DIGIarena.e15.cz

Čtverec jako dokonalý tvar

Čtvercový formát je historicky spjatý především se středoformátovými zrcadlovkami, které nejčastěji používali svitkový film s obrazovým políčkem velikosti 6×6 cm. Zkuste čtverec využít i vy!

Fotografovat na čtvercový formát je možné prakticky s jakýmkoliv digitálem. Díky možnosti oříznout snímek prakticky v jakémkoliv dostupném fotoeditoru na formát 1:1 je vytvoření čtvercové fotografie více než snadné.

Některé fotoaparáty již dokonce umožňují fotografovat na čtvercový formát, obvykle tuto možnost najdete v nastavení digitálu, kde vybíráte poměr stran anebo rozlišení snímků.

Při výběru takové možnosti v digitálu se obvykle na displeji zobrazí maska s čtvercovým rámečkem, takže máte usnadněnu kompozici snímku. Právě kompozice je při použití čtverce velmi důležitá. Nejčastěji asi budete fotografovat v poměru 3:2 nebo 4:3 a poté ořezávat na čtverec, může se ale stát, že snímek oříznout nepůjde.

Pro snadnější práci při ořezávání doporučuji uvažovat o čtvercovém formátu již při fotografování a přizpůsobit mu také kompozici. Neumí-li váš fotoaparát v tomto režimu snímat, pak vám mohou být dobrým pomocníkem vodící linky pro kompozici, jejichž síť obvykle čtvercový formát vytvoří.

Trénink je základem

Zkuste si před samotným fotografováním projít vaši sbírku fotografií a několik z nich oříznout na čtvercový formát. Sami zjistíte, kde jsou limity vaší kompozice, jak snímek po oříznutí vypadá, respektive jak se mění jeho celkové vyznění.

Mnohdy dostane výsledná fotografie zcela jinou atmosféru a při vhodné adjustaci může vystavená být mnohem zajímavější než snímky tradičních formátů. Ačkoliv by mohlo u ořezávání tradičních formátů zůstat, zkuste experimentovat i s kompozicí, naučí vás to dívat se na svět kolem sebe jinýma očima a vaše znalosti se opět o kousek posunou.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
U fotografie nebylo původně počítáno s ořezem, jednoduchou úpravou jsme se
ale zbavili přebytečného popředí a pozornost diváka je fokusovaná na ústřední motiv.

Porušujte kompoziční pravidla

Nejčastěji skloňované kompoziční poučka mluví o pravidle třetin či o zlatém řezu, kdy je hlavní objekt na snímku umisťován do přesně specifikovaného místa či oblasti snímku. Rozdělte si snímek přímkami na pomyslné třetiny vertikálně i horizontálně – přibližně v průsečících těchto přímek najdete zlatý řez. Toto pravidlo je lety prověřené a používá se již několik století.

Nebojte se porušovat pravidla a přizpůsobte kompozici čtverci, formát 1:1 je sám o sobě vizuálně zajímavý, pokud v něm navíc najdete vhodnou kompozici, bude výsledek skvělý. Nejčastěji se u čtvercového formátu, především u portrétů, setkáte se středovou kompozicí.Alternativou je umístění hlavního objektu ke krajům snímku, nebojte se také pracovat s liniemi, které povedou oko diváka.

Klepněte pro větší obrázek
Středová kompozice u portrétu obvykle nepůsobí dobře, v případě čtvercového formátu
je to však ideální umístění portrétovaného. Foto: Disoculated, CC.

Foťte jako hvězdy

Většina z nás má čtvercový formát spojen s černobílou fotografií, protože jej známe z dob, kdy naši otcové a dědové nosili na krku starou Flexaretu. A černobílá čtvercová fotografie, ta v nás, fotonadšencích, vyvolává vzpomínky na velkoformátové fotografie pořízené Hasselbladem – tedy snímky světoznámých fotografů.

Zkuste to jako oni, fotografujte černobíle na čtverec, tato kombinace je více než chytlavá. Černobílé provedení dává vyniknout jemným detailům, od kterých by barva odváděla pozornost. Pro inspiraci navštivte třeba stránky fotografa Josefa Hoflehnera, který pracuje výhradně s kombinací čtverce a černobílé.

