DIGIarena.e15.cz

Co přinesla Photokina 2008 fotografům?

Svátek všech fotografů a příznivců fotografie skončil před několika dny, co všechno nám výrobci nadělili?

Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že výrobci digitální fototechniky již nemají co nového nabídnout, opak je pravdou. Stále před sebou mají ještě dlouhou cestu vývoje a nemalý prostor je také v oblasti vylepšování digitálních fotoaparátů podle přání zákaznků. Především nároky pokročilejších uživatelů jsou pomalu plněny. Většina fotografů je náročnější již při koupi prvního fotoaparátu a tak se výrobci snaží vyjít jim vstříc.

Letošní Photokina byla ve znamení několika trendů – zvětšování snímačů v digitálních kompaktech, příchod fullframu do střední cenové kategorie, inovace osvědčených objektivů a tradičně již zvyšování kapacity paměťových karet.

Za rozlehlejší snímače

Velikost snímačů v digitálních kompaktech pomalu ale jistě roste. Svědčí o tom koncekonců i návrat k velikosti, která byla běžná před několika lety, a to úhlopříčka  2/3". U některých fotoaparátů se již setkáváme s velikostí 1/1,5". Zlomovou technologií bude pro kompakty zavedení nového formátu Micro 4/3. Ten v sobě snoubí snímač shodné velikosti jako u zrcadlovek Olympus a Panasonic, rozměry digitálního kompaktu a možnost výměny objektivů.

Klepněte pro větší obrázek

První vlaštovkou na trhu je model Panasonic G1, který při opravdu kompaktních rozměrech nabídne výkon srovnatelný s digitální zrcadlovkou, včetně možnosti výměny objektivů. Nedlouho poté představil svoji koncepci pro brzkou budoucnost také Olympus, jehož prototyp připomíná éru hledáčkových kompaktů kapesních rozměrů.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Své želízko v ohni letos opět představila Sigma se dvěma modely digitálních fotoaparátů. Jedním z nich je kompakt DP2, který má oproti svému předchůdci světelnější objektiv F2,8 avšak jeho fyzické ohnisko je 24,2 mm, což je ekvivalent 42mm objektivu u kinofilmu.

Druhým digitálem Sigma je opět inovovaná zrcadovka SD15, která se od předchůdkyně SDS14 liší větším displejem a také větším rozlišením.

Fullframe na postupu

Zrcadlovky se snímačem velikosti kinofilmového políčka zažily v letošním roce velký rozvoj. V poloprofi třídě zrcadlovek, kde není vyžadována stoprocentní odolnost proti povětrnostním vlivům a naopak uživatelé ocení menší rozměry ve srovnání s profesionálním tělem, se opravdu urodilo.

Oba dva hlavní hráči mají nové modely zrcadlovek, kterými vycházejí vstříc náročnějším fotografům. V případě Nikonu je to zcela nový model D700 u Canonu pak inovovaný model EOS 5D Mark II. Trojlístek pak doplňuje nováček na poli digitálních zrcadlovek Sony, která přichází s modelem Alfa 900. A že je to vstup na scénu nevídaný potvrzuje nejen rozlišení 24,6 Mpx, ale také předpokládaná cena, která by měla být ze všech tří modelů nejnižší.

Nechme se však překvapit jak bude vývoj pokračovat a zda se do stáje fullframových výrobců připojí i jiní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kapitolou samu pro sebe je pak uvedení nové modelové řady Leica S, která v sobě kombinuje velikost kinofilmového těla se snímačem o 56% větším než je plocha fullframu, jeho velikost je 30 × 45 mm a rozlišení činí 37,5 Mpx. Tělo fotoaparátu je voděodolné a výrobce pro nový systém připravuje řadu devíti objektivů s rozsahy: 24, 30, 35, 70, 30–90, 100, 120, 180 a 350 mm.

Motorizace objektivů a větší paměťové karty

Od uvedení zrcadlovek Nikon D40 a D60 se stále častěji setkáváme s tím, že výrobci objektivů inovují své úspěšné modely právě směrem k univerzálnosti přidáním motoru pro autofokus. Především u Tamronu a Tokiny je tento posun významný.

ostatní výrobci fototechniky pak tradičně obměňují anebo doplňují své řady objektivů, ani letos tomu nebylo jinak a objevily se nové objektivy Pentax, Leica, Carl Zeiss, Panasonic či netradiční Lensbaby.

Na poli paměťových karet je růst ještě významnější, což potvrzují především jejich rostou kapacity v případě CompactFlash karet se výrobci dostávají na 32 respektive 64GB kapacitu, u SD karet je to 16 GB. Zatím největší datový objem má CF karta Pretec, která nabídne rovnou 100GB kapacitu.

Další článek
celkem 17 komentářů

Nejnovější komentáře

olympus granulka 22. 11. 2008, 16:03
Re: Sigma Ganec 3. 10. 2008, 10:58
Re: Sigma Karel Kahovec 3. 10. 2008, 06:17
Re: Sigma Pedro 2. 10. 2008, 15:31
Re: 32GB SD Ganec 1. 10. 2008, 10:48

Další podobné články

Panasonic Lumix S bude představen v březnu, se dvěma novými funkcemi

Panasonic Lumix S bude představen v březnu, se dvěma novými funkcemi

Olympus OM-DE-M1X je na spadnutí: dva video teasery a předpokládané specifikace

Olympus OM-DE-M1X je na spadnutí: dva video teasery a předpokládané specifikace

První 1TB paměťovou kartu typu SDXC prodává Lexar

První 1TB paměťovou kartu typu SDXC prodává Lexar

ProGrade Digital představil duální čtečku SD karet třídy UHS-II

ProGrade Digital představil duální čtečku SD karet třídy UHS-II

Insta360 Titan: 360° VR kamera s 8 snímači a 11K videem

Insta360 Titan: 360° VR kamera s 8 snímači a 11K videem

​Značka Insta360 vznikla teprve v roce 2014, ovšem od té doby představila řadu 360° kamer pro amatéry i pokročilé uživatele. Na podzim loňského roku uvedla akční kameru Insta360 One X, která umí video v 5,7 K rozlišení.

Kodak představil nové okamžité foťáky a instantní tiskárnu

Kodak představil nové okamžité foťáky a instantní tiskárnu

Novinky systému Nikon Z: širokoúhlý zoom, nový firmware a filmařský kit

Novinky systému Nikon Z: širokoúhlý zoom, nový firmware a filmařský kit

Nikon představil trojici novinek pro své plnoformátové bezzrcadlovky: rozšířil portfolio kompatibilních objektivů, prostřednictvím firmwaru přidal nové funkce a pro filmaře uvedl speciální kit s externím mikrofonem a dalším příslušenstvím.

Značka Agfaphoto se vrací na trh s levným kompaktem a fotorámečky

Značka Agfaphoto se vrací na trh s levným kompaktem a fotorámečky


Zkáza vzducholodi Hindenburg Autor: Kostka Miloš