Vzhledem ke konstrukci a především rozměrům digitálu, je nutné držet jej prsty levé ruky přesně v místě, kde se blesk vysouvá. Pokud by výrobce ponechal blesk v pozici zasunuté a pouze odstranil krycí kov před ním, byla by práce mnohem komfortnější.

Klepněte pro větší obrázek 

Druhým nedostatkem, se kterým se Canon potýká již delší dobu, je otočné okruží kolem čtyřsměrného voliče. Zde je patrná inspirace z digitálních zrcadlovek střední a vyšší třídy, které mají prakticky na stejném místě obdobný ovládací prvek. U kompaktu slouží okruží k nastavení clony, času, korekce expozice či k posunu snímků při prohlížení. Nápad velmi dobrý a funkční, jeho provedení však není dotažené, protože okruží nemá nijak aretované jednotlivé pozice, a tak stačí pouze zavadit fotoaparátem o kus oděvu a rázem se změní nastavení. Nejednou se tak stalo, že jsem měl zcela jinak nastavenou clonu či korekci expozice, aniž bych to vědomě učinil. Se stejným problémem se potýkají i ostatní modely Canonu vybavené tímto ovládacím prvkem.

A přece se točí...

Inovativním prvkem ovládání, který prozatím Canon nikde nepoužil, je otočné okruží objektivu. U kompaktů řady PowerShot jsme si již zvykli, že kolem objektivu je pod krytkou ukryt bajonet, sloužící k připevnění volitelného příslušenství – předsádkových čoček či redukcí pro sluneční clonu.

Nová S90 však tento bajonet nemá, nahradil jej kovový kroužek s vroubky, který se je možné libovolně otáčet na obě strany. Tímto kroužkem můžete nastavovat clonu, ostřit v režimu manuálního ostření, anebo třeba zoomovat v předem definovaných skocích.

Klepněte pro větší obrázek

Výrobce zde uplatnil osvědčený způsob známý z objektivů manuálních zrcadlovek. Jednoduché, elegantní a funkční řešení. Zmiňované tlačítko na horní straně fotoaparátu slouží k přiřazování konkrétních funkcí otočnému kroužku. Pochvalu si zaslouží také displej, který má při velikosti 3" velmi jemný obraz díky rozlišení 461 000 obrazových bodů.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 22 komentářů

Nejnovější komentáře

praktické skúsenosti slonslon 4. 9. 2010, 21:21
Re: konstrukční nonsens, který nelze okecat Bóča 6. 6. 2010, 15:55
Re: konstrukční nonsens, který nelze okecat neználek 25. 4. 2010, 20:09
Re: konstrukční nonsens, který nelze okecat Ganec 23. 4. 2010, 14:45
Re: konstrukční nonsens, který nelze okecat Martin Lér 23. 4. 2010, 11:33

Další podobné články

Zeiss představuje nový manuální objektiv Milvus 25 mm F1,4

Zeiss představuje nový manuální objektiv Milvus 25 mm F1,4

Yashica Y35 digiFilm: digitál s vůní analogu

Yashica Y35 digiFilm: digitál s vůní analogu

Oznámení nového fotoaparátu značky Yashica, a ještě ke všemu digitálního, bylo avizováno několik měsíců dopředu. Inu, dočkali jsme se. Yashica představila velmi netradiční produkt, který sice je digitální, ale tak trochu i není…

Jak zneviditelnit mikrofon ve videu?

Jak zneviditelnit mikrofon ve videu?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon představil třetí generaci kompaktního fotoaparátu G1X – tentokrát nedošlo pouze na kosmetické změny. V zásadě nás čeká zcela nový fotoaparát, který se designem blíží dříve uvedeným modelům řady G.

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5

V akci se Sony A6500 – první fotografie z terénu

V akci se Sony A6500 – první fotografie z terénu

Ačkoli je digitální bezzrcadlovka Sony A6500 na trhu již nějaký pátek, do testu se nám ji podařilo získat až nyní. V rychlosti jsme vyzkoušeli schopnosti tohoto aparátu v terénu, na detailní recenzi se můžete těšit v brzkých dnech.

DJI představilo Zenmuse X7 – videomodul s možností RAW záznamu

DJI představilo Zenmuse X7 – videomodul s možností RAW záznamu

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

Práší se vám doma na kinofilmový fotoaparát jen proto, že vám focení na film připadá náročné a zdlouhavé, ve srovnání s digitálem neefektivní? Potom by vás mohl zaujmout italský projekt I’m Back™, který promění váš analog v digitál.