DIGIarena.e15.cz

Cestopis: Tři dny kolem Solnohradu

Seznam kapitol
Alpy nejsou jen zimní lyžařská střediska a ledovce pod vrcholky. Příjemný a nenáročný třídenní výlet, kde si na své přišel každý člen rodiny i všichni dohromady, jsem podnikl tohoto léta. A při vší té digitalizaci nakonec před Vánoci ocenil skoro zapomenuté kouzlo focení na film – fotografie zpracované až s odstupem času…
Cestopis: Tři dny kolem Solnohradu

Klepněte pro větší obrázekNa výlet do Salzburgu a blízkých Salzburských vápencových Alp jsem přibalil kinofilmový Nikon FM3 se třemi objektivy: ultra široké sklo AF Nikkor 18mm f/2.8D (100°), pevný portrétní Nikon 105mm f/2.5 a standardní zoom AF Zoom-Nikkor 28–105mm f/3.5–4.5D IF. Znáte-li těla FM je vám jasné, že autofokusy objektivů si tentokrát odpočaly. Ostření je s tímto aparátem možné pouze manuální a tak jsem si focení opravdu vychutnal. Popravdě, občas jsem se „ulíval“ a využíval jedinou dostupnou automatiku – prioritu clony. I tak na mě rodina skoro pořád musela čekat, inu fotit není jenom tak.

Díky dálnicím je cesta z Brna do Salzburgu otázkou 420 km a za dobrých podmínek v provozu nějakých 5 hodin (v Rakousku obec 50, dálnice 130 Km/h). Cena benzínu je v Rakousku o málo vyšší než v ČR, stojí cca 0,98 eur tj. 31 Kč, desetidenní dálniční známka přijde na cca 7,6 eur a dá se koupit na hranicích za koruny, tj. asi 260 Kč.

První týpek na který bych vás chtěl upozornit, je Hangár 7, místo které nepochybně nadchne kluky. Upřímně řečeno taky chlapy, ve kterých cosi klukovského zůstalo. Jednoduše sjeďte z dálnice A1 na dálničním sjezdu Salzburg West s vedlejším označením Airport. K letištním terminálům však nejezděte, držte se směrem na centrum a jakmile podjedete letištní ranveje, dejte se doprava. Ocitnete se u kosmicky vyhlížejících prosklených hangárů, z nichž jeden vás přijme jako udivené návštěvníky. Hangáry mají profil leteckého křídla a jejich model byl před stavbou pro jistotu testován v aerodynamickém tunelu – aby neulétly. Otevřeny byly v srpnu 2003 a jsou velkolepou základnou sbírky historických letounů Flying Bulls. Architektura samotná je fascinující, o vystavených letounech ani nemluvě. Mé snímky zdaleka nevystihly atmosféru věrně, k návštěvě předem doporučuji www.hangar-7.com. Kromě originálních fotografií zde naleznete podrobné technické informace o stavbě samotné, několika aplikovaných technologických specialitkách a samozřejmě o vystavených letounech. Jistě vás nadchne Doppler Foyer s excelentní demonstrací Dopplerova efektu a možná zahřeje poznání, že Flying Bulls Aerobatics Team používá také české stroje Zlín–50LXs.

Klepněte pro větší obrázek Záběrový úhel 100° ultraširokoúhlého objektivu je právě to pravé pro Hangár 7. Při fotografování prosklené kupole pozor na stanovení expozice – značnou plochu snímku vlastně zabírá nebe což způsobuje velký kontrast. Použita korekce plošného měření +1 EV
Klepněte pro větší obrázek Milovníci techniky si určitě přijdou na své a foťákem je opravdu co pokoušet
Klepněte pro větší obrázek Těsně k exponátům vás zábrana nepustí, přijde vhod zoom…
Klepněte pro větší obrázek Budete-li v Salzburgu nocovat, neuléhejte příliš brzy. Unikla by vám příležitost na náměstí shlédnout přímý přenos z opery, nebo se nechat vyfotit v dobovém kostýmu na deskovém aparátu. A nezapomeňte, nejste-li dirigent nebo virtuóz, jste v Salzburgu vlastně nikdo…

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: krasne fotky zdeněk 31. 7. 2006, 07:57
Re: krasne fotky diblík 6. 1. 2005, 12:26
krasne fotky maryn 6. 1. 2005, 09:36

Další podobné články

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Schindlerův seznam. Film s neobyčejně poutavým příběhem i zpracováním, oceněný mnoha Oskary. Jeho děj, obzvláště konec, mě natolik zaujal, že jsem se rozhodla vydat se po stopách Oskara Schindlera a jeho fabriky.

Asijský cestopis – Hong Kong za tri dni

Asijský cestopis – Hong Kong za tri dni

Hong Kong, mesto svetiel a trblietavých vitrín preplnených značkovým oblečením v ostrom kontraste s pouličnými predajcami – krajčírmi oblekov, garantujúcich výrobu na mieru do dvoch dní.

Pohádková krajina – skotský cestopis

Pohádková krajina – skotský cestopis

„Největším problémem Skotska jsou sami Skotové,“ říká král Eduard II. ve známém filmu Statečné srdce. Zatímco pro něj nejspíš problémem skutečně byli, pro nás, cestovatele, je naopak jejich odlišnost přitažlivá.

Jihoamerický deníček aneb jak se fotí Dakar rally

Jihoamerický deníček aneb jak se fotí Dakar rally

Všichni slaví Silvestra, zatímco my sedíme v letadle směr Buenos Aires. Že už je Nový rok poznáme jen podle toho, že pilot v interkomu odpočítá od pěti do nuly, načež se ozve vlažný potlesk několika lidí...

Jak vzniklo Fripito – rozhovor s tvůrcem projektu

Jak vzniklo Fripito – rozhovor s tvůrcem projektu

Fripito je vcelku ojedinělý projekt českého autora Jana Březiny. Vyzpovídali jsme ho po oficiálním představení aplikace v zahraničí, konkrétně na veletrhu PhotoPlus Expo v USA.

Pojďme na chvíli s profesionálem do divočiny!

Pojďme na chvíli s profesionálem do divočiny!

Co má v batohu skutečný profesionální fotograf divoké přírody? Jaké používá triky a vybavení? Na to nám dnes odpoví britský fotograf Will Burrard-Lucas.

Dolomity: Krásné i smutné (cestopis)

Dolomity: Krásné i smutné (cestopis)

Dolomity jsou známy především jako italské velehory. Málokdo ví, že mezi horskými masivy došlo ke katastrofě. A ne k malé katastrofě, uprostřed hor se objevila tsunami..

Na otočku do New Yorku (cestopis)

Na otočku do New Yorku (cestopis)

Cestopis z pětidenního výletu do New Yorku s dvoudenní zastávkou v Londýně aneb jak se dá s minimem prostředků navštívit maximum míst v největší metropoli USA.