DIGIarena.e15.cz

Český online foto editor: Nenápadný pomocník

Jednoduchý online foto editor v češtině, ale také zajímavé API pro váš web. To je Online Web Photo Editor.

O Online Web Photo Editoru jste se již jednou na stránkách našeho webu setkali. Nyní se ale nezaměříme pouze na popis základních funkcí, kterými by se editor řadil pouze do šedého průměru, ale podíváme se na jeho největší specialitu – API funkci, umožňující editaci fotografií z vašich stránek jedním kliknutím.

Ovládání nástroje, za kterým stojí pan Ondřej Novák, je poměrně jednoduché a intuitivní. V zdarma dostupné variantě lze importovat obrázky buď přímo z počítače nebo pomocí zadání URL adresy. Podporovány jsou formáty GIF, JPG a PNG, a to do velikosti 2 MB.

Klepněte pro větší obrázek 
max. velikost
Aplikace působí přehledným a skromným dojmem. Módní vlna web 2.0 ji zřejmě nezasáhla.

Aplikace nabízí všechny základní funkce, které bychom hledali u jednoduchého online grafického editoru. Zvládne bez potíží základní ořez fotografie, nastavení kontrastu, jasu, tvorba negativu nebo převod na černobílý obrázek.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Práce s barvami fotografií je sice poměrně omezená, avšak i tak lze dosáhnout zajímavých efektů.

Snad jen malou poznámku k nástroji lupa. Při zvětšování obrázku se mi nepodařilo pomocí příkazu „zvětšit“ dosáhnout vyšší hodnoty než 65 % původní velikosti. Maximální zvětšení lupy je totiž takové, aby obrázek nebyl větší než jaké je rozlišení vašeho monitoru. Přitom, nastavením lupy na 100 % (což je jiné samostatné tlačítko), dojde ke správnému zvětšení 1:1. Jinak vše fungovalo podle mých představ a očekávání.

Na poměry je nadstandardně řešeno vkládání textu – na výběr je mezi velkým množstvím fontů. Volit můžete také barvy a umístění textu tak, abyste dosáhli požadovaného optimálního výsledku. Fonty navíc podporují českou diakritiku, což u podobných online nástrojů nebývá časté.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Práce s textem je poměrně pohodlná a ani s diakritikou není žádný problém.

Mezi další nástroje patří změna velikosti obrázku, včetně automatického zachování poměrů stran. Obrázek je možné také různě otáčet či převracet nebo mu vytvořit oblé rohy. Autor se snažil také o nástroje, které jsou v dnešní době velice žádané, tedy o doplnění rámečku. Bohužel, k dispozici jsou výhradně silně kýčovité modely, které zřejmě praktické využití nenajdou. Přitom rámečky jako funkci hodnotím jako velice užitečný a prakticky použitelný nástroj.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
O vkusnosti rámečků, které editor nabízí, lze s úspěchem pochybovat.

Z dalších funkcí je zde možnost vložení komiksové bubliny s textem. Zde je ale opět vidět, že práce na editoru není jediným zaměstnáním autora. Pokud je přidána funkce vkládání bublin, proč ji nerozšířit o vkládání dalších objektů? Přitom právě to by mohlo editor vytáhnout z šedi průměru a udělat z něj zábavný nástroj. Základní grafické objekty jsou v různých obrázkových bankách k dispozici zcela zdarma.

Klepněte pro větší obrázek 
max. velikost
Vkládání komiksových bublin je poměrně intuitivní. Mezi základní funkce editoru patří také převracení obrázků podél vertikální i horizontální osy.

V nabídce je také možnost vkládání obrázku do obrázku. Této funkci asi není co vytknout. Funguje rychle, spolehlivě a pohodlně. Na výběr je také možnost vložení vodoznaku Online Web Photo Editoru.

Zajímavé možnosti exportu

Zde je na výběr mezi užitím foto alba ImageStack, uložení na w@p, odeslání emailem a nebo na pevný disk. Většinu uživatelů by jistě potěšila širší podpora webových alb, nebo možnost založit si vlastní účet či galerii, do kterých bylo možno obrázky (v alespoň omezeném množství) nahrávat.

Sečteno a podtrženo

Online Web Photo Editor je rychlým a jednoduchým nástrojem. Za řadu testů v průběhu poměrně dlouhé doby jsem se nesetkal s žádným zásadním technickým nedostatkem (snad kromě již zmíněné podivné lupy) nebo nestabilitou. Pokud by se projektu někdo opravdu intenzivně začal věnovat, pak rozhodně má čím konkurenci překvapit.

Zatím se snaží především hrát na kartu rychlosti a snadného ovládání. V kombinaci s českým prostředím se tak může pro mnohé uživatele jednat o zajímavý nástroj. Je jen škoda, že se za projekt nepostaví nějaký silnější web, který by umožnil jeho rychlejší vývoj a funkční doplnění (například naprostou absenci efektů). Rozhodně je potřeba vyzdvihnout také to, že jde proti proudu a jako snad téměř jediný nepoužívá Flash prostředí, ale klasické HTML v kombinaci s JavaScriptem.

Online Web Photo Editor jako API pro váš web

Čím se však tento nástroj výrazným způsobem liší od konkurence, je možnost jeho využití pro vaše webové stránky. Jedním kliknutím je možné spustit editaci vybraného obrázku, což může být užitečné například pokud provozujete web s jednoduchou fotogalerií, do které uživatelé vkládají obrázky. Jiným příkladem může být web, umožňující editovat neupravenou fotografii podle svého vkusu a představ (nastavení jasu, ořezu, kontrastu,...) a porovnání s názorem ostatních uživatelů. Využití může být pochopitelně mnohem více.

Klepněte pro větší obrázek 
max. velikost
Také na své webové stránky může připojit možnost snadné editace fotografií.

Vaše stránky by podle zadání autora měly být v PHP, ale bez obtíží lze užít i HTML v kombinaci s JavaScriptem či téměř cokoli jiného. Pro editaci zvoleného obrázku je potřeba umístit odkaz ve tvaru:

http://www.photoeditor.cz/image??url=URL&callback=URL&css=URL&head=HTML&continue=TEXT

Kde za callback zadáte url adresu, na kterou má vést tlačítko pokračovat, url je adresa zdrojového obrázku, který se načte při otevření Photo Editoru, css je url adresa stylu (standardně zelený) ve kterém se má načíst editor, head umožní přidat logo či nadpis do horní lišty a continue umožňuje změnit tlačítko „pokračovat“ na jiný text.

Na webu je uveden i jednoduchý příklad a generátor, takže z původního složitějšího popisu zadání nemusí mít obavu ani naprostý laik. Na ukázku přímo od tvůrce editoru se můžete také podívat. Online Web Photo Editor se tak stává zajímavým a užitečným nástrojem jak pro pokročilejší tvůrce webových stránek, tak pro obyčejné blogery či začínající uživatele a rozhodně stojí za vyzkoušení minimálně již jen kvůli API, které nabízí.

Další článekSouvisející články


celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Sumo je lepší Sumo 15. 9. 2009, 12:53
Re: Mmmm Pavel 14. 9. 2009, 00:59
Re: Mmmm Lukke 13. 9. 2009, 18:53
Re: Mmmm Radek71 13. 9. 2009, 09:49
Re: Mmmm čtenář 12. 9. 2009, 23:31

Další podobné články

Windowed umožní nahrávat fotografie na Instagram i z počítače

Windowed umožní nahrávat fotografie na Instagram i z počítače

Fotograf a programátor Felix Sun konečně přišel s tím, po čem jistě mnozí touží. S aplikací Windowed totiž už můžete nahrávat příspěvky na Instagram i z vašeho počítače.

Jak vytvořit unikátní bokeh?

Jak vytvořit unikátní bokeh?

Pojem bokeh už jste pravděpodobně někdy slyšeli a pokud ne, tak vězte, že se jedná o „estetickou kvalitu té části snímku, která leží mimo rovinu ostrosti“ – v praxi se tedy jedná o části fotografie, které jsou mimo hloubku ostrosti a o to, jak „elegantně“ jsou rozostřené.

Aktualizujte Snapseed pro Android a iOS. Má nové rozhraní a funkce

Aktualizujte Snapseed pro Android a iOS. Má nové rozhraní a funkce

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

Mobilním telefonem zaznamenáváme okolní svět nejen ve formě statických fotografií, ale i v podobě pohyblivých obrázků. Přinášíme několik jednoduchých triků, jak si natáčení videa telefonem usnadnit a dosáhnout při tom zajímavých výsledků.

Pixelmator Pro – nejinovativnější editor fotografií – je na spadnutí

Pixelmator Pro – nejinovativnější editor fotografií – je na spadnutí

Pixelmator Pro se zařadí do rodiny aplikací Pixelmator už na podzim tohoto roku. Vývojáři na něm usilovně pracovali po dlouhých pět let. Aplikace bude kompletně přepracována a bude mít novou „ease-of-use“ úroveň ovládání.

Fujifilm X-E3 přichází s 24Mpx, 4K videem a dotykovou obrazovkou

Fujifilm X-E3 přichází s 24Mpx, 4K videem a dotykovou obrazovkou

Fujifilm inovoval svou řadu bezzrcadlovek střední třídy s přídomkem „X-E“. Třetí generace nabízí nový snímač, vylepšené ovládání a automatické ostření, 4K video i dotykovou obrazovku…

Jak portrétovat muže tak, aby vypadal jako James Bond? Zde jsou 3 jednoduché kroky

Jak portrétovat muže tak, aby vypadal jako James Bond? Zde jsou 3 jednoduché kroky

Také často slýcháte, že fotografie je hlavně o světle? No jo, ale co póza portrétované osoby? U té až tak nezáleží, jaká kvalita světla bude, když se bude tvářit jednoduše blbě.

Zoner Photo Studio X – podzimní várka novinek je tu

Zoner Photo Studio X – podzimní várka novinek je tu

Rok po uvedení nového programu Zoner Photo Studio X se rozhodla brněnská společnost vydat větší aktualizaci programu, která zároveň přináší zásadní novinky pro retušování fotografií.