Co je pro vás nejdůležitější při koupi nového digitálu?

Co je pro vás nejdůležitější při koupi nového digitálu?

Jednoho dne si mnozí z vás řeknou, že už by si zasloužili trochu lepší nádobíčko pro zachycení reality. Jak ale vybírat?

Hned na úvod je asi vhodné zmínit, že názory, rady a informace na dalších řádcích se budou týkat především těch, kdo uvažují o inovaci na poli digitálních kompaktů či ultrazoomů, v případě uživatelů digitálních zrcadlovek je situace zcela specifická. Tím, že se zrcadlovkou kupujete většinou celý systém a potažmo i značku, tak je rozhodování v mnohém jiné.

Pro ty, kdo uvažují o přechodu z kompaktu či ultrazoomu na zrcadlovku může být k zamyšlení fakt, že první zrcadlovka, ještě neznamená totální příslušnost ke značce. Nejednou jsem se setkal s tím, že fotograf změnil značku zrcadlovky v průběhu fotografování. Pokud tedy uvažujete o koupi zrcadlovky a spokojíte se se základním setem těla a objektivu, je možné zvážit tuto koupi jako zkušební s možnou změnou systému cca po roce, kdy již budete vědět, zda vám přístup daného výrobce např k práci s obrazem vyhovuje či nikoliv. Ale to už by bylo na samostatný článek a předpokládám, že pod ním by se rozvinul nejeden flame, proto se raději pojďme podívat na to, co nás zajímá...

Proč nový digitál?

Ke koupi nového digitálu nás obyvkle zviklá něco, čím náš stávající model nedisponuje a přesto bychom podobné funkce chtěli využívat. Mimo věcí, jako je například snímání do RAWu, široké počáteční ohnisko objektivu či naopak velmi dlouhé ohnisko objektivu, větší displej anebo vyšší rozlišení, protože chcete dělat výřezy a velké fotografie, to však může být například i velikost fotoaparátu.

Bez mučení se přiznám, že osobně nevlastním žádnou digitální zrcadlovku, při počtu fotoaparátů, které mi projdou měsíčně rukama, bych ji nevyužil dostatečně k tomu, aby se investice vyplatila. A tak si v průběhu roku fotím oblíbeným Nikonem FM2, občas vytáhnu starou dobrou F80 a na sváteční fotografování se ponořím do dob minulých spolu s Yashicou Mat 124 G nebo Olympusem 35 SP.

yashica.jpg
max. velikost
Tomu říkám digitál...

Digitál samozřejmě vlastním, je jím, podle mého názoru ve své době vynikající, Olympus C-5060 WZ, který jsem pořizoval výhradně z praktických důvodů pro fotodokumentaci v době studií. Nyní však starý dobrý oly zahálí ve skříni a přestože jeho tělo dosáhlo maxima mezi komapkty, málokdy jej vytáhnu právě pro jeho robustnost a velikost. Ano zrcadlovka je také velká ale přistupuji k ní jaksi jinak, nikdy mi nevadilo tahat na rameni Nikon F80 s bateriovým gripem a sadou tří skel. Bral jsem to jako malou oběť za kvalitní výsledky, v případě zmíněného kompaktu je to však kompromis mezi veliksotí a omezenými možnostmi fotografování ve zhoršených světelných podmínkách či akční reportáži, kdy je ostření přeci jen línější.

Jaký je ten pravý

Ačkoliv jsem dříve odmítal fotografovat s tintítky typu Casio řady Z či S, dnes jsem již svůjpostoj přehodnotil a praxe mi potvrdila, že právě malé kapesní kompakty jsou ideálním společníkem na denní nošení, když necháme zrcadlovku odpočívat doma. Typická situace je například při návštěvě baru či restaurace, táhnout na rameni zrcadlovku s předem nejistým výsledkem, protože nevíme jaká bude v podniku nálada či osazenstvo mi přijde mnohdy zbytečné a tak digitál zahálí doma. Naopak strčit do kaps u kalhot malý kompakt s dobrými obrazovými vlastnostmi je naprosto ideální řešení nastíněné situace, pokud budu chtít, tak jej vytáhnu a fotím, pokud ne, tak se nepronese, přesi jen je o málo větší než mobil.

Výše zmíněná zkušenost mne tedy přivedla na myšlenku, že bych poslal starý kompakt dále do rodiny nebo někomu potřebnějšímu a upgradoval vybavení prozatím o malý a šikovný kompakt. A právě v této fázi jsem se přistihl před zásadní otázkou, co vlastně od digitálu chci?

Jelikož mám, jak jse si to osobně označil, široké období, preferuji objektivy s ohniskem minimálně 28 mm lépe však ještě širší. V tomto ohledu mi marketingové a obchodní tahy výrobců vyhovují, troufám si říct, že poslední rok mezi digikompakty byl právě ve znamení širokých ohnisek. S tím také souvisí to, že nepotřebuji ultrazoom (ten ostatně není ani kapesní, i když se najdou výjimky). Horší je to však se světelností objektivů, která sice začíná na F2,8 ale dál už to není slavné.

old-camera3.jpg 
No řekněte, komu by se s tím chtělo vláčet do baru...

Rozlišení neberu jako to nejdůležitější, avšak vzhledem k portfoliu jednotlivých výrobců je jako rozumný kompromis rozlišení kolem deseti megapixelů, kde je dostatečná rezerva pro další práci s obrazem. Určitě bych taky chtěl, aby fotoaparát zvládl ukládání do formátu RAW, přeci jen je další úprava snímků snadnější a většinou mohu ovlivnit i výslednou míru odšumování apod.

Jakkoliv se traduje že tužkové baterie jsou pro napájení univerzálnější, dospěl jsem k opačnému názoru a preferuji proto Li-Ion akumulátor, který obvykle vydrží dostatečně dlouho. Co mne však mrzí a nenacházím alternativu je digitál s kvalitním optickým hledáčkem, o když se u některých kompaktů vyšší řady objevují optické hledáčky, jejich velikost je mizerná a použitelnost tak ještě horší. Podobný trend se mi zdál i v oblasti displejů – když už nemáme hledáček, dáme tam větší displej – budiž proč ne, ale proč potom nechávat stejné rozlišení displeje, jako u předchůdce s menším LCD. Naštěstí se nám již blýská na časy a hojně osazované třípalcové displeje se začínají objevovat s vysokým rozlišením přes 300 000 obrazových bodů.

Podstatným parametrem je samozřejmě i rychlost přístroje, u většiny pokročilých kompaktů je již na velmmi dobré úrovni a zpoždění zaznamenáte pouze při fotografování bez namáčknutí spouště, v ostatních případech je odezva okamžitá. Sice nerad fotgorafují s bleskem, ale kombinace malého kompaktu a blesku poloviční velikosti může přinést velmi dobré výsledky, takže sáňky na externí blesk jsou jistě vhodným doplňkem.

Jak je to u vás?

Výše jsem vám odhalil myšlenkové postupy při koupi nového digitálu. Jak je to ve vašem případě? Zvažujete koupi nového fotoaparátu? Jaký parametr je pro vás důležitý a proč? Co byste určitě u digitálu potřebovali a bez čeho se naopak obejdete?

Otázek i odpovědí je spousta, budeme však rádi, pokud se s námi o své zkušenosti podělíte v následné diskuzi, její obsah bude jistě přínosem pro nejednoho uživatele, který plánuje inovaci digitálního fotoaparátu anebo se třeba rozhoduje před koupí prvnímo digitálu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud