DIGIarena.e15.cz

Co vybírat když chcete retrofotoaparát!

Seznam kapitol
Obliba výrobků v retrodesignu je stále větší a svědčí o tom především nabídka výrobců spotřební elektroniky. Pokud se vám tento styl líbí a pokukujete zrovna po nějakém fotoaparátu, přinášíme několik tipů.

Na začátek se možná podívejme do slovníku. Retro označuje něco, co je minulého, již zaniklého a odkazuje do minulosti, slovo má původ v latině. V současné době se však pojmem retro označují věci či doba, vztahující se převážně k období 50 až 70 let 20. století.

V případě věcí se však nejedná o jejich originály (spíše označení vintage), ale o nové výrobky ve starém designu.

Není to jen o stylu

V době, kdy je každý druhý označován za hipstera a mladá generace je po stránce vizáže kombinací všech možných stylů má retro poměrně velký prostor pro rozvoj. Ačkoliv by se mohlo zdát, že se jedná o čistě stylovou a designovou záležitost, není to úplně tak. V případě fotoaparátů se totiž výrobci inspirují v minulosti, kdy se používaly výhradně filmové přístroje a o nějakém automatickém ostření či měření a nastavení expozice si fotograf mohl nechat pouze zdát.

Designeři fotoaparátů se proto snažili vyjít uživatelům vstříc a většina nastavení byla dostupná přímo na těle přístroje. Právě v tomto duchu je provedena také většina dnešních retromodelů. Krom kvalitního technického zpracování a použití kovu tak většinou jedním okem zkontrolujete kompletní nastavení přístroje. Nemusíte tudíž bloudit v záložkách menu na displeji a vše je velmi intuitivní a přehledné. I retro má tedy své výhody – pokud je zpracováno chytře a inteligentně.

Vybrali jsme pro vás celkem 7 fotoaparátů, které spadají do „škatulky“ retro, nedá se říci, že by všechny patřily do nějaké konkrétní skupiny podle konstrukce těla.

Leica M (M-E, M Monochrom)

Řada M d německé Leiky je klasikou sama o sobě a již od roku 1954 se drží na trhu jako jeden z nejlepších a také exkluzivních fotoaparátů. Poslední z filmových modelů Leica M7 a první digitální model Leica M8 si jsou podobné jako vejce vejci. Rozdíl je samozřejmě v útrobách – u sedmičky zakládáte kinofilm, u osmičky je použit digitální snímač menší jak políčko kinofilmu.

Klepněte pro větší obrázek 

Leica vás uchvátí svým designem, ze kterého dýchá atmosféra poloviny dvacátého století. Aktuální model Leica M (typ 240) je již vybaven plnoformátovým snímačem a nabídne klasické ovládání – na horní straně volíte čas a na objektivu pak clonu, případně můžete pracovat v režimu priority clony. V řadě M se můžete setkat ještě s modelem Monochrome, který je prakticky stejný, avšak nemá na snímači RGB filtr a tudíž fotí pouze černobíle, zato ale maximálně ostře.

 • Snímač: CMOS, 36×24 mm
 • Rozlišení: 18 Mpx
 • Objektiv: výměnný, bajonet M
 • Cena: od 120 000 do 183 000 Kč (pouze tělo)

Poslední z trojice je model M-E, který je vyroben z mírně odlišných materiálů a je vstupní modelem Leiky, jeho cena se však i přesto pohybuje kolem 120 000 Kč. Za zmínku jistě stojí i celková konstrukce, kterou spadá aparát mezi dálkoměrné přístroje – velmi omezená skupiny aparátů.

Sony Alpha A7/ Alpha A7R

Dvojice letošních novinek od Sony vyrazila dech prakticky všem fotografům.Výrobci se totiž podařilo vměstnat dosud nemyslitelné do velmi malých rozměrů. Obě dvě alfy jsou konstruovány jako bezzrcadlovky avšak s plnoformátovým snímačem. Vzhledem ke konstrukci zde nenajdete klasický hledáček s optickým hranolem ale vestavěný elektronický hledáček, který je kvalitativně na velmi dobré úrovni.

Klepněte pro větší obrázek 

Design těla odkazuje ke starým modelům fotoaparátů ovšem s ergonomií je to horší, možná až příliš velké množství tlačítek přímo „zabíjí“ jednoduché ovládání. Vzhledem k ceně a především s přihlédnutím k rozměrům je to však jen malá daň.

