5
Fotogalerie

Colorful Image Colorization: revoluce v kolorování fotografií?

Chtěli byste vědět, jak by vypadaly vaše černobílé fotografie v barvě. A nechce se vám provádět složité úkony ve fotoeditorech? Jednoduché řešení nabízí algoritmus Colorful Image Colorization.

Na světě existuje spousta starých fotografií z doby, kdy fotografickému světu vládl černobílý film. Mnohé z nás určitě napadlo, jak by tyto snímky vypadaly v barvě. Totéž platí o monochromatických obrázcích z rodinného archivu.

Jistě, kolorizovat černobílé fotografie je možné ve fotoeditorech, ovšem jedná se zdlouhavou práci vyžadující dobrou znalost konkrétního programu. Co kdyby ale existoval algoritmus, který by vaše snímky převedl do barvy „na jediné kliknutí“? 

Vědci na automatickém kolorizování snímků pracují už řadu let. S rostoucí oblibou výpočetního modelu neuronových sítí, o němž jsme se zmiňovali také ZDE, se objevují stále nové metody. Mezi takové patří i algoritmus, který zveřejnili studenti z Kalifornské univerzity v Berkeley – Richard Zhang, Phillip Isola a Alexei A. Efros v rámci výzkumu Colorful Image Colorization.   

exs_sel_hcb.jpgexs_sel_hcb (1).jpg
Výsledky kolorizace snímků Henri Cartier-Bressona

Cílem výzkumu bylo docílit „bezpracného“ převedení černobílých obrázků do barevné škály tak, aby barvy co nejlépe odpovídaly lidskému vnímání barev a jejich distribuci na konkrétní objekty.

Autoři projektu pracovali s výpočetním modelem neuronových sítí, jehož hlavní výhodou je schopnost učit se na základě přijatých dat, v tomto případě databáze více než milionu fotografií. Zjednodušeně řečeno – systém se naučil kategorizovat jednotlivé tvary na obrázku a přiřadit jim obvyklou barvu a tyto poznatky posléze aplikovat na černobílé snímky. Barvy na obrázku nemusejí nutně odpovídat realitě, důležité je, aby byly uvěřitelné.

exs_sel_aa (1).jpgexs_sel_aa.jpg
Pokus o „obarvení“ fotografií Ansela Adamse

Pokud byste si chtěli algoritmus vyzkoušet, je volně ke stažení. Kompletní studie je také dostupná.

Takto vytvořený algoritmus samozřejmě není neomylný, což si uvědomují i sami tvůrci: „Algoritmus je vycvičen na jednom milionu obrázků a dobře funguje právě na tomto typu snímků, ale ne nutně i na ostatních.“ Důkazem budiž snímky níže.

cic.jpg

Součástí projektu bylo provedeno testování výsledků na lidských subjektech – účastníci testu měli určit, které snímky jsou skutečné barevné fotografie a které kolorizované černobílé. Ve 20 % případů dokázaly obarvené snímky lidský zrak ošálit, což je zatím nejlepší výsledek v této oblasti.

Možná se vám zdá, že algoritmus není příliš úspěšný, ale přesto je to zcela jistě krok správným směrem. A kdoví? Možná se v blízké době podobný algoritmus stane součástí fotoeditorů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud