DIGIarena.e15.cz

Cestopis: Střední Dalmácie – ráj historiků

Seznam kapitol
V létě tohoto roku jsme zavítali do země oblíbené nejen českými turisty, ale v daleko větší míře lidmi na dovolené. Samozřejmě se jedná o slunné Chorvatsko. Hlavním cílem cesty většiny návštěvníků je pobřeží Jaderského moře v celé jeho délce od Poreče na severu až po jižní město Dubrovník včetně množství ostrovů. Severně od Dubrovníku přerušuje pobřeží patřící Chorvatsku část území Bosny a Hercegoviny.
Cestopis: Střední Dalmácie – ráj historiků

Území Chorvatska bylo součástí starého Řecka i Říma a dá se předpokládat, že mělo také své původní obyvatele a tudíž i kulturu. Při toulkách Chorvatskem lze navštívit spoustu historických památek z různých období lidských dějin, které jsou i přes svou jedinečnost málo známé. Dovolte nám představit vám některá zajímavá místa Střední Dalmácie a nahlédnout do kouzel historických souvislostí.

Klepněte pro větší obrázek
Skradinski Buk
Území bývalé Jugoslávie proslavilo natáčení exteriérů pro filmy o Vinnetouovi. Filmování probíhalo v národních parcích Plitvická jezera a Krka. Plitvická jezera leží zcela mimo pobřeží. Celodenní výlet tímto směrem se může spojit s návštěvou hlavního města Záhřeb.
NP Krka se nachází asi 15 km od Šibeniku. Odtud je možné se pohodlně dopravit autobusem, který zastavuje u vstupu Lozovac i Skradin. Fotografie zachycuje nejznámější pohled na řeku – Skradinský vodopád. Voda tu padá do hloubky 46 m a tvoří 17 teras.
(fotoaparát: Pentax *ist D, clona: F18, čas: 1/30 sohnisko: 39 mm 35EQ)

Klepněte pro větší obrázek
Národní park Krka
Vstupenka má třídenní platnost a umožňuje návštěvu celého NP podél řeky (110 km2 od pramene až po ústí). Přesto je dolní tok řeky Krka nejnavštěvovanější část oblasti. Okružní prohlídka vede turisty kolem vodopádů proti proudu, po dřevěných lávkách přes řeku a cestičkou plnou vyhlídek zpět dolů. Napojit na ni je možné od Skradinu i Lozovacu.
(fotoaparát: Pentax *ist D, clona: F5, čas: 1/40 s, ohnisko: 30 mm 35EQ)

Klepněte pro větší obrázek
Starověký Solin
Solin se nachází 6 km od centra dvěstětisícového Splitu a představuje dnes jeho předměstí. Osada vznikla ve 2. století, později se z ní stalo římské město Salonae, které bylo rozvráceno vpádem Avarů a Stěhováním národů. Volně přístupný areál nabízí procházku starými architektonickými památkami a skrývá dalších 9/10 neprobádaného území. Fotografie umožňuje pohled na území, které bylo původně starokřesťanským hřbitovem (Manastirine), založeným při hrobu mučedníka sv. Domnia. Koncem 4. století zde byla vystavěna trojlodní bazilika dochovaná v troskách. Lze zde najít velké množství sarkofágů.
(fotoaparát: Nikon  D70, clona: F10, čas: 1/30 s, ohnisko: 21 mm 35EQ)

Klepněte pro větší obrázek
Amfiteátr
Další z historických lahůdek představuje divadlo, které pochází ze začátku 2. st., pozůstatky městského fóra, reprezentativních budov a baziliky. Část putování dějinami lze absolvovat po městských hradbách. Perlou celého areálu je amfiteátr uzpůsobený pro vodní hry (naumarchie).
(fotoaparát: Pentax *ist D, clona: F10, čas: 1/800 s, ohnisko: 27 mm 35EQ)

Klepněte pro větší obrázek
Spletitý Split
Split vznikl z malé řecko-ilyrské osady Aspalathos. Historické jádro Splitu je tvořeno obdivuhodnými původními uličkami, které dosud poskytují domov obyvatelům staré zástavby (3000 lidí, 50 domů) a prostor pro spoustu obchodů. Dnes je významným střediskem a přístavem.
(fotoaparát: Nikon  D70, clona: F9, čas: 1/250 s, ohnisko: 10,5 mm 35EQ)

Klepněte pro větší obrázek
Diokleciánův palác
Splitský Diokleciánův palác je součástí UNESCO. Vznikl za vlády římského císaře Diokleciána koncem 3. století jako přepychové sídlo a pevnost zároveň. Začátkem 7. století zde našli útočiště původní obyvatelé Salony (dnešní Solin), když je vyhnali Avaři a Slované. Život probíhal uvnitř paláce a do středověku se mimo hradby nerozšířil.
(fotoaparát: Nikon  D70, clona: F4, čas: 1/1000 s, ohnisko: 18 mm 35EQ)

Klepněte pro větší obrázek
Na prahu moře
Diokleciánův palác stavěli ve slohu pozdní antiky a podíleli se na něm také stavitelé z Východu. Rozkládal se na ploše pravidelného čtyřúhelníku o rozloze téměř 30 000 km2 a rozměrech 175 × 216 m. Tři brány na pevnině střežily vždy dvě věže umístěné do rohů mohutné stavby. Čtvrtá brána umožňovala lodím vjíždět přímo k paláci, jižní zdi omývalo moře.
(fotoaparát: Nikon  D70, clona: F9, čas: 1/400 s, ohnisko: 18 mm 35EQ)


 

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

nespravny udaj Ja 29. 9. 2004, 10:47
Dobry - 27. 9. 2004, 07:36

Další podobné články

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Schindlerův seznam. Film s neobyčejně poutavým příběhem i zpracováním, oceněný mnoha Oskary. Jeho děj, obzvláště konec, mě natolik zaujal, že jsem se rozhodla vydat se po stopách Oskara Schindlera a jeho fabriky.

Asijský cestopis – Hong Kong za tri dni

Asijský cestopis – Hong Kong za tri dni

Hong Kong, mesto svetiel a trblietavých vitrín preplnených značkovým oblečením v ostrom kontraste s pouličnými predajcami – krajčírmi oblekov, garantujúcich výrobu na mieru do dvoch dní.

Pohádková krajina – skotský cestopis

Pohádková krajina – skotský cestopis

„Největším problémem Skotska jsou sami Skotové,“ říká král Eduard II. ve známém filmu Statečné srdce. Zatímco pro něj nejspíš problémem skutečně byli, pro nás, cestovatele, je naopak jejich odlišnost přitažlivá.

Jihoamerický deníček aneb jak se fotí Dakar rally

Jihoamerický deníček aneb jak se fotí Dakar rally

Všichni slaví Silvestra, zatímco my sedíme v letadle směr Buenos Aires. Že už je Nový rok poznáme jen podle toho, že pilot v interkomu odpočítá od pěti do nuly, načež se ozve vlažný potlesk několika lidí...

Jak vzniklo Fripito – rozhovor s tvůrcem projektu

Jak vzniklo Fripito – rozhovor s tvůrcem projektu

Fripito je vcelku ojedinělý projekt českého autora Jana Březiny. Vyzpovídali jsme ho po oficiálním představení aplikace v zahraničí, konkrétně na veletrhu PhotoPlus Expo v USA.

Pojďme na chvíli s profesionálem do divočiny!

Pojďme na chvíli s profesionálem do divočiny!

Co má v batohu skutečný profesionální fotograf divoké přírody? Jaké používá triky a vybavení? Na to nám dnes odpoví britský fotograf Will Burrard-Lucas.

Dolomity: Krásné i smutné (cestopis)

Dolomity: Krásné i smutné (cestopis)

Dolomity jsou známy především jako italské velehory. Málokdo ví, že mezi horskými masivy došlo ke katastrofě. A ne k malé katastrofě, uprostřed hor se objevila tsunami..

Na otočku do New Yorku (cestopis)

Na otočku do New Yorku (cestopis)

Cestopis z pětidenního výletu do New Yorku s dvoudenní zastávkou v Londýně aneb jak se dá s minimem prostředků navštívit maximum míst v největší metropoli USA.