Klepněte pro větší obrázek
Na webu Josefa Hoflehnera najdete řadu snímků čtvercového formátu, 
většinou s krajinnou tematikou či zátiším.

Instagram

Jedna z nejoblíbenějších aplikací pro fotografování mobilem sama ořezává scénu do čtverce, krom toho ještě přidává různé efektové filtry, takže výsledné fotografie na první pohled vypadají, jako zašlé zvětšeniny. Ve většině případů se dostane i obyčejné fotografii velmi zajímavé atmosféry právě díky zmíněným filtrům.

Instagram je poměrně hodně návyková aplikace, nicméně po čase vám přijdou všechny snímky velmi podobné, a to je ten správný okamžik, kdy jej přestat používat a začít se soustředit především na kompozici ve čtvercovém formátu a hledat inspiraci u velkých jmen fotografie. Pro „start ve čtverci“ je však Instagram zcela ideální.

Klepněte pro větší obrázek
Typická ukázka fotografie pořízené aplikací Instagram,
krom filtrů přidá i rámečky, takže retro efekt je dokonalý. Foto: Lightsurgery, CC.

Proč čtverec? Protože funguje!

Podělte se s námi o své zkušenosti se čtvercovým formátem, pokud máte i nějaké tipy na to, jak se naučit „dívat ve čtverci“ budeme za ně velmi rádi.

Další článek
celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Volný ořez je fakt humus, ale kombinaci 3:2 … Michal Kára 30. 4. 2012, 18:08
Že je čtverec paradni vec neni k diskuzi, al… Radek71 30. 4. 2012, 15:56

Další podobné články

Proč je dobré kopírovat fotografie velkých fotografů?

Proč je dobré kopírovat fotografie velkých fotografů?

Plagiáty, toť veliký nešvar! Každý umělec se snaží být svým dílem originální, proto si dává pozor, aby svým výtvorem nekopíroval jiné fotografy. Při hledání nápadů se však fotografové rádi inspirují u těch nejlepších.

10 věcí, které byste měli udělat, než vyrazíte fotit s novým digitálem

10 věcí, které byste měli udělat, než vyrazíte fotit s novým digitálem

Nový fotoaparát je pro mnoho z nás hračkou, která si zaslouží perfektní péči aby nás mohla svými výkony těšit pokud mono co nejdelší dobu. Ovšem nový digitál s sebou nese také nové funkce, ergonomii a ovládání, které není radno podceňovat.

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Vinou tmavé srsti se většina domácích zvířat fotografuje značně obtížně. Výsledná fotka totiž často vychází jako tmavá šmouha a to obzvláště, pokud je fotografujete mobilem nebo levným kompaktem. Poradíme, jak dosáhnout lepších výsledků

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

Každý máme své berličky, o které se při nejrůznějších aktivitách můžeme opřít. A mezi takové činnosti patří také fotografování. Jaké příslušenství vám ušetří čas a ulehčí fotografickou práci?

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple vydal pět nových videí, která učí uživatele iPhonu X kreativní fotografii. Všechny spoty jsou protknuty tématikou právě probíhajícího mistroství světa ve fotbale. Všechny tipy jsou stejně dobře použitelné i pro jiné modely značky.

Vzpomínky z cest aneb jak natočit skvělé video

Vzpomínky z cest aneb jak natočit skvělé video

Začíná léto, čas dovolených, odpočinku a také spousty cestovních zážitků. S tím vším je spojené samozřejmě kromě relaxu, i zachycení vzpomínek pomocí fotek nebo videí. Ne vždy se však podaří udělat video líbivé a zábavné.

5 jednoduchých tipů pro lepší fotografie koček

5 jednoduchých tipů pro lepší fotografie koček

Kočky jsou úžasná a zábavná stvoření. V jistých ohledech ale může být jejich fotografování více než složité. Těchto pět užitečných tipů pomůže zachytit kočky o něco snadněji.

Jak je to doopravdy s perspektivním zkreslením a kompresí prostoru?

Jak je to doopravdy s perspektivním zkreslením a kompresí prostoru?

Snímek ploché krajiny bez hloubky, obrovský nos a malinké uši fotografované osoby... S takovými záběry už jste se určitě nejednou setkali. Jak tyto deformace vznikají a kdo za ně může?