DIGIarena.e15.cz

Casio Exilim EX-Z200: jako od Karkulky (test)

Seznam kapitol
EX-Z200 je stylový a velmi červený kompakt s širokoúhlým ohniskem a stabilizovaným čipem. Zajímá vás, jak fotí?

Casio Exilim EX-Z200 je typickým zástupcem stylových kompaktů. Nabízí spolehlivou automatiku a nezbytné ostření na obličej. Srdcem fotoaparátu je čip typu CCD s obvyklou úhlopříčkou 1/2,3" a rozlišením 10 megapixelů. Čip je stabilizovaný, není tedy nutné nastavovat v podvečer vysoké ISO, nebo fotit s bleskem.

Devizou fotoaparátu však není vysoké rozlišení displeje, ale objektiv. Čtyřnásobný zoom totiž u Casia poprvé začíná na širokoúhlých 28 mm. Casio od uvedení tohoto stylového kompaktu v lednu letošního roku rozšířilo své portfolium digitálů o několik dalších modelů s širokým ohniskem. To však nic nemění na skutečnosti, že Exilim EX-Z200 byl prvním Casiem s širokým ohniskem. Jak tento objektiv fotí, jste se mohli přesvědčit minulý týden.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Základní technické parametry:

 • snímací prvek: CCD 1/2,3", 10,1 Mpx
 • maximální rozlišení: 3 648 × 2 736 bodů
 • mechanický stabilizátor čipu: ano
 • paměťové médium: SD/SDHC, MMC, MMCplus, interní paměť 11,7 MB
 • objektiv: 28–112 mm, F2,6–5,8
 • LCD displej: 2,7", rozlišení 230 160 pixelů
 • citlivost: ISO 50–1 600, auto
 • možnosti napájení: firemní Li-ion akumulátor
 • záznamový formát: JPEG, AVI
 • další funkce: BSS (best shot selector), YouTube režim videosekvence
 • barevné varianty: šedá, černá, červená
 • rozměry: 93,0 × 55,0 × 22,7 mm
 • hmotnost: 119 g (bez baterie a karty)
 • cena: cca 5 500 Kč vč. DPH

Stylové Casio se dodává ve třech barevných variantách. Do redakce nám dorazila varianta zářivě červená se stříbrnými doplňky a ovládacími prvky. Na přední straně fotoaparátu je objektiv se stříbrným okružím. Objektiv se po zapnutí vysune o 24 mm (na ohnisku 28 i 112 mm). Nejméně se objektiv vysune ve středu rozsahu a to jen o 19 mm. I když se tubus skládá ze tří teleskopických prstenců, jejich vůle je minimální.

Nad objektivem je na pravé straně zelená dioda přisvětlení autofocusu, na levé straně blesk. Na tomto místě musím zdůraznit, že se zaostřováním jsem měl občas potíže za jasného počasí, které jako by fotoaparát oslepilo a nebyl tudíž schopen zaostřit. Za šera ostření asistovalo zelené světlo diody, které je příjemné a ruší podstatně méně, než světlo bílé, nebo předblesky. Dosah diody je však omezený cca na 2 metry. Pod diodou se nachází mikrofon pro nahrávání mono zvuku videosekvencí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Blesk je na obvyklém místě, neopatrní fotografové by jej mohli zakrýt prostředníkem. Dosah blesku je dobrý a mohu potvrdit rozsah 0,2−3,3 m na širokém a 0,5−1,5 m na dlouhém ohnisku. Dosah blesku je jedna věc a měření zábleskové expozice jiná. Doporučuji proto zvláště pak při fotografování portrétů nepřistupovat k portrétovanému na blíže než 0,5 metru, aby na fotografii nebyly přepaly. To je však běžným problémem kompaktů a většinou stačí jen nastavit nejnižší citlivost, nebo odstoupit od modelu.

Na horní straně fotoaparátu jsou standardně rozmístěné ovladače: hlavní vypínač a dvoupolohová spoušť s okružím pro ovládání zoomu. Všechna tlačítka mají dobrý doraz, nikdy se mi nestalo, že by se mi fotoaparát omylem zapnul, nebo vypnul. V menu jsem si však nastavil automatický přechod do režimu spánku po 1 min. Na výběr je ještě interval 30 sekund, 2 min, nebo vypnutí režimu spánku. K dispozici je i automatické vypnutí po 1, 2 a 5 min. Funkci automatického vypnutí zrušit na rozdíl od režimu spánku nelze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Zadní straně dominuje 2,7" LCD širokoúhlý displej s neobvyklým rozlišením 230 160 pixelů. Jednotlivé pixely sice okem rozeznatelné jsou, ale i přesto bych označil monitor za velmi dobrý s jemným zobrazením. V menu je možné nastavit jas displeje ve třech stupních. I ve standardním nastavení je však LCD dobře čitelný a vyšší jas fotograf ocení jen za jasného slunečného počasí.

Napravo od LCD jsou standardní tlačítka. V pravém horním rohu je tlačítko nahrávání videosekvencí, pod ním dvojice tlačítek pro vstup do režimů prohlížení a fotografování/nahrávání videa. Bohužel z režimu prohlížení, ani z menu se člověk nedostane do režimu focení namáčknutím spouště, ale je třeba stisknout tlačítko s červenou ikonou fotoaparátu. Je to nepříjemné, drtivá většina dnešních fotoaparátů již vstup do režimu fotografování přes spoušť zvládá a vnímám to tedy jako nedostatek, se kterým jsem se po celou dobu testování nesžil.

Pod kontroverzním tlačítkem je klasický pětisměrný ovladač. Šipka nahoru mění režimy zobrazení LCD při fotografování i prohlížení. Šipkami doleva a doprava se nastavuje korekce expozice, což musím označit za velmi rychlý a užitečný způsob ovládání této frekventované funkce. Potvrzovacím tlačítkem i šipkou dolů vstoupíte do sloupce nabídky funkcí na LCD: rozlišení, režimy blesku, režimy automatické závěrky (viz dále), citlivost spouštění automatické závěrky, režimy a nastavení funkce rozeznání tváře, sériové snímání, citlivost ISO, korekce expozice, čas a datum fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Mezi nejpoužívanějšími funkcemi možná překvapí nastavení času a data fotoaparátu, nebo nastavování citlivosti automatické závěrky a kalibrace systému rozeznání tváře. Jistě zde ale postrádám volbu vyvážení bílé. Klasickou samospoušť zde nahrazují režimy automatické závěrky. Pokud byste však opravdu samospoušť postrádali, naleznete ji v menu v kartě rec.

V pravém dolním rohu fotoaparátu jsou tlačítka BSS a menu. Účel tlačítka menu je zřejmý, na výběr jsou tři záložky, do kterých jsou nabídky rozděleny:

 • rec (fotografování a nahrávání videosekvencí, např. režim samospouště, stabilizace)
 • kvalita (nastavování parametrů majících efekt na kvalitu záznamu, jako vyvážení bílé)
 • nastavit (klasická setup nastavení, jako např. nastavení jazyku, režimu spánku apod.)

Tlačítko BSS (Best Shot Selector) v sobě ukrývá spektrum motivových režimů. Na výběr je celkem 39 režimů, pro zajímavost malý výčet: podzimní listy, pomalu proudící voda, sbírka, aukce, protisvětlo, monochrome (černobílá fotografie), retro (čb fotografie tónovaná do sépie), němý film, videoklip předem, for YouTube, zvukový záznam a mnoho dalších. Hned první dva režimy jsou Auto (plná automatika, použita při fotografování většiny fotografií) a Auto BSS (režim automatické volby motivového režimu).

Je pochopitelné, že se fotograf v nabídce tolika režimů (běžná amatérská DSLR jich nabízí třetinu) bude jen těžko orientovat. Proto je možná v nabídce na jednotlivé režimy „zazoomovat“ a přečíst si, jaký efekt konkrétní režim udělá. Popisky jsou udělány velmi dobře a užitečně. Neříkají fotografovi, že režim „děti“ je určený pro fotografování svých potomků, ale že zvýrazní odstíny pokožky a zvýší rychlost závěrky. Kéž by každý kompakt měl takto dobře zpracované popisky režimů.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Na pravé straně fotoaparátu (z pohledu fotografa) je očko pro řemínek na zápěstí, který je součástí balení. Pod poutkem je univerzální konektor pro propojení fotoaparátu s počítačem a televizí. Na spodní straně je reproduktor, plastový stativový šroub, dvířka do prostoru pro akumulátor a paměťovou karty typu SD/SDHC, MMC, nebo MMCplus. Samotný akumulátor vydržel na jedno nabití exponovat 160 fotografií (přibližně každá třetí s bleskem) a natočit pět videosekvencí, což je dobrý výsledek. Dle testování CIPA má fotoaparát mít výdrž až 400 snímků, což je dle mého názoru reálné, když fotograf nebude používat blesk, dlouhé expoziční časy a nebude příliš často prohlížet snímky a videa na displeji.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Těžko to mohu nějak nazvat... AZOR_165cm 27. 10. 2008, 22:01
Re: http: Jan Čerbák 19. 10. 2008, 16:55
http: vražedná kombinace 19. 10. 2008, 14:58

Další podobné články

Canon EOS 200D – pokročilé funkce v malé zrcadlovce (recenze)

Canon EOS 200D – pokročilé funkce v malé zrcadlovce (recenze)

Canon EOS 200D je zástupcem druhé generace malých začátečnických zrcadlovek. Ač se jedná o základní model, parametry tohoto přístroje, mezi nimiž najdeme nejmodernější technologie z dílny Canonu, jsou velmi slibné…

Panasonic Lumix G9 – první ostré fotografie

Panasonic Lumix G9 – první ostré fotografie

Nejnovější přírůstek do rodiny bezzrcadlovek Panasonic nese označení Lumix G9 a podle výrobce se jedná o přístroj zaměřený na profesionální práci. Jak se osvědčil v terénu?

Nakloň si objektiv – v akci s Canonem TS-E 50 mm F2,8L Macro

Nakloň si objektiv – v akci s Canonem TS-E 50 mm F2,8L Macro

Koncem srpna oznámil Canon uvedení tří nových tilt-shift makro objektivů s ohnisky 50mm, 85mm a 135mm. V rychlosti jsme vyzkoušeli nejširší z nich a přinášíme první ostré fotografie.

Fujifilm GFX 50S – první dojmy ze středoformátu

Fujifilm GFX 50S – první dojmy ze středoformátu

Na týdenní testování jsme měli vlajkovou loď od Fujifilmu se čtyřmi objektivy a příslušenstvím. Už samotný zapůjčený GFX kufřík s vybavením předjímal skutečnost, že se jedná o vážný pokus o vstup na trh mezi plnoformáty a středoformáty.

Sony A6500: Rychlá a výkonná se skvělým obrazem [test]

Sony A6500: Rychlá a výkonná se skvělým obrazem [test]

Fotoaparát Sony A6500 je představován jako univerzální přístroj pro fotografování vysoce kvalitních statických snímků a pokročilé natáčení videa. Jeho parametry slibují výbornou obrazovou kvalitu a vysoký výkon. Je tomu tak doopravdy?

Canon EOS 6D Mk II – Evoluce pokračuje (test)

Canon EOS 6D Mk II – Evoluce pokračuje (test)

Nástupce EOSu 6D byl dlouho nedočkavě vyhlížen, odhady na fanouškovských webech slibovaly výrazně vylepšený autofokus, výklopný displej a 4k video spolu s fázovým ostřením na snímači.

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Instantní fotografie zažívá v posledních letech opětovný boom, především mezi mladšími uživateli. Dnes však převzala žezlo společnost Fujifilm se svojí řadou Instax. Poslední model Square SQ10 nově nabízí i možnost uložení digitální podoby snímku.

Cinnac – aplikace v Tinder stylu, která vám poradí s výběrem nejlepší fotografie

Cinnac – aplikace v Tinder stylu, která vám poradí s výběrem nejlepší fotografie

Míváte-li problém, kterou fotografii z konkrétní série vybrat jako tu nejkvalitnější a nejlíbivější, aplikace Cinnac vám to poví. Ne tedy přesně ona, ale sami uživatelé sítě.