Cosina představila trojici objektivů Voigtländer – pro Sony E a Leicu M

9. března 2018
TWEET SDÍLET
Japonský výrobce optiky Cosina rozšiřuje řadu objektivů Voigtländer o tři nová skla: dvě z nich – Color-Skopar 21 mm F3,5 a Macro APO-Lanthar 110 mm F2,5 – jsou určeny pro fotoaparáty systému Sony E a jeden, Nokton 50 mm F1,2, pro Leicu M.

​Nejprve se podíváme na objektivy, které jsou navrženy pro bezzrcadlovky s bajonetem Sony, a to jak pro APS-C, tak pro fullframe přístroje. Color-Skopar 21 mm F3,5 Aspherical i Macro APO-Lanthar 110 mm F2,5 jsou manuální objektivy, čili bez podpory automatického ostření, ovšem s elektronickými kontakty umožňujícími přenos informací do EXIFu snímku a podporující pomůcky pro manuální ostření.   

Klepněte pro větší obrázek

Color-Skopar 21 mm F3,5 Aspherical nabídne při použití s plnoformátovou řadou bezzrcadlovek Sony ohnisko 21 mm s úhlem záběru 91,2°, u APS-C formátu dostaneme přepočtených 31,5 mm. V optické konstrukci je využito 9 členů uspořádaných v 8 skupinách, zakomponovány jsou též asférické prvky. Clona sestává z deseti lamel a lze s ní přiclonit až na F22. Závit na filtr má průměr 52 mm.

Klepněte pro větší obrázek

Výrobce uvádí, že optimalizoval úhel dopadu světelných paprsků na snímač pro potlačení vinětace, jíž trpěl Color-Skopar 21 mm F4. Velkou výhodou nového objektivu by měly být jeho rozměry – s délkou pouhé 4 cm spadá takřka do kategorie pancake objektivů.

Druhou zajímavou novinkou je makroobjektiv Macro APO-Lanthar 110 mm F2,5, který je tohoto času nejdelším objektivem pro Sony E od Voigtländeru. Při použití s APS-C fotoaparáty se ohnisková vzdálenost vyšplhá na 165 mm. Optická konstrukce sestává ze 14 členů uspořádaných do 12 skupin. Jak název napovídá, zakomponován je také apochromatický prvek účinně korigující barevnou vadu.

Klepněte pro větší obrázek

Clona se jako u Color-Skopar 21 mm F3,5 skládá z 10 lamel a lze ji „zavřít“ max. na F22. Objektiv je možné použít s filtry se závitem o průměru 58 mm. Minimální zaostřovací vzdálenost činí 35 cm a maximální zvětšení 1:1. Objektiv měří na délku 99,7 mm a v průměru má 78,4 mm.

Posledním přírůstkem do rodiny Voigtländerů je vysoce světelný objektiv Nokton 50 mm F1,2 Aspherical VM, který rozšiřuje řadu pevných padesátek Nokton (verze F1,1 a F1,5) určených pro dálkoměry Leica M, resp. fotoaparáty s bajonetem M.

Klepněte pro větší obrázek

Opět se jedná o drobný objektiv – s délkou 49 mm a průměrem 63,1 mm. Hlavní devizou je však vysoká světelnost F1,2 a výrobcem slibovaný výborný obrazový výkon i při plně otevřené cloně s atraktivním podáním oblastí mimo hloubku ostrosti. V optické konstrukci najdeme 8 prvků uspořádaných v 6 skupinách, začleněny jsou také asférické čočky. Clona má nadstandardních 12 lamel a lze s ní přiclonit na F22. Závit na filtry má průměr 52 mm. Ostřit lze až od od 70 cm.

Cena ani jednoho z nových objektivů zatím nebyla zveřejněna a stejně tak dosud není stanoveno datum začátku prodeje.

Zdroj: cosina.co.jp

Témata článku: Technika, Objektivy, Voigtländer, Dálkoměr

Určitě si přečtěte

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Schindlerův seznam. Film s neobyčejně poutavým příběhem i zpracováním, oceněný mnoha Oskary. Jeho děj, obzvláště konec, mě natolik zaujal, že jsem se rozhodla vydat se po stopách Oskara Schindlera a jeho fabriky.

1 Zuzana Součková

Panasonic Lumix G90 – odolné tělo, 4K video a V-log pro filmaře

Panasonic Lumix G90 – odolné tělo, 4K video a V-log pro filmaře

Panasonic dnes představil novou bezzrcadlovku Lumix G90, která je nástupcem více než dva roky starého modelu G80. Vedle nového snímače s vyšším rozlišením nabídne i další inovace.

98 Petr Březina

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Nový snímač, procesor, inovovaný autofokus, vylepšené možnosti natáčení videa, detailnější hledáček a dotykový displej… Seznamte se s poslední generací top modelů systému Fujifilm X.

46 Helena Vyplelová

6 tipů pro lepší výsledky při natáčení videa nejen mobilem

6 tipů pro lepší výsledky při natáčení videa nejen mobilem

Natáčení videa mobilním telefonem je stále častější i v profesionální sféře. Oscarový režisér Steven Soderbergh za pomoci svého iPhonu natočil temný thriller Nepříčetná a pokračoval i dramatem pojmenovaným High Flying Bird.

9 Adam Kos

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Proč s sebou nosit mobil a digitál, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

27 Petr Březina