 • Snímač: CMOS, 36×24 mm
 • Rozlišení: 36/24 Mpx
 • Objektiv: výměnný, bajonet Sony FE
 • Cena: 37 990 / 55 990 Kč (pouze tělo)

Zásadní nevýhodou systému od Sony je nedostatek světelných objektivů a vlastně nedostatek kvalitních objektivů vůbec. Lety prověřené objektivy Minolta, které Sony používá, už na tento model bohužel nebudou stačit, vysoké rozlišení snímače již nekompromisně odhalí každý nedostatek, který nižší rozlišení dokázalo skrýt.

SONY A7
za ceny od na HLEDEJCENY.cz


Nikon Df

Zatím jediný retromodel z dílny Nikonu na sebe nechal dlouho čekat, ovšem jeho uvedení způsobilo rozruch mezi fotografickou veřejností po celém světě. Na první pohled totiž Df vypadá jako klasická jednooká kinofilmová zrcadlovka z doby před 25 až 30 lety. Při druhém pohledu vám bude divné, že je přeci jen o něco větší a jakmile uvidíte rozměrný displej na zadní straně, tak bude jasné, odkud vítr vane.

Klepněte pro větší obrázek 

Výrobce se u tohoto modelu inspiroval svými top modely z kinofilmové éry, kterými je NIkon Df inspirován. V magnéziovém těle, vážícím tři čtvrtě kilogramu je snímač z profesionálního modelu D4, který nabídne rozlišení 16 Mpx a obrovský rozsah citlivostí od ISO 50 až po těžko uvěřitelných ISO 204 800. Ačkoliv jsou vysoké citlivosti již značně poznamenané šumem, můžete bez obav fotografovat při hodnotách kolem ISO 10 000, což je mezi fotoaparáty stále ještě výjimka. Zkrátka ideální aparát pro snímání bez blesku.

 • Snímač: CMOS, 36×24 mm
 • Rozlišení: 16 Mpx
 • Objektiv: výměnný, bajonet Nikon F, setový objektiv Nikon 50 mm, f/1,8 AF-S Nikkor G special edition
 • Cena: 75 990 Kč

Na těle je velmi dobře vidět, jak dříve designéři přemýšleli, všechny mechanické voliče mají aretované pozice a při pohledu shora (když visí aparát na krku) přesně vidíte, jak je aktuálně nastaven (čas, citlivost, korekce expozice, expoziční režim). Fotoaparát však má i několik nedostatků, jednak je to absence natáčení videa, ostřící body jsou příliš blízko středu a bohužel není možné vyměnit matnici za jinou, která by usnadňovala ruční ostření.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 11 komentářů

Nejnovější komentáře

Fail bych úplně neřekl. Prostě Nikon nemá po… dropsyy 2. 4. 2014, 08:34
V pořádku. Malým dětem se má vyhovět. Je to … dropsyy 2. 4. 2014, 08:31
ja ked chcem retro fotoaparat tak vytiahnem … Adam Husek 31. 3. 2014, 22:19
Ano B-] RUM 31. 3. 2014, 19:25
Dobrá... tak pro rejpaly úhel záběru. Cítíte… dropsyy 31. 3. 2014, 17:39

Další podobné články

Plnoformátová bezzrcadlovka Nikon prý bude uvedena v příštím týdnu

Plnoformátová bezzrcadlovka Nikon prý bude uvedena v příštím týdnu

Nové objektivy Fujifilm přinášejí odolnost a vysokou světelnost

Nové objektivy Fujifilm přinášejí odolnost a vysokou světelnost

Nikon pravděpodobně končí s akčními kamerami KeyMission

Nikon pravděpodobně končí s akčními kamerami KeyMission

Fujifilm XF10 – novinka s APS-C snímačem a širokým objektivem

Fujifilm XF10 – novinka s APS-C snímačem a širokým objektivem

Kompakty s opravdu velkým snímačem a pevným objektivem by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Jejich řady nově rozšiřuje novinka od Fujifilmu, která navazuje na generačně starší model X70.

Plnohodnotný Adobe Photoshop bude dostupný na iPadu Pro!

Plnohodnotný Adobe Photoshop bude dostupný na iPadu Pro!

O čem mnozí uživatelé tajně snili, se možná brzy stane realitou. Společnost Adobe totiž plánuje představit světu oficiální a plnohodnotnou verzi aplikace Photoshop pro Apple iPad Pro.

